Nazwa użytkownika Hasło | Rejestracja | Zapomniane hasło

Następne negatywy i skany fotografii dotyczące Kutna przekazali nam mieszkańcy naszego miasta i zaprzyjaźnieni regionaliści.

Pan Włodzimierz Gadzinowski – jeden z najstarszych członków Kutnowskiego Towarzystwa Fotograficznego przekazał do TPZK negatywy kilkudziesięciu fotografii Kutna z lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku oraz  skany fotografii Kutna sprzed kilkudziesięciu lat i współczesnych. Ogromnie jesteśmy ciekawi, co się kryje w negatywach  i zaraz przystąpimy do ich skanowania! Przy tej okazji długo rozmawialiśmy, wspominając tamten czas oraz pasjonatów fotografii zaangażowanych w utrwalanie  na kliszy fotograficznej wizerunku naszego miasta.
Images: NASTEPNENEGATYWY 1.JPG Images: NASTEPNENEGATYWY 3.JPG
Otrzymaliśmy także skany fotografii od pani Elżbiety Miś, mieszkanki Kutna – fotografie  z lat czterdziestych, pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku  przedstawiają Kutno, jakiego już nie ma. Pani Elżbieta opowiedziała nam historię słynnej agawy stojącej na ówczesnym Placu 19-go stycznia  - jak się dowiedzieliśmy, ofiarowała ją naszemu miastu Mama Pani Elżbiety. Tak więc słynna kutnowska agawa przestała już być bezimienna…

Unikatowe fotografie (a właściwie ich skany) przedwojennego Kutna  otrzymaliśmy od regionalistów i kolekcjonerów – pana Andrzeja Kubiaka z Kutna  i pana Ryszarda Bonisławskiego – prezesa Towarzystwa Przyjaciół Łodzi.

Serdecznie wszystkim darczyńcom dziękujemy!

Niedługo ukaże się album z fotografiami   Kutna wydany przez TPZK, a współfinansowany przez Prezydenta Miasta Kutno.

· redakcja dnia July 25 2017 23:13:06 · 0 komentarzy · 1 czytań · Drukuj

zwiedzaliśmy dwory regionu kutnowskiego

Images: DWORY2017  5.JPGW piątek 7 lipca 2017r. odbyła się wycieczka przygotowana przez Danutę Ujazdowską i poprowadzona przez Mariannę Cięgowską. Odwiedziliśmy obiekty wpisane na listę zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa w dwóch powiatach (kutnowskim i łęczyckim) w pięciu gminach: Krzyżanów, Kutno, Witonia, Łęczyca i Góra Św. Małgorzaty. Naszymi przewodnikami w powiecie kutnowskim byli Panowie: Henryk Lesiak (wybitny popularyzator dziejów Ziemi Kutnowskiej i Andrzej Latos (autor wielu opracowań z zakresu ochrony środowiska przyrodniczego).

Wycieczkę rozpoczęliśmy w Siemienicach (gmina Krzyżanów), gdzie znajduje się zespół pałacowy (pałac i park) z połowy XIX wieku. Siemienice należały do Siemieńskich. Obecnie właścicielami odrestaurowanego z wielką starannością zespołu pałacowego są Państwo Halina i Mieczysław Wośkowie, którym serdecznie dziękujemy za umożliwienie zwiedzania tego wspaniałego miejsca.

Kolejnym zespołem pałacowym z połowy XIX wieku na trasie naszej wycieczki były Ktery (gmina Krzyżanów). Majątek ten przez półtora wieku należał do rodziny Wodzyńskich. Dziś należy do stadniny koni w Walewicach. Zaniedbany pałac stoi pusty.

Images: DWORY2017  7.JPGW Strzegocinie (gmina Kutno) obejrzeliśmy Kościół p. w. św. Bartłomieja Apostoła i św. Wojciecha B M (biskupa i męczennika), parafia erygowana w XIV w. Kościół parafialny, drewniany, nieznanej dziś fundacji, spalił się w 1677 roku; następny również p. w. św. Bartłomieja, drewniany wybudowany w 1677 roku z fundacji rodziny Grabskich, został rozebrany w 1866 roku.
Obecny murowany kościół, został wybudowany w latach 1860 - 1866 w stylu neogotyckim.

Nawiedziliśmy groby dawnych właścicieli  na miejscowym cmentarzu, obejrzeliśmy zespół dworski Góreckich, 2 poł. XIX, XX, wieku oraz park z początku XX wieku z resztą alei dojazdowej. Obecnie w budynku mieści się Dom Formacyjny Diecezji Łowickiej. Całość jest zadbana i uporządkowana.

W Witoni zwiedziliśmy Kościół p.w. św. Katarzyny D M (dziewicy i męczennicy), parafia erygowana w XIII w. Na terenie parafii istniał drewniany kościół pod wezwaniem świętej Katarzyny, wzniesiony około 1370 roku z fundacji książąt łowickich. Spalił się w roku 1550. Obecny Kościół , murowany z kamienia i cegły, został wzniesiony w latach 1545-1550 (data wykuta na żelaznych drzwiach do zakrystii. Proboszcz Parafii, Ks. Zbigniew Olton przybliżył nam historię obiektu, znanych parafian i księży służących w parafii.

Images: DWORY2017  6.JPG
Zwiedzanie Łęczycy rozpoczęliśmy od  nieczynnego zakładu karnego. Dawny klasztor oo. Dominikanów z XIV w. (przebudowany w XVII w.), pod koniec XVIII w. decyzją władz pruskich zaadaptowany na więzienie. W tej formie funkcjonował przez ponad 200 lat. Zakład karny w Łęczycy był uznawany za jedną z najcięższych placówek w Polsce - było to więzienie o najtwardszym rygorze w całym kraju. W dawnych dominikańskich murach przetrzymywani byli m.in. internowani w stanie wojennym działacze "Solidarności", m.in. Władysław Frasyniuk. W 1961 roku kompleks został wpisany do rejestru zabytków województwa łódzkiego i jest własnością Skarbu Państwa, który wielokrotnie wystawiał go na sprzedaż. Opuszczone więzienie na swój sposób tętni dziś życiem. Stało się ono inspiracją dla wielu filmowców i artystów. W więzieniu zostały nakręcone sceny do takich filmów jak znany wszystkim "Vabank" Juliusza Machulskiego, film fabularny "Git" Kamila Szymańskiego i Mikołaja Małeckiego oraz obraz Krzysztofa Krauze i Joanny Kos-Krauze "Papusza".

Images: DWORY2017  1.JPGZamek królewski z 2 poł. XIV w., rozbudowany w poł. XVI w. („Dom Nowy"), na dziedzińcu prochownia z końca XVIII w. z reliktami gotyckimi murów („Dom Stary").

Zamek odbudowany w 2 poł. XX w. jest siedzibą Muzeum Ziemi Łęczyckiej, gdzie mogliśmy zapoznać się z historią miasta, zamku, sztuką i folklorem regionu (prezentowanymi na wystawie w specjalnej aranżacji), oraz największą muzealną kolekcją diabła Boruty (we współczesnych rzeźbach i legendach). Z wieży o charakterystycznej koronie podziwialiśmy panoramę Łęczycy.

Ostatnim punktem programu była Archikolegiata NMP i św. Aleksego w Tumie (gmina Góra Świętej Małgorzaty) – kościół wzniesiony w XII wieku, znajdujący się w pobliżu dawnej lokalizacji wczesnośredniowiecznego grodu. Słowo "tum" od niemieckiego "Dom" oznaczającego kolegiatę/katedrę zostało później przeniesione na całą pobliską osadę. Archikolegiata jest jednym z najbardziej okazałych obiektów i zarazem największą budowlą romańską w Polsce. Została konsekrowana w roku 1161, a wybudowana na fundamentach jeszcze starszego opactwa benedyktynów, kojarzonego z postacią św. Wojciecha, biskupa praskiego i męczennika oraz Bolesława Chrobrego, fundatora kościoła. Budowę Archikolegiaty Łęczyckiej w Tumie rozpoczęła Księżna Salomea, wdowa po Bolesławie Krzywoustym.

                                                                                                                                        opr. Halina Głogowska

 

· redakcja dnia July 20 2017 20:50:20 · 0 komentarzy · 21 czytań · Drukuj

Mamy dla Ciebie kreatywną propozycję na wakacje

Images: POCZTOWKAZPOWIATUKUTNOWSKIEGO.jpg
· redakcja dnia July 13 2017 18:50:34 · 0 komentarzy · 46 czytań · Drukuj

Sztuka niewinnego spojrzenia czyli X Art Naif Festiwal

Images: ARTNAIF FESTIWAL 2017.jpgJuż po raz dziesiąty  Galeria Szyb Wilson w Katowicach gości Art Naif Festiwal. Podczas letnich miesięcy trwania imprezy w Szybie Wilson gromadzą się młodsi i starsi wielbiciele tej barwnej i radosnej sztuki. Dzieła artystów naiwnych mają bowiem szczególną siłę oczarowywania – pozwalają zanurzyć się w świecie marzeń i snów, nasuwają na myśl miłe wspomnienia, błogie chwile. Właśnie dzięki tej magii sztuka naiwna jest tak powszechnie lubiana. Tworzący ją artyści pochodzą często z odległych od siebie stron świata, reprezentują różne kultury, ale ich naiwny, wręcz dziecięcy sposób obrazowania rzeczywistości jest podobny. Można obejrzeć  malarstwo z całego świata, fantastyczną polską i francuską rzeźbę oraz ceramikę. Od 9 czerwca Galeria Szyb Wilson znów  wypełnił się kolorową, optymistyczną i radosną twórczością artystów otwartego serca.

Jubileuszowa edycja Art Naif Festiwalu trwa od 9 czerwca do 18 sierpnia 2017 roku. Motywem przewodnim X Art Naif Festiwalu jest  FRANCJA - kolebka sztuki naiwnej.

Nie zabraknie oczywiście stałych punktów programu: pokazów filmów afrykańskich w ramach AfryKamery czy spotkania w Nikiszowcu na ArtJarmarku. Planowane są także wystawy towarzyszące w partnerskich muzeach i galeriach.

Wśród tych artystów prezentujących swoją twórczość jest sześciu rzeźbiarzy – członków Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej: Józef Stańczyk, Sławomir Suchodolski, Dorota Stanicka, Zbigniew Suchiński, Andrzej Wojtczak i Magdalena Wojtczak oraz metaloplastyk Jan Wasiak. Kutnowscy rzeźbiarze od kilku już lat są zapraszani na  ArtNaif Festiwal. Jest to duże wyróżnienie, gdyż ranga festiwalu jest bardzo wysoka nie tylko w Polsce, ale i w Europie.

Gratulujemy i życzymy jeszcze wielu sukcesów w Waszej pasjonującej rzeźbiarskiej twórczości!

Art Naif Festiwal powstał po to, by radość płynącą ze sztuki naiwnej mogło co roku odkrywać coraz więcej osób. Zapraszamy do tego świata, kto raz tam wjedzie, nie będzie chciał wracać!

  

                                                                            Wykorzystano informacje ze strony  http://www.artnaiffestiwal.pl

· redakcja dnia July 10 2017 22:43:31 · 0 komentarzy · 60 czytań · Drukuj

Dziś, 10 lipca 2017 roku, mija sześćdziesiąta rocznica śmierci wielkiego pisarza żydowskiego Szaloma Asza.

 

Szalom  Asz, urodzony w Kutnie, w przedmowie do „Miasteczka” w roku 1925  napisał:

„Pochodzę z żydowskiego miasteczka i ono właśnie towarzyszy mi przez cały czas w mojej  twórczości.  Dokądkolwiek bym się nie udał podczas mojej wędrówki, do wielkich miast starego i nowego świata, wszędzie rozbłyskują dla mnie niczym zaczarowane ognie, niczym wizje, spadziste dachy  niskich domków w miasteczkach, gdzie mieszkają ubóstwo, cnota i żydowska pobożność. W promieniach zachodzącego słońca, w ciszy wieczornego nieba, jawi się przede mną skromna, wdzięczna, otulona warkoczykami główka żydowskiej dziewczyny, przeniknięte pobożnością oczy żydowskiej matki, bogobojność i wiara promieniująca z twarzy pobożnych Żydów. Oto perły miasteczka – głęboka pobożność jego ludu, jego prawdziwe człowieczeństwo w ubóstwie, wznoszące tych  ludzi ku wyższym. Piękniejszym światom. Właśnie ich poszukiwałem na drodze mojego życia, wszędzie je napotykając, czy to w jasnych, ciepłych izbach oświetlonych płomieniem szabasowych świec, czy na zimnych, błotnistych podwórkach, w opuszczeniu i samotności, nad swojskimi strumykami i w portach wielkich mórz.

Nie należy się temu dziwić. Miasteczko to nasza ziemia, z której wszyscy wyrastamy, choć byśmy z całych sił próbowali się z niej wyrwać, nie uda  nam się tego dokonać. Jak drzewa czerpiemy z niej soki żywotne – nawet, gdy dzieli nas od niej tysiące mil, nawet zza morza. Wszyscy ludzie są przecież dziećmi tej ziemi, zaś dla Żyda jest nią żydowskie miasteczko, to w nim tkwią nasze korzenie”.

      

     Dla dokładniejszego zilustrowania ówczesnych mieszkańców Kutna, pozwolę sobie zamieścić skan, krótkiego fragmentu wspomnianego utworu Szaloma Asza:

               Images: FRAGMENT MIASTECZKO SZALOM ASZ.jpg             
                                             

„Miasteczko”, Towarzystwo Przyjaciół Janowca nad Wisłą, str. 73,

Janowiec nad Wisłą 2003 rok.

                                                                                  

                                                                                                                                     Karol Koszada

 

 

· redakcja dnia July 10 2017 19:42:36 · 0 komentarzy · 54 czytań · Drukuj

Zbigniew Popadiuch z Bielska Białej przekazał do TPZK negatywy fotografii Kutna

Ośrodek Dokumentacji i Badań Ziemi Kutnowskiej przy TPZK znów otrzymał niezwykły dar – tym razem  od  Kutnowianina  zamieszkującego  obecnie w Bielsko-Białej.


Images: ZBIGNIEW POPADIUCH.jpg


Zbigniew Popadiuch przekazał   TPZK negatywy swoich fotografii wykonywanych w latach siedemdziesiątych w Kutnie. Te cenne fotografie dokumentujące Kutno  sprzed  czterdziestu lat  pokazują  miejsca w  naszym mieście, których już nie ma. Wśród  negatywów są fotografie dotyczące otwarcia  i działalności  Powiatowego  Domu Kultury  w Kutnie,   kutnowskie podwórka i ulice, Fabrykę „Kraj”,   fotografie szkolne z technikum oraz  unikatowe fotografie  z wnętrza starej lodowni w  Parku im. Romualda Traugutta.

Wiele ze zdjęć, które przekazał nam pan Zbigniew zamieszczonych zostanie w  wydawnictwie albumowym    o Kutnie, które przygotowujemy do druku.

Serdecznie dziękujemy za ten wspaniały dar!


      I kilka słów o Zbigniewie  Popadiuchu…

Urodził się 27 listopada 1955 roku  w Kutnie.  Ukończył Zasadniczą Szkołę Zawodową nr 1 w Kutnie w klasie o specjalności Budowa maszyn i urządzeń przemysłowych oraz Technikum Mechaniczne w klasie o specjalności Obróbka skrawaniem. Pan Zbigniew należał do sekcji fotograficznej w Kutnowskim Domu Kultury, a następnie do Kutnowskiego Towarzystwa Fotograficznego. Od 1988 roku zamieszkał w Bielsku-Białej, w której pracuje jako kontroler jakości  w firmie  Fiat Powertrain. Jego największe hobby to malarstwo, rysunek i fotografika. Jest artystą nieprofesjonalnym, malarstwa początkowo uczył się sam, później był uczniem prof. Z. Kępińskiego z Płocka i znanego bielskiego plastyka J. Grabowskiego. Najczęściej stosowane przez niego techniki malarskie to olejna na płótnie, grafika  i pastel. W swoim dorobku ma ponad 2400 prac wykonanych różnymi technikami.

Zbigniew Popadiuch jest też stałym współpracownikiem redakcji miesięcznika informacyjnego mieszkańców powiatu bielskiego pt. „Mój Powiat”, gdzie tworzy  i redaguje interesującą rubrykę „Z teki Zbigniewa Popadiucha”. Portretuje mieszkańców powiatu bielskiego, którzy  osiągają sukcesy w wielu dziedzinach życia społecznego oraz wysokie lokaty w sporcie  sam opisuje ich życiorysy, zawsze troszcząc się o to, by w każdym numerze można było przeczytać  o interesujących  postaciach. W ten sposób przyczynia się do ocalenia od zapomnienia tych, którzy pracują na rzecz Małej Ojczyzny – Bielska-Białej.

W 2010 roku otrzymał Medal Honorowy z okazji X lat Powiatu Bielskiego dla Współpracowników.

W 2012 roku Kapituła Nagrody im. Władysława Orkana  przyznawanej corocznie za wybitne osiągnięcia w  dziedzinie upowszechniania kultury i twórczości artystycznej przyznała Zbigniewowi Popadiuchowi Nagrodę za rok 2011 za twórczość artystyczną w dziedzinie malarstwa i wyjątkowy cykl portretów osób związanych z ziemią bielską.

Często odwiedza rodzinne miasto, bo jak wyznaje, mimo wielu lat spędzonych na południu Polski, wciąż czuje się Kutnowianinem.


       Images: STARA LODOWNIA W KUTNIE.jpg

      Images: UCZNIWIE TECHNIKUM MECHANICZNEGO.jpg               
                                                                                                       
 

· redakcja dnia July 08 2017 16:39:52 · 0 komentarzy · 66 czytań · Drukuj

Andrzej Wojtczak laureatem konkursu malarsko - rzeźbiarskiego Przystanek 60+

    Images: Wojtczak 1.JPG Kutnowscy rzeźbiarze, członkowie TPZK,  Józef Stańczyk, Andrzej Wojtczak i Józef Marciniak wzięli udział w organizowanym przez  Łódzki Dom Kultury Wojewódzkim Przeglądzie Twórczości Dojrzałej „Przystanek 60+”.

      Celem konkursu była m.in. prezentacja i promocja dorobku twórczości mieszkańców województwa łódzkiego w wieku 60+, konfrontacja i wymiana doświadczeń, inspirowanie poszukiwań nowych form pracy artystycznej, a także integracja środowisk seniorskich. Tematyka prac była dowolna, finał konkursu odbył się 30 czerwca 2017 r. w Łódzkim Domu Kultury.

     Z ogromną satysfakcją  informujemy, że pierwsze miejsce zajął nasz członek Andrzej Wojtczak – gratulujemy laureatowi sukcesu.

                                                        

                                                    Oprac. B. Łuczak

 

Andrzej Wojtczak działalność artystyczną rozpoczął już w 1974 r. rzeźbiąc i malując. Jego rzeźby to wielopostaciowe przedstawienia świętych ostatniej wieczerzy. Malarstwo wykonuje w dużych formatach i nawiązuje do twórczości rzeźbiarskiej. Oprócz tematyki sakralnej wykonuje obrazy ze scenami rodzajowymi.

         Bierze czynny udział w kiermaszach, wystawach, przeglądach i konkursach. Prace rzeźbiarskie prezentowane były na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą m. in. w USA, Francji, Niemczech. Znajdują się w zbiorach muzealnych, licznych galeriach, a także u kolekcjonerów w Polsce i na świecie.

Zdobył wiele nagród oraz wyróżnień w kilkudziesięciu wystawach i przeglądach.

Uhonorowany został m. in. odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, Nagrodą Marszałka Województwa Łódzkiego (2006), medalem „Gloria Artis” (2009r.). Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie oraz  członkiem TPZK od 2013 r.

 

    

                                                                                                                                                                                                                                                     

                                          

 

· redakcja dnia July 04 2017 18:47:55 · 0 komentarzy · 62 czytań · Drukuj

Lechosław Kubiak Honorowym Członkiem TPZK

Zwyczajne Walne Sprawozdawczo-Wyborcze Zgromadzenie Członków Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, które odbyło się   w  dniu  6 czerwca 2017 r. podjęło Uchwałę nr 6/2017 r. w sprawie  nadania godności honorowego członka TPZK panu  Lechosławowi Kubiakowi.

 

Lechosław Kubiak urodził się 6 lutego 1928 r. w Łodzi. W czasie okupacji Lechosław włączył się w nurt organizacji AK i dostarczał nielegalną prasę do Łąkoszyna i Kutna we wskazane miejsca. W 1945 roku rozpoczął naukę i ukończył 4-letnie Gimnazjum Handlowe i Liceum Administracyjno-Handlowe w Kutnie. W latach szkolnych 1945-1949 należał do Harcerstwa, w Liceum był założycielem organizacji „Ligi Morskiej”. Po ukończeniu szkoły średniej odbył wiele kursów księgarskich, a w 1952 roku rozpoczął pracę w „Domu Książki” w Kutnie jako zastępca kierownika księgarni do 1981 roku, później jako kierownik Antykwariatu do 1999 roku. W latach 1960-1962 ukończył w Warszawie Studium Reklamy. Od 1963 roku do 2005 roku pracował na ½ etatu  jako nauczyciel  przedmiotów liternictwa i reklamy w Technikum Ekonomicznym C.R.S. w Kutnie i Zasadniczej Szkole Zawodowej Nr 2 w Kutnie. Przez osiem lat pracował jako grafik w kinie „Polonia" w Kutnie. Nie należał do żadnej partii. W latach 60-tych ubiegłego wieku, wraz z Marianem Górecznym, Wacławem Budzyńskim, dr Marianem Mosingiewiczem, Jerzym Korczakowskim, był założycielem Koła Fotograficznego. W  latach  70-tych ubiegłego wieku działał w dziedzinie ochrony zabytków Kutna, a przede wszystkim ul. Królewskiej. Był jednym z członków komitetu założycielskiego Muzeum Miasta Kutna. Był jednym z założycieli „Koła Numizmatycznego" w Kutnie wraz ze Stanisławem Hyżym.  W 1992 roku był założycielem, przy MiPBP w Kutnie im. Stefana Żeromskiego, „Koła Dobrej Książki i Grafiki". Organizował liczne wystawy, odczyty i prelekcje na temat pisarzy i grafików. Ostatnią pracą społeczną w roku 2008 było zorganizowanie w Bibliotece sali widowiskowej, gdzie wyświetlane są filmy o tematyce operowej i operetkowej. Do dnia dzisiejszego jest  sekretarzem Koła „Armii Krajowej" w Kutnie. W 2016 roku otrzymał tytuł  honorowy  „Przyjaciel Biblioteki” za serce, zaangażowanie i wsparcie działań Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Stefana Żeromskiego w Kutnie

Lechosław Kubiak jest jednym z pierwszych członków Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej. Posiada legitymację członkowską z numerem 8. Przez ponad czterdzieści lat istnienia TPZK bardzo aktywnie działał na rzecz popularyzacji wśród społeczeństwa regionu kutnowskiego jego dziejów, nieustannie gromadzi materiały dotyczące Ziemi Kutnowskiej. Inicjował różnorodne przedsięwzięcia służące rozwijaniu kultury.

W  latach 80-tych zainicjował wybijanie medali pamiątkowych o tematyce „Ludzie Ziemi Kutnowskiej”. W 1981 roku wydano pierwszy medalu, którego był projektantem, z wizerunkiem Stefana Żeromskiego dla Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kutnie, Medal ten zapoczątkował późniejszą serie wydawniczą, którą kontynuowało TPZK, dokonując wybicia 29 medali. Medale były wykonywane w Mennicy Państwowej  w Warszawie. Z jego inicjatywy powstało kilkanaście medali, a Towarzystwo prowadziło akcję bicia medali pamiątkowych o zasięgu krajowym. Medale okolicznościowe bite były w dwóch seriach. Pierwsza z nich to tzw. seria „Generalska”, druga – „Ludzie i wydarzenia Ziemi Kutnowskiej”. Dzięki działalności Lechosława Kubiaka w Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, każdy kolekcjoner przedmiotów, dokumentów i pamiątek związanych z Ziemią Kutnowską, może pochwalić się również całkiem pokaźnym i interesującym zbiorem medali, które projektowali polscy artyści medalierzy: Ewa Olszewska Borys, Stanisława Wątróbska – Frindt, Grzegorz Kowalski, Jerzy i Krystian Jarnuszkiewicz oraz Robert Kotowicz.

Jest autorem projektu plakatu na potrzeby Giełda Staroci, który do dnia dzisiejszego jest wizytówką kiermaszów organizowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej,  projektu etui do medali Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, a także projektu serii widokówek na jubileusz 25–lecia Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.  Z jego środków finansowych powstało wydawnictwo – Kutno na starej Pocztówce i reprinty  starych pocztówek. W 1999 roku był inicjatorem nadania szkole w Szczycie im. 37 Pułku Piechoty księcia Józefa Poniatowskiego. Z jego inicjatywy w 2000 roku powstała tablica pamiątkowa w kościele parafialnym w Orłowie, upamiętniająca bohaterstwo żołnierzy polskich we wrześniu 1939 roku. Był inicjatorem nadania imienia Władysława Grabskiego Zespołowi Szkół nr 3 w Kutnie (2003 rok).

Lechosław Kubiak jest wychowawcą wielu, wrażliwych estetycznie i duchowo, ludzi z terenu Ziemi Kutnowskiej. Znany jest nie tylko z działalności patriotyczno-organizacyjnej w Miejskim Komitecie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Kutnie z ramienia Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, lecz także jako księgarz zachęcający do obcowania z książką, uczący estetycznego patrzenia na świat z perspektywy i optyki reklamy oraz chroniący to, co jest piękne z przeszłości jako antykwariusz. Jest długoletnim  członkiem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, numizmatykiem, miłośnikiem architektonicznego piękna z Kutnowskiej Komisji Ochrony Zabytków, czy wreszcie jednym z inicjatorów powstania Muzeum Regionalnego w Kutnie. Jest współorganizatorem wielu wystaw grafiki w Kutnie przy Miejskiej i Powiatowej Bibliotece im. Stefana Żeromskiego w Kutnie oraz popularyzatorem  muzyki operowej i operetkowej w Sali zdarzeń wizualnych, do której powstania w MiPBP  wniósł swój wkład.

Znany jest jako kolekcjoner regionaliów z Ziemi Kutnowskiej, które udostępnia podczas wystaw, użycza do wydawnictw regionalnych. Jest autorem tekstów do Kutnowskich Zeszytów Regionalnych wydawanych przez TPZK.

Lechosław Kubiak został uhonorowany odznaczeniami państwowymi, odznakami honorowymi:

1977  - Wzorowy Księgarz III stopnia  

1979 – Zasłużony Działacz Kultury  

1984 – Wzorowy Księgarz II stopnia     

1985 – Srebrny Krzyż Zasługi

1986 – Dyplom za szczególne zasługi dla rozwoju Miasta Kutna w 600 lecie nadania praw miejskich. Prezydent inż. Cezary Humański

1989 – Wzorowy Księgarz I stopnia 

1997 - Dyplom Uznania za 25–letnią działalność w Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej w zakresie upowszechniania kultury regionu i pielęgnowania jej dorobku od Adama Struzik, Marszałek Rzeczpospolitej Polskiej (list odręcznie pisany). 

1998 – Złoty Krzyż Zasługi  

2007 – Złota Odznaka TPZK w uznaniu zasług wniesionych na rzecz powiatu kutnowskiego i jego mieszkańców w ramach działalności w TPZK.

 

 

 

 

· redakcja dnia July 03 2017 19:08:38 · 0 komentarzy · 76 czytań · Drukuj

Wspomnienie o Jolancie Zagajewskiej

 

To nie był czas. To nie była pora.

I zgasło słońce, kiedy jeszcze był dzień.

Images: Jolanta  Zagajewska.JPGOdczuwamy niepowetowaną stratę z powodu odejścia śp. Jolanty Zagajewskiej przede wszystkim wspaniałego człowieka, instruktora Ośrodka Kultury OSP-a, opiekunki  Andersówki i menedżera kapeli Krośniewiacy. Zmarła 21 czerwca 2017 r. w wieku 55 lat.  

 Jolanta Zagajewska była zawsze uśmiechnięta, miała dobre słowo dla każdego. Roztaczała wokół siebie pozytywną aurę. Była duszą towarzystwa.  Miała duże poczucie humoru. Zawsze wrażliwa na potrzeby innych. Chętnie udzielała się jako wolontariusz. Z powodzeniem chociażby poprowadziła 15 stycznia br. jubileuszowy 25. krośniewicki Finał WOŚP czy brała udział w kweście organizowanej przez TPZK na rzecz ratowania zabytkowych krośniewickich grobów w latach 2015-2016.

Ukończyła Akademię Obrony Narodowej. Była oddaną popularyzatorką wiedzy o generale Władysławie Andersie. Od stycznia 2009 r. prowadziła tzw. Andersówkę – miejsce upamiętniające postać wielkiego Polaka będące równocześnie świetlicą na Osiedlu gen. W. Andersa. Zabiegała, żeby Andersówka była miejscem rozpoznawalnym nie tylko w powiecie kutnowskim, ale i poza nim. Przyczyniła się do uświetnienia wielu imprez patriotycznych organizowanych na terenie Krośniewic: corocznych obchodów Krośniewickich Maków czy odsłonięcia pomnika gen. W. Andersa 29 kwietnia 2013 r., w którym honorowym gościem była córka generała -  Anna Maria Anders. Zabiegała o to, by Andersówka  tętniła życiem. Organizowała różnorodne imprezy dla społeczności  tegoż osiedla.

Miała duży wkład w obchody upamiętniające 122. rocznicę urodzin gen. broni pt. „Urodziny Andersa” (15.08.2014 r.), które zostały objęte honorowym patronatem Sekretarza Rady Ochrony Walk i Męczeństwa oraz Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Podczas uroczystości Jolanta Zagajewska otrzymała z rąk przedstawiciela MON pamiątkową statuetkę za krzewienie postaw proobronnych oraz kultywowanie patriotyzmu wśród młodzieży.

Była inicjatorką obchodów rocznicy powstania warszawskiego w Krośniewicach, mając na względzie zasługi mieszkańców, którzy brali w nim udział.

Była uwielbiana przez dzieci i młodzież. Prowadziła dwie grupy teatralne „Na przekór” i „Na wspak” działające przy Ośrodku Kultury OSPa w Krośniewicach. Z powodzeniem wystawiała dla społeczności lokalnej przedstawienia teatralne i różnego rodzaju okolicznościowe  programy kulturalne. Ostatnio pracowała nad wystawieniem sztuki „Śluby panieńskie” według Aleksandra Fredry, której premierę planowano na 25 czerwca br.

 Miała zawsze wiele pomysłów - ciekawych, nietuzinkowych. Niektórych z nich nie zdążyła już zrealizować. Pozostały tylko zapiski skrzętnie zbierane do szuflady. Jej marzeniem było zobaczyć Monte Cassino.

 Podczas wyjazdów służbowych czy to z kapelą Krośniewiacy czy wyjazdów kulturalnych organizowanych przez Ośrodek Kultury OSPa zawsze promowała naszą małą ojczyznę. Uczestniczyła m.in. w piknikach zdrowotnych organizowanych  w ramach projektu „Żyjesz dla siebie i innych - zadbaj o zdrowie” w ubiegłym roku.

 Przewrotnie należy stwierdzić, że postępowała wbrew nazwie tego projektu. Dawała z siebie wszystko, przedkładając potrzeby innych nad swoje. Praca była całym Jej życiem, drugim domem. Często mówiła, że to jest Jej miejsce na ziemi, że tu się realizuje i kocha to robić. Była pracowita, pełna werwy.

Miała dar pisania dowcipnych rymowanek i wierszy, które prezentowała podczas różnych programów kulturalnych i w gronie prywatnym. Była osobą, obok której nie można było przejść obojętnie. Zarażała swoją pasją do teatru i historii. Kochała ludzi. Potrafiła zjednywać  środowiska. Na Jej zaproszenie przyjeżdżały liczne zespoły śpiewacze z różnych zakątków.

Śp. Jolanta Zagajewska odeszła za wcześnie, pozostawiając po sobie ból i smutek. Wielu z nas nie może pogodzić się z Jej stratą. Na zawsze zostanie w naszych sercach.

                                                                                                                 Julita Szczepankiewicz, Krośniewice

· redakcja dnia June 26 2017 21:21:13 · 0 komentarzy · 98 czytań · Drukuj

III Ogólnopolski Zjazd Regionalistów nad Odrą, 8-11.06.2017

 
  Images: III ZJAZD REGIONALISTOW NAD ODRA.jpgGoście z całego kraju – animatorzy społecznych ruchów regionalistycznych – odwiedzili liczne dolnośląskie obiekty zabytkowe, obejrzeli kolekcje materialnego i duchowego dziedzictwa kultury naszego regionu oraz wysłuchali kilkunastu referatów i komunikatów. Można mieć nadzieję, że ta zorganizowana staraniem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego impreza wejdzie na stałe do kalendarza wydarzeń w naszym regionie, promując jego piękny krajobraz, zabytki, współczesne przemiany, a także przysłowiową dolnośląską gościnność – napisali na swojej stronie gospodarze – regionaliści z Dolnośląskiego  Towarzystwa Regionalnego.
Images: III ZJAZD NAD ODRA 7.JPG8 czerwca  2017

Posiedzenie Rady Krajowej Stowarzyszeń Regionalnych na zamku w Legnicy oraz występ zespołu z Białorusi  (Marina Towarnicka)         

9 czerwca 2017     dzień jeleniogórski

Pobyt w Lubomierzu. Powitanie – Burmistrz Lubomierza i Burmistrz Gryfowa Śl. Olgierd Poniźnik. Muzeum Kargula i Pawlaka, kościół i muzeum przyklasztorne (zbiór Ornatów i relikwi XVI w.), komunikat Olgierd Poniżnik „Budowanie małej Ojczyzny. Festiwal filmów komediowych ośrodkiem kształtowania postaw regionalistycznych”. Zespół Szkół w Biedrzychowicach  dr Jolanta Załęczny Muzeum Niepodległości Warszawa,  „Szkoła obszarem kształtowania postaw regionalistycznych”, Aurelia Sobczak, Marcin Oudiak „Prasa lokalna czynnikiem stymulacji regionalnej na przykładzie czasopisma „Siewka”(film dokumentalno – fabularny reżyserii A. Sobczak). Rybnica Towarzystwo Przyjaciół Rybnicy. Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze:  komunikaty: prof. Dr hab. Stanisław Nicieja         „Kresowość jako składnik regionalizmu dolnośląskiego”;  Henryk Dumin „Praktyki ochronne niematerialnego dziedzictwa kultury w regionie dolnośląskim”; płk Jacek Macyszyn – dyrektor Muzeum Ordynariatu Wojska Polskiego  „Garnizony Wojska Polskiego ośrodkiem kształtowania regionalizmu”; koncert Filharmonii Dolnośląskiej  w Kościele Garnizonowym w Jeleniej Górze. 

 Images: III ZJAZD NAD ODRA 5.JPG Images: III ZJAZD NAD ODRA 4.JPG
 10 czerwca  
 dzień wołowski

Images: III ZJAZD NAD ODRA  1.JPGBrzeg Dolny, Sala kinowa w Domu Kultury: wystąpienie burmistrza, zwiedzanie ekspozycji, film o historii miasta, komunikaty: Janusz Malik  - Prezes Towarzystwa I Osadników Ziemi Brzeskiej,  Halina Żak  „Działalność Stowarzyszenia I Osadników Ziemi Dolnobrzeskiej i Izby Pamięci”, Ruch Społeczny  ( Franciszek Burdzy) „Zeszyty Łukowieckie jako  forma promocji Małej Ojczyzny”; Stary Dwór – Jodłowy Młyn zagroda edukacyjna w Starym Dworze: zwiedzanie. Wołów - sala sesyjna -  Zamek Piastowski: wystąpienie starosty, komunikat: ks. S. Małysa – Cantus Organi, spacer po rynku (ratusz, kościoły, klasztor. Głębowice: komunikat ks. Jarosław Olejnik  „Postać z odległej przeszłości znakiem współczesnej tożsamości Regionalistów dolnośląskich na przykładzie wsi Głębowice”. (rycerz, założyciel wsi), Sławomir Kordaczuk – Zastępca Dyrektora Muzeum Regionalnego w Siedlcach „Regionalizm w praktyce na przykładzie działalności Siedleckiego Klubu Kolekcjonerów”, zwiedzanie klasztoru. Legnica Akademia Rycerska Sala królewska - komunikaty: dr Mirosława Bednażak – Libera (Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego Warszawie) -   „Zygmunt Jan Rumel (1915-1943) -  Patriota pomostem dwóch światów między Ukrainą a Polską ”; prof. Mieczysław Balowski  „Kształtowanie etosu Małej Ojczyzny na przykładzie Prochowic”; Iwona Czech – prezes Stowarzyszenia „Wspólne dziedzictwo, wspólna troska, doświadczenie i przykłady oraz wnioski z  opieki nad zabytkami historycznymi w przestrzeni Szczawna Zdrój i okolic”; Jerzy Rudnicki  „Kresowość czynnikiem kreującym postawy regionalistyczne na przykładzie działalności Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej” 

 Images: III ZJAZD NAD ODRA 2.JPG Images: III ZJAZD NAD ODRA 6.JPG
11 czerwca 2017    
Msza Św. w intencji Regionalistów Polskich oraz złożenie  kwiatów przy tablicy przesiedleńców. Podsumowanie konferencji na Zamku Piastowskim: upamiętnienie i wspomnienie śp. Anatola Omelaniuka; komunikat:  Jan Engelgard   - promocja książki „Historyczny wymiar Ziem Odzyskanych”, komunikat: Barbara Skoczylas Stadnik (dyr. Muzeum w Kamiennej Górze) - „Benedyktynki Lwowskie pomostem dwóch światów Lwów-Krzeszów”.

W zjeździe uczestniczyła Bożena Gajewska  - prezes TPZK i członek Rady Krajowej Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych RP.

· redakcja dnia June 26 2017 20:32:12 · 0 komentarzy · 103 czytań · Drukuj

List pożegnalny do Marka od koleżanek i kolegów z TPZK odczytany na pogrzebie Marka Wójkowskiego.

Images: MAREK WOJKOWSKI.JPGWspółpracowaliśmy z Tobą Marku wiele lat. Poznaliśmy Cię dobrze. Zostaniesz w naszej pamięci jako człowiek dobry, uczciwy i uczynny, aktywny i realizujący z pasją swoje zainteresowania.


Wstąpiłeś do Towarzystwa w 1990 roku, a już w 1994 zostałeś członkiem Zarządu. W latach 1998 – 2006 pełniłeś funkcję wiceprezesa a w latach 2007-2013, prezesa TPZK .  Byłeś jednym z najbardziej znanych działaczy Towarzystwa na Ziemi Kutnowskiej i poza jej granicami.


Jak przystało na Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej  pragniemy  podkreślić Twoje zasługi dla naszego regionu, jako że dewizą naszą było i jest – „Być pożytecznym dla Kutna i regionu”.

W tej pożyteczności bardzo się Marku wyróżniałeś.Pozostaniesz w naszej pamięci jako:

Wybitny Kolekcjoner

Miłośnik 37 Łęczyckiego pp im. J. Poniatowskiego

Właściciel cennej kolekcji pocztówek przypominających dawne Kutno

Organizator wystaw

Autor publikacji

Aktywny działacz społeczny

Organizator corocznych kwest na renowację  zabytkowych pomników nagrobnych.

Byłeś czołowym kolekcjonerem na terenie powiatu kutnowskiego. Twoja kolekcja liczyła kilka tysięcy eksponatów. Wśród nich dominowały szczególnie eksponaty numizmatyczne,  i falerystyczne, w tym kolekcja odznak pułkowych, pamiątkowych i kombatanckich, z okresu walk w latach 1918 – 1921 oraz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, a także piękny zbiór polskiej broni białej XX w.

Od 1998 r. byłeś twórcą i animatorem „Kutnowskich Spotkań Kolekcjonerskich”, które przerodziły się w imprezę cykliczną o zasięgu  ponad powiatowym,

Ukochałeś sobie pamiątki Ziemi Kutnowskiej, min.: wyroby rzemiosła artystycznego, medale, stare fotografie, plakaty i dokumenty, stare pocztówki a w  szczególności pamiątki związane z pobytem w Kutnie 37 Łęczyckiego pp im.
J. Poniatowskiego.

Byłeś współorganizatorem tzw. „Święta Pułkowego” związanego z uroczystościami rocznicowymi 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty im. ks. Józefa Poniatowskiego.

W 1995 roku byłeś jednym ze współorganizatorów wystawy pt. „Dzieje 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty im. ks. Józefa Poniatowskiego”. Miało to miejsce  w Szkolnej Izbie Pamięci  Szkoły Podstawowej w Szczycie k. Oporowa. Przekazałeś tu na stałe kilka eksponatów ze swoich prywatnych zbiorów. W 2011 roku za Twoim staraniem TPZK wybiło odznakę 37 pp.

Szczególnie wartościowa jest Twoja kolekcja „kutnowska filokartystyka” która liczy ponad 400 sztuk kart pocztowych. Jest to najpoważniejsza w Polsce kolekcja starej kutnowskiej pocztówki.

Wielokrotnie, w różnych latach Twoje zbiory szczególnie stare pocztówki i militaria polskie, prezentowane były na wielu wystawach :

w Muzeum Regionalnym w Kutnie, w Muzeum im. Jerzego Dunin – Borkowskiego w Krośniewicach i w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kutnie.

Były to wystawy zatytułowane:

- Starej pocztówki czar (1991-1992 r.),

- Wrzesień 1939 roku w Kutnie (1999 r.),

- Kasyno wojskowe w II Rzeczypospolitej (2001 r.),

- Nasza mała ojczyzna na kartach pocztowych (2002 r.),

- Polska piechota w Bitwie nad Bzurą (2004 r.).

- Patriotyczne karty pocztowe 1900 - 1939 (1997 r.),

- Wojsko Polskie. Broń i barwa 1918 –1921 (1998 r.),

- Zauroczony przeszłością. (2001r.),

- 100-lecie pocztówki na ziemi kutnowskiej 1902 – 2002 (2002 r.),

-  Zapomniany wódz, gen. Władysław Anders – syn Ziemi Kutnowskiej” (1997)

- Kutno w czasach doktora Antoniego Troczewskiego, (1998 r.),

- Żołnierzom września 1939 r.(1999 r.).

Już same tytuły wystaw świadczą o tym jak szeroką wiedzę przekazywałeś Marku mieszkańcom Ziemi Kutnowskiej.

Jako wytrawny kolekcjoner i regionalista miałeś bogatą wiedzę historyczną co pozwalało ci na wygłoszenie wielu wykładów o historii, zabytkach i wybitnych obywatelach Ziemi Kutnowskiej.  Był to Twój szczególny wkład w kształtowanie lokalnego patriotyzmu wśród młodzieży i dorosłych.  

Twoja wiedza o regionie pozwoliła Ci na opublikowanie wielu artykułów w Kutnowskich Zeszytach Regionalnych, m.in:

- Pamiętna defilada 37 pułku piechoty, Kutno 1997, oraz trzyczęściowa seria artykułów pn. Pocztówki mojego miasta obejmująca   okres od 1900 do 1945 r.

W latach 2001, 2003, 2004. prowadziłeś w KZR-ch  Kroni Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej,  

Jesteś także współautorem albumu Kutno na starych kartach pocztowych – obraz dawnych lat, Kutno 1996.

To co wyróżniało Cię Marku w sposób szczególny to twoja aktywność jako regionalisty, kolekcjonera i społecznika. Robiłeś to z pasją.

- Byłeś działaczem polskiego ruchu kolekcjonerskiego, współorganizatorem corocznego Ogólnopolskiego Święta Kolekcjonerów w muzeum w Krośniewicach.

- Uczestniczyłeś w Targach Kolekcjonerskich.

- Wielokrotnie przekazywałeś dary na Aukcje Antykwaryczne pn. „Kolekcjonerzy Swojemu Hetmanowi” .

- Uczestniczyłeś w pracach studyjnych i przy realizacji licznych kutnowskich medali pamiątkowych.

- Należałeś do Polskiej Federacji Organizacji Kolekcjonerskich,  byłeś członkiem Zarządu Łódzkiego Klubu Kolekcjonerów i Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego.

- Byłeś członkiem Zespołu Redakcyjnego Kutnowskich Zeszytów Regionalnych i innych wydawnictw TPZK.

- Reprezentowałeś Towarzystwo w Miejskim Komitecie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Kutnie.

- Niezawodnie uczestniczyłeś w pracach przy organizacji świąt państwowych i rocznic historycznych na terenie Kutna i regionu.

- Przez wiele lat oprowadzałeś pokolenia Kutnowian ulicami miasta propagując  szczególnie wśród dzieci i młodzieży – wiedzę o historii i zabytkach regionu.

- Organizowałeś sesje popularnonaukowe i odczyty.

- Szczególne uznanie i popularność zyskałeś dzięki serii audycji w lokalnej telewizji kutnowskiej, na temat zabytków Ziemi Kutnowskiej.

- Ofiarowałeś wiele  cennych eksponatów do zbiorów muzealnych w Krośniewicach.

- Byłeś aktywnym członkiem Kapituły Honorowej Nagrody Hetmana Kolekcjonerów Polskich.

Z Twojej wiedzy i doradztwa wielokrotnie korzystały władze samorządowe naszego regionu.  

Przez 10 lat przewodniczyłeś Społecznemu Komitetowi Opieki nad Cmentarzem Parafialnym w Kutnie, który działa jako jedna z sekcji naszego Stowarzyszenia. Organizowałeś kwesty na ratowanie starych, zabytkowych grobów. Dzięki zebranym środkom finansowym (około stu tysięcy złotych) udało się poddać konserwacji kilkadziesiąt zabytkowych nagrobków na kutnowskiej nekropolii.  

Chwała Ci Marku że zostawiłeś po sobie tak wiele dobra i tak dobrą pamięć.  

Za swoją pracę społeczną i pasję kolekcjonerską zostałeś 12 - krotnie uhonorowany orderami i odznaczeniami: a wśród nich:

1997 - Dyplomem Wojewody Płockiego za Zasługi w Rozwoju Kultury Województwa Płockiego,

1998 - Dyplomem Zarządu Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego za Zasługi w Rozwoju Numizmatyki Polskiej

2002 - Srebrnym Krzyżem Zasługi,

2002 - Złotą Odznaką Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego,

2004 - Nagrodą Starosty Kutnowskiego „Za Wybitne Dokonania w dziedzinie  Kultury,

2004 - Honorową Nagrodą Hetmana Kolekcjonerów Polskich Jerzego Dunin-Borkowskiego,

2007 - Honorową nagrodą „Złota Odznaka” Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej,

2011 - Srebrnym Medalem im. R. Kiersnowskiego w uznaniu zasług w dziedzinie numizmatyki polskiej i Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego

2012 - Odznaką Honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej,

2012 – Medalem im. Aleksandra Patkowskiego za wybitne zasługi dla regionalizmu polskiego,

2013 - Srebrnym Medalem Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej.

 

Z ogromnym żalem i smutkiem żegnamy Ciebie Marku.

Zostaniesz w naszej pamięci jako  dobry kolega, uczciwy i uczynny człowiek, aktywny i realizujący z pasją swoje zainteresowania

                                                                                                    W imieniu TPZK list odczytał Andrzej Latos.

 

 

· redakcja dnia June 26 2017 19:53:28 · 0 komentarzy · 101 czytań · Drukuj

Copyright © 2009 - 2010 by Adam Brzęcki & Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.

stat4u Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!