Nazwa użytkownika Hasło | Rejestracja | Zapomniane hasło

zapraszamy

 

Zapraszamy mieszkańców Kutna na wyjazd edukacyjny do Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku . Wyjazd jest organizowany przez TPZK w ramach zadania publicznego pn. „Na krawędzi pamięci…, rzecz o kutnowskich Żydach” dofinansowanego ze środków Prezydenta Miasta Kutno i jest bezpłatny.


Wyjazd nastąpi w dniu 25 czerwca 2019 roku (wtorek)
Zbiórka o godz. 11.50  na przystanku przy ul. Kościuszki naprzeciw  Stadionu Miejskiego.


Wyjazd z Płocka około godz. 20.oo, powrót do Kutna około godz. 21.oo.


Zapisy w Dworku modrzewiowym przy ul. Narutowicza 20 we wtorki w godz. 16.oo- 19.oo

 


W programie:
godz.13.oo - zwiedzanie muzeum,
godz.14.oo -  lekcja muzealna,
godz.15.oo - spacer śladami Żydów mazowieckich,
godz. 15.3o - czas wolny,
godz. 17.3o - przybycie na koncert,
godz. 18.oo – wysłuchanie koncertu pn. „Szalom na Kwiatka. Magia muzyki  kameralnej”,


W ramach cyklu „Szalom na Kwiatka” wystąpi duet, który tworzą klarnecistka Anna Gut i Piotr Kopietz grający na akordeonie. Wykonają utwory m.in. Henryka Warsa, Władysława Szpilmana, Jerzego Petersburskiego, Artura Golda i innych. Ponadto zaprezentują koncertowe opracowania melodii i tematów żydowskich.
Gut & Kopietz Duo na swój występ zapraszają w następujący sposób: „Bogata różnorodność programowa, niebanalne i zaskakujące, własne aranżacje wykonywanych utworów oraz niezwykłe możliwości techniczne i sonorystyczne instrumentów – akordeonu i klarnetu – to gwarancja wyjątkowej i niezapomnianej muzycznej uczty”.Images: logo kutno.jpg

 

Zadanie publiczne pn. „Na krawędzi pamięci…, rzecz o kutnowskich Żydach” jest dofinansowane ze środków Prezydenta Miasta Kutno


Bożena Gajewska

· redakcja dnia czerwiec 17 2019 00:08:29 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 13 czytań · Drukuj

w 1919 roku Tygodnik Kutnowski pamiętał o imieninach Doktora

Images: ZYCZENIA DLA DR ANTONIEGO TROCZEWSKIEGO 1919.jpg

· redakcja dnia czerwiec 17 2019 00:04:53 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 8 czytań · Drukuj

100 lat tradycji różanej w Kutnie

Images: PLAKAT KOCHASZ ROZE KOCHAJ KUTNO.jpg

W tym roku obchodzimy 100 rocznicę tradycji różanej w Kutnie. W 1919 roku ruszyła produkcja róż w gospodarstwie Ogrodniczym Braci Eizyk w Adamowicach, niedaleko Kutna.

A my, by o tym przypominać mieszkańcom Kutna, realizujemy zadanie publiczne współfinansowane przez Prezydenta Miasta Kutno, które zatytułowane jest

„Kochasz róże…, kochaj Kutno”

Images: SPACERSLADAMITRADYCJIROZANEJ 3.jpg

Jednym z elementów tego projektu był spacer śladami tradycji różanej po Kutnie, w czasie którego uczniów Szkoły Podstawowej nr 9 w Kutnie oprowadzała Danuta Ujazdowska. Młodzież dotarła podczas wędrówki do budynku na tzw. „ górce” czyli Międzyspółdzielnianego Klubu, w którym odbyła się pierwsza wystawa róż oraz Kutnowski Dom Kultury, który co roku organizuje Święto Róży. Wysłuchała o życiu i hodowli róż Bolesława Wituszyńskiego patrząc na jego pomnik w parku im. Romualda Traugutta. Uczniowie mieli za zadanie odnaleźć grób Bolesława Wituszyńskiego na cmentarzu parafialnym. Gdy już im się to udało, złożyli bukiet róż na jego pomniku. Poznali także historię imienia „Marylka”, jakie nadał wyhodowanej przez siebie róży kutnowski hodowca. W ogródku różanym przy Dworku Modrzewiowym młodzież rozpoznawała nazwy róż wyhodowanych przez Bolesława Wituszyńskiego – a rosną w nim róże „Kutno” i „Marylka” podarowane TPZK przez Krzysztofa Byczkowskiego oraz róże „Kopernik”. Młodzież poznała także dzieje Arona i Kastriela Eizyków, którzy 100 lat temu rozpoczęli w regionie kutnowskim produkcję róż.

Danuta Ujazdowska

Images: SPACERSLADAMITRADYCJIROZANEJ 2.jpg Images: SPACERSLADAMITRADYCJIROZANEJ 7.jpg

Images: SPACERSLADAMITRADYCJIROZANEJ 1.jpg Images: SPACERSLADAMITRADYCJIROZANEJ 5.jpg

Images: SPACERSLADAMITRADYCJIROZANEJ 6.jpg Images: SPACERSLADAMITRADYCJIROZANEJ 4.jpg

· redakcja dnia czerwiec 16 2019 19:56:45 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 10 czytań · Drukuj

Znaki Obecności

 

Images: ZNAKIOBECNOSCI HALINA KAMINSKA.jpg

 

 

7 czerwca 2019 r. uczestniczyliśmy w wernisażu wystawy prac Haliny Kamińskiej, zorganizowanej w Galerii Kutnowskiego Domu Kultury Okno na Sztukę. Wydarzenie było elementem obchodów jubileuszu 65-lecia II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Kutnie, gdzie artystka przez wiele lat była nauczycielką plastyki. Halina Kamińska ukończyła Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu oraz studia podyplomowe w warszawskiej ASP.


Wystawa zatytułowana Znaki Obecności ma charakter przeglądowy, prezentuje przykłady uprawianych przez artystkę rodzajów malarstwa i rysunku oraz wykorzystywanych technik – olej na płótnie, akryl, pastele, tusz, tekstura, techniki mieszane, Duże wrażenie robią ekspresyjne, oddziałujące barwą kompozycje abstrakcyjne, których podstawowym tworzywem są materiały tekstylne. To metafory czy też wewnętrzne powidoki ulotnych „dotknięć” świata realnego, jego zapachów, barw, dźwięków, światła i cienia. Ich przeciwwagą są odrealnione, oszczędne malarsko i ascetyczne w formie pejzaże, operujące symbolem bądź poetyką snu, a także martwe natury. Ich wspólną cechą jest monochromatyczność, wyciszenie oraz odniesienia do egzotycznych cywilizacji, jakby w poszukiwaniu symbolicznych sensów dotyczących ludzkiego bytu. Inny w wyrazie artystycznym jest duży cykl rysunków „anielskich”, należący do nurtu religijnego w twórczości Haliny Kamińskiej. Bardzo dynamiczne, rysowane szybką, zdecydowaną kreską grupy, a raczej zastępy czy chóry aniołów, nawiązują do ikonografii chrześcijańskiej. Pozbawione szczegółów, lecz nad wyraz czytelne, posiadają lekkość oddającą nasze o nich wyobrażenia. Cykl kreuje związek aniołów z życiem człowieka, zgodnie bowiem z nauką Kościoła, każdy ma opiekuńczego anioła, który towarzyszy mu od poczęcia do śmierci. W wernisażu wzięło udział bardzo wiele osób, i trudno się dziwić – od poprzedniej wystawy indywidualnej prac Haliny Kamińskiej w Kutnie minęło 25 lat.


Grażyna Baranowska 

· redakcja dnia czerwiec 16 2019 18:44:41 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 8 czytań · Drukuj

to fascynujące, odkrywać historię małej ojczyzny

Dworki Regionu Kutnowskiego.

Coroczna wyprawa Sekcji Turystycznej Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej. W 2019 odwiedziliśmy: Grochów, Miksztal, Łanięta – pałacyk, dworek i wspaniały, zadbany park gościł nas dłuższą chwilę obdarzając cieniem , zapachem łąk i stawów. Naturalna przyroda wprawiała w zawrót głowy. Jazda i spacery po łąkach polach, parkach mniej lub bardziej zadbanych działa jak balsam po hałasie miejskiego gwaru. Franciszków - spotkanie z dziećmi w Domu Opieki dostarczyły wielu wzruszeń. Mają pięknie ale nic nie zastąpi im miłości.

Images: WYPRAWA SLADAMI DWOROW 2.jpg

Osiny – to przykład jak można dbać o architekturę minionych lat, jak można zachwycić i zachować dla potomnych urokliwe zakątki naszej ziemi i związanej z nią przeszłości. Piękny jest również zespół pałacowo-folwarczny w Sierakówku odbudowany przez rodzinę profesora Grzegorza Pawlickiego. Dzieje tego miejsca, sięgające średniowiecza, wspaniale streścił pan Profesor Grzegorz Pawlicki - za co mu bardzo dziękujemy.

Images: WYPRAWA SLADAMI DWOROW 4.jpg

Urokliwych zakątków jest wiele w najbliższym otoczeniu wystarczy mieć tylko pasję jak pan Tomasz Dębowski, który zgłębia tajniki, a później przekazuje chętnym na wycieczkach krajoznawczych. Bardzo dziękujemy również uczestnikom bo dzięki waszym zainteresowaniom warto coś robić i organizować...

Images: WYPRAWA SLADAMI DWOROW 1.jpg

opracowanie i fotografie - Członek Zarządu TPZK Danuta Ujazdowska

 

· redakcja dnia czerwiec 10 2019 20:22:14 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 46 czytań · Drukuj

Krzyżanów na folkową nutę


Images: KRZYZANOW NA LUDOWO 5.jpg


Dnia 9 czerwca 2019 roku na chwilę przed godziną 14,  w Krzyżanowie, na terenie Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu, barwnym, rozśpiewanym korowodem rozpoczęła się druga edycja „Jarmarku Folkloru Polski Centralnej".

To barwny festiwal bazujący na kulturze ludowej, mający na celu utrwalanie zanikających tradycji ludowych i promowanie tychże tradycji wśród kolejnych pokoleń.

Przedsięwzięcie to, patronatem honorowym objął Wojewoda Łódzki Zbigniew Rau, organizatorem zaś Samorząd Gminy Krzyżanów przy współpracy partnerów Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Krzyżanowie oraz Stowarzyszenia Wspierającego Rozwój Gminy Krzyżanów.

Images: KRZYZANOW NA LUDOWO 2.jpg

Wśród zaproszonych gości nie zabrakło władz powiatu wraz ze starostą Danielem Kowalikiem, reprezentantów gminy Krzyżanów, członków zarządu powiatu województwa  łódzkiego Roberta Baryły, Andrzeja Górczyńskiego, doradcy wojewody łódzkiego  Mateusza Pali, posła na sejm Tadeusza Woźniaka, senatora Przemysława Błaszczyka.

Wszystkich przybyłych gości powitał wójt Tomasz Jakubowski.

Images: KRZYZANOW NA LUDOWO 3.jpg

W tym roku udział wzięło blisko 40 grup artystycznych: kapel, zespołów śpiewaczych oraz zespołów pieśni i tańca. Ponadto pojawiło się 27 twórców rękodzieła ludowego, którzy zaprezentowali swoje prace podczas Kiermaszu Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego.

W trakcie imprezy odbył się pokaz ubijania masła w ramach projektu „Gmina Lubochnia – Centrum Tradycji Kulinarnych". Jej liczni przedstawiciele częstowali  przybyłych na Jarmark świeżo ubitym masłem, chlebem i maślanką.

Na zakończenie części artystycznej, w podziękowaniu za udział,  wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i statuetki.

Images: KRZYZANOW NA LUDOWO 1.jpg

Całość zakończyła się potańcówką na folkową nutę.

Wszyscy bawili się wyśmienicie.

Informacja i fotografie: Małgorzata Żylińska

Images: KRZYZANOW NA LUDOWO 7.jpg

· redakcja dnia czerwiec 10 2019 19:42:10 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 39 czytań · Drukuj

Lechosław Kubiak- Honorowy Członek Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, regionalista, społecznik oddany małej ojczyźnie, księgarz, kolekcjoner.

Images: LECHOSLAW KUBIAK FOTOGRAFIA.JPG

Urodził się 6 lutego 1928 r. w Łodzi. Po ukończeniu siódmego roku życia uczęszczał do Szkoły Powszechnej w Kutnie, którą przerwał w 1939 roku z powodu okupacji. W czasie okupacji Lechosław włączył się w nurt organizacji AK i dostarczał nielegalną prasę do Łąkoszyna i Kutna we wskazane miejsca. W 1945 roku rozpoczął naukę i ukończył 4-letnie Gimnazjum Handlowe i Liceum Administracyjno-Handlowe w Kutnie. W latach szkolnych 1945-1949 należał do Harcerstwa, w Liceum był założycielem organizacji „Ligi Morskiej”. Po ukończeniu szkoły średniej odbył wiele kursów księgarskich, a w 1952 roku rozpoczął pracę w „Domu Książki” w Kutnie jako zastępca kierownika księgarni do 1981 roku, później jako kierownik Antykwariatu do 1999 roku. W latach 1960-1962 ukończył w Warszawie Studium Reklamy. Od 1963 roku do 2005 roku pracował na ½ etatu jako nauczyciel przedmiotów liternictwa i reklamy w Technikum Ekonomicznym C.R.S. w Kutnie i Zasadniczej Szkole Zawodowej Nr 2 w Kutnie. Przez osiem lat pracował jako grafik w kinie „Polonia" w Kutnie. Nie należał do żadnej partii. W latach 60-tych ubiegłego wieku, wraz z Marianem Górecznym, Wacławem Budzyńskim, dr Marianem Mosingiewiczem, Jerzym Korczakowskim, był założycielem Koła Fotograficznego. W latach 70-tych ubiegłego wieku działał w dziedzinie ochrony zabytków Kutna, a przede wszystkim ul. Królewskiej. Był jednym z członków komitetu założycielskiego Muzeum Miasta Kutna. Był jednym z założycieli „Koła Numizmatycznego" w Kutnie wraz ze Stanisławem Hyżym. W 1992 roku był założycielem, przy MiPBP w Kutnie im. Stefana Żeromskiego, „Koła Dobrej Książki i Grafiki". Organizował liczne wystawy, odczyty i prelekcje na temat pisarzy i grafików. Ostatnią pracą społeczną w roku 2008 było zorganizowanie w Bibliotece sali widowiskowej, gdzie wyświetlane są filmy o tematyce operowej i operetkowej. Do 2019 roku był sekretarzem Koła „Armii Krajowej" w Kutnie. W 2016 roku otrzymał tytuł honorowy „Przyjaciel Biblioteki” za serce, zaangażowanie i wsparcie działań Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Stefana Żeromskiego w Kutnie

Lechosław Kubiak był jednym z pierwszych członków Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej. Posiadał legitymację członkowską z numerem 8. Przez ponad czterdzieści lat istnienia TPZK bardzo aktywnie działał na rzecz popularyzacji wśród społeczeństwa regionu kutnowskiego jego dziejów, nieustannie gromadzi materiały dotyczące Ziemi Kutnowskiej. Inicjował różnorodne przedsięwzięcia służące rozwijaniu kultury.

W latach 80-tych zainicjował wybijanie medali pamiątkowych o tematyce „Ludzie Ziemi Kutnowskiej”. W 1981 roku wydano pierwszy medalu, którego był projektantem, z wizerunkiem Stefana Żeromskiego dla Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kutnie, Medal ten zapoczątkował późniejszą serie wydawniczą, którą kontynuowało TPZK, dokonując wybicia 29 medali. Medale były wykonywane w Mennicy Państwowej w Warszawie. Z jego inicjatywy powstało kilkanaście medali, a Towarzystwo prowadziło akcję bicia medali pamiątkowych o zasięgu krajowym. Medale okolicznościowe bite były w dwóch seriach. Pierwsza z nich to tzw. seria „Generalska”, druga – „Ludzie i wydarzenia Ziemi Kutnowskiej”. Dzięki działalności Lechosława Kubiaka w Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, każdy kolekcjoner przedmiotów, dokumentów i pamiątek związanych z Ziemią Kutnowską, może pochwalić się również całkiem pokaźnym i interesującym zbiorem medali, które projektowali polscy artyści medalierzy: Ewa Olszewska Borys, Stanisława Wątróbska – Frindt, Grzegorz Kowalski, Jerzy i Krystian Jarnuszkiewicz oraz Robert Kotowicz.

Był autorem projektu plakatu na potrzeby Giełda Staroci, który do 2017 roku była wizytówką kiermaszów organizowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, projektu etui do medali Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, a także projektu serii widokówek na jubileusz 25–lecia Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej. Z jego środków finansowych powstało wydawnictwo – Kutno na starej Pocztówce i reprinty starych pocztówek. W 1999 roku był inicjatorem nadania szkole w Szczycie im. 37 Pułku Piechoty księcia Józefa Poniatowskiego. Z jego inicjatywy w 2000 roku powstała tablica pamiątkowa w kościele parafialnym w Orłowie, upamiętniająca bohaterstwo żołnierzy polskich we wrześniu 1939 roku. Był inicjatorem nadania imienia Władysława Grabskiego Zespołowi Szkół nr 3 w Kutnie (2003 rok).

Lechosław Kubiak był wychowawcą wielu, wrażliwych estetycznie i duchowo, ludzi z terenu Ziemi Kutnowskiej. Znany był nie tylko z działalności patriotyczno-organizacyjnej w Miejskim Komitecie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Kutnie z ramienia Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, lecz także jako księgarz zachęcający do obcowania z książką, uczący estetycznego patrzenia na świat z perspektywy i optyki reklamy oraz chroniący to, co jest piękne z przeszłości jako antykwariusz. Był długoletnim członkiem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, numizmatykiem, miłośnikiem architektonicznego piękna z Kutnowskiej Komisji Ochrony Zabytków, czy wreszcie jednym z inicjatorów powstania Muzeum Regionalnego w Kutnie. Był współorganizatorem wielu wystaw grafiki w Kutnie przy Miejskiej i Powiatowej Bibliotece im. Stefana Żeromskiego w Kutnie oraz popularyzatorem muzyki operowej i operetkowej w Sali zdarzeń wizualnych, do której powstania w MiPBP wniósł swój wkład.

Znany był jako kolekcjoner regionaliów z Ziemi Kutnowskiej, które udostępniał podczas wystaw, użyczał do wydawnictw regionalnych. Był także autorem tekstów do Kutnowskich Zeszytów Regionalnych wydawanych przez TPZK.

Lechosław Kubiak został uhonorowany odznaczeniami państwowymi, odznakami honorowymi:

1977 - Wzorowy Księgarz III stopnia

1979 – Zasłużony Działacz Kultury

1984 – Wzorowy Księgarz II stopnia

1985 – Srebrny Krzyż Zasługi

1986 – Dyplom za szczególne zasługi dla rozwoju Miasta Kutna w 600 lecie nadania praw miejskich. Prezydent inż. Cezary Humański

1989 – Wzorowy Księgarz I stopnia

1997 - Dyplom Uznania za 25–letnią działalność w Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej w zakresie upowszechniania kultury regionu i pielęgnowania jej dorobku od Adama Struzika, Marszałka Rzeczpospolitej Polskiej (list odręcznie pisany).

1998 – Złoty Krzyż Zasługi

2007 – Złota Odznaka TPZK w uznaniu zasług wniesionych na rzecz powiatu kutnowskiego i jego mieszkańców w ramach działalności w TPZK.

Lechosław Kubiak w 2017 roku decyzją Zebrania Walnego Członków Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej został Honorowym Członkiem TPZK.

Zmarł 8 czerwca 2019 roku w Kutnie.POGRZEB Ś.P. LECHOSŁAWA  KUBIAKA   ODBĘDZIE SIĘ W DNIU 12 CZERWCA 2019 ROKU (ŚRODA) O GODZ.13.oo  NA CMENTARZU KOMUNALNYM  W KUCZKOWIE


Bożena Gajewska

· redakcja dnia czerwiec 09 2019 22:15:02 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 39 czytań · Drukuj

żegnamy...

Images: KONDOLENCJE LECHOSLAW KUBIAK 1.jpg

· redakcja dnia czerwiec 09 2019 22:11:43 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 42 czytań · Drukuj

XVIII Ogólnoplskie Święto Kolekcjonerów

Images: OGOLNOPOLSKIESWIETOKOLEKCJONEROW 2019 2.jpg


9 czerwca w gościnnych progach Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach odbyło się XVIII Ogólnopolskie Święto Kolekcjonerów. Patronat nad nim sprawowali starosta kutnowski - Daniel Kowalik oraz burmistrz Krośniewic - Katarzyna Erdman. Zgromadzonych gości powitała dyrektor Muzeum - Ksenia Stasiak.

Głównym punktem dzisiejszego spotkania było wręczenie laureatom insygniów Honorowej Nagrody Hetmana Kolekcjonerów Polskich Jerzego Dunin-Borkowskiego. W tym roku zostali nimi - Jacek Rutkowski (twórca i kustosz Muzeum Guzików w Łowiczu), Marian Sołobodowski (kolekcjoner wycinanek i pocztówek miłosnych) oraz Waldemar Gujski (właściciel dworu w Gałkach).

Images: OGOLNOPOLSKIESWIETOKOLEKCJONEROW 2019 3.jpg

Następnie zgromadzeni obejrzeli film pt. "Utracone muzeum. Królewski sen". To opowieść o Łazienkach Królewskich w oparciu o losy dzieł z kolekcji ostatniego władcy Polski. Historię rzeźb króla Stanisława Augusta opowiada językiem ilustracji i nowoczesnymi środkami ekspresji.

Goście mieli też okazję obejrzeć dwie wystawy - „40/40 - Nie niszczcie tego, co należało do ojców" ze zbiorów własnych krośniewickiego muzeum oraz „Guziki polskich dowódców" ze zbiorów Muzeum Guzików w Łowiczu. Po części oficjalnej odbyło się spotkanie kolekcjonerskie. Całość prowadził Bohdan Kowalczyk - Sekretarz Kapituły Honorowej Nagrody HKPJDB.
TPZK reprezentowały prezes Bożena Gajewska, Barbara Borcińska, Julita Szczepankiewicz, Aleksandra Szafrańska-Dolewska i Sławomir Małas.

Wydarzeniu towarzyszyły Targi Kolekcjonerskie „Na skrzyżowaniu". Na krośniewickim Plac Wolności można było zobaczyć także prace naszych kutnowskich rękodzielników - rzeźby Józefa Stańczyka i Sławomira Suchodolskiego oraz przedmioty dekoracyjne z metalu Jana Wasiaka.

Images: OGOLNOPOLSKIESWIETOKOLEKCJONEROW 2019 1.jpg

oprac i fot. Aleksandra Szafeańska-Dolewska

· redakcja dnia czerwiec 09 2019 20:11:41 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 45 czytań · Drukuj

Przegląd Organizacji Pozarządowych miasta Kutna

Images: PIKNIKORGANIZACJIPOZARZADOWYCH 2019.jpg

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej w dniu 4 czerwca 2019 r., obok 40 innych organizacji pozarządowych działających w naszym mieście, było uczestnikiem i współorganizatorem XI KUTNOWSKIEGO PIKNIKU ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH pod hasłem „ KOCHAM WOLNOŚĆ”.

Tradycyjnie jak co roku , każda z organizacji przygotowała swoje prezentacje, które złożyły się na urozmajcony, barwny i ciekawy program.

Imprezę rozpoczęły przedszkolaki prezentując barwny układ z rytmicznym krakowiakiem. Wiceprezydent Zbigniew Wdowiak w towarzystwie Królowej Róż odwiedzał stanowiska organizacji prezentując pokrótce zakres ich działalności.

TPZK reprezentowała Sekcja rzeźby i rękodzieła artystycznego w osobach : Józef Stańczyk, Sławomir Suchodolski, Jan Wasiak (metaloplastyk), Urszula Jędrzejczyk, Henryka Dybiec, Małgorzata Żylińska, Elżbieta Sarnicka. Prezentowane były również najnowsze wydawnictwa TPZK przez : Barbarę Borcińską, Teresę Jackowską i Elżbietę Żółtowską. Na scenie zaprezentował się działający przy TPZK Kameralny Zespół Wokalny „Cantabile”. Piękna pogoda zachęciła do przyjścia na stadion liczne rzesze mieszkańców Kutna zainteresowanych piknikiem.

Barbara Łuczak

· redakcja dnia czerwiec 07 2019 20:13:10 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 51 czytań · Drukuj

przypominamy tych, którzy oddali życie za Ojczyznę

Poniżej prezentujemy fragmenty artykułu pt. „Publiczna egzekucja w Kutnie w dniu 9 czerwca 1941 roku”, który ukazał się w XXII tomie Kutnowskich Zeszytów Regionalnych.

Images: egzekucja 3.jpg

Podczas tej egzekucji na Starym Rynku w Kutnie z rąk niemieckich śmierć ponieśli:

Wilhelm Czarnecki – lat 52, urodził się 1 lipca 1888 roku w Androszówce k/Żytomierza na Wołyniu. Po maturze i studiach w Dublanach w 1908 roku wstąpił do wojska rosyjskiego jako ochotnik, otrzymując przydział do 9. Pułku huzarów kijowskich. Przez stopnie chorążego, korneta, porucznika został awansowany, po ukończeniu Szkoły Jazdy w Nowoczerkaski na sztabs-rotmistrza. Był ranny w nogę, pachwinę i kontuzjowany. Za dzielność został odznaczony najwyższymi orderami rosyjskimi: św. Anny z mieczami i kokardami, IV, III i II klasy; św. Stanisława z mieczami i kokardami III i II klasy; św. Włodzimierza z mieczami i kokardami oraz Odznaką Króla Rumunii. Do wojska polskiego wstąpił w 1919 roku, przyjęty do szwadronu zapasowego 4. Pułku Ułanów, potem do 2. Pułku Ułanów, wreszcie do 26. Pułku Ułanów. Zwolniony ze stałej służby w roku 1925. Zamieszkując w Sójkach, był w rezerwowej kadrze oficerskiej 4. P.S.K. w Płocku (brak danych w aktach centralnego Archiwum Wojskowego). W czasie okupacji działał w Związku Walki Zbrojnej kryptonim „Karol” w Kutnie w Okręgu Łódź Armii Krajowej – kryptonim „Barka”.

Kalikst Perkowski - lat 45. Urodzony 27 stycznia 1897 roku w Sosnowcu. Kolejarz, dyżurny ruchu na stacji Kutno do 1.09.1939 roku, następnie zatrudniony przez Niemców jako manewrowy przy formowaniu pociągów na stacji Kutno – Towarowa. W czasie okupacji działał w Związku Walki Zbrojnej kryptonim „Karol” w Kutnie w Okręgu Łódź Armii Krajowej – kryptonim „Barka”.

Piotr Sand – lat 46. Urodzony 29 czerwca 1899 roku w Sambor (Rosja), starszy sierżant 10 Pułku Piechoty z Łowicza. Do 1939 roku pełnił obowiązki komendanta Straży Ochrony Kolei, następnie zatrudniony przez Niemców w ekspedycji towarowej na stacji Kutno. W czasie okupacji działał w Związku Walki Zbrojnej kryptonim „Karol” w Kutnie w Okręgu Łódź Armii Krajowej – kryptonim „Barka”.

Piotr Sand                                               Kalikst Perkowski                                Wilhelm Czarnecki

Images: Czarnecki.jpg Images: Sand.jpg Images: Perkowski.jpg

 

By lepiej zrozumieć sytuację, jaka miała miejsce w Kutnie w tamtym czasie i dlaczego dokonano publicznej egzekucji, należy zapoznać się z „Historią ruchu oporu węzła kolejowego Kutno ps. Karol w latach 1939-1945” napisaną przez Aleksandra Kaniepienia, która stanowi skarbnicę wiedzy na temat działalności kutnowskich kolejarzy w Związku Walki Zbrojnej podczas okupacji. Zawarte w niej informacje przybliżają czytelnikowi bohaterstwo tych ludzi i ich zasługi w walce z okupantem, m.in. Wilhelma Czarneckiego, Kaliksta Perkowskiego i Piotra Sanda.

Dopiero dwadzieścia lat po zakończeniu II wojny światowej zaczęto na forum ogólnopolskim przypominać o publicznej egzekucji w Kutnie. Związek Bojowników o Wolność i Demokrację, w 29 maja 1965 roku przesłał do Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Łodzi numer 11/248 dwutygodnika „Za wolność i lud” z dnia 1-15 czerwca 1965 roku. Zamieszczono tam artykuł pt. „Jeszcze jeden dokument”, w którym pokazane zostały zdjęcia zbrodni hitlerowskich w miejscowości Kutno. ZBoWiD poprosił Komisję o zajęcie się tą sprawą.

Dysponując materiałami prasowymi, Przewodniczący Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Łodzi załączając artykuł pt. „Jeszcze jeden dokument”, zwrócił się do Prokuratora Wojewódzkiego w Łodzi o zarządzenie wszczęcia czynności zmierzających do ustalenia nazwisk ofiar oraz sprawców zbrodni. Śledztwo w sprawie powieszenia, na podstawie wyroku Sądu Specjalnego we Włocławku w dniu 9.06.1941 roku w Kutnie na Starym Rynku (obecnie Plac Wolności): Wilhelma Czarneckiego, Kaliksta Perkowskiego, Piotra Sanda zostało rozpoczęte 16 czerwca 1967 roku.

Zarząd Oddziału ZBoWiD w Kutnie udzielił pomocy merytorycznej dokonując ustaleń co do daty egzekucji i tożsamości powieszonych. Ustalono, że w/w skazani zostali za szereg akcji dywersyjno-sabotażowych, fałszowanie dokumentów przewozowych, przesyłek, które zamiast dochodzić do Rzeszy świadomie kierowane były do Generalnej Guberni. Ustalono także, iż Czarnecki został aresztowany podczas przewożenia większej ilości cukru do Kutna z Krośniewic lub Ostrów. W związku z tym aresztowany został również Sand. Perkowski aresztowany został w czasie przewożenia w niewłaściwym kierunku wagonu mąki.

Czarnecki, Perkowski i Sand zostali aresztowani i skazani na śmierć za nielegalny przewóz żywności do Generalnej Guberni niosąc pomoc głodującej Warszawie – napisał o tym Juliusz Jaworski w Wiadomościach Kutnowskich nr 42 (252) z 19.10.1971 roku w artykule wspomnieniowym o Aleksandrze Kaniepieniu.

W 1971 roku zachodnioniemiecki wymiar sprawiedliwości uznał, że egzekucje były zgodne z prawem, bowiem skazani wystąpili przeciwko ówcześnie obowiązującemu prawu okupacyjnemu. Doszło do tego w sytuacji, gdy frankfurckie pismo „Die Tat” opublikowało szereg zdjęć, na których banda rozwydrzonych SS-manów fotografowała się u stóp szubienicy, na której powiesili trzech mieszkańców Kutna. „Die Tat” wystąpiła jednocześnie z żądaniem odnalezienia i ukarania morderców, których twarze wyraźnie było widać na fotografiach. W odpowiedzi pismo „Die Tat” otrzymało zawiadomienie od nadprokuratora Hose, w którym odmówił on ścigania uwidocznionych na fotografii, gdyż powieszeni zostali „skazani prawomocnymi wyrokami śmierci”. Powieszeni – tak twierdzą prokurator i ex-szef Gestapo – popełnili zbrodnie przeciwko gospodarce wojennej III Rzeszy.”Die Tat” przekazała dokumentację w tej sprawie m.in. Urzędowi Kanclerza NRF, Ministerstwu Sprawiedliwości NRF, Ministerstwu Spraw Zagranicznych i Sprawiedliwości w Polsce oraz Związkowi Bojowników o Wolność i Demokrację w Warszawie.

Sprawa nielegalnego przewozu żywności z Rzeszy do Generalnej Guberni miała dużo większy zasięg zarówno osobowy, jak i terytorialny. Nie dotyczyła wyłącznie Wilhelma Czarneckiego, Kaliksta Perkowskiego i Piotra Sanda. W sprawę zaangażowanych było co najmniej kilkanaście osób. Wszyscy zostali aresztowani w listopadzie 1940 roku. W dniach 30 – 31 maja 1941 roku na podstawie aktów oskarżenia zostały skazane w procesie sądowym: Żyd Abram Hersz Kantorowicz, Stanisław Augustynowicz, Zygmunt Stempski, Klemens Szymański, Stefan Murawski, Joanna Olejnik, Piotr Szachułowicz, Tomasz Karwowski, Feliks Karczewski, Wenzel Szablewski. Roman Śniadowski został skazany na śmierć w dniu 6 czerwca 1941roku. Brak jest informacji co do procesu oskarżonego Jana Wilczyńskiego. Miejscem działań w/w osób było Kutno, Warszawa, Błonie k/Warszawy, Włocławek i okoliczne miejscowości (w tym Lubraniec), Żychlin, Krośniewice, Ostrowy.

W dniu 9 czerwca 1941 roku oprócz publicznej egzekucji w Kutnie Wilhelma Czarneckiego, Kaliksta Perkowskiego i Piotra Sanda został wykonany jeszcze jeden wyrok śmierci - na placu we Włocławku powieszono publicznie Żyda Abrama Hersza Kantorowicza. Wszystkich skazanych nazwano bandą spekulantów nie posiadających sumienia i skrupułów i próbowano ich zdyskredytować stwierdzając, że chcieli się wzbogacić na nielegalnym handlu czerpiąc z niego zyski. Niemcy udowodnili im współdziałanie w nielegalnym przewozie z okręgu Rzeszy – Kraju Warty do Generalnego Gubernatorstwa co najmniej sześciu wagonów mąki pszennej o wadze ponad 800 kwintali (tj. 80.000 kg) w okresie od 12 kwietnia 1940 roku do 15 listopada 1940 roku.

Images: egzekucja 2.jpg

Fotografie  pochodzą z archiwum Instytutu Pamięci Narodowej.


Bożena Gajewska

· redakcja dnia czerwiec 07 2019 16:11:48 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 53 czytań · Drukuj

Copyright © 2009 - 2010 by Adam Brzęcki & Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.

stat4u Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!