Nazwa użytkownika Hasło | Rejestracja | Zapomniane hasło

niecodzienna wizyta

Images: RYSZARD BONISLAWSKI W DWORKUMODRZEWIOWYM.JPGW ostatnią sierpniową sobotę gościliśmy w Dworku Modrzewiowym pana Ryszarda Bonisławskiego - niezwykłego człowieka, regionalistę  znanego  w całej Polsce oraz  wybitnego  animatora  kultury Łodzi i  województwa łódzkiego, który jest przewodnikiem po Łodzi i regionie łódzkim. Od wielu lat zajmuje się promowaniem oraz opisywaniem fabrykanckiej przeszłości miasta. Jest autorem kilkuset artykułów i kilkudziesięciu książek.  Od 1994 prowadził „Filmową encyklopedię Łodzi i okolic” w TVP Łódź,  był także redaktorem rubryki poświęconej zabytkom Łodzi  w miesięczniku „Kalejdoskop” wydawanym przez Łódzki Dom Kultury.

Pan Ryszard Bonisławski,  jako  wieloletni  prezes Towarzystwa Przyjaciół Łodzi, współpracuje z naszym Towarzystwem od dłuższego  czasu. Prawie dwie godziny  rozmawialiśmy w naszej siedzibie wspominając Andrzeja Urbaniaka – prezesa TPZK oraz związki pana Ryszarda z Kutnem i Ziemią Kutnowską, które są  niezmiernie interesujące…

Otóż Piotr Nowalski - pradziad pana Ryszarda Bonisławskiego był kierownikiem budowy  kościoła św. Wawrzyńca w Kutnie, a sam pan Bonisławski przebywał dłuższy czas w Krośniewicach pomagając Jerzemu Dunin Borkowskiemu w opracowywaniu jego kolekcji.

Niedługo w albumie fotograficznym o Kutnie wydanym przez TPZK  zobaczymy cenne przedwojenne fotografie udostępnione przez Ryszarda Bonisławskiego naszemu stowarzyszeniu.

         

I jeszcze jedna ciekawostka – dzięki Ryszardowi Bonisławskiemu w Łodzi  stanął pomnik Rajmunda Rembielińskiego – właściciela Krośniewic, który zasłużył się dla miasta Łodzi. Pomnik Początków Miasta Łodzi – pomnik Rajmunda Rembielińskiego znajduje się  u zbiegu alei Politechniki i ulicy Rembielińskiego przed wejściem do Centrum Handlowo-Rozrywkowe Sukcesja.

Rajmund Rembieliński herbu Lubicz żył w latach od 1775 do 1841. Był też jednym z najbardziej znanych polityków i działaczy gospodarczych Królestwa Polskiego. To z jego inicjatywy powstał w Łodzi okręg przemysłu włókienniczego, co spowodowało gwałtowny rozwój miasta. Rajmund Rembieliński był z pochodzenia ziemianinem, a z przekonania wolnomularzem.

Przez kilkanaście lat Towarzystwo Przyjaciół Łodzi próbowało doprowadzić do skutku postawienie pomnika inicjatorowi Łodzi przemysłowej. W 2013 roku bez powodzenia ubiegano się o sfinansowanie pomnika w ramach Budżetu Obywatelskiego na rok 2014. Jednak w wyniku porozumienia pomiędzy prezesem TPŁ Ryszardem Bonisławskim a Fabryką Biznesu doprowadzono do ufundowania pomnika Rembielińskiego przed wejściem do Centrum Handlowo-Usługowego Sukcesja u zbiegu ulicy Rembielińskiego z aleją Politechniki.

 

Images: POMNIKRAJMUNDAREMBIELINSKIEGO.jpgUroczyste odsłonięcia pomnika odbyło się 25 lipca 2015 roku w ramach obchodów 592. Urodzin Miasta Łodzi. Na uroczystości byli obecni prezes TPŁ i senator RP Ryszard Bonisławski, prezes Fabryki Biznesu Krzysztof Apostolidis, wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska, prezes NBP Marek Belka, poseł na Sejm Cezary Grabarczyk, marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień, prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska, rektor Uniwersytetu Łódzkiego Włodzimierz Nykiel, rektor Politechniki Łódzkiej Stanisław Bielecki. W uroczystości wziął też udział potomek Rajmunda Jakub Rembieliński profesor fizyki z Uniwersytetu Łódzkiego

 

Pomnik składa się dwóch części. Ponad dwumetrowa rzeźba odlana z brązu przedstawia Rajmunda Rembielińskiego we fraku opierającego się o wielki cyrkiel. Rzeźba została wykonana w Pracowni Rzeźby i Konserwacji Obiektów Zabytkowych ZET-ZET Zbigniewa Władyki według projektu Zofii Władyki-Łuczak. Rzeźba stoi na posadzce zrobionej przez Zakład Obróbki Kamienia LABRADORYT Ludosława Wenerskiego. Składa się z 247 elementów wykonanych z kamienia Nero Zimbabwe oraz blachy kwasoodpornej i przedstawia plan podziału Nowego Miasta Łodzi wykonany w 1823 roku przez Filipa de Viebiga na zlecenie Rembielińskiego.

 

                 Informacje o pomniku Rembielińskiego pochodzą ze strony https://pl.wikipedia.org/wiki/Pomnik_Pocz%C4%85tk%C3%B3w_Miasta_%C5%81odzi

 

 

· redakcja dnia sierpień 27 2017 19:13:24 · 0 komentarzy · 310 czytań · Drukuj

Copyright © 2009 - 2010 by Adam Brzęcki & Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.

stat4u Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!