Nazwa użytkownika Hasło | Rejestracja | Zapomniane hasło

2017 - rok Reymonta w województwie łódzkim

Images: TALIKOWSKIOREYMONCIE.jpgRadni wojewódzcy podczas XXXIII sesji Sejmiku Województwa Łódzkiego  podjęli  stanowisko dotyczące  ogłoszenia roku 2017 – Rokiem Władysława Stanisława Reymonta. Jak zaznaczono w treści tego stanowiska, w 2017 r. przypada 150. rocznica urodzin tego, jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy w historii. Radni pragną zatem podkreślić, „że ten pierwszy Noblista Polski Niepodległej, autor chłopskiej epopei, literackiego obrazu Łodzi i piewca polskiej prowincji urodził się na Ziemi Łódzkiej” a „wiele miejscowości województwa łódzkiego jest wciąż kojarzonych z pisarzem, z czego aż 8 gmin może pochwalić się udokumentowanym związkiem biograficznym z Noblistą”. Obszerne treściowo stanowisko, w którym radni wymieniają poszczególne etapy z życia pisarza oraz jego związki z regionem, kończy stwierdzenie, że „Sejmik Województwa Łódzkiego jako organ stanowiący województwa, czuje się szczególnie zobowiązany do tego, aby uczcić pamięć pisarza. Oddając my hołd i kultywując pamięć po nim, pragnie ogłosić rok 2017 – Rokiem Władysława Stanisława Reymonta”.

 

 

Niewielu z Kutnian zapewne wie, że jeden z mieszkańców naszego miasta Stefan Talikowski – założyciel i pierwszy prezes  Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej  jest autorem książki „Reymont w kręgu rodzinnym”, która ukazała się  w 1973 roku  w Wydawnictwie Łódzkim.  Jak napisał we wstępie autor, najwięcej miejsca poświęcił w książce prawie zupełnie nieznanemu okresowi życia Reymonta, zwłaszcza zaś  pobytowi jego  i gospodarowaniu w umiłowanym Kołaczkowie. Źródłem wiadomości Stefana Talikowskiego było przede wszystkim to,  co sam widział i słyszał w kontakcie osobistym z Reymontami, bądź co wiedział z przekazów rodzinnych  i aktualnych rozmów.

Stefan Talikowski pisał kronikę rodzinną, która  została opublikowana w Internecie: http://kronikatalikowskich.com/pl/34#poczatek

Warto zajrzeć na tę stronę i poznać Reymonta od prywatnej strony…,  a przy okazji zapoznać się z postacią Stefana Talikowskiego –  założyciela i pierwszego prezesa TPZK.

 

I jeszcze jedna ciekawostka…

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego zachęca do lektury Literackiej Mapy Województwa Łódzkiego, na której można znaleźć fakty i ciekawostki z życia pisarza –  wymieniony jest tutaj Pałac w Suchodębiu, gdzie noblista bywał na zaproszenie właściciela Mariana  Kiniorskiego w 1899r.

http://mapa.lodzkieczyta.pl/osoby/showObjects/278

· redakcja dnia wrzesień 04 2017 19:57:01 · 0 komentarzy · 265 czytań · Drukuj

Copyright © 2009 - 2010 by Adam Brzęcki & Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.

stat4u Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!