Nazwa użytkownika Hasło | Rejestracja | Zapomniane hasło

VIII kwesta TPZK na cmentarzu parafialnym w Kutnie

VIII kwesta publiczna

Chcemy uratować to, co jeszcze zostało do uratowania. Możemy to zrobić jeśli uda się zebrać odpowiednie środki pieniężne. Państwo możecie także mieć w dziele ratowania naszego lokalnego dziedzictwa kultury swój udział, jeśli zechcecie wrzucić do puszki przysłowiową złotówkę..... Gorąco do tego zachęcamy. Dla hojniejszych darczyńców  Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej ma w prezencie książkę „Cmentarz Parafialny w Kutnie”. Kwesta  na kutnowskiej nekropolii  zaczyna się w niedzielę i trwać będzie do poniedziałku.  Przez dwa dni od godz. 9 do zmroku kwestować będzie  kilkadziesiąt osób – członków TPZK i innych osób, którym bliska jest nasza „mała ojczyzna”.  Nie zabraknie weteranów, którzy uczestniczyli w kutnowskiej zbiórce w 1992 roku. Po jedenastu latach kwestę wznowiono i trwa ona od 2003 do dziś.  Inicjatorem ratowania zabytków kutnowskiego cmentarza był śp. Andrzej Urbaniak Prezes TPZK. Dzięki hojności mieszkańców regionu kutnowskiego, odwiedzających naszą nekropolię  udało się odrestaurować  przez ostatnie 8 lat kilkanaście nagrobków. Wśród nich  grobowiec w kształcie kapliczki rodziny Grochowskich +1871, piękny nagrobek  (rzeźba z postacią Matki Boskiej Bolesnej stojącej na tle krzyża) Julianny z Boguckich Janowskiej +1886,  nagrobek Jana Kamińskiego +1889, Anny Krysińskiej +1837. Wytypowanych zostało kilkanaście zniszczonych nagrobków posiadających  wartość z punktu widzenia ochrony zabytków jako zabytki sztuki. Nagrobki te swoją obecnością świadczą o metryce cmentarza, a także nadają mu charakter ciągłości pochówków. Na remont czeka  m.in. grobowiec z pomnikiem w kształcie neogotyckiej kapliczki Anny Chlewickiej ze Starzyńskich, nagrobek Scholastki Pawłowskiej, nagrobek Anny Muller Suleckiej.

Images: g1.JPG  Images: g2.JPG   Images: g3.JPG  Images: g5.JPG  Images: g4.JPG  Images: g6.JPG
 
          Niestety, u nas dochód z kwesty nie jest tak duży, jak na nekropoliach w dużych miastach - przyznaje z żalem prezes TPZK Marek Wójkowski. W zeszłym roku do puszek wpadło około 7 tysięcy  zł. Może w tym roku  odwiedzający nasz  kutnowski parafialny cmentarz  okażą się hojniejsi.

Szkoda tylko, że niektórzy z mieszkańców Kutna nie dostrzegają piękna swej nekropolii.  Może brak im jest świadomości, że niszcząc groby, niszczą pamięć. ,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania'' - pisała Wisława Szymborska. Winni zastanowić się nad tymi słowami ci,  którzy niszczą stare nagrobki, wykopują krzyże, rozkradają to, co pozostało ze starych grobowców. A przecież te stare nagrobki to zabytki podlegające  ochronie prawnej. Jest to nie tylko wykroczenie wobec prawa,  to występek wobec pamięci - pamięci jednostki i pamięci zbiorowej. Co po nas zostanie, jeśli my sami  niszczymy przeszłość?

W tym roku przeprowadzono renowację m.in. płyty nagrobnej żeliwnej Mikołaja Pawłowicza Maksymowicza Fiedorowa  +1833  z krzyżem prawosławnym - jest to jeden z najstarszych nagrobków  na kutnowskim cmentarzu parafialnym!  Odsłonięta inskrypcja przedstawia datę 10.06.1833 rok. Dzięki ludziom dobrej woli zachowamy wszystkie najstarsze  nagrobki, które dają świadectwo nam żywym o naszej przeszłości, a może przyczynimy się do zmiany świadomości niektórych, że warto czasami obejrzeć się wstecz...

Bożena Gajewska 

 

 

 

· redakcja dnia październik 27 2010 01:04:33 · 0 komentarzy · 1821 czytań · Drukuj

Copyright © 2009 - 2010 by Adam Brzęcki & Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.

stat4u Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!