Nazwa użytkownika Hasło | Rejestracja | Zapomniane hasło

sto lat temu Tygodnik Kutnowski informował

Chcemy, Szanowny Czytelniku, byś co jakiś czas, przez cały 2019 rok, miał możliwość przeczytania, jaki sprawami żyli mieszkańcy Kutna sto lat temu… Tak, dokładnie 100 lat temu! „Tygodnik Kutnowski”, który powstał w listopadzie 1918 roku pieczołowicie opisywał problemy dnia codziennego społeczności kutnowskiej, zarówno te duże, jak i te małe…, właściwie tak samo, jak to czyni prasa dzisiejsza. Jeśli tylko masz ochotę, Szanowny Czytelniku, zaglądaj na stronę TPZK, na której będziemy pokazywać, wybrane przez nas z poszczególnych numerów „Tygodnika Kutnowskiego” z 1919 roku wiadomości – i te wielkiej wagi, i te o wiele mniejszej. Ale zawsze będą to ciekawostki dla współczesnego Kutnianina.

Wszystkie te informacje będziecie mogli czytać dzięki uprzejmości Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Żeromskiego w Kutnie, w której zbiorach znajdują przedwojenne czasopisma kutnowskie.

W numerze 30 z 1919 roku  poinformowano, że:

Tygodnik kutnowski nr 30 z 1919 roku rada parafialna.jpg

W numerze 36 Tygodnika Kutnowskiego zapraszano mieszkańców na spektakl teatralny:

 

sztuki Fijalkowskiego i Dunin Markiewicza.jpg

sztuki Fijalkowskiego i Dunin Markiewicza 1.jpg

 

· redakcja dnia październik 19 2019 19:26:25 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 3 czytań · Drukuj

zapomniana polska romantyczna muzyka na cztery ręce

Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Karola Kurpińskiego zaprasza wszystkich członków Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej na koncert, który odbędzie się 28 października 2019r. o godz.18:00 w siedzibie Szkoły Muzycznej.

KONCERT SZKOLA MUZYCZNA 28 10 2019.jpg

· redakcja dnia październik 19 2019 19:00:55 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 3 czytań · Drukuj

sprzątamy stare zabytkowe groby na cmentarzu parafialnym w Krośniewicach

Przygotowania do Dnia Wszystkich Świętych trwają także na innych cmentarzach naszego powiatu - w Krośniewicach dzięki inicjatywie Julity Szczepankiewicz z zarządu TPZK porządek zapanował m.in. na grobach Henryka Gzowskiego, Henry'ego Granta i Sabiny Bińkowskiej.


 

Obraz może zawierać: roślina, kwiat i na zewnątrz

Obraz może zawierać: na zewnątrz

Obraz może zawierać: na zewnątrz

· redakcja dnia październik 19 2019 18:32:11 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 3 czytań · Drukuj

opowiadamy o tradycji różanej w Kutnie

Images: PLAKAT KOCHASZ ROZE KOCHAJ KUTNO.jpg

 

We wrześniu i październiku w zainteresowanych placówkach oświatowych odbyły się prelekcje z prezentacją multimedialną nt. tradycji różanej Kutnie, marki Miasta Kutno, sadzenia i pielęgnacji róż. A już niedługo przekażmy 1000 sadzonek róż do placówek szkolnych i przedszkolnych w Kutnie, które wykonają nasadzenia róż na terenie swoich placówek.


 

Obraz może zawierać: 1 osoba, stoi i w budynku Obraz może zawierać: 4 osoby, uśmiechnięci ludzie, ludzie siedzą, tabela i w budynku

Obraz może zawierać: 2 osoby, ludzie siedzą, tabela, salon, dziecko i w budynkuObraz może zawierać: 3 osoby, uśmiechnięci ludzie, ludzie siedzą, tabela, salon i w budynku

 

 

· redakcja dnia październik 19 2019 18:13:04 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 3 czytań · Drukuj

sprzątamy stare zabytkowe groby na cmentarzu parafialnym w Kutnie

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, ludzie stoją i na zewnątrz Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, drzewo, roślina, kwiat i na zewnątrz

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, ludzie stoją, roślina i na zewnątrz Obraz może zawierać: roślina, drzewo i na zewnątrz

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, ludzie stoją, buty, drzewo i na zewnątrz Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, roślina, drzewo i na zewnątrz

Obraz może zawierać: roślina, drzewo i na zewnątrz Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, na zewnątrz i jedzenie

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, drzewo, roślina i na zewnątrz Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, drzewo i na zewnątrz

Obraz może zawierać: roślina, kwiat, drzewo i na zewnątrz Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, drzewo i na zewnątrz

 

 

· redakcja dnia październik 19 2019 17:05:09 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 3 czytań · Drukuj

Zakończyły się warsztaty malarskie

WARSZTATY MALARSKIE NA PLOTNIE MALOWANE 1.JPG WARSZTATY MALARSKIE NA PLOTNIE MALOWANE 21.JPG WARSZTATY MALARSKIE NA PLOTNIE MALOWANE 20.JPG

 

Zakończyły się warsztaty malarskie prowadzone przez Żanettę Kowalczyk – Gańko, artystę plastyka dla piętnastu osób, które zgłosiły chęć namalowania obrazu. I tak zostały na płótnie namalowane atrakcyjne turystycznie miejsca w Kutnie.

Kutno nie posiada atrakcyjnych walorów turystycznych w postaci jezior, lasów, cennych zabytków. Poprzez warsztaty malarskie pokazaliśmy to, co jest cennym kapitałem turystycznym Kutna. A co wybrali uczestnicy warsztatów? Popatrzcie…

Obrazy pokazaliśmy w dniu 3 października 2019 roku na wystawie organizowanej przez Muzeum Regionalne w Kutnie w Centrum Seniora przy ul. Wyszyńskiego pn. „Mój świat w sztuce”. Podczas wernisażu uczestnicy warsztatów otrzymali dyplomy ukończenia warsztatów malarskich.

Warsztaty malarskie zostały zrealizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej w ramach zadania publicznego " Turystyczne walory Kutna na płótnie malowanewspółfinansowanego z budżetu Prezydenta Miasta Kutno.

Bożena Gajewska

WARSZTATY MALARSKIE NA PLOTNIE MALOWANE 19.JPG WARSZTATY MALARSKIE NA PLOTNIE MALOWANE 2.JPG


WARSZTATY MALARSKIE NA PLOTNIE MALOWANE 11.JPG WARSZTATY MALARSKIE NA PLOTNIE MALOWANE 8.JPG

WARSZTATY MALARSKIE NA PLOTNIE MALOWANE 13.JPGWARSZTATY MALARSKIE NA PLOTNIE MALOWANE 9.JPG

WARSZTATY MALARSKIE NA PLOTNIE MALOWANE 12.JPG WARSZTATY MALARSKIE NA PLOTNIE MALOWANE 4.JPG

WARSZTATY MALARSKIE NA PLOTNIE MALOWANE 14.JPGWARSZTATY MALARSKIE NA PLOTNIE MALOWANE 15.JPG WARSZTATY MALARSKIE NA PLOTNIE MALOWANE 16.JPG WARSZTATY MALARSKIE NA PLOTNIE MALOWANE 17.JPG

WARSZTATY MALARSKIE NA PLOTNIE MALOWANE 3.JPG WARSZTATY MALARSKIE NA PLOTNIE MALOWANE 7.JPG

WARSZTATY MALARSKIE NA PLOTNIE MALOWANE 4.JPG WARSZTATY MALARSKIE NA PLOTNIE MALOWANE 18.JPG

 

 

· redakcja dnia październik 04 2019 21:09:18 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 77 czytań · Drukuj

Pocztówki (odkrytki) z Kutna


POCZTOWKI Z KUTNA PODSUMOWANIE 1.JPG

 

POCZTOWKI Z KUTNA PODSUMOWANIE 6.jpg POCZTOWKI Z KUTNA PODSUMOWANIE 3.JPG

POCZTOWKI Z KUTNA PODSUMOWANIE 5.JPG POCZTOWKI Z KUTNA PODSUMOWANIE 4.JPG

Zakończyliśmy realizację zadania publicznego pn. „Pocztówki (odkrytki) z Kutna”. Spotkanie podsumowujące projekt prowadziła Aleksandra Szafrańska-Dolewska, która przygotowała i przedstawiła zebranym prezentację multimedialną z realizowanego projektu.


W spotkani wzięli udział mieszkańcy Kutna, autorzy fotografii Adam Pietrusiak, Piotr Szatkowski oraz autor projektu Bartosz Serenda. Obecni też byli pracownicy Wydziału Kultury, Promocji i Rozwoju Miasta Urzędu Miasta Kutno.

Dr Michał Adamski, Naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Rozwoju Miasta Urzędu Miasta Kutno podziękował Bartoszowi Serendzie - autorowi projektu zgłoszonego w 2018 roku w Kutnowskim Budżecie Obywatelskim oraz Aleksandrze Szafrańskiej-Dolewskiej z TPZK za prowadzenie projektu na facebooku.


Wykonanych zostało 1000 opakowań zbiorczych, a w nich po 10 sztuk różnych kart pocztowych z widokiem Kutna (łącznie 10.000 sztuk kart). Wszyscy obecni na spotkaniu otrzymali pakiety pocztówek. Dziękujemy za wspólne świętowanie zakończenia projektu!


Zadanie publiczne „Pocztówki (odkrytki) z Kutna” jest współfinansowane przez Prezydenta Miasta Kutno i zostało przeznaczone do realizacji w wyniku głosowania nad Kutnowskim Budżetem Obywatelskim. Projekt do KBO został zgłoszony w 2018 roku i wygrał w głosowaniu mieszkańców Kutna.


Zarząd TPZK


 

POCZTOWKI Z KUTNA PODSUMOWANIE 2.JPG

 


 

· redakcja dnia październik 01 2019 22:06:26 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 89 czytań · Drukuj

jak budowałem kapliczkę w Kutnie przy ul. Łęczyckiej

Poniżej przedstawiamy fragment wspomnień ś.p. ks. Jana Sposoba zawartych w artykule pt. „Wszystko co w życiu robiłem, było z miłości do Boga i Ojczyzny” – wspomnienia księdza Jana Sposoba (wspomnień ś.p. księdza Jana Sposoba, w okresie od wiosny do jesieni 2013 roku, wysłuchała i opracowała Bożena Gajewska, TPZK). Artykuł ukazał się w XVII tomie Kutnowskich Zeszytów Regionalnych.

KAPLICZKA PRZY UL LECZYCKIEJ.jpg ROWER NA CHODZIE 2.jpg

Jak budowałem kapliczkę w Kutnie przy ulicy Łęczyckiej.

Któregoś dnia, jak zawsze, wracając na rowerze ze szpitala, gdzie posługiwałem chorym, jako kapelan szpitalny w Kutnie, zaszedłem do malutkiej kapliczki przy ul. Łęczyckiej. Rower postawiłem pod drzewem i patrzyłem na kapliczkę. Naprawdę była malutka – 3 metry na 3 metry, z dużym obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej wiszącym nad ołtarzem. Pani Maria Krauze z rodziny Andrysiewiczów, która się opiekowała kapliczką, powiedziała mi: widzi ksiądz, jakie tu warunki do odprawiania mszy. W kapliczce ledwo mieści się ksiądz i ministrant. Wierni zawsze stoją na dworze, pod chmurką. Tu trzeba coś dobudować do tej kapliczki. Ja jej tłumaczę, że ja zajmuję się tylko chorymi w szpitalu. I gdy to powiedziałem, zdało mi się, że Matka Boska Częstochowska z obrazu patrzy na mnie i mówi: tyleś kościołów nabudował, a tu nie wykonasz tej pracy. I co miałem powiedzieć, że nie zrobię? I rzekłem tylko po wojskowemu: tak jest! Przyszedłem z tą sprawą do proboszcza, mówiąc, że Matka Boska mnie tu z taką misją, by dobudować kapliczkę przy ul. Łęczyckiej. Trudno jest tam się modlić od późnej jesieni do wczesnej wiosny na dworze. A proboszcz rzekł, że nie ma ani pieniędzy, ani czasu. Był wizytatorem salek katechetycznych w całej diecezji, dużo jeździł i nie miał wolnej chwili. Zapytałem więc, czy udzieli mi błogosławieństwa na realizację mojego zamierzenia. Udzielił. Ja czas znalazłem, a o pieniądze się nie martwiłem, bo zawsze miałem bogatego sponsora, a był nim św. Józef.

O miejsce, na którym zbudowana była kapliczka od lat trwał spór. Był prowadzony protest wiernych, że jest to miejsce kultu religijnego od 1963 roku. Miejsce to było ogrodzone już w 1929 roku. Chodziłem do różnych urzędów, próbując dojść prawdy. Przez kilka miesięcy nic nie udało mi się dowiedzieć. Udałem do Sądu do Wydziału Ksiąg Wieczystych, by wyjaśnić sprawę. Tam mi powiedziano, że kolejka na rozpatrzenie sprawy jest długa, może to potrwać kilka lat. Skomentowałem zaistniałą sytuację, że za kilka lat to już umrę…

W Urzędzie Gminy w Kutnie pracowała pani Teresa Rzetelska, z którą się znałem, gdyż pomagała Salezjanom rozprowadzać dary. Jak tylko przyjeżdżał transport pani Rzetelska uruchamiała osoby ze szkół, przyjeżdżały samochody dostawcze i rozwoziły rzeczy po terenie gminy. Poszedłem do niej poradzić się, bo już nie wiedziałem, co zrobić. Poradziła mi, bym pojechał do urzędu wojewódzkiego w Płocku, do biura zajmującego się sprawami kościelnymi. Napisała mi podanie, zamieszczając wszystkie potrzebne informacje, powołując się na odpowiednie przepisy prawa. Zawiozłem podanie do urzędu w Płocku. Była tam taka młoda pani, przeczytała to pismo dokładnie kilka razy i powiedziała mi, żebym przyjechał za dwa tygodnie, to dostanę dekret prawa własności i na tę działkę i na kapliczkę. Nikt nie jest w stanie sobie wyobrazić, jak ja się czułem. Ścisnęło mnie coś za gardło, że słowa nie mogłem wypowiedzieć. Wreszcie uspokoiłem się i powiedziałem do urzędniczki: pani kochana, to ja chodziłem pół roku po różnych instytucjach, a tu kilka minut i taka radosna wiadomość! A ona na to: bo ja należę do grupy modlitewnej w Czerwińsku. I już wiedziałem, to Matka Boska Czerwińska tutaj działa, choć to trochę daleko. Przecież sprawa ta była przez kilka lat w sądach, nie potrafiono jej rozwikłać.

Po dwu tygodniach dostałem tak długo oczekiwany dokument, z którym udałem się do architekta miejskiego w Kutnie. Ten mi mówi, że kapliczka jest zabytkowa i trzeba mieć zgodę wojewódzkiego konserwatora zabytków. Plany sam wyrysowałem, gdy zobaczyli je pracownicy z wydziału ochrony zabytków stwierdzili, że dokumentacja jest dobra, tylko niech ją przerysuje jakiś inżynier i podstempluje. Udałem się do znajomej - pani mgr inż. Teresy Marciniak, która mieszkała niedaleko od kapliczki. Poprosiłem, by wykonała odpowiedni projekt. Zrobiła to. Nie upłynęło wiele czasu i pobudowaliśmy nową kaplicę, która służy mieszkańcom Kutna. Mam przyjaciela - Tadeusza, zdobnika wnętrz, cudownego człowieka. Poprosiłem go, by przyjechał i wspomógł mnie radą przy wykończaniu wnętrz. Gdy przyjechał, poszliśmy do kaplicy, opowiedziałem mu, co jeszcze chciałbym w środku wykonać. A on mi na to: wszystko już jest zrobione.

Teraz cieszą się okoliczni mieszkańcy z rozbudowanej kapliczki, z której korzystają na co dzień. Podczas uroczystości patriotycznych w parku Wiosny Ludów tutaj odprawiana jest Msza św. W tej dobudowanej kaplicy spotykam się z kombatantami – żołnierzami Armii Krajowej.


Fotografie z kolekcji ks. Jana Sposoba w archiwum TPZK.

Kapliczka Powstańcza Matki Boskiej Częstochowskiej została wybudowana na miejscu pochówku powstańców biorących udział w Powstaniu Styczniowym 1863 roku. W tamtych czasie w tym miejscu był las, w którym rozegrała się bitwa pomiędzy znacznymi siłami wojsk rosyjskich a powstańcami. Poległo wtedy wielu powstańców, z których kilku zostało pochowanych na miejscu, w lesie, gdyż nie wolno było urządzać uroczystych pogrzebów. Po upadku powstania były represje i aresztowania. Gdy wszystko ucichło, powstańcy, którzy ocaleli postanowili wybudować poległym kolegom na miejscu ich wiecznego spoczynku pamiątkową kapliczkę. Budową zajął się Stanisław Zawadzki rotmistrz łęczyckiego oddziału powstańczego. Rodzina Andrysiewiczów doglądała budowy. Wojciech Andrysiewicz przywiózł z Częstochowy duży obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Można go oglądać w kapliczce. Rodzina Andrysiewiczów opiekowała się kapliczką przeszło 100 lat. W roku 1918 Polska odzyskała wolność. Wycięto las. Pan Zawadzki, właściciel gruntów sprzedając ziemię, wydzielił wokół kapliczki mały placyk. W czasie II wojny światowej w 1944 roku Niemcy zburzyli kapliczkę, mieszkańcy schowali obraz. W 1946 roku Henryk Andrysiewicz wraz z rodziną na dawnych fundamentach odbudował kapliczkę. Zawieszono obraz i ogrodzono placyk (informacja o tej treści znajduje się w kapliczce). Szczątki powstańców do dziś spoczywają w ziemi, ale śladów mogił już nie ma. Na kapliczce figurują dwa napisy: Roch Teresiński - jeden z poległych, krakus z oddziału atakującego Rosjan; Feliks Woźniak - kolejny powstaniec, krakus poległy podczas potyczki z Rosjanami. W roku 1988 nastąpiła zmiana granic parafii w Kutnie. Do parafii św. Michała Archanioła przyłączono cały rejon ulicy Łęczyckiej. W latach 1994-1996 z inicjatywy i pod nadzorem księdza Jana Sposoba została wybudowana kaplica przylegająca do istniejącej kapliczki. Powstańczą Kapliczką przy ul. Łęczyckiej w Kutnie i dobudowaną kaplicą opiekuje się kustosz, salezjanin ks. Jan Sposób.
· redakcja dnia wrzesień 30 2019 22:44:54 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 97 czytań · Drukuj

warsztaty malarskie w Dworku modrzewiowym

WARSZTATY MALARSKIE 2019  5.JPG WARSZTATY MALARSKIE 2019  9.JPG

Dziś w Dworku modrzewiowym rozpoczęły się warsztaty malarskie prowadzone przez profesjonalistę – artystę plastyka dla piętnastu osób, które chcą poszerzyć swoje malarskie umiejętności. Podczas warsztatów ich uczestnicy próbują namalować atrakcyjne turystycznie miejsca w Kutnie. Pani Żanetta Kowalczyk – Gańko wprowadziła warsztatowiczów w świat sztuki malarskiej. Uczestnicy uzyskają także profesjonalną pomoc w postaci indywidualnych wskazówek merytorycznych przez artystę plastyka prowadzącego warsztaty.

WARSZTATY MALARSKIE 2019  10.JPG WARSZTATY MALARSKIE 2019  6.JPG

Kutno nie posiada atrakcyjnych walorów turystycznych w postaci jezior, lasów, cennych zabytków. Poprzez warsztaty malarskie chcemy pokazać to, co jest cennym kapitałem turystycznym Kutna i pozostawić widok interesujących obiektów architektonicznych na obrazach. Warte namalowania są np. Dworek Modrzewiowy, Willa dr Troczewskiego, Pałac Gierałty oraz Kaplica Mniewskich położone w Parku Wiosny Ludów, Dworek Szomańskich, Kutnowski Dom Kultury położony w Parku im. Romualda Traugutta, ulica Królewska, Pałac Holcmana itp. A co wybiorą uczestnicy warsztatów?

Przekonamy się już wkrótce - 3 października 2019 roku obrazy zostaną pokazane na wystawie organizowanej przez Muzeum Regionalne w Kutnie w Centrum Seniora przy ul. Wyszyńskiego w dniu  3 października 2019 roku pn. „Mój świat w sztuce”, gdzie TPZK zorganizuje wernisaż poplenerowy i zaprosi uczestników warsztatów.

Organizatorem warsztatów malarskich pn. Turystyczne walory Kutna na płótnie malowane" jest Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.

WARSZTATY MALARSKIE 2019  4.JPG WARSZTATY MALARSKIE 2019  1.JPG

Warsztaty malarskie są realizowane w ramach zadania publicznego " Turystyczne walory Kutna na płótnie malowanewspółfinansowanego z budżetu Prezydenta Miasta Kutno.

Images: logo kutno.jpg

 

· redakcja dnia wrzesień 30 2019 22:08:49 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 107 czytań · Drukuj

GRATULUJEMY

Grażyna Rzymkowska otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.


Przypomnijmy postać pani Grażyny Rzymkowskiej – animatorki kultury, członka założyciela TPZK i jego Honorowego Członka od 20 marca 1997 roku.

Images: URODZINY GRAZYNY RZYMKOWSKIEJ 2019.JPGGrażyna Rzymkowska urodzona 16 maja 1934 r. w Wieruszowie. Absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego w Kutnie i Wydziału Historii Sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1961 r. objęła stanowisko kierownika, potem dyrektora, Muzeum-Zamku w Oporowie i nieprzerwanie sprawowała tę funkcję przez 45 lat do 2006 r. Te 45 lat to cała epoka w historii oporowskiego muzeum. Wypromowała zamek oporowski na jedno z najważniejszych centrów życia kulturalnego w Polsce centralnej i na znaczącą pozycję na mapie turystycznej kraju. Jest autorką zamkowej ekspozycji stałej – prezentującej wnętrza ziemiańskie od XV do XIX w. (1965 r.), przyczyniła się do restauracji otaczającego go parku.

Od kilkudziesięciu lat jest animatorem kultury w Kutnie, doprowadziła do powstania Muzeum Bitwy nad Bzurą (1969 r.), które było filią Muzeum w Oporowie do 1981 roku. Była to pierwsza w Polsce państwowa stała ekspozycja upamiętniająca największą bitwę września 1939 roku. Drugim Muzeum stworzonym w oparciu o merytoryczne i administracyjne zaplecze oporowskiej placówki było Muzeum Regionalnego w Kutnie organizowane od 1981 r., pełniąc przez 5 lat społecznie – bez wynagrodzenia obowiązki dyrektora (do 1986 roku) godząc je z pracą w Oporowie.

Jesienią 1986 roku w konkursie na „Kutnowianina Roku” głosami mieszkańców zajęła III miejsce.

Przez szereg lat podejmowała różnorodne działania na rzecz ratowania, ochrony i promowania zabytkowej architektury Kutna i powiatu kutnowskiego. Była współzałożycielką Kutnowskiej Komisji Opieki nad Zabytkami przy Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym w Kutnie (1971 r.).

Przez wiele lat prowadziła badania nad dziejami i zabytkami Kutna i Oporowa. Posiada znaczny dorobek naukowy, związany przede wszystkim z z dziejami i zabytkami Ziemi Kutnowskiej. Zorganizowała wiele sesji naukowych i popularno-naukowych w Kutnie i Oporowie, poświęconych tej problematyce. Posiada znaczący dorobek publicystyczny. Jest autorką wielu artykułów i publikacji zwartych, w tym: pierwszych informatorów o Muzeum Bitwy nad Bzurą (1971 r.) i historii i zabytkach Kutna (1972 r., współautorką publikacji: Kutno. Dzieje i zabytki, Kutno 1979 r.), była współautorką monografii Kutna pod red. Ryszarda Rosina (1984 r.), a także autorką artykułów do monografii Kutna pt. „Kutno poprzez wieki” pod red. Jana Szymczaka (2012) oraz do Kutnowskiego Słownika Biograficznego. Jest współredaktorem publikacji „Oporów. Stan badań II. Materiały sesji naukowej zorganizowanej 10.11.2003r. z okazji 550-lecia Konwentu Ojców Paulinów w Oporowie oraz 550. rocznicy śmierci fundatora Prymasa Władysława Oporowskiego (2008 r.).

Zainicjowała wieloletnie badania archeologiczne, które prowadzone były na terenie zespołu zamkowo-parkowego oraz na terenie wsi Oporów, trwające od lat 80-tych XX wieku, których wyniki zostały przez Muzeum opublikowane. Jest autorką kilku folderów o Muzeum-Zamku w Oporowie, monografii Zamek w Oporowie, Oporów 1998, Zamek i klasztor Ojców Paulinów w Oporowie, Oporów 2003. Inicjatorka wielu przedsięwzięć kulturalnych w gminie Oporów, autorka scenariuszy wielu wystaw czasowych, organizatorka koncertów muzyki poważnej, plenerów dla twórców amatorów.

Należy do grona założycieli Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej (1972 rok). Później była czynnie zaangażowana w działalność Towarzystwa i pracowała społecznie jako członek jego zarządu w latach 1982-1989. Członek pierwszego Komitetu Redakcyjnego rocznika „Kutnowskie Zeszyty Regionalne” i autorka kilku zamieszczonych w nich artykułów. Jest Honorowym Członkiem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej od 1997 roku.

Za swoją pracę zawodową i działalność społeczną została uhonorowana wieloma odznaczeniami państwowymi i resortowymi oraz wyróżnieniami i nagrodami. Została uhonorowana Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski (1998 r.), Złotą Odznaką za Opiekę nad Zabytkami (1976 r.), Medalem za Wybitne Zasługi w Krzewieniu Idei Krajoznawstwa PTTK (1980 r.), Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej (1984 r.), oznaką Zasłużony Działacz Kultury, odznakami Za Zasługi dla Województwa Poznańskiego i Łódzkiego oraz nagrodą Ministra Kultury i Sztuki w 1994 roku, Medalem im. Aleksandra Patkowskiego, za wybitne zasługi dla popularyzacji idei regionalizmu (2002 r.), Medalem za zasługi dla Zakonu Paulinów (2003).

Za swoją pracę i zasługi w dziedzinie muzealnictwa oraz szeroką działalność społeczną w dziedzinie kultury i ochrony zabytków została odznaczona przez Ministra Kultury srebrnym medalem „Zasłużony kulturze Gloria Artis”. W roku 2011 otrzymała Nagrodę Starosty Kutnowskiego w uznaniu całokształtu działalności w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

W roku 2017 otrzymała Medal Starosty Kutnowskiego „Zasłużony dla Powiatu Kutnowskiego” za wybitne zasługi na rzecz Powiatu Kutnowskiego, przyczyniające się do jego rozwoju, ratowania dziedzictwa kultury, popularyzacji wiedzy o powiecie i jego historii (na wniosek Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej).

Opracowała Bożena Gajewska

· redakcja dnia wrzesień 30 2019 19:45:28 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 100 czytań · Drukuj

zmarł ks. Jan Sposób - Honorowy Obywatel Kutna

 


KSIADZ JAN SPOSOB SDB.jpg

 

Dziś zmarł ksiądz Jan Sposób – żołnierz AK, Salezjanin, kapelan szpitalny i środowisk kombatanckich, społecznik, patriota… , Honorowy Obywatel Miasta Kutna.


Poniżej przedstawiamy fragment wspomnień ś.p. ks. Jana Sposoba  - zasady i rady 50-ciu lat kapłaństwa księdza Jana Sposoba zawartych w artykule pt. „Wszystko co w życiu robiłem, było z miłości do Boga i Ojczyzny” – wspomnienia księdza Jana Sposoba (wspomnień księdza Jana Sposoba, w okresie od wiosny do jesieni 2013 roku, wysłuchała i opracowała Bożena Gajewska, TPZK). Artykuł ukazał się w XVII tomie Kutnowskich Zeszytów Regionalnych.

ZASADY KS SPOSOBA.jpg

Fotografie  i dokumenty z kolekcji ks. Jana Sposoba w archiwum TPZK.


 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

· redakcja dnia wrzesień 30 2019 18:37:56 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 97 czytań · Drukuj

Copyright © 2009 - 2010 by Adam Brzęcki & Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.

stat4u Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!