Nazwa użytkownika Hasło | Rejestracja | Zapomniane hasło

Radziejowice

Newsy
radziejowice 2018 4334

5 października 2018 r  autokar z dużą grupą członków T P Z K ruszył w drogę wprost do
Radziejowic. Zespół pałacowo- parkowy przywitał nas piękną pogodą.
Urocze aleje lipowa i jesionowa prowadziły do neogotyckiego zameczku, dworku bardzo
podobnego do naszego, do kuźni oraz willi szwajcarskiej. W pałacu miła Pani przewodnik
pokazała nam apartamenty wyposażone w stylowe meble i obrazy. Wszystkich zachwyciła galeria Józefa Chełmońskiego, który był częstym bywalcem tego urokliwego miejsca. Bywali tam: Zygmunt III Waza, Władysław IV,
Jan III Sobieski a współcześnie: Juliusz Kossak, Henryk Sienkiewicz, Lucjan Rydel, Jarosław Iwaszkiewicz . Obecnie bywają tam pisarze, publicyści, aktorzy, filmowcy, muzycy i plastycy. Stałym bywalcem był Jerzy Waldorf. Od tego dnia i my możemy się pochwalić pobytem w tak uroczym miejscu. Głównym celem wyprawy z okazji 100 lecia Odzyskania Niepodległości był Dwór Polski w Bieniszewicach. Dwór przeniesiony wiernie z z 1827 roku. Muzeum od 2007r.
Muzeum Kresów Południowo - Wschodnich. O poczuciu Polskości opowiadała właścicielka tego miejsca, a ilość zgromadzonych w nim pamiątek przerosła nasze oczekiwania. Napis nad wejściem ,, Bóg stworzył Człowieka. Człowiek rodzinę. Rodzina Ojczyznę. Jam Dwór Polski stworzył co strzeże Tego wszystkiego" od razu wprowadził w patriotyczny nastrój. Oglądać i słuchać można było bez końca. Ciekawość pognała nas jeszcze do Kuklówki, do dworku Józefa Chełmońskiego gdzie Pan Stanisław Aust - prawnuk wielkiego malarza opowiadał bardzo interesująco o życiu i jego  twórczości. Patriotycznych doznań dopełnił Pan Adam Balcerzak - uczestnik wycieczki pięknym wierszem przygotowanym specjalnie dla nas. Tak uczciliśmy rocznicę 100 lecia Niepodległości.

Danuta Ujazdowska.
radziejowice 2018 4390radziejowice 2018 4114 radziejowice 2018 4133 radziejowice 2018 4099
· redakcja dnia październik 16 2018 22:42:11 · 0 komentarzy · 423 czytań · Drukuj

Copyright © 2009 - 2010 by Adam Brzęcki & Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.

stat4u Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!