Nazwa użytkownika Hasło | Rejestracja | Zapomniane hasło

zapraszamy

Images: KIERMASZBOZONARODZENIOWY 2017.jpg
· redakcja dnia grudzień 15 2017 14:43:05 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 1 czytań · Drukuj

niezwykłym koncertem zakończyliśmy rok jubileuszowy 45-lecia działalności TPZK

         Images: RECITAL MALGORZATY PAWLOWSKIEJ 2.JPG Images: RECITAL MALGORZATY PAWLOWSKIEJ 4.JPG
       W gościnnym Muzeum - Zamku w Oporowie 10 grudnia 2017 roku odbył się RECITAL Małgorzaty Pawłowskiej (sopran) - Kutnianki.  Przy fortepianie akompaniowała Monika Kolasińska, gościnnie wystąpiła  Katarzyna Drelich (sopran), a koncert prowadził Maciej Oswald - dziennikarz Polskiego Radia Czwórki – także Kutnianin. W ten sposób zakończyliśmy jubileuszowy rok 45-lecia działalności TPZK.

       Koncert został zorganizowany przez zarząd Towarzystwa Przyjaciół ziemi Kutnowskiej oraz Dyrektora Muzeum- Zamku w Oporowie.

      Ogromne podziękowania składamy na ręce Małgorzaty Pawłowskiej oraz towarzyszących jej artystów oraz prowadzącego koncert  za ich występ pro publico bono – dla dobra społecznego.

     Małgorzata Pawłowska do swojego recitalu wybrała piękne utwory,  które śpiewała z ogromną pasją i wdziękiem. Jej niepowtarzalny głos zachwycił licznie zgromadzonych słuchaczy. Ta utalentowana kutnowska sopranistka, mimo  młodego wieku, zaprezentowała  wysoki  kunszt artystyczny.  Owacją na stojąco nagrodzili zebrani w Sali Rycerskiej  Małgorzatę Pawłowską oraz towarzyszących jej artystów, a bisom nie było końca... 

          Images: RECITAL MALGORZATY PAWLOWSKIEJ 6.JPG  

         Zaproszeni goście usłyszeli:

1.    Mieczysław Karłowicz – Pieśń „Pamiętam ciche, jasne, złote dnie” op. 1 nr 5

2.    Richard Strauss – Pieśń „Zueignung” op. 10 nr 1

3.    Richard Strauss – Pieśń „Allerseelen” op. 10 nr 8 

4.    Richard Strauss – Pieśń „Cäcile” op. 27 nr 2

5.    Wolfgang Amadeus Mozart – Aria Fiordiligi z I aktu opery „Così fan tutte” - „Temerari... Come scoglio”

6.    Jacuques Offenbach – Duet „Barcarolle” z opery ,,Les contes d’Hoffmann”

7.    Jin Xiang – Aria Jin Zi z opery „Yuan Ye”

8.    Giuseppe Verdi – Aria Medory z opery „Il Corsaro” – „Egli non riede ancora… Non so le tetre immagini”

9.    Piotr Czajkowski – Scena listu Tatiany z opery „Eugeniusz Oniegin”

10.  Ruperto Chapi – ,,Al pensar en el dueño de mis amores"   z zarzueli „Las Hijas de Zebedeo”

11.   Agustin Lara – Pieśń „Granada”


Images: RECITAL MALGORZATY PAWLOWSKIEJ 3.JPG Images: RECITAL MALGORZATY PAWLOWSKIEJ 5.JPG 

   Kilka słów o artystach…     

   Małgorzata Pawłowska – urodziła się w Kutnie, tu ukończyła Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Karola Kurpińskiego oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Gen. J. H. Dąbrowskiego. Sopranistka koncertuje zarówno w kraju, jak i za granicą (m.in. w Niemczech, Chorwacji, we Włoszech). Śpiewaczka brała udział w wielu kursach mistrzowskich (m.in. z Agnieszką Mikołajczyk i Teresą Żylis – Garą) i konkursach, otrzymała m.in. wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju, a także została finalistką w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Zinki Milanov w Rijece w Chorwacji. Dotychczas, wcieliła się w role Hrabiny z „Wesela Figara” W. A. Mozarta i Donny Anny z „Don Giovanniego” tego samego kompozytora, a obecnie przygotowuje się do roli Fiordiligi z „Cosi fan tutte” Mozarta i Tatiany z „Eugeniusza Oniegina” Piotra Czajkowskiego. Śpiewała również partie sopranowe w „Mass of Joy” Zuzanny Falkowskiej, „Completorium” Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, „Requiem” Gabriela Faure, „Exsultate Jubilate” Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz „Mszy nelsońskiej” Josepha Haydna. Małgorzata Pawłowska jest od 3 lat związana z warszawską sceną burleski, w kwietniu tego roku wystąpiła również ze znanym warszawskim kabaretem autorstwa Michała Walczaka i Macieja Łubieńskiego. Obecnie jest studentką roku dyplomowego na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie dziekana Wydziału Wokalno – Aktorskiego prof. Ryszarda Cieśli.

Katarzyna Drelich (ur. 1997r.) – sopran. Historię z muzyką rozpoczęła od gry na gitarze klasycznej, w wieku 7 lat idąc do szkoły muzycznej. Rozwijając się osiągnęła wiele sukcesów koncertując m.in. w Belgii, Francji czy Niemczech. Śpiewu uczy się od dwóch lat, jest studentką drugiego roku na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Ryszarda Cieśli.

Monika Kolasińska – pianista, korepetytor śpiewaków. Absolwentka, a obecnie wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Ukończyła Studia Podyplomowe w zakresie Coachingu Wokalnego oraz Międzywydziałowe Studium Pieśni w tej samej Uczelni. Ze śpiewakami współpracuje od 15 roku życia. Wiedzę i umiejętności w dziedzinie pracy z wokalistami pogłębiała na kursach i warsztatach prowadzonych przez m.in.; prof. J. Marchwińskiego, prof. J. Artysza, prof. U. Kryger, O. Pasiecznik, M. Pikulskiego, E. Podleś oraz prof. U. Reinemanna. Jako korepetytor śpiewaków współpracowała z Wydziałem Wokalno - Aktorskim UMFC przy premierach: W. A. Mozarta - "Cosi fan tutte", "Don Giovanni", G. Pucciniego - "Suor Angelica" oraz "Oniegin" P. Czajkowskiego. W 2016 r. za działalność artystyczno - dydaktyczną została uhonorowana Nagrodą Rektora UMFC.

Maciej Oswald – z wykształcenia polonista, z zawodu radiowiec. Urodzony w Kutnie na początku lat dziewięćdziesiątych. Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Generała Jana Henryka Dąbrowskiego  w Kutnie i Uniwersytetu Warszawskiego. Nie bez przyczyny w jego życiu pojawiła się filologia polska. Tradycje rodzinne oplecione są wokół oświaty - nawet jego matka jest nauczycielem. Sam postanowił zerwać z nauczycielskim, rodzinnym przeznaczeniem i połączył polonistykę   z mediami. Udało się.  Od kilku lat łączy słowo mówione z pisanym na antenie Polskiego Radia - Czwórki.  Na co dzień zajmuje się nauką  i nowymi technologiami. Sprawdza, co widać pod mikroskopem, gdzie się podziali młodzi polscy naukowcy i co jeszcze zmieni rozwój internetu  Po godzinach czyta i słucha dobrej muzyki. Jak sam mówi: najważniejsza jest rozmowa z drugim człowiekiem.

           Images: RECITAL MALGORZATY PAWLOWSKIEJ 1.JPG Images: RECITAL MALGORZATY PAWLOWSKIEJ 7.JPG

· redakcja dnia grudzień 10 2017 22:12:40 · 0 komentarzy · 27 czytań · Drukuj

świętowaliśmy 25 lat Łowickiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk

Images: JUBILEUSZLTPN 2.jpg25 listopada 2017 roku na zaproszenie Łowickiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk członkowie Zarządu: Halina Glogowska i Elżbieta Żółtowska wzięły udział w jubileuszu 25 lecia ŁTPN, którego gala odbyła się w pięknej Sali Barokowej łowickiego muzeum.

Jubileusz był okazją do promocji dwóch ciekawych wydawnictw związanych z Łowiczem.

  ŁTPN powstało w listopadzie 1992 roku, aby kontynuować działalność Stacji Naukowej w Łowiczu Mazowieckiego Ośrodka Badań Naukowych przy Mazowieckim Towarzystwie Kultury. Od początku swojego istnienia  jedynym głównym jej celem było inicjowanie, popieranie i rozwijanie badań oraz gromadzenie i publikowanie materiałów naukowych dotyczących Łowicza i regionu łowickiego.

  Podczas gali, którą poprowadził  prezes ŁTPN  dr Tadeusz Żaczek , powitaniu gości i krótkim przemówieniu omawiającym bogaty dorobek z działalności wydawniczej, zaprezentował on XIV tom „Roczników Łowickich, wydanym  przy wsparciu Urzędu Miejskiego w Łowiczu. Umieszczono w nich zestawienie zawartości trzynastu wcześniejszych tomów.

Tematyka Roczników skupia się głównie na pokazywaniu bogatej historii Łowicza i Ziemi Łowickiej i to zarówno dalekiej sięgającej czasów średniowiecza, jak i najnowszej.

Ważną częścią są także wspomnienia rodzinne, które zdaniem Rady Redakcyjnej są sugestywnym przekazem losów jednostek lub całych rodzin, z których można czerpać wiedzę o przeszłości i ludziach.

Warto nadmienić iż „Roczniki Łowickie” powstały na wzór publikowanych przez TPZK  „Kutnowskich Zeszytów Regionalnych”, które 5 grudnia 2017 roku promować będzie już XXI tom.  Podobnie jak w KZR i RŁ autorzy publikują artykuły bezpłatnie.

Images: JUBILEUSZ LTPN 1.jpg„Wyszperane w archiwum. Kartki z dziejów Łowicza i Ziemi Łowickiej, to druga publikacja , którą przedstawił na gali prezes opracowana przez Marka Wojtylaka.  Autor jest kierownikiem Archiwum Państwowego m. st. Warszawy. Oddział w Łowiczu, a także wiceprezesem ŁTPN.

Wydanie jest prezentacją dokumentów archiwalnych dotyczących Łowicza i Ziemi Łowickiej. Jest przeglądem tychże dokumentów z przeszłości, śladami mniej lub bardziej doniosłych faktów i wydarzeń, które ukazują życie i pracę przodków.

   W uroczystości wzięło udział liczne grono sympatyków Towarzystwa i miłośników historii lokalnej.

Jubileusz uświetnił muzycznie występ Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Ludowy „Koderki”, działający przy Łowickim Ośrodku Kultury, który w pięknych łowickich strojach zaśpiewał pieśni ludowe.

   Następnie  Towarzystwo przyjęło  dyplomy, życzenia, kwiaty, prezenty od władz miasta i powiatu, a także od zaprzyjaźnionych stowarzyszeń.

W imieniu Prezes Bożeny Gajewskiej  i Zarządu  TPZK złożyłyśmy jubilatom życzenia dalszego rozwoju i pracy na rzecz Małej Ojczyzny a także wręczyłyśmy upominek w postaci ostatniej naszej publikacji „Kutno-miejsca i ludzie. Obrazy zachowane w pamięci mieszkańców". Pan Prezes Tadeusz Żaczek był bardzo wzruszony i zadowolony z naszych odwiedzin i życzeń.

 

       Images: JUBILEUSZLTPN 4.jpg 

 

 

                                                                                                                       Info:  Elżbieta Żółtowska

                                                                                                                       Foto: Halina Głogowska

· redakcja dnia grudzień 07 2017 21:01:08 · 0 komentarzy · 26 czytań · Drukuj

może Was zainteresuje któryś z artykułów XXI tomu K Z R

        

SPIS TREŚCI

Wstęp……………………………………………………………………………………………

ROZPRAWY, STUDIA I ARTYKUŁY

Paulina Wiśniewska

Działalność i rola Regionalnej Izby Gospodarczej w Kutnie na rzecz rozwoju miasta…………

Ryszard Żakowski

Legitymacje szlachty parafii Łąkoszyn 1836-1861……………………………………………..

Szlufik Piotr

Signa fidei na terenie parafii salezjańskiej w Woźniakowie – kaplice, kapliczki oraz krzyże….

Bożena Gajewska

Getto dla Żydów w Krośniewicach……………………………………………………………...


BIOGRAFIE I WSPOMNIENIA

Jadwiga Góreczna

Tata zza obiektywu……………………………………………………………………………...

Grażyna Lesyng-Pawłowska

Stanisława i Stanisław Lesyng – wspomnienie o moich Rodzicach…………………………….

Henryk Lesiak

Konstanty Migdałło (1892-1971) w 125 rocznicę urodzin i Szkoła Rolnicza w Mieczysławowie (1912-2017) w 105 rocznicę powstania.........

Henryk Lesiak

Zbigniew Dembowski – Harcmistrz Rzeczypospolitej Polskiej, porucznik rezerwy Wojska Polskiego, wieloletni dyplomata..........

Jarosław Stulczewski

Jerzy Skowroński (1932-1997) – wybitny animator kultury i działacz środowiska niewidomych, współtwórca Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli…

Urszula Weber – Król

Z historii budownictwa powiatu kutnowskiego 1945-1965. Zarys drogi zawodowej i życiowej budowniczych regionu: inż. Zygmunta Ciepielewskiego, Wincentego Ustaborowicza, Józefa Wypycha……

Jacek Perzyński

Pisarz i sportowiec, czyli o dwóch niezwykłych osobach pochodzących z Żychlina…………..

Paweł Radosław Braszczyński

Zygmunt Aleksy Chrzanowski (1889-1945), adwokat, działacz Stronnictwa Narodowego, delegat Rządu Londyńskiego na powiat siedlecki, sądzony w Kutnie..

Anna Maria Wrzesińska

75 rocznica rozbicia ruchu oporu w Żychlinie…………………………………………………..

Elżbieta Żółtowska

Więzi z rodzinnym miastem nie da się nigdy zerwać, ani o tym środowisku zapomnieć………

Jarosław Domagała

Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. w Kutnie w latach 1972-1994…………………………..


PRZYCZYNKI, MATERIAŁY, DOKUMENTY

Urszula Weber-Król

Dzieje cukrowni „Walentynów” w Żychlinie…………………………………………………...

Bożena Gajewska

Pierwsza w Kutnie wystawa obrazów…………………………………………………………..

Jerzy Swędrowski

Nowe kościoły na Ziemi Kutnowskiej i ich miejsce w życiu społecznym……………………...

Ewa Zofia Kuśmirek

Proboszczowie parafii św. Floriana i św. Rocha w Nowem w okresie XIX-XXI wieku oraz wykaz osób duchownych pochodzących z nowskiej wspólnoty parafialnej…

Ewa Zofia Kuśmirek

Gniazda szlacheckie na terenie parafii pw. św. Floriana w Nowem…………………………….

Bogdan Krawczyk – Kutno

Stanisław Kurman (1900 – 1981). Uzupełnienie biogramu

Z ŻAŁOBNEJ KARTY

Anatol Jan Omelaniuk (1932-2017)……………………………………………………………..

Jerzy Łompieś (1944-2017)……………………………………………………………………..

Marek Wójkowski (1955-2017)…………………………………………………………………

Jolanta Zagajewska (1962-2017)………………………………………………………………..

 


RECENZJE, OMÓWIENIA


Jarosław Makowski, „Znane, nieznane. Przyroda regionu kutnowskiego w obiektywie”, Kutnowski Dom Kultury, Kutno 2016. (Andrzej Latos)……

Marlena Kluk, Na zakrętach”, Kutno 2016. (Maria Wierzbicka)………………………………...

 KRONIKA I SPRAWOZDANIA


Historia „Wspólnej Pracy” – Spółdzielni Rolniczo-Handlowej w Kutnie w latach 1918-1990...

 

Kronika Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej za 2016 rok……………………………..

 

· redakcja dnia grudzień 06 2017 21:56:17 · 0 komentarzy · 28 czytań · Drukuj

oddaliśmy Wam do lektury następny tom Zeszytów

           Images: PROMOCJA KZR 2017 2.JPG

 
Z przemówienia prezesa TPZK

 

Szanowni Goście – Panie i Panowie !

 

         Spotykamy się dzisiaj na  promocji XXI tomu rocznika zatytułowanego „Kutnowskie Zeszyty Regionalne”. Kontynuujemy w ten sposób dzieło zapoczątkowane przez Andrzeja Urbaniaka  - prezesa TPZK i Redaktora Naczelnego KZR. Jako regionaliści uznaliśmy, że systematyczne wydawanie takiego periodyku, z wielu niezwykle istotnych dla lokalnej społeczności powodów, jest niezbędne. Zdawaliśmy sobie sprawę, że na przełomie XX i XXI w. znacznie wzrosło zainteresowanie ludzi nauki i amatorów badaniami naukowymi  i dokumentowaniem dziejów regionalnych społeczności. Również na lokalnym rynku czytelniczym tematyka regionalna była powszechnie oczekiwana, a publikowany dorobek literacki spotykał się z żywym zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem.

         Jak dziesięć lat temu stwierdził Andrzej Urbaniak - Regionaliści polscy zawsze mieli i mają szczególny kult dla swych przodków oraz dziedzictwa materialnego, intelektualnego i kulturalnego przez nich wytworzonego. Uczestnicy nieustannie rozwijającego się ruchu regionalnego są świadomi, że tradycji i dorobku przodków nie można pozostawić poza świadomością kolejnych pokoleń. Udzielając odpowiedzi na pytanie – dlaczego tak dużą wagę powinniśmy przywiązywać do ukazywania  i dokumentowania korzeni lokalnych społeczności – musimy mieć świadomość, że to właśnie nasza współczesność wyrasta z przeszłości, która zawiera najbardziej wartościowe dziedzictwo, wytworzone przez naszych przodków, a które z kolei posiada decydujący wpływ na postawy ideowe, społeczne i polityczne nowych pokoleń.

Zadaniem Komitetu Redakcyjnego było i jest, aby „Kutnowskie Zeszyty Regionalne” wniosły trwały i znaczący wkład do bogatej historii oraz rozwijającego się dorobku naukowego społeczeństwa Kutna i powiatu kutnowskiego. Z tych powodów, jako jedni z pierwszych na tym terenie, wówczas jeszcze należącym do województwa płockiego, a wkrótce potem województwa łódzkiego, podjęliśmy  inicjatywę w zakresie organizacji ruchu naukowo-oświatowego oraz systematycznego prowadzenia badań naukowych i publikacji ich wyników. Później, wzorując się na „Kutnowskich Zeszytach Regionalnych”, podobne działania, podjęli regionaliści z sąsiednich miast Łowicza, Zgierza, Gostynina i innych.

         Regionaliści kutnowscy, tworząc nowy periodyk pragnęli, aby  stał się ciekawą i wysoce wartościową lekturą oraz dotarł do jak największej liczby Czytelników, a zwłaszcza młodzieży szkolnej. Pragnęliśmy, aby nowy periodyk znalazł stałe miejsce we wszystkich bibliotekach publicznych, a szczególnie szkolnych i aby stał się cenną pomocą dydaktyczną na lekcjach historii Wyrażamy nadzieję, że  każdy kolejny tom  jest  również cenną lekturą dla wszystkich lokalnych działaczy politycznych, społecznych, kulturalnych   i samorządu terytorialnego.

Główną ideą naszego Towarzystwa było i jest: szerzenie zainteresowania przeszłością, ochroną zabytków, rozbudzanie poczucia więzi lokalnej społeczności, kultywowanie obrzędów i tradycji. Staramy się czynić to w sposób przystępny, akceptowany przez naszych Czytelników, a przede wszystkim rzetelny.

Rok 2017 był trudnym rokiem dla regionalizmu zarówno tej wielkiej ojczyzny, jak i tej małej ojczyzny, odeszli do wieczności wspaniali regionaliści Anatol Omelaniuk, Marek Wójkowski, Jerzy Łompieś i Jolanta Zagajewska. Piszemy o nich  na stronach Zeszytów.

 

Szanowni Państwo !

Publikację naszych „Zeszytów” od początku wspierali i wspierają liczni sponsorzy, Niezawodnym partnerem jest   Prezydent Miasta Kutno i Powiat Kutnowski, którzy  współfinansowali wydanie wszystkich  21 tomów.   Od wielu lat wspiera publikację Zeszytów Autoryzowany Serwis Samochodowy J.R.J.  Zachorscy, który w tym roku, roku jubileuszowym 45-lecia działalności otrzymał zaszczytne wyróżnienie – Honorową Nagrodę „Amicus Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej. Nagroda ta    stanowi najwyższe wyróżnienie, przyznawane przez nasze  stowarzyszenie, instytucjom, organizacjom, przedsiębiorstwom oraz osobom fizycznym, aktywnie współpracującym merytorycznie lub organizacyjnie z Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, bądź wspierającym finansowo lub rzeczowo działalność statutową TPZK. Mecenasami XXI rocznika  KZR są  także  Jan Najberg   -    Prezes  Zarządu Agencji Ochrony Mienia i Usług Detektywistycznych ABN w Kutnie,   Joanna i  Paweł   Lewandowscy z Firmy     „HURT – PAP”    w  Kutnie. Ci mecenasi są z nami od trzech lat. W tym roku  zaufaniem obdarzył nas także pan Paweł  Łuczak - Prezes Zarządu     ECO KUTNO, który zdecydował się zamieścić w naszej publikacji informację o  firmie ECO KUTNO – firmie,    która ogrzewa  większość mieszkań w Kutnie.  Dziś my  gorąco  dziękujemy za to ciepło, którym Pan nas obdarzył – nie to  płynące ciepłociągiem,  ale  płynące z serca.

 

Szanowni Państwo !

Dzisiaj z okazji  wydania następnego tomu  rocznika „Kutnowskie Zeszyty Regionalne” jako prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej pozwolę sobie złożyć wszystkim zarówno Przewodniczącemu  Komitetu Redakcyjnego  dr Karolowi Koszadzie, jak i sekretarzowi Komitetu Redakcyjnego dr Elżbiecie Świątkowskiej serdeczne podziękowania za ich twórczą pracę przy tej edycji  Zeszytów.  Wszystkim zaś  autorom naszego wydawnictwa bardzo uprzejmie dziękuję i jednocześnie gratuluję sukcesów w badaniach i publikacji ich wyników. Chylę nisko czoło przed wszystkimi sponsorami „Zeszytów”, a szczególnie przed naszymi dwoma strategicznymi sponsorami - samorządami lokalnymi Miasta Kutno i Powiatu Kutnowskiego, zarazem liczę na dalszą dobrą i owocną współpracę.

Zwieńczeniem popołudnia był niezwykły i wyjątkowy  koncert w wykonaniu artystów kutnowskich:  Ewy Murzynowskiej  - sopran  i dr Jarosława Domagały  - fortepian. Cudowną niespodzianką dla wszystkich był występ „mistrza Maciusia” – jak nazwali go  zgromadzeni na Sali  mieszkańcy Ziemi Kutnowskiej. Anielski  głos Ewy Murzynowskiej, subtelne  piękno gry Jarosława Domagały i  muzyka jaką  wyczarowywał Maciuś Domagała  grając na fortepianie sprawiła, że widownia na te kilkadziesiąt minut dosłownie zanurzyła się w nastroju lirycznej zadumy,  zapominając o trudach i zagonieniu dnia codziennego. Owacje na stojąco i bisy  towarzyszyły ostatnim utworom…

Był to wspólnie spędzony czas  niezwykły,  pełen pięknej muzyki,  wyjątkowego nastroju...

Images: PROMOCJA KZR 2017 7.JPG

Images: PROMOCJA KZR 2017 6.JPG
Kilka słów o artystach…

                                                              Ewa Murzynowska - sopran 

Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, na wydziale Wokalno-Aktorskim, w klasie śpiewu prof. dr hab. Anny Jeremus-Lewandowskiej. Studia licencjackie zakończyła w 2015 roku udziałem w przedstawieniu operowym Radosława Matei „Mikołajek i inne chłopaki”, kreując rolę Kleofasa.  Podczas studiów magisterskich wzięła udział w dwóch przedstawieniach operowych Wesele Figara jako Marcelina w roku 2016 oraz na deskach Teatru Polskiego w Poznaniu w roku 2017.


W latach 2015-2016 występowała na Festiwalach Sacrum et Musica organizowanych przez Filharmonię Kameralną im. W. Lutosławskiego w Łomży. W 2015 roku na zaproszenie burmistrza miasta Sochaczewa, zaśpiewała na Koncercie Noworocznym z towarzyszeniem orkiestry kameralnej Camerata Mazovia. Uczestniczyła w wielu warsztatach wokalnych. Współpracowała z takimi dyrygentami jak: Jan Miłosz Zarzycki, Warcisław Kunc, Czesław Grabowski, Artur Komorowski, Przemysław Neumann, Mateusz Sibilski, Adam Domurat, Katarzyna Tomala.

Występowała z Orkiestrą Filharmonii Kameralnej im. W. Lutosławskiego w Łomży, Orkiestrą Filharmonii Opolskiej im. J. Elsnera, Orkiestrą Akademii Muzycznej – CoOperate, Orkiestrą Kameralną Camerata Mazovia oraz zespołami Alla Vienna, Alla Breve, Johann Strauss Orchiestra.
Uczestniczyła we wszystkich propozycjach koncertowych, które umożliwiał Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu odbywających się na uczelni oraz w Willi Wśród Róż. Brała udział w wielu koncertach organizowanych na terenie całego kraju. W latach 2011-2016 systematycznie uczestniczyła w koncertach Letnich Festiwali Muzycznych w Kutnie oraz Międzynarodowych Mistrzowskich Warsztatach Wokalnych organizowanych przez prof. dr hab. Annę Jeremus-Lewandowską. Dwukrotnie została wytypowana do udziału w koncertach galowych Letniego Festiwalu Muzycznego w Kutnie.

 

                                                        dr Jarosław Domagała  - fortepian

Dr Jarosław Domagała jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki. Jest absolwentem  Akademii Muzycznej w Łodzi, Wydział Instrumentalny – klasa fortepianu. Wcześniej, bo w  1990 r. ukończył z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. im. K. Kurpińskiego w Kutnie w klasie fortepianu Mariana Witońskiego.

Dr Jarosław Domagała od lat prowadzi w Kutnie aktywną działalność artystyczną. Koncertuje jako solista oraz akompaniator.

Podczas koncertów w Kutnie towarzyszył jako akompaniator wielu wybitnym artystom, m.in.: Joannie Rawik, Aleksandrowi Ładyszowi, Agnieszce Mikołajczyk, prof. Annie Jeremus-Lewandowskiej, prof. Grażynie Flicińskiej-Panfil, prof. dr hab. Wiesławowi Bednarkowi, dr hab. Jolancie Gzelli, Kazimierzowi Kowalskiemu, Krzysztofowi Marciniakowi, Andrzejowi Niemirowiczowi, Rafałowi Pikale, Aleksandrowi Zuchowiczowi. Są to artyści Opery Narodowej, Teatru Wielkiego w Łodzi, Akademii Muzycznej w Poznaniu i Łodzi. Towarzyszył również jako akompaniator znanym artystom polskiej estrady, m.in.: Joannie Rawik, Halinie Frąckowiak, Jackowi Wójcickiemu, Katarzynie Jamróz, Krzysztofowi Hanke. Współpracował również jako pianista-akompaniator ze znanymi polskim aktorami, m.in.: Wojciechem Siemionem, Jerzym Zelnikiem, Jolantą Lothe, Michałem Szewczykiem, Adamem Woronowiczem.

W wyniku uznania za swoją pracę był wielokrotnie nagradzany. Otrzymał odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Nagrodę Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie za szczególny wkład w rozwój edukacji muzycznej w Polsce, nagrodę Prezydenta Miasta Płocka za osiągnięcia w dziedzinie twórczości i edukacji artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. W 2017 roku Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej  uhonorowało dr Jarosława Domagałę  Nagrodą Honorową Amicus TPZK. Tytuł „Amicus TPZK”. Miesiąc temu dr Jarosław Domagała, tutaj na tej Sali otrzymał z rąk Starosty Kutnowskiego Nagrodę  w uznaniu znaczących osiągnięć  w dziedzinie  upowszechniania i ochrony kultury służących rozwojowi i promocji powiatu kutnowskiego.

 

· redakcja dnia grudzień 06 2017 21:51:18 · 0 komentarzy · 21 czytań · Drukuj

miłośnicy Kutna i regionu kutnowskiego piszą jego historię...

W serdecznej atmosferze, przy po brzegi wypełnionej Sali w  kutnowskim teatrze, upłynęło mieszkańcom naszego miasta  i regionu popołudnie z  Kutnowskimi Zeszytami Regionalnymi – tom XXI.Przewodniczący  Komitetu Redakcyjnego  dr Karol Koszada i sekretarz Komitetu Redakcyjnego dr Elżbieta Świątkowska przedstawili zebranym artykuły zgromadzone w XXI tomie KZR i podziękowali ich autorom. Podczas prezentacji dr Świątkowska zapoznała  mieszkańców Kutna i Ziemi Kutnowskiej  z fragmentami  artykułów. O swoim Ojcu opowiedziała zebranym Jadwiga Góreczna.

     Images: PROMOCJA KZR 2017 5.JPG

Paulina Wiśniewska-
„Działalność i rola Regionalnej Izby Gospodarczej w Kutnie na rzecz rozwoju miasta”.

Opierając się na źródłach, a także na przeprowadzonych badaniach, można zauważyć, iż zjawisko rozwoju miasta staje się w dzisiejszych czasach coraz bardziej istotne.

Dynamicznie zmieniający się świat, wymusza na nas dostosowywanie się do ogólnie przyjętych trendów.

Oczywiste stało się, iż władze miast muszą zabiegać o nowych inwestorów, tworząc strefy ekonomiczne czy, preferencyjne warunki na „start” dla nowych inwestorów.

Istotny wpływ na rozwój miasta i regionu ma także Kutnowska Regionalna Izba Gospodarcza, podejmująca szereg działań prorozwojowych, marketingowo – szkoleniowych.

 

Ryszard Żakowski- „Legitymacje szlachty parafii Łąkoszyn 1836-1861”.

Obowiązek legitymacji nakładało na szlachtę w Królestwie Polskim, wydane ukazem cesarskim z lipca 1836 roku Prawo o szlachectwie, oparte na analogicznej ustawie obowiązującej w Cesarstwie Rosyjskim.

Zgodnie z nim szlachta rodowa musiała potwierdzić swoją przynależność do stanu szlacheckiego.

Reforma szlachectwa była jedną z głównych reform, która mieściła się w antypolskiej polityce caratu, zmierzającej nie tylko do zmniejszenia stanu liczebnego szlachty Królestwa Polskiego, ale skutecznego osłabienia tej grupy społecznej, która była głównym nośnikiem kultury i tradycji Rzeczpospolitej.

   Images: PROMOCJA KZR  2017 8.JPG
Jadwiga Góreczna-
„Tata zza obiektywu”.

Gdy wyszukuję w pamięci najstarsze wspomnienia z dzieciństwa, to oczywiście pojawia się w nich Mama, krzątająca się po domu, szyjąca mi śliczne sukieneczki, czytająca bajki lub zawiązująca kokardki na moich niesfornych włosach.

Babcię Bronię pamiętam zwykle siedzącą w dużym, starym fotelu i dziergającą na szydełku przepiękne serwetki, firanki i narzuty. Dziadzio Franio, ciepły, serdeczny, zawsze mający dla mnie czas, obierający ziemniaki na obiad, które mu dzielnie podawałam.

A Tata? „Jagusiu – spojrzyj na Tatę!” Pstryk.

Zza obiektywu aparatu fotograficznego śmieje się do mnie i namawia do zrobienia jakiejś śmiesznej miny.


Grażyna Lesyng-Pawłowska-
„Stanisława i Stanisław Lesyng – Wspomnienie o moich Rodzicach”.

Stanisława Lesyng, z domu Stawowska podczas wybuchu wojny miała 12 lat. W latach 1942-45 skierowana została do pracy w rodzinie niemieckiej, jako opiekunka do dzieci.

W czasie wojny poznała swojego przyszłego męża Stanisława Lesynga, syna młynarza z Raciborowa koło Kutna, który w czasie wojny zmuszony był do pracy u okupanta.

Młodzi pobrali się w 1947 roku w Kutnie, zamieszkali we wsi Przyzorze w gminie  Strzelce. Po przejściu na emeryturę małżeństwo Lesyngów wróciło do Kutna. Oboje czynnie działali w Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, a Stanisława również w Kręgu Instruktorskim Dębowego Liścia przy Komendzie Hufca ZHP w Kutnie.

 

Henryk Lesiak- „Konstanty Migdałło (1892-1971) w 125 rocznicę urodzin i Szkoła Rolnicza w Mieczysławowie (1912-2017) w 105 rocznicę powstania”.

Twórcą i fundatorem szkoły rolniczej w Wałach pod Kutnem był Mieczysław Kretkowski, szlachcic, ziemianin, urodzony w Baruchowie w powiecie włocławskim.

Zamieszkał w majątku Pokrzywnica koło Piątku.

Współpracował z okolicznym ziemiaństwem i chłopami. Pełnił funkcję sędziego gminnego.

Doświadczenie w zakładaniu szkoły zdobył, pomagając żonie Zofii ze Skrzeszewskich, przy organizowaniu szkoły dla dziewcząt w Mirosławicach koło Orłowa w powiecie kutnowskim w 1907 roku.

Kretkowscy należeli do tej grupy wykształcanego ziemiaństwa, które widziało pilną potrzebę oświecania chłopów.

W 1910 roku zakupił on od Jana Franciszka Czarnowskiego folwark Wały, o obszarze 38 morgów 288 prętów i zaadoptował go dla potrzeb szkoły i internatu.

W pierwszych dniach 1912 roku szkoła zaczęła funkcjonować, nadal trwały remonty, które finansował Mieczysław Kretkowski.

 

Henryk Lesiak  - „Zbigniew Dembowski - Harcmistrz Rzeczypospolitej Polskiej, porucznik rezerwy Wojska Polskiego, wieloletni dyplomata”.

Zbigniew Dembowski w styczniu 1985 roku został mianowany Ambasadorem Polski w Pekinie w Chińskiej Republice Ludowej. Na stanowisku tym pozostawał do 30 listopada 1988 roku.

W tym okresie stosunki polsko - chińskie rozwijały się bardzo intensywnie, szczególnie gospodarczo-handlowe, wzrosła znacząco wymiana i współpraca polsko-chińska.

 

Jarosław Stulczewski- „Jerzy Skowroński (1932-1997) – wybitny animator kultury i działacz środowiska niewidomych, współtwórca Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli”.

Jerzy Skowroński urodził się w październiku 1932 roku we wsi Pniewo, miejscowości położonej w gminie Bedlno.

W roku 1939 ukończył siedem lat. Wybuch II wojny światowej uniemożliwił mu podjęcie nauki w polskiej szkole powszechnej w Pniewie.

Władze niemieckie pod koniec września 1939 roku ogłosiły, że w szkołach rozpoczną się zajęcia lekcyjne. Według polecenia niemieckiego „nauczyciela” dzieci zamiast zeszytów i podręczników miały przynieść do szkoły wiadra i koszyki. Okazało się, że lekcje mają polegać na zbieraniu kamieni z pól.

 

Jacek Perzyński- „Pisarz i sportowiec czyli o dwóch niezwykłych osobach pochodzących z Żychlina”. Niezwykle interesującą postacią związaną z Żychlinem był Abe Kelmer urodzony w rodzinie ubogiego sprzedawcy węgla pochodzącego z Kutna. Posiadał liczne rodzeństwo – piętnaścioro braci i sióstr.

W poszukiwaniu lepszego życia, w wieku osiemnastu lat wyemigrował do Kanady, imał się różnych zawodów, po kilku latach przeniósł się do Nowego Jorku. Tam również pracował dorywczo, a o jego przyszłej drodze życiowej zadecydował przypadek.

Pracował fizycznie w nowojorskiej siłowni w Brooklynie, gdzie zwrócił na niego uwagę lokalny promotor wrestlingu.

Abe Kelmer charakteryzował się nietypową budową fizyczną. Przy wzroście zaledwie 163 cm, miał niezwykle rozbudowaną masę mięśniową. Fachowcy uznali, że dzięki temu będzie w stanie wygrywać z przeciwnikami przerastającymi go o głowę. Otrzymał propozycję walki na zawodowym ringu.

Urszula Weber-Król- „Z historii budownictwa powiatu kutnowskiego 1945 - 1965.

Zarys drogi zawodowej i życiowej budowniczych regionu: inż. Zygmunta Ciepielewskiego, Wincentego Ustaborowicza, Józefa Wypycha”.

 

Józef Wypych wspomina:

„…Bardzo pewny siebie były więzień, z gwiazdką nad oczami, przyszedł i powiada: „Panie przysłali mnie do Pana, a co ja będę robił? Ja bym nic nie robił.”.

- Z takim trzeba ostrożnie. Słoneczko świeciło, …więc…niech go dogrzeje mocniej. Dobrze – mówię, – ale będziesz Pan stał i liczył samoloty, które lecą z lotniska w kierunku Poznania.

Przyszedł mój kierownik i się zdziwił „Panie Wypych, co ten więzień robi?”  - Liczy…, jego trzeba nauczyć pracy.

- Na drugi dzień więzień znów się pyta, co będzie robił. - Dzisiaj będziesz pan liczył odwrotnie, z Poznania na lotnisko.

A on: „Daj mi Pan robotę, ja tu nie chcę stać”.

- Został nieocenionym pracownikiem. Dechy nosił, szalował, kładł więźbę dachową, co kazałem robił dobrze…”.

 

Urszula Weber-Król- „Dzieje cukrowni Walentynów w Żychlinie”.

Właściciele Budzynia (obecnie w granicach Żychlina), już prawdopodobnie w 1837 roku należeli do grupy obszarników eksperymentujących z uzyskiwaniem cukru z buraka cukrowego.

„Kurier Warszawski” z dnia 5 lutego 1852 roku, informował:

„…Wielmożnemu Tomaszowi Pruszak, dzierżawcy dóbr Żychlina, udzielony został konsens do urządzenia nowej fabryki cukru z buraków, we wsi jego dziedzicznej Budzyń w Powiecie Gostyńskim. Znakiem fabrycznym tego zakładu, mają być dwie litery BP (początkowe nazwy wsi i nazwiska właściciela), które odciskane będą na głowach cukru…”.

 

Paweł Radosław Braszczyński- „Zygmunt Aleksy Chrzanowski (1889-1945), adwokat, działacz Stronnictwa Narodowego, delegat Rządu Londyńskiego na powiat siedlecki, sądzony w Kutnie”.

W 1927 roku mecenas Chrzanowski został działaczem Stronnictwa Narodowego. Piastował stanowisko Przewodniczącego Zarządu Powiatu,  a później Zarządu Okręgu.

W czasie okupacji niemieckiej pełnił konspiracyjnie funkcję prezesa okręgowego Stronnictwa Narodowego. Nosił pseudonimy „Lisiecki” i „Szczupak”.  

Od jesieni 1940 roku piastował stanowisko Delegata Rządu na obszar Podlasia. Za wiedzą i warunkową zgodą władz niemieckich pracował, jako adwokat przed polskim sądem.

 

 

Anna Maria Wrzesińska- „75 rocznica rozbicia ruchu oporu w Żychlinie”.

Po zajęciu Polski przez Niemców w 1939 roku, początkowo powiat kutnowski znalazł się w obrębie Generalnej Guberni, a następnie został włączony do Kraju Warty, będącego już terytorium III Rzeszy.

W połowie grudnia 1939 roku, ruch oporu w Kutnie, poprzez Łódź nawiązał kontakt z powstałą w Warszawie ogólnopolską organizacją „Komenda Obrońców Polski”.

Ruch oporu na terenie powiatu kutnowskiego, początkowo został organizowany jako trzy bataliony Komendy Obrońców Polski, pierwszy w Kutnie, drugi w Żychlinie, a trzeci tworzyła grupa susersko-stefanowska na terenie gminy Szczawin.

II batalion, czyli grupa ruchu oporu w Żychlinie, działał od początku 1940 roku. Jej założycielem i dowódcą był Marian Nowicki z Żychlina.

 

Elżbieta Żółtowska- „Więzi z rodzinnym miastem nie da się nigdy zerwać, ani o tym środowisku zapomnieć”. Wywiad z adwokatem kutnowskim Tadeuszem Stawowskim.

Urodziłem się w Kutnie i pierwsze młodzieńcze lata, związały mnie ze środowiskiem kutnowskim na zawsze, mimo iż studia prawnicze ukończyłem na Uniwersytecie Łódzkim i z nakazu zostałem skierowany na aplikację do Prokuratury w Lublinie.

Każdy wolny czas i okazję wykorzystywałem w celu odwiedzenia rodziców, rodziny, kolegów, przyjaciół i nie mogłem zapomnieć o wychowawcach, nauczycielach z okresu nauki w Gimnazjum Handlowym i Liceum Administracyjnym w Kutnie przy ulicy Lelewela 8.

Mimo upływu czasu, przeżyciu ponad siedemdziesięciu lat, wracam myślami do tamtego okresu, w którym kształtowałem moją osobowość, poglądy i uczucia do „Małej Ojczyzny”.

                   Images: PROMOCJA  KZR 2017 3.JPG

Dr Jarosław Domagała-
„Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. w Kutnie w latach 1972-1994”.

W latach 1972-1994 dyrektorem Państwowej Szkoły Muzycznej w Kutnie był Włodzimierz Pikała, który przyczynił się do dynamicznego rozwoju placówki, znacznie wzbogacił jej dorobek pedagogiczno-artystyczny.

Szkoła brała czynny udział w upowszechnianiu kultury muzycznej, organizowała liczne koncerty  z udziałem uczniów i zaproszonych artystów.

Szkołę wspierały w tym zakresie Płockie Towarzystwo Muzyczne im. Wacława Lachmana – Oddział w Kutnie oraz Krajowe Biuro Koncertowe.

Dr Jerzy Swędrowski-„Nowe kościoły na Ziemi kutnowskiej i ich miejsce w życiu społecznym”.

Biskup pomocniczy Archidiecezji Warszawskiej Władysław Miziołek w 1981 roku przeprowadził w Parafii św. Wawrzyńca w Kutnie wizytację kanoniczną.

 W spostrzeżeniach i wskazaniach po wizytacji stwierdził:

„…Parafia św. Wawrzyńca w Kutnie stała się jedną z największych parafii  w Archidiecezji i liczy według księdza Proboszcza 38000  wiernych.

Objęcie wysiłkiem duszpasterskim tak wielkiej ilości ludności jest trudne, podobnie świątynia nie może pomieścić w niedzielę na niektórych Mszach św. przybyłych na nabożeństwo wiernych.

Budowa drugiego kościoła i to jak najszybciej, co jest koniecznością…”.

 

Dr Ewa Zofia Kuśmirek-„Proboszczowie parafii św. Floriana i św. Rocha w Nowem w okresie XIX-XXI wieku oraz wykaz osób duchownych pochodzących z nowskiej wspólnoty parafialnej”.

Parafia pw. św. Floriana w Nowem została erygowana na przełomie XII i XIII wieku.

Terytorium parafialne znajduje się na przecięciu starych ważnych szlaków komunikacyjnych z Warszawy przez Łowicz do Poznania oraz z Łęczycy na Kujawy i Pomorze Gdańskie.

Współpatronem nowskiej wspólnoty jest św. Roch. Aktualnie, święty Florian patronuje łącznie pięćdziesięciu dziewięciu parafiom i kościołom w Polsce, z czego trzydzieści  powstało w okresie od XI do XVI wieku.

W ołtarzu głównym zabytkowego orientowanego drewnianego kościoła znajduje się wizerunek Matki Bożej Śnieżnej, ozdobiony srebrnymi sukienkami.

 

Dr Ewa Zofia Kuśmirek-„Gniazda szlacheckie na terenie parafii pw. św. Floriana w Nowem”.

Gniazdo szlacheckie jest wyjątkowe ze względu na bycie miejscem początku rodu. Stanowiło małą ojczyznę.

Bez względu na realną wartość materialną, posiadało istotne znaczenie dla szlachty. Dbano o pozostanie siedziby rodowej w rękach przedstawicieli rodu.

Część gniazd szlacheckich powstawała w wyniku osiedlania protoplastów rodów wzdłuż granic przez władców. Nieruchomości niektórych posiadaczy ziemskich znajdowały się w różnych częściach kraju. Wraz ze wzrostem liczebności dochodziło do rozpadu rodu na gałęzie. Zdarzało się również, iż w jednej wsi znajdowało się kilka gniazd szlacheckich. Nazwiska szlacheckie powstawały w nawiązaniu do nazwy zamieszkiwanej miejscowości.

 

Bożena Gajewska-“Getto dla Żydów w Krośniewicach”.

Pierwsi Żydzi zaczęli osiedlać się w Krośniewicach około 1564 roku. W początkowym okresie podlegali kahałowi łęczyckiemu. W 1765 roku powstała samodzielna gmina żydowska. W mieście mieszkało wówczas 79 Żydów.

Ogromny wzrost demograficzny ludności żydowskiej przypadł na XIX wiek,               w ślad za rozwojem samej miejscowości, w której rozwinęły się usługi, rzemiosło, transport oraz przemysł.

 W 1897 roku społeczność żydowska w Krośniewicach liczyła już 5054 osóby, co stanowiło 43% ogółu mieszkańców.

 

Bożena Gajewska-„Pierwsza w Kutnie wystawa obrazów”.

W „Dzienniku Kujawskim ukazały się wzmianki z 1911 roku na temat pierwszej profesjonalnej wystawy malarstwa polskiego zorganizowanej w Kutnie w listopadzie 1911 roku. Wystawa powstała dzięki staraniom Stanisława Rudzińskiego, artysty malarza, profesora Szkoły Polskiej Handlowej.

Miejscem wystawy był lokal Towarzystwa Teatralno-Muzycznego w Hotelu Polskim, bezpłatnie na ten cel udzielonym przez zarząd Towarzystwa. Wejście na wystawę kosztowało 30 kopiejek dla dorosłych, a 10 kopiejek dla młodzieży szkolnej i dzieci.

 

Krystyna Dolat-„Historia „Wspólnej Pracy” - Spółdzielni Rolniczo-Handlowej w Kutnie   w latach 1918 -1990”.

Ważniejsze daty i wydarzenia

10 wrzesień 1918 rok - Powstanie Spółdzielni Rolniczo-Handlowej „Wspólna Praca” w Kutnie z inicjatywy nauczycieli i absolwentów Szkoły Rolniczej  w Mieczysławowie.

1925 r. - Rozpoczęto budowę bocznicy kolejowej na ulicy Zawadzkiej, którą uruchomiono w 1926 roku.

1926 r.- Zakupiono nieruchomości przy ulicy Sienkiewicza 11, gdzie urządzono biura i magazyny.

1932 r. Założono 4-klasową Koedukacyjną Szkołę Handlową Związku Kupiectwa Polskiego. Gmach tej szkoły mieścił się początkowo przy ulicy Bema 20, stąd przeniesiono szkołę do budynku przy ulicy Lelewela 8.

1937r. Spółdzielnia została członkiem Spółdzielni Turystyczno-Wypoczynkowej „Gromada” w Warszawie z dziesięcioma udziałami na sumę ogólną 50 zł. 

1938 r. Spółdzielnia stała się najlepszą Spółdzielnią Rolniczo-Handlową    w kraju. W Polsce było 228 takich spółdzielni.

1939 r. - 1 września wybuchła II wojna światowa.

1940 r. - Spółdzielnia przechodzi w ręce wroga. Okupacja niemiecka.

 

Ksiądz Piotr Szlufik-„Signa fidei na terenie parafii salezjańskiej w Woźniakowie – kaplice, kapliczki oraz krzyże”.

W krajobraz wielu polskich miast i wsi wpisane są różne obiekty będące wyrazem spotkania człowieka z Bogiem, świata ziemskiego ze światem nadprzyrodzonym, tego, co materialne, z tym, co duchowe, tego, co obecne,  z tym, co przeszłe. Stąd można uznać je za znaki wiary.

Do nich zaliczają się: kaplice, kapliczki, krzyże, figury i pomniki.

Rozsiane po polach, rozstajach dróg, przy domostwach, świątyniach, obiektach instytucji publicznych są często miejscem wspólnoto twórczym, łączącym pokolenia w modlitwie dziękczynnej i prośby. Wyrażają one ludzką wdzięczność Bogu, chronią od zła i przypominają ważne dzieje lokalnych ojczyzn.

 

Maria Wierzbicka - Marlena Kluk-“Na zakrętach”.

Jej poetycka opowieść o życiu zrodzona jest z miłości do świata
i człowieka, z wiary w mądrość, dobroć, a także z umiejętności rozważnego przyjmowania „życiowych zakrętów”, do których dochodzimy wszyscy.

 

Andrzej Latos - Jarosław Makowski- „Znane, nieznane. Przyroda regionu kutnowskiego w obiektywie”.

W 2016 roku pojawiła się cenna dla regionu kutnowskiego, pozycja wydawnicza autorstwa Jarosława Makowskiego, biologa, dydaktyka, fotografa i miłośnika przyrody, który pięknymi zdjęciami ptaków i roślin stara się zwrócić uwagę na fakt, że wbrew pozorom, uboga w lasy, rolniczo zagospodarowana Ziemia Kutnowska, ma także swoje przyrodnicze skarby, warte zauważenia, podziwu i szczególnej ochrony.

    Images: PROMOCJA KZR 2017 4.JPG

      Images: PROMOCJA KZR 2017  1.JPG

 

· redakcja dnia grudzień 06 2017 21:46:53 · 0 komentarzy · 15 czytań · Drukuj

zapraszamy na promocję XXI tomu Kutnowskich Zeszytów Regionalnych

                                              Images: OKLADKA KZR2017.jpg                                                                                    Zarząd   

                     Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej

oraz

                     Kierownik Centrum Teatru, Muzyki i Tańca


 
mają zaszczyt zaprosić


MIESZKAŃCÓW KUTNA I REGIONU

na

promocję

                   XXI tomu rocznika


               „Kutnowskie  Zeszyty Regionalne”

 

   Promocja publikacji odbędzie się w Sali widowiskowej

  Centrum Teatru, Muzyki i Tańca  w Kutnie, ul. Teatralna 1
w dniu 5 grudnia 2017 roku  o godz. 17.oo (wtorek).    

 


           W programie:

           - prezentacja publikacji

           - koncert  w wykonaniu:

              >  Ewa Murzynowska  - śpiew         
              >   dr Jarosław Domagała - akompaniament

  

                                    WSTĘP  WOLNY                       ZAPRASZAMY

 

                                              Publikacja  została wydana dzięki wsparciu ze środków finansowych:
                   

                                                                Powiatu Kutnowskiego                 Prezydenta Miasta Kutno

                                                           Images: hp.jpg                                  Images: hk.jpg
                                                

                                                                         oraz  mecenasów kultury i regionalizmu:


          
                              Autoryzowany Serwis Samochodowy  J.R.J. Zachorscy


                                   
Agencja Ochrony Mienia i Usług Detektywistycznych ABN


                                                              
HURT-PAP Kutno,   ECO Kutno

 

 

Składamy ogromne podziękowanie naszym Mecenasom,  autorom artykułów oraz osobom, które udostępniły nam materiały.
To dla nas bardzo ważne, że wciąż jeszcze są mieszkańcy Kutna i Ziemi Kutnowskiej, które poświęcają swój prywatny czas, by zupełnie bezinteresownie pisać o ludziach, miejscach i wydarzeniach związanych z Kutnem i regionem (nie otrzymują za swoją pracę żadnego wynagrodzenia), a ich fotografie i dokumenty  może oglądać społeczność regionu kutnowskiego.  

· redakcja dnia grudzień 03 2017 21:33:42 · 0 komentarzy · 32 czytań · Drukuj

promujemy Ziemię Kutnowską w projekcie Starsi Panowie Chórem

Płyta "Starsi Panowie Chórem" wraz z książeczką to obowiązkowa pozycja dla miłośników i wyznawców Starszych Panów. Promowana była  podczas Ogólnopolskiego Festiwalu  Jeremiego Przybory „Stacja Kutno”, a Chór COLLEGIUM MUSICUM Uniwersytetu Warszawskiego pod dyrekcją Andrzeja Borzyma sprawił nam  muzyczną ucztę śpiewając kilkanaście piosenek Starszych Panów.

Dziękujemy!

Co warte podkreślenia, wydawnictwo ukazało się DZIĘKI Wielbicielom Mistrzowskiego Duetu: wiosną odbyła się społeczna zbiórka środków, wcześniej Fundacja Wasowskich i Chór COLLEGIUM MUSICUM doprowadzili do zarejestrowania nagrań, a w wakacje wydawca dokończył dzieło.

 

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej zostało mecenasem projektu. Wybraliśmy  piosenkę pt. „Herbatka”.

Ogromnie miłą niespodziankę sprawił nam  Grzegorz Wasowski, który   napisał  nam w  książeczce dedykację:

 

                                  Ma ptak swe gniazda, bobry żeremia

                                  i ma Przyjaciół Kutnowska Ziemia,

                                  My z żoną do nich się zaliczamy

                                  i popijamy herbatkę z Wami”.

 

W książeczce przedstawione są historie znanych i mniej znanych piosenek Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego, a także rozmowa z autorem pomysłu – Andrzejem Borzymem (dodatkowo na płycie - brawurowe aranżacje Tegoż).

 

Jak napisano na stronie Polskiego Radia, gwarantuje się  tak niezmiennie pożądane: wdzięk, dowcip oraz piękno słów i muzyki we wciąż za mało znanym mistrzowskim wykonaniu Chóru Kameralnego COLLEGIUM MUSICUM Uniwersytetu Warszawskiego pod kierownictwem Andrzeja Borzyma.

 

Wykorzystano informacje ze strony: http://sklep.polskieradio.pl/Products/18015-starsi-panowie-chorem.aspx


 Images: Starsi Panowie TPZK mecenasem.jpg

 

Przypomnijmy, że Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej w 2015 roku gościło w Dworku modrzewiowym pana Andrzeja Borzyma!


Andrzej Borzym uczył Cantabile interpretacji piosenek Starszych Panów

 

W dniach 21 i 22 listopada 2015 roku odbyła się druga część warsztatów muzycznych Kameralnego Zespołu Wokalnego CANTABILE przy TPZK, w ramach Cyklu zajęć doskonalących technikę śpiewu i interpretację utworów w wykonaniu tego zespołu. Tym razem muzykiem zaproszonym przez zespół był kompozytor, aranżer i dyrygent m.in. chóru Uniwersytetu Warszawskiego Collegium Musicum, pan Andrzej Borzym.                               Images: P1170621.JPG              
        Zaproszony gość  - Andrzej Borzym - zasłynął między innymi z przepięknych, doskonale oddających klimat piosenek Starszych Panów - Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego, aranżacji na chór wielogłosowy. Jak wiadomo, pośród wielu tych utworów były także znakomite piosenki związane z naszym miastem, które  zespół CANTABILE zapragnął mieć w swoim repertuarze. Cel został osiągnięty. Z panem Andrzejem Borzymem zespół przygotował 4 znane utwory: „Rodzina, rodzina”, Wesołe jest życie staruszka” oraz związane z Kutnem utwory „Stacyjka Zdrój” i „O Kutno”. Zaproszony gość oprócz wielu tajników muzyki chóralnej przekazał zespołowi niezwykle cenne uwagi dotyczące interpretacji utworów Starszych Panów w aranżacjach wielogłosowych jego autorstwa.
       Trudno sobie wyobrazić lepszego interpretatora piosenek Starszych Panów niż  Andrzej Borzym, którego dzieciństwo i młodość trwały w bezpośrednim kontakcie z Jerzym Wasowskim i Jeremim Przyborą, za sprawą jego ojca, muzyka  przez wiele lat współpracującego ze Starszymi Panami. Zajęcia muzyczne przeplatane były ciekawymi historiami z życia i twórczości Starszych Panów, co miało znaczenie w lepszym rozumieniu bardzo specyficznego klimatu ich utworów. 
  Warsztaty były zrealizowane w ramach zadania publicznego finansowanego przez Miasto Kutno zatytułowanego  - „Krok ku mistrzostwu”.

                                              

 

· redakcja dnia listopad 29 2017 22:59:16 · 0 komentarzy · 130 czytań · Drukuj

150 lat Powiatu Kutnowskiego

Czy wiesz, że…

Images: HERB POWIATU KUTNOWSKIEGO 33.jpgHerb Powiatu Kutnowskiego został wprowadzony w dwóch postaciach – podstawowej oraz udostojnionej.

Wersja podstawowa herbu, przedstawia na tarczy typu hiszpańskiego, w polu zielonym złoty kłos w słup, złożony z 8 par ziaren oraz takiegoż lwa wspiętego z językiem barwy czerwonej. Zielona barwa tarczy oraz złoty kłos miały wyraźnie wskazywać na wybitnie rolniczy charakter powiatu kutnowskiego, przy czym 8 par ziaren w kłosie symbolizuje 8 gmin wiejskich, znajdujących się na terenie powiatu. Wizerunek złotego lwa wspiętego w godle herbu powiatu wyraźnie nawiązuje do herbu stolicy powiatu – miasta Kutna. Dla odróżnienia lwa z godła herbu powiatu do dwóch lwów herbu miasta Kutna – wprowadzono dodatkowo czerwoną barwę języka oraz zmieniono jego rysunek w szczegółach (stylizację).

Wersja udostojniona przedstawia godło herbu umieszczone w ozdobnej tarczy (kartuszu) z rozwiniętą poniżej wstęgą z napisem „Powiat Kutnowski”.

           Uchwalony herb umożliwił kontynuowanie prac nad kolejnymi symbolami lokalnego samorządu: flagą herbową, barwami powiatu oraz bannerem powiatu (przyjęte uchwałą rady 8 lipca 1999 roku). Flaga powiatu to płachta o barwie zielonej z godłem powiatu kutnowskiego, umieszczonym w połowie długości flagi. Chorągiew powiatu kutnowskiego została przyjęta uchwałą rady 22 października 1999 roku. Chorągiew, zgodnie ze starą polską tradycją, stanowi najbardziej zaszczytny i honorowy symbol każdego samorządu. Na prawym płacie umieszczony jest w kolorze karmazynu polskiego, wizerunek herbu powiatu kutnowskiego, w zielonym polu, wraz z umieszczoną poniżej kartusza złotą wstęgą zawierającą inskrypcje o brzmieniu „Wierność Ojczyźnie” oraz herby trzech miast powiatu: Kutna, Krośniewic i Żychlina.Images: HERB POWIATU KUTNOWSKIEGO 22.jpgReforma administracyjna kraju w 1999 roku oraz powstanie powiatu kutnowskiego postawiło przed jego samorządem nowe zadanie - ustanowienie herbu oraz systemu znaków i symboli samorządowych takich jak chorągiew, zespół urzędowych i okazjonalnych pieczęci, barwy powiatu i zespół jego flag oraz atrybuty samorządowej władzy: laska przewodniczącego rady i łańcuch starosty. Andrzej Urbaniak, historyk, prezes TPZK i ówcześnie członek zarządu Powiatu Kutnowskiego ściśle współpracował z Krzysztofem Guzkiem, wybitnym znawcą heraldyki, sfragistyki i leksykologii, przy całokształcie prac koncepcyjno-badawczych oraz przygotowaniu uzasadnień wszystkich późniejszych uchwał w sprawie znaków i symboli samorządu powiatu kutnowskiego. Przy opracowywaniu szaty graficznej herbu, początkowo współpracowała Agnieszka Dąbrowska, później przy większości symboli pod względem ich wyrazu artystycznego pracował, pochodzący z Kutna, artysta plastyk – Rafał Jasionowicz. Autorzy wstępnych projektów koncepcyjnych kierowali się przesłankami nawiązującymi do herbu Kutna – stolicy powiatu, rolniczym charakterem tego obszaru oraz historią regionu. W wyniku prac koncepcyjnych powstał nowy herb powiatu kutnowskiego, spełniający w swojej treści przesłanki historyczne, a jednocześnie będące w zgodzie ze współczesnymi trendami polskiej sztuki heraldycznej. Historyczną decyzję w sprawie ustanowienia pierwszego i najważniejszego symbolu samorządu lokalnego Rada Powiatu Kutnowskiego podjęła uchwałę w dniu 29 kwietnia 1999 roku. Uchwalony herb miał dwie postacie, kilka wersji, włącznie z odrębnym określeniem wzoru godła herbu. W skali Polski, wprowadzone rozwiązanie było prekursorskie, a zarazem wzorcowe dla wszystkich innych samorządów terytorialnych.

         Wśród znaków samorządowych najważniejszym pozostaje herb – symbol samorządu oraz jako znak własnościowy i reprezentacyjny. W swojej postaci ideowej jest on symbolem tradycji dawnego regionu, ponadto bardzo ważnym elementem lokalnego patriotyzmu. Herb jest powszechnie używany na chorągwiach, urzędowych pieczęciach, insygniach, flagach, na papierze firmowym, na budynkach urzędu itd.

Niezmiernie ważne dla powiatu kutnowskiego jest wykonane przez Andrzeja Urbaniaka opracowanie historyczne „Z dziejów symboliki samorządów terytorialnych powiatu kutnowskiego” (Kutnowskie Zeszyty Regionalne; T.IV, 2000, s. 65-126), które zostało także opublikowane w wydawnictwie pn. Symbolika samorządowa II Rzeczypospolitej (1918-1939) pod. red. Stefana Krzysztofa Kuczyńskiego, Włocławek 2001.


Images: HERB POWIATU KUTNOWSKIEGO.jpg

· redakcja dnia listopad 26 2017 17:16:19 · 0 komentarzy · 49 czytań · Drukuj

przeglądaj fotografie Kutna, jakiego już prawie nie ma...

Images: KUP ALBUM O KUTNIE.jpg

· redakcja dnia listopad 19 2017 17:13:40 · 0 komentarzy · 56 czytań · Drukuj

zapraszamy na promocję XXI tomu Kutnowskich Zeszytów Regionalnych

Images: OKLADKA KZR2017.jpg                                                     Zarząd   

                     Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej

oraz

                     Kierownik Centrum Teatru, Muzyki i Tańca


 
mają zaszczyt zaprosić


MIESZKAŃCÓW KUTNA I REGIONU

na

promocję

                   XXI tomu rocznika


               „Kutnowskie  Zeszyty Regionalne”

 

   Promocja publikacji odbędzie się w Sali widowiskowej

  Centrum Teatru, Muzyki i Tańca  w Kutnie, ul. Teatralna 1
w dniu 5 grudnia 2017 roku  o godz. 17.oo (wtorek).    

 


           W programie:

           - prezentacja publikacji

           - koncert  w wykonaniu:

              >  Ewa Murzynowska  - śpiew         
              >   dr Jarosław Domagała - akompaniament

  

                                    WSTĘP  WOLNY                       ZAPRASZAMY

 

                                              Publikacja  została wydana dzięki wsparciu ze środków finansowych:
                   

                                                                Powiatu Kutnowskiego                 Prezydenta Miasta Kutno

                                                           Images: hp.jpg                                  Images: hk.jpg
                                                

                                                                         oraz  mecenasów kultury i regionalizmu:


          
                              Autoryzowany Serwis Samochodowy  J.R.J. Zachorscy


                                   
Agencja Ochrony Mienia i Usług Detektywistycznych ABN


                                                              
HURT-PAP Kutno,   ECO Kutno

 

 

Składamy ogromne podziękowanie naszym Mecenasom,  autorom artykułów oraz osobom, które udostępniły nam materiały.
To dla nas bardzo ważne, że wciąż jeszcze są mieszkańcy Kutna i Ziemi Kutnowskiej, które poświęcają swój prywatny czas, by zupełnie bezinteresownie pisać o ludziach, miejscach i wydarzeniach związanych z Kutnem i regionem (nie otrzymują za swoją pracę żadnego wynagrodzenia), a ich fotografie i dokumenty  może oglądać społeczność regionu kutnowskiego.           

 

· redakcja dnia listopad 19 2017 12:55:26 · 0 komentarzy · 70 czytań · Drukuj

Copyright © 2009 - 2010 by Adam Brzęcki & Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.

stat4u Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!