Nazwa użytkownika Hasło | Rejestracja | Zapomniane hasło

promocja książki...

Newsy
ksiazka zydzi1 ksiazka zydzi2

W dniu 17 października 2018 roku, w „Dworku Modrzewiowym” odbyła się promocja drugiego wydania, poprawionego i uzupełnionego, książki Zarys historii Żydów Ziemi Kutnowskiej. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele samorządu kutnowskiego w osobach wiceprezydenta miasta Zbigniewa Wdowiaka oraz naczelnika Wydziału Kultury, Promocji i Rozwoju Miasta Michała Adamskiego, w spotkaniu wziął również udział profesor dr hab. Wojciech Katner z Uniwersytetu Łódzkiego, współautorzy książki oraz mieszkańcy miasta.

Uroczystość otworzył wiceprezes TPZK Karol Koszada, przypominając w kilku zdaniach okoliczności powstania oraz olbrzymie zainteresowania publikacją w Polsce, jak również poza jej granicami. Następnie głos zabrał Zbigniew Wdowiak naświetlając w kilku zdaniach historię osadnictwa żydowskiego na Ziemi Kutnowskiej, którego początki odnotowano już w XV wieku.

Następnie, obecni na uroczystości współautorzy książki otrzymali egzemplarze autorskie tego dwutomowego dzieła. Po oficjalnych wystąpieniach uczestnicy uroczystości, przy kawie i ciastkach w miłej i serdecznej atmosferze mogli podyskutować z autorami wydawnictwa i podzielić się swoimi uwagami.


ksiazka zydzi4 ksiazka zydzi4 ksiazka zydzi5

· redakcja dnia październik 19 2018 22:15:40 · 0 komentarzy · 3 czytań · Drukuj

Radziejowice

Newsy
radziejowice 2018 4334

5 października 2018 r  autokar z dużą grupą członków T P Z K ruszył w drogę wprost do
Radziejowic. Zespół pałacowo- parkowy przywitał nas piękną pogodą.
Urocze aleje lipowa i jesionowa prowadziły do neogotyckiego zameczku, dworku bardzo
podobnego do naszego, do kuźni oraz willi szwajcarskiej. W pałacu miła Pani przewodnik
pokazała nam apartamenty wyposażone w stylowe meble i obrazy. Wszystkich zachwyciła galeria Józefa Chełmońskiego, który był częstym bywalcem tego urokliwego miejsca. Bywali tam: Zygmunt III Waza, Władysław IV,
Jan III Sobieski a współcześnie: Juliusz Kossak, Henryk Sienkiewicz, Lucjan Rydel, Jarosław Iwaszkiewicz . Obecnie bywają tam pisarze, publicyści, aktorzy, filmowcy, muzycy i plastycy. Stałym bywalcem był Jerzy Waldorf. Od tego dnia i my możemy się pochwalić pobytem w tak uroczym miejscu. Głównym celem wyprawy z okazji 100 lecia Odzyskania Niepodległości był Dwór Polski w Bieniszewicach. Dwór przeniesiony wiernie z z 1827 roku. Muzeum od 2007r.
Muzeum Kresów Południowo - Wschodnich. O poczuciu Polskości opowiadała właścicielka tego miejsca, a ilość zgromadzonych w nim pamiątek przerosła nasze oczekiwania. Napis nad wejściem ,, Bóg stworzył Człowieka. Człowiek rodzinę. Rodzina Ojczyznę. Jam Dwór Polski stworzył co strzeże Tego wszystkiego" od razu wprowadził w patriotyczny nastrój. Oglądać i słuchać można było bez końca. Ciekawość pognała nas jeszcze do Kuklówki, do dworku Józefa Chełmońskiego gdzie Pan Stanisław Aust - prawnuk wielkiego malarza opowiadał bardzo interesująco o życiu i jego  twórczości. Patriotycznych doznań dopełnił Pan Adam Balcerzak - uczestnik wycieczki pięknym wierszem przygotowanym specjalnie dla nas. Tak uczciliśmy rocznicę 100 lecia Niepodległości.

Danuta Ujazdowska.
radziejowice 2018 4390
· redakcja dnia październik 16 2018 22:42:11 · 0 komentarzy · 8 czytań · Drukuj

na krawędzi ...

Newsyna krawedzi2018 zaprosz2na krawedzi2018 zaprosz1
· redakcja dnia październik 11 2018 17:22:10 · 0 komentarzy · 21 czytań · Drukuj

Tabliczki już rozdane

Newsytabliczka2018rozdanie33 tabliczka2018rozdanie49

 

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej realizując zadanie publiczne pod tytułem „Tabliczka na Twój dom w barwach Kutnowskiego Systemu Informacji Miejskiej” zorganizowało i przeprowadziło konkurs dla mieszkańców Kutna zamieszkujących w domach jednorodzinnych. Do konkursu przystąpiło 165 kutnowskich rodzin. Uczestnicy konkursu dostarczyli TPZK do zeskanowania około 600 fotografii, pocztówek i starych dokumentów z domowych archiwów.

Nagrodą w konkursie jest nowoczesna, wykonana zgodnie z Kutnowskim Systemem Informacji Miejskiej tabliczka z numerem adresowym na dom.

W niedzielę 7 października 2018 roku, wczesnym popołudniem, w sali widowiskowej Kutnowskiego Domu Kultury odbyło się spotkanie z laureatami konkursu. W spotkaniu uczestniczyły władze samorządowe miasta. Panowie: Prezydent Miasta Kutno Zbigniew Burzyński, Wiceprezydent Jacek Boczkaja, Wiceprezydent Zbigniew Wdowiak , Naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Rozwoju Miasta Michał Adamski oraz Wiceprezes TPZK Karol Koszada wręczali tabliczki i upominki przygotowane przez Urząd Miasta. Miłym akcentem była obecność Królowej Róż, która rozdawała laureatom róże.

Przybyli na spotkanie obejrzeli prezentację fotografii złożonych w tegorocznej, drugiej edycji konkursu.

Spotkanie zakończone zostało słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez Cukiernię Paola.

Laureatów, którzy nie odebrali tabliczki z numerem adresowym na swój dom zapraszamy do siedziby TPZK przy ul. Narutowicza 20 we wtorki od godz. 16.oo do godz. 19.oo.

 

Poniżej prezentujemy krótki film instruktażowy pokazujący montaż tabliczki przygotowany przez  Agencję Reklamowo-Usługową PRIMDRUK Łukasza  Puchalskiego pokazujący montaż tabliczki https://www.youtube.com/watch?v=Pk4vfYne8j0&feature=em-upload_owner

· redakcja dnia październik 09 2018 19:50:16 · 0 komentarzy · 20 czytań · Drukuj

tabliczka 2018

Newsytabliczka2018 zapr2
tabliczka2018 zapr1


Poniżej prezentujemy krótki film instruktażowy – w jaki sposób zamontować tabliczkę na domu: https://www.youtube.com/watch?v=Pk4vfYne8j0&feature=em-upload_owner

 

· redakcja dnia październik 02 2018 23:12:27 · 0 komentarzy · 29 czytań · Drukuj

Sprawozdanie z dnia regionalisty

Newsydzień regionalisty 2018 2dzień regionalisty 2018 6dzień regionalisty 2018 7
Regionaliści obchodzili swoje święto w dniu 30 września 2018 roku w dworku modrzewiowym. W kameralnej atmosferze członkowie Zarządu

dr Karol Koszada, Barbara Łuczak i Stanisław Wojdecki zapoznali zebranych z postacią dra Antoniego Troczewskiego ilustrowane fotografiami i wystawą pokonkursową przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych kl. I-III pt. „Jak widzę doktora”

Szczególne zainteresowanie wśród zebranych wzbudził okres pracy doktora w szpitalu św. Walentego , który na owe czasy jako jedyny w Królestwie Polskim, w mieście powiatowym był prowincjonalnym „ wielkim szpitalem”. Doktor Troczewski należał do postępowych chirurgów i przeprowadzał nowatorskie operacje, mając do dyspozycji oddział chirurgiczny i salę operacyjną. Zaciekawienie budził fakt znieczuleń pacjentów, o metodach których opowiedział dr Karol Koszada.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa rzeźb Józefa Marciniaka, Sławomira Suchodolskiego i Józefa Stańczyka a także metaloplastyka Jana Wasiaka i malarstwo Ryszarda Narkiewicza.

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej w bieżącym roku szczególnie promowało postać doktora Troczewskiego organizując w miesiącu maju grę miejską ph. „Troczewski dla Kutna” dla młodzieży szkolnej, prezentację multimedialną w SP nr 7, piknik urodzinowy w miesiącu czerwcu, 90. rocznicę śmierci doktora przy jego grobie we wrześniu. Celem tych działań było jak najszersze zapoznanie społeczności kutnowskiej z lokalnym społecznikiem naszego miasta, pierwszym honorowym obywatelem Kutna.

 

· redakcja dnia październik 01 2018 21:07:23 · 0 komentarzy · 39 czytań · Drukuj

Dzień regionalzimu 2018

Newsy

Dzień regionalizmu - święto TPZK

25 września każdego roku nasze stowarzyszenie obchodzi jedno z najważniejszych swoich świąt - Dzień Regionalizmu, ustanowiony 25 września 1994 roku na V Kongresie Regionalnych Towarzystw Kultury we Wrocławiu.

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej jest stowarzyszeniem regionalnym, jest członkiem – założycielem Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych Rzeczypospolitej Polskiej. Od ponad 40 lat Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej działa w regionie, a jego członkowie troszczą się o Ziemię Kutnowską – naszą „małą ojczyznę”. 

Maciej Zarębski (lekarz, regionalista, publicysta, pisarz i wydawca, prezes Świętokrzyskiego Towarzystwa Regionalnego) zawsze powtarza „Dla mnie osobiście, mówię to na podstawie blisko 40-letniej działalności w ruchu regionalnym, r e g i o n a l i z m oznacza wszelkie działania mające na celu jak najlepsze poznanie swojej Małej Ojczyzny, po to by jej najpełniej służyć, spowodować by dynamicznie się rozwijała, piękniała i stawała się naszą dumą. To może nastąpić tylko wówczas, gdy będziemy w pełni świadomi swych korzeni, gdy będziemy dobrze znać historię naszego miasta, naszej dzielnicy, dzieje naszej wsi, patrona ulicy, przy której mieszkamy, szkoły, do której chodziliśmy, a także gdy posiadamy wiedzę o naszych przodkach, skąd przybyli, dlaczego wybrali to a nie inne miejsce do zamieszkania, jakie były ich losy oraz gdy potrafimy sensownie opowiedzieć o swoich dziadkach etc."


Dzień regionalizmu jest okazją, by pokazać dorobek naszego stowarzyszenia i spotkać się w gronie Przyjaciół Kutna i Ziemi Kutnowskiej. Zapraszamy wszystkich członków, sympatyków TPZK oraz Mieszkańców Kutna i regionu kutnowskiego do odwiedzenia nas w Dworku Modrzewiowym 30 września 2018 roku (niedziela) w godzinach 16.oo – 18.oo.
· redakcja dnia wrzesień 29 2018 15:10:20 · 0 komentarzy · 36 czytań · Drukuj

..

.
· redakcja dnia wrzesień 29 2018 15:05:03 · 0 komentarzy · 54 czytań · Drukuj

...

.
· redakcja dnia wrzesień 29 2018 15:04:44 · 0 komentarzy · 37 czytań · Drukuj

.

.
· redakcja dnia wrzesień 29 2018 15:04:24 · 0 komentarzy · 35 czytań · Drukuj

Wspomnienie o Doktorze Antonim Troczewskim.

Troczewski2018cmentarz1
Troczewski2018cmentarz4
Troczewski2018cmentarz3W dniu 21 września, w dziewięćdziesiątą rocznicę śmierci Antoniego Fortunata Troczewskiego, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, zorganizowało krótkie spotkanie wspomnieniowe przy grobie Doktora.

Po krótkim powitaniu zebranych przez wiceprezesa TPZK dra n. med. Karola Koszadę, referat przypominający życie i działalność Antoniego Troczewskiego wygłosiła dr n. med. Elżbieta Świątkowska. W dalszej części uroczystości głos zabrał wiceprezydent miasta Kutno Jacek Boczkaja, a modlitwę poprowadził ksiądz Jacek Jóźwiak.

Następnie zgromadzeni, złożyli na mogile małżeństwa Troczewskich wiązanki kwiatów.

Na uroczystości obecni byli przedstawiciele władz miasta Kutno w osobach wiceprezydentów – Zbigniew Wdowiak i Jacek Boczkaja, starostę kutnowskiego reprezentował dr n. hum. Jacek Saramonowicz.

W obchodach rocznicy śmierci Doktora, wzięli udział przedstawiciele samorządów – miejskiego i powiatowego, liczne delegacje kutnowskich instytucji oraz członkowie Towarzystwa i mieszkańcy naszego miasta.

Z pocztami sztandarowymi przybyła młodzież z kutnowskich szkół i druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Kutnie.

Harcerze kutnowskiej chorągwi ZHP, przy grobie doktora Troczewskiego zaciągnęli honorową wartę.Antoni Troczewski jest jedną z ważniejszych postaci w dziejach miasta Kutna. Nie było dziedziny życia społecznego, w której doktor nie pozostawił swojego śladu.

Urodził się w Łomży, po zdaniu matury w 1882 roku, rozpoczął studia na Wydziale Lekarskim Cesarskiego Uniwersytetu w Warszawie.

W czasie studiów należał do tajnej organizacji studenckiej, której członkowie mieli za zadanie dostarczanie kolegom książek o tematyce patriotycznej, przygotowywali się również, aby po skończeniu studiów, osiedlając się na prowincji, działać na niwie kulturalnej, społecznej jak również politycznej mobilizując do współpracy miejscową ludność.

Do Kutna przyjechał w grudniu 1890 roku, pracę rozpoczął w szpitalu św. Walentego pełniąc funkcję lekarza nadetatowego, nie otrzymując żadnego wynagrodzenia.

Od chwili swego przybycia, szpital św. Walentego zaczął przekształcać w zakład nowoczesny. Dzięki ciężkiej pracy, angażując swoje pieniądze, doktor stworzył w Kutnie, jak na ówczesne czasy, nowoczesny szpital, który był jedną z najlepiej funkcjonujących placówek w Królestwie Polskim. Jako doskonały lekarz, wśród pacjentów zyskał wielki szacunek.

Początkowo Doktor spotkał się z obojętnością i brakiem zrozumienia wśród mieszkańców. Jednak własnym przykładem potrafił pobudzić lokalną społeczność do działania.

Należy pamiętać, że ziemia kutnowska znajdowała się w tamtym czasie pod zaborem rosyjskim, postępowała rusyfikacja polskiego społeczeństwa, a pielęgnowanie kultury polskiej było karane. Doktor jednak potrafił zaangażować kutnowską inteligencję do stworzenia zakonspirowanego miejsca – „ostoi polskości”.

Powołał w tym celu Komitet, który postanowił wybudować Dom Strażacki. W 1899 roku Komitet uzyskał pozwolenie władz gubernialnych na budowę Domu Strażackiego na parceli przy Rynku Zduńskim. Lokalizacja w tym miejscu nie była przypadkowa, gdyż od strony południowej przy ulicy Podrzecznej mieścił się magazyn instrumentów strażackich. Komitet po wielu staraniach uzyskał tę część placu od władz miasta, jako wieczystą, bezpłatną dzierżawę dla Towarzystwa Strażackiego w Kutnie.

W styczniu 1909 roku Antoniemu Troczewskiemu, Zarząd nadał wyłączne prawo do zarządzania Domem Strażackim. Dzięki zaangażowaniu doktora, stał się on znaczącym ośrodkiem kulturalnym skupiającym mieszkańców Kutna i okolic. Dom Strażacki był miejskim centrum kultury. Odbywały się tam przedstawienia teatralne, z udziałem aktorów zawodowych jak i amatorskich grup teatralnych oraz koncerty, spotkania i zabawy. Tu realizowała się idea doktora Antoniego Troczewskiego, by poprzez sztukę uczyć, wychowywać i angażować ludzi do wszystkiego, co polskie, co służyć może przyszłości suwerennego i niepodległego narodu.

Również z jego inicjatywy wybudowano i powołano do życia pierwszą w Kutnie średnią Szkołę Realną Polskiej Macierzy Szkolnej. Doktor założył Towarzystwo Dobroczynności, które miało w swym statucie zapisane zadanie likwidowania i łagodzenia skutków panującej nędzy i zacofania. Fundusze na działalność gromadzone były z kwest i darowizn,
a przeznaczane były na pomoc socjalną dla najbiedniejszych. Towarzystwo prowadziło również ochronkę dla dzieci miejscowej biedoty.

Dzięki Doktorowi powstało w Kutnie Towarzystwo Muzyczno-Dramatyczne, Towarzystwo Krajoznawcze, Spółdzielnia „Kutnowianka”, Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, zaczęto wydawać gazetę – „Tygodnik Kutnowski”, której później był redaktorem i wydawcą. Był również założycielem Towarzystwa Wzajemnego Kredytu oraz Chrześcijańskiego Towarzystwa Pożyczkowo-Oszczędnościowego.

Jako lekarz interesował się warunkami pracy robotników, domagał się od pracodawców zapewnienia bezpiecznych warunków pracy, opieki zdrowotnej i socjalnej nad robotnikami
i ich rodzinami.

Wyrazem troski Doktora o zdrowie najbiedniejszych, była wypowiedź w roku 1899, na temat bezpłatnego leczenia w szpitalach. Ówczesne przepisy, obwarowane były takimi formalnościami, iż według Doktora: Łatwiej wielbłądowi przejść przez ucho igielne, aniżeli biednemu choremu dostać się do szpitala.

W swoich działaniach Antoni Troczewski troszczył się również o patriotyczne wychowanie młodzieży i dorosłych mieszkańców Kutna. Historię miasta utrwalał opisując dzieje szpitala, ochotniczej straży ogniowej, pierwszej polskiej szkoły średniej, tworząc pierwszą w Kutnie gazetę. Gromadził pamiątki historyczne, okazy przyrodnicze, dokumenty współczesnego życia. Założył i sam prowadził muzeum straży ogniowej, pomagał tworzyć i rozwijać muzeum szkolne, zorganizował archiwum szpitala oraz własnej działalności. Większość tych prac została bezpowrotnie zniszczona w czasach obu wojen światowych.

Troczewski swoją pracą i postawą udowodnił, iż pogardzana przez wielu praca lekarza prowincjonalnego, jest nie mniej wartościowa, niż praca w dużych ośrodkach akademickich.

Umiera w wieku 67 lat we wrześniu 1928 roku.

Nad mogiłą doktora Troczewskiego, w dniu pogrzebu, starosta kutnowski Żbikowski powiedział:

Dr Antoni Troczewski należał do najruchliwszych z ruchliwych działaczy społecznych. Bez przesady można powiedzieć, że nie było instytucji, z którą by zmarłego nie łączył stosunek inicjatora, założyciela, kierownika, czy wreszcie czynnego, bądź popierającego członka. Zaszczyty, jakie za życia spotkały Doktora, nie były na miarę jego dokonań i zasług.

Dziennikarz Zygmunt Wasilewski w gazecie ogólnopolskiej „Myśl Narodowa” pisał o nim:

Z powodu swoich zasług społecznych jeden z najpopularniejszych ludzi w Kraju. Miasto Kutno obdarzyło Go godnością obywatela honorowego, państwo udekorowało niezbyt hojnie Orderem Oficerskim Polski Odrodzonej.

 

· redakcja dnia wrzesień 25 2018 20:38:38 · 0 komentarzy · 45 czytań · Drukuj

Copyright © 2009 - 2010 by Adam Brzęcki & Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.

stat4u Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!