Nazwa użytkownika Hasło | Rejestracja | Zapomniane hasło

świętowaliśmy 25 lat Łowickiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk

Images: JUBILEUSZLTPN 2.jpg25 listopada 2017 roku na zaproszenie Łowickiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk członkowie Zarządu: Halina Glogowska i Elżbieta Żółtowska wzięły udział w jubileuszu 25 lecia ŁTPN, którego gala odbyła się w pięknej Sali Barokowej łowickiego muzeum.

Jubileusz był okazją do promocji dwóch ciekawych wydawnictw związanych z Łowiczem.

  ŁTPN powstało w listopadzie 1992 roku, aby kontynuować działalność Stacji Naukowej w Łowiczu Mazowieckiego Ośrodka Badań Naukowych przy Mazowieckim Towarzystwie Kultury. Od początku swojego istnienia  jedynym głównym jej celem było inicjowanie, popieranie i rozwijanie badań oraz gromadzenie i publikowanie materiałów naukowych dotyczących Łowicza i regionu łowickiego.

  Podczas gali, którą poprowadził  prezes ŁTPN  dr Tadeusz Żaczek , powitaniu gości i krótkim przemówieniu omawiającym bogaty dorobek z działalności wydawniczej, zaprezentował on XIV tom „Roczników Łowickich, wydanym  przy wsparciu Urzędu Miejskiego w Łowiczu. Umieszczono w nich zestawienie zawartości trzynastu wcześniejszych tomów.

Tematyka Roczników skupia się głównie na pokazywaniu bogatej historii Łowicza i Ziemi Łowickiej i to zarówno dalekiej sięgającej czasów średniowiecza, jak i najnowszej.

Ważną częścią są także wspomnienia rodzinne, które zdaniem Rady Redakcyjnej są sugestywnym przekazem losów jednostek lub całych rodzin, z których można czerpać wiedzę o przeszłości i ludziach.

Warto nadmienić iż „Roczniki Łowickie” powstały na wzór publikowanych przez TPZK  „Kutnowskich Zeszytów Regionalnych”, które 5 grudnia 2017 roku promować będzie już XXI tom.  Podobnie jak w KZR i RŁ autorzy publikują artykuły bezpłatnie.

Images: JUBILEUSZ LTPN 1.jpg„Wyszperane w archiwum. Kartki z dziejów Łowicza i Ziemi Łowickiej, to druga publikacja , którą przedstawił na gali prezes opracowana przez Marka Wojtylaka.  Autor jest kierownikiem Archiwum Państwowego m. st. Warszawy. Oddział w Łowiczu, a także wiceprezesem ŁTPN.

Wydanie jest prezentacją dokumentów archiwalnych dotyczących Łowicza i Ziemi Łowickiej. Jest przeglądem tychże dokumentów z przeszłości, śladami mniej lub bardziej doniosłych faktów i wydarzeń, które ukazują życie i pracę przodków.

   W uroczystości wzięło udział liczne grono sympatyków Towarzystwa i miłośników historii lokalnej.

Jubileusz uświetnił muzycznie występ Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Ludowy „Koderki”, działający przy Łowickim Ośrodku Kultury, który w pięknych łowickich strojach zaśpiewał pieśni ludowe.

   Następnie  Towarzystwo przyjęło  dyplomy, życzenia, kwiaty, prezenty od władz miasta i powiatu, a także od zaprzyjaźnionych stowarzyszeń.

W imieniu Prezes Bożeny Gajewskiej  i Zarządu  TPZK złożyłyśmy jubilatom życzenia dalszego rozwoju i pracy na rzecz Małej Ojczyzny a także wręczyłyśmy upominek w postaci ostatniej naszej publikacji „Kutno-miejsca i ludzie. Obrazy zachowane w pamięci mieszkańców". Pan Prezes Tadeusz Żaczek był bardzo wzruszony i zadowolony z naszych odwiedzin i życzeń.

 

       Images: JUBILEUSZLTPN 4.jpg 

 

 

                                                                                                                       Info:  Elżbieta Żółtowska

                                                                                                                       Foto: Halina Głogowska

· redakcja dnia grudzień 07 2017 21:01:08 · 0 komentarzy · 369 czytań · Drukuj

Copyright © 2009 - 2010 by Adam Brzęcki & Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.

stat4u Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!