Nazwa użytkownika Hasło | Rejestracja | Zapomniane hasło

Mój prapradziadek Antoni Troczewski

Images: GONIEC GORNOSLASKI 1.jpg

Images: GONIEC GORNOSLASKI 2.jpg

Images: GONIEC GORNOSLASKI 3.jpg

 

· redakcja dnia styczeń 30 2019 20:04:53 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 199 czytań · Drukuj

czym się zajmują rady pożytku publicznego

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że sekretarz zarządu TPZK Elżbieta Żółtowska została wybrana w skład Miejskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Kutnie.

Gratulujemy!

Jesteśmy przekonani, że działalność w Radzie naszej przedstawicielki przyczyni się do pogłębienia dialogu społecznego i obywatelskiego w naszym mieście!

Czym zajmuje się rada działalności pożytku publicznego?

Rada działalności pożytku publicznego to w swojej podstawowej formie grono doradcze, którego rolą jest konsultowanie i opiniowanie dokumentów dla potrzeb organu jednostki administracyjnej, przy której działa. Jednak to od stopnia zaangażowania organizacji, świadomości sektora i jakości współpracy z administracją zależą jej kompetencje i zasięg działania. Może on być dużo szerszy niż ten opisany w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, która sankcjonuje działanie rad.

Rada, bez względu na to na jakim szczeblu działa – województwa, powiatu czy gminy, jest powoływana przez organ wykonawczy. Nowelizacja ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie z sierpnia 2015 roku zmieniła zasady powoływania rad na szczeblu powiatu i gminy. Wcześniej powołanie tego organu było prawem, a nie obowiązkiem organu wykonawczego. Teraz, samorząd jest zobligowany do utworzenia rady, jeśli taka jest wola organizacji pozarządowych. Brak odpowiedzi na wniosek organizacji, można zaskarżyć do sądu administracyjnego.

W skład rad różnych szczebli samorządu terytorialnego wchodzą przedstawiciele organizacji pozarządowych i podmiotów, o których mowa w art. 3, ust 3 ustawy o pożytku oraz reprezentanci administracji publicznej. Taka konfiguracja członków umożliwia zaprezentowanie różnych stanowisk związanych przede wszystkim z funkcjonowaniem trzeciego sektora oraz działalnością pożytku publicznego i wolontariatem.

Do zadań powiatowej i gminnej rady działalności pożytku publicznego należy w szczególności:

  • opiniowanie projektów strategii powiatów i gmin,

  • opiniowanie projektów uchwał i aktów prawa miejscowego dotyczących sfer pożytku publicznego, w tym programów współpracy,

  • wyrażanie opinii w sprawach dotyczących funkcjonowania organizacji,

  • udzielanie pomocy i wyrażanie opinii w przypadku sporów pomiędzy organizacjami a administracją publiczną,

  • wyrażanie opinii w sprawie zlecania zadań publicznych, w tym zlecania ich organizacjom.

Analogicznie, jak w przypadku rad wojewódzkich, dotyczący kompetencji zapis „w szczególności” oznacza, że powyższe zadania mogą być rozszerzane. Powinny one jednak utrzymywać się w sferze konsultacji i opiniowania – zgodnie z charakterem rady. Rady powiatowe i gminne określają sposób realizacji swoich zadań w drodze uchwały, po zasięgnięciu opinii organu wykonawczego odpowiedniej jednostki samorządu terytorialnego.

Rady powiatowa i gminna mają 14 dni na zaopiniowanie projektu programu współpracy, projektu strategii rozwoju powiatu lub gminy oraz innych dokumentów związanych z trzecim sektorem i działalnością pożytku publicznego.

Informacje pochodzą ze strony WWW.ngo.pl

Bożena Gajewska

· redakcja dnia styczeń 28 2019 20:40:32 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 212 czytań · Drukuj

wieczór kolędowy z Cantabile

Images: WIECZOR KOLED 3.JPG Images: WIECZOR KOLED 1.JPG

Wszyscy mieszkańcy Kutna, którzy licznie przybyli w gościnne progi Dworku modrzewiowego, by posłuchać koncertu kolędowego w wykonaniu Kameralnego Zespołu Wokalnego CANTABILE Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, byli pod wrażeniem. Słuchali i śpiewali nie tylko te znane kolędy, ale też mniej znane. Niepowtarzalna atmosfera, jaką zawsze tworzy Cantabile sprawiła, że wspólne śpiewanie trwało i trwało…

Dziękujemy Zespołowi za ten piękny wieczór kolędowy!

Images: WIECZOR KOLED 4.JPG fot. Piotr Szatkowski

Bożena Gajewska

· redakcja dnia styczeń 27 2019 22:46:53 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 186 czytań · Drukuj

opowiadaliśmy o naszej publikacji podczas IX Dni Pamięci w Łodzi

Images: IX DNI PAMIECI 3.JPG Images: IX DNI PAMIECI 1.JPG

Trwają IX dni Pamięci - Łódzkie Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, w ramach których na zaproszenie Towarzystwa Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, 27 stycznia 2019 roku promowaliśmy naszą publikację pt. „Zarys historii Żydów Ziemi Kutnowskiej”.

Promocja publikacji odbyła się w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, a warto przypomnieć, że instytucja ta w ubiegłym roku objęła wydanie naszej publikacji wraz z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce patronatem honorowym.

To dla naszego stowarzyszenia był ogromny zaszczyt móc opowiedzieć o drugim już wydaniu „Zarysu historii Żydów Ziemi Kutnowskiej” właśnie w Łodzi podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce pan Artur Hofman podziękował nam za partnerstwo w IX Dniach Pamięci i za pielęgnowanie pamięci o kutnowskich Żydach.

Przy tej okazji obejrzeliśmy w Centrum Dialogu wystawę Żydowskiego Instytutu Historycznego „Julia Pirotte”, a także film o Stelli Czajkowskiej pt. „Rachunek Szczęścia” w reż. Irka Dobrowolskiego oraz uczestniczyliśmy w spotkaniu z reżyserem.

Po powrocie do Kutna, jak co roku, o godz. 18.oo zapaliliśmy światełko pod murami getta przy ul. Mickiewicza 100 w Kutnie.

W obchodach i promocji publikacji wzięli udział prezes TPZK Bożena Gajewska oraz członkowie zarządu TPZK Danuta Ujazdowska i Stanisław Wojdecki.

Images: IX DNI PAMIECI 6.JPG Images: IX DNI PAMIECI 8.JPG

Images: IX DNI PAMIECI 2.JPG Images: IX DNI PAMIECI 5.JPG

Images: IX DNI PAMIECI 4.JPG Images: IX DNI PAMIECI 9.JPG

Images: IX DNI PAMIECI 10.JPG

Bożena Gajewska· redakcja dnia styczeń 27 2019 21:38:29 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 176 czytań · Drukuj

Kto napisze naszą historię

Images: KTO NAPISZE NASZA HISTORIE.jpg


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI O OFIARACH HOLOKAUSTU


Film  o  podziemnym  Archiwum  Getta  Warszawskiego  w  Kinie  Kutnowskiego  Domu  Kultury        27 stycznia 2019  (niedziela) godz.15.00

 

„KTO NAPISZE NASZĄ HISTORIĘ” w reżyserii Roberty Grossman to fabularyzowany film dokumentalny o bezprecedensowym przedsięwzięciu - podziemnym Archiwum Getta Warszawskiego powstałym z inicjatywy Emanuela Ringelbluma w 1940 roku, które zajmowało się dokumentowaniem życia w getcie warszawskim. Tzw. Archiwum Ringelbluma wpisane zostało na listę UNESCO „Pamięć Świata” jako zabytek światowego dziedzictwa. Jest ono unikalnym zbiorem dokumentów stanowiących jedno z najważniejszych świadectw o zagładzie Żydów polskich. W rolach głównych wystąpili polscy aktorzy, m.in.: Piotr Głowacki, Jowita Budnik, Karolina Gruszka i Wojciech Zieliński. Głosów w filmie użyczyli: nagrodzony Oscarem za film „Pianista” Adrien Brody oraz trzykrotnie nominowana do tej nagrody Joan Allen („Ukryta prawda”, „Czarownice z Salem”, „Nixon”). Urodzona w Los Angeles Roberta Grossman ma na koncie m.in. nakręcony w 2008 roku film pt. "Hannah Senesh: Blessed Is the Match”, który znalazł się na Oscarowej short liście, a także był nominowany do Primetime Emmy.Zdjęcia do części fabularyzowanej filmu zostały zrealizowane w Polsce. Łącznie 19 dni w Łodzi, Warszawie oraz w Wolsztynie przy udziale polskiej ekipy zdjęciowej oraz polskich twórców (Marek Warszewski, Aleksandra Staszko, Agnieszka Hodowana i wielu innych).

 

Nancy Spielberg tak mówiła o projekcie podczas swojej wizyty na planie filmu w Łodzi: „Po stworzeniu przez mojego brata Stevena przejmującego filmu pt. „Lista Schindlera”, a następnie założeniu Fundacji Zapisu Historii Ocalonych z Szoah, poczułam wewnętrzny przymus, aby tworzyć filmy takie jak „KTO NAPISZE NASZĄ HISTORIĘ”, które dzielą się tymi niesamowitymi opowieściami ze światem”.

 

 

Światowa premiera filmu odbyła się 21 lipca na Żydowskim Festiwalu Filmowym w San Francisco. Zdobył tam nagrodę publiczności. 19 października film został pokazany na Festiwalu w Rzymie w samym Auditorium Parco della Musica, co jest ogromnym wyróżnieniem.

 


 

Specjalne pokazy filmu w Polsce i za granicą planowane są na 27 stycznia 2019 roku w Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

 

Wykorzystano informacje ze strony Kutnowskiego Domu Kultury

 

Bożena Gajewska

 

 .


 

· redakcja dnia styczeń 24 2019 21:58:24 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 178 czytań · Drukuj

zapraszamy do Łodzi na promocję naszej publikacji Zarys Historii Żydów Ziemi Kutnowskiej

Images: OKLADKA ZARYS 1.jpg Images: OKLADKA ZARYS 2.jpg

27 stycznia 2019 roku w ramach IX Dni Pamięci (Łódzkich Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu) organizowanych przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi oraz Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego w dniach 25-28 stycznia 2019 roku odbędzie się promocja naszej publikacji pt. „Zarys historii Żydów Ziemi Kutnowskiej”.

Zapraszamy w najbliższą niedzielę do Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi na godz. 14.oo.

Bożena Gajewska

Images: PLAKAT DNI PAMIECI 2019.jpg Images: PROGRAM DNI PAMIECI 2019.jpg


· redakcja dnia styczeń 22 2019 23:56:43 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 205 czytań · Drukuj

zaśpiewajmy jeszcze wspólnie kolędy

Images: WSPOLNE KOLEDOWANIE 2019.jpg

Bożena Gajewska

· redakcja dnia styczeń 22 2019 23:15:25 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 169 czytań · Drukuj

Powstanie styczniowe na Ziemi Kutnowskiej


Images: DSCF1212.JPGImages: DSCF1210.JPGImages: DSCF1208.JPG Images: DSCF1225.JPG

 

Images: DSCF1202.JPGW styczniu 1983 roku, w 120 rocznicę powstania styczniowego 1863r., przy ul. Sienkiewicza 1 została uroczyście odsłonięta tablica upamiętniająca pobyt w Kutnie powstańczego Rządu Narodowego. Tablica została wykonana z inicjatywy ówczesnego prezesa TPZK Henryka Lesiaka. Była to pierwsza tablica pamiątkowa ufundowana przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej. Przy tej tablicy stowarzyszenie przypominało społeczeństwu ziemi kutnowskiej o historii Powstania Styczniowego związanej z naszym regionem. W roku 2005 w Kutnowskich Zeszytach Regionalnych wydawanych staraniem TPZK ukazał się artykuł dr Eugeniusza Walczaka pt. „Powstańcy 1863-1864 roku w poezji i pieśni”, w którym to pięknie połączył autor historię Powstania Styczniowego na naszej kutnowskiej ziemi z pieśnią i poezją. W 2012 roku dzięki zaangażowaniu pracowników Wydziału Promocji, Kultury i Rozwoju Miasta Urzędu Miasta w Kutnie tablica odzyskała dawną świetność.


Images: DSCF1223.JPG

Innym ważnym miejscem upamiętniającym Powstanie Styczniowe jest stojąca przy ul. Łęczyckiej w Kutnie niepozorna kapliczka. Jest to Kapliczka Powstańcza Matki Boskiej Częstochowskiej, która została wybudowana na miejscu pochówku powstańców biorących udział w Powstaniu Styczniowym 1863 roku. W tamtych czasie w tym miejscu był las, w którym rozegrała się bitwa pomiędzy znacznymi siłami wojsk rosyjskich a powstańcami. Poległo wtedy wielu powstańców, z których kilku zostało pochowanych na miejscu, w lesie, gdyż nie wolno było urządzać uroczystych pogrzebów. Po upadku powstania były represje i aresztowania. Gdy wszystko ucichło, powstańcy, którzy ocaleli postanowili wybudować poległym kolego na miejscu ich wiecznego spoczynku pamiątkową kapliczkę. Budową zajął się Stanisław Zawadzki rotmistrz łęczyckiego oddziału powstańczego. Rodzina Andrysiewiczów doglądała budowy. Wojciech Andrysiewicz przywiózł z Częstochowy duży obraz Maki Boskiej Częstochowskiej. Można go oglądać się w kapliczce. Rodzina Andrysiewiczów opiekowała się kapliczką przeszło 100 lat. W roku 1918 Polska odzyskała wolność. Wycięto las. Pan Zawadzki, właściciel gruntów sprzedając ziemię, wydzielił wokół kapliczki mały placyk. W czasie II wojny światowej w 1944 roku Niemcy zburzyli kapliczkę, mieszkańcy schowali obraz. W 1946 roku Henryk Andrysiewicz wraz z rodziną na dawnych fundamentach odbudował kapliczkę. Zawieszono obraz i ogrodzono placyk (informacja o tej treści znajduje się w kapliczce).


Szczątki powstańców do dziś spoczywają w ziemi, ale śladów mogił już nie ma. Na kapliczce figurują dwa napisy: Roch Teresiński - jeden z poległych, krakus z oddziału atakującego Rosjan; Feliks Woźniak - kolejny powstaniec, krakus poległy podczas potyczki z Rosjanami.


Powstańczą Kapliczką przy ul. Łęczyckiej w Kutnie i dobudowaną kaplicą opiekuje się kustosz, salezjanin ks. Jan Sposób. Jesteśmy księdzu Janowi Sposobowi bardzo wdzięczni za Jego zaangażowanie w pielęgnowanie naszego regionalnego dziedzictwa kulturowego!


W XXII tomie Kutnowskich Zeszytów Regionalnych opublikowany został artykuł Aleksandry Szymczak – kutnowskiej nauczycielki historii pt. „Powstanie styczniowe w regionie kutnowskim w świetle wybranych tytułów prasy tajnej i warszawskiej”. Jest on ciekawy, odkrywczy i wart przeczytania właśnie teraz, by uświadomić sobie istotę i wagę tego narodowego zrywu…


Prezentujemy poniżej fragmenty w/w artykułu:


Rodzi się zatem pytanie co tak naprawdę kierowało powstańcami: ,,od pierwszej chwili powstania każdy Polak umiał na nie odpowiedzieć, a w odpowiedzi tej mieściło się rozwiązanie kwestii narodowej: zrzucić jarzmo i wygnać wroga! Oto odpowiedź godna patrioty, co się poświęca w imię wolności Ojczyzny. Za pierwszym hasłem wojennym naród ujrzał przed sobą drogę i wiedział, dokąd zdąża; nie widząc co jutro przyniesie, za całą wiarę wziął wiedzę, że bić i ścigać wroga trzeba, a ustać wtenczas, gdy prawdziwą wolnością pierś odetchnie. Jedna myśl wzbudziła naród, jedno pragnienie ocknęło się we wszystkich sercach, zapał ogarnął umysł, wszyscy zawołali: ,,zwyciężyć lub umrzeć”, i kosa z bagnetem zabłysły na zimowym słońcu”. Jednakże władze z całą mocą starały się przedstawić powstanie jako ruch o ograniczonym zasięgu i że ,, ziemiaństwo całego kraju trzyma się z dala od tego ruchu, [a] właściciele i włościanie patrzą z boleścią na zapamiętały zamach, który pozbawiony prawdziwych podstaw w narodzie, popycha kraj ku przepaści i zniszczeniem wszelkich zawodów pomyślności mu zagraża”. Mimo to wnikliwy czytelnik domyślił się, że walka o wolność trwa i przybiera na sile. Utwierdzały go w tym informacje zawarte w prasie rządowej o ściganiu, ujęciu i rozstrzeliwaniu dowódców, i żołnierzy oddziałów powstańczych, ale również doniesienia z prasy tajnej - ,,… już obok chłopa stoi szlachcic w wojennych szeregach, już grosz rzemieślnika połączył się w kasie narodowej z tysiącami bogacza, już dziś nie ma kast, nie ma wywodów rodowych, wszyscy są tylko Polakami i jako tacy czynią swą ofiarę i przyrodzoną powinność”. W walkę z zaborca zaangażowani byli także mieszkańcy regionu kutnowskiego.

Według wspomnień Józefa Kajetana Janowskiego, członka i sekretarza kolejnych składów Rządu Narodowego, ówczesny naczelnik miasta i powiatu- Józef Żegliński oświadczył, że z Kutna i okolicznych wsi może stanąć do boju około 100 ludzi, na których uzbrojenie składało się 20 sztuk broni palnej, myśliwskiej oraz kosy.. Wojska carskie działające na terenie regionu kutnowskiego, w przeciwieństwie do oddziałów powstańczych, były dobrze uzbrojone. Posiadały artylerię polową i nowoczesne karabiny iglicowe. Siły rosyjskie składały się między innymi z 4 pułków piechoty: ołonieckiego, niżegorodzkiego, ładożskiego i tomskiego oraz dwóch pułków kawalerii liniowej i 11 pułku dońskich kozaków. (…). Siły organizacji powstańczej nie zostały wykorzystane w pierwszym dniu walki, ponieważ do naczelnika powiatu nie dotarł rozkaz Rządu Tymczasowego, wyznaczający wybuch powstania na noc z 22 stycznia na 23 stycznia. Przygotowania podjęto dopiero po przybyciu do Kutna Rządu Tymczasowego, który ogłosiwszy 22 stycznia 1863 roku Manifest do narodu, proklamujący równouprawnienie wszystkich mieszkańców Królestwa Polskiego i uwłaszczenie chłopów, udał się do Kutna. Członkowie rządu w składzie: Oskar Aweyde, Jan Maykowski, Józef Kajetan Janowski, ks. Karol Mikoszewski oraz Eugeniusz i Juliusz Kesslerowie zatrzymali się w jednej z miejscowych oberży. Fakt ten upamiętnia w Kutnie tablica na rogu dzisiejszych ulic Sienkiewicza i Narutowicza, ufundowana w 1983 roku. Obecność członków rządu zaktywizowało miejscowe środowisko powstańcze. Zaplanowano atak na tutejsze koszary kozackie. W niedziele 25 stycznia, zakończono przygotowania do ataku, lecz z niewiadomych przyczyn termin przełożono na noc z 26 na 27 stycznia. Postawienie w stan pogotowia sił rosyjskich uniemożliwiło atak, ponadto zmusiło do wyznaczenia innego miejsca magazynowania broni. Wobec niepowodzenia ataku na Płock, w którym to mieście miał ujawnić się oficjalnie rząd, oraz sytuacja panująca w Kutnie, spowodowały, że Rząd Tymczasowy 27 stycznia o godzinie 22 wyjechał do Łęczycy. Jednakże powrócił do miasta raz jeszcze, wiązało się to z przekroczeniem 17 lutego 1863 roku granicy przez gen. Ludwika Mierosławskiego, wyznaczonego na dyktatora powstania. Rząd Tymczasowy wyjechał mu na spotkanie by przekazać władzę. Jego członkowie przebywali w Kutnie w dniach 18- 22 lutego 1863 roku u Kazimierza Regulskiego, zawiadowcy stacji i członka organizacji powstańczej. Do spotkania jednak nie doszło, powodem była klęska pod Krzywosądem i wycofanie się dyktatora za granicę.


Bożena Gajewska


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

· redakcja dnia styczeń 19 2019 17:41:53 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 175 czytań · Drukuj

Jak żyło się mieszkańcom Kutna 100 lat temu

Images: TYGODNIK KUTNOWSKI TYTUL PISMA.jpgChcemy, Szanowny Czytelniku, byś co jakiś czas, przez cały 2019 rok, miał możliwość przeczytania, jaki sprawami żyli mieszkańcy Kutna sto lat temu… Tak, dokładnie 100 lat temu! „Tygodnik Kutnowski”, który powstał w listopadzie 1918 roku pieczołowicie opisywał problemy dnia codziennego społeczności kutnowskiej, zarówno te duże, jak i te małe…, właściwie tak samo, jak to czyni prasa dzisiejsza. Jeśli tylko masz ochotę, Szanowny Czytelniku, zaglądaj na stronę TPZK, na której będziemy pokazywać, wybrane przez nas z poszczególnych numerów „Tygodnika Kutnowskiego” z 1919 roku wiadomości – i te wielkiej wagi, i te o wiele mniejszej. Ale zawsze będą to ciekawostki dla współczesnego Kutnianina.

Wszystkie te informacje będziecie mogli czytać dzięki uprzejmości Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Żeromskiego w Kutnie, w której zbiorach znajdują przedwojenne czasopisma kutnowskie.

Images: OD REDAKCJI TYGODNIKA KUTNOWSKIEGO.jpg

Images: PRZENOSINY BIUR MAGISTRATU.jpg

Bożena Gajewska

· redakcja dnia styczeń 18 2019 23:15:50 · 0 komentarzy · 145 czytań · Drukuj

kutnowscy rzeźbiarze dla WOŚP

Także kutnowscy rzeźbiarze, członkowie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, co roku oddają swoje prace na aukcje WOŚP. W tym roku Dorota Stanicka przekazała rzeźbę „Anioła w ludowym stroju”, a Józef Marciniak przekazał rzeźbę „Anioła z harmonią”.


Dorota Stanicka wychowana w otoczeniu sztuki, podjęła własne próby rękodzieła w 2004 r. zainspirowana twórczością Zbigniewa Suchińskiego. Jej twórczość jest relaksacyjna, a jednocześnie świadoma kompozycyjnie o dokładnej, wyważonej, gładkiej bryle. Pierwsze prace to anioły, później pojawiły się sceny biblijne, Madonny, postaci ludowe i sceny z życia wsi. Charakterystyczna jest kolorystyka jej rzeźb, żywe, jaskrawe kolory i dokładność, stworzyła własny styl. Jest również kolekcjonerką sztuki ludowej i rękodzieła artystycznego: rzeźby, haftu, wycinanek, pisanek. Od 2007 roku uczestniczy corocznie w Międzynarodowych Targach Sztuki Ludowej „Cepeliada” w Krakowie.


Józef Marciniak rzeźbi od 2005 r., rad i wskazówek udzielał mu Zbigniew Suchiński, uznany rzeźbiarz kutnowski. Tematyką jego prac są postacie świętych w formie pojedynczej bryły i szopki. Ma własny styl i inwencje. Rzeźby maluje żona. Rzeźbiarz uczestniczy w kiermaszach i wystawach.


Rzeźby są piękne i życzymy tym osobom, które je wylicytują i staną się ich właścicielami, by mieli wiele radości z patrzenia na nie…


Bożena Gajewska

Images: ANIOLWLUDOWYMSTROJU.jpg Images: ANIOLZHARMONIA.jpg

Anioł w ludowym stroju - Dorota Stanicka                                                                                               Anioł z harmonią - Józef Marciniak


 

· redakcja dnia styczeń 11 2019 22:02:57 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 160 czytań · Drukuj

wesprzyj działalność T P Z K

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej

od 2004 roku posiada status

Organizacji Pożytku Publicznego

Nr KRS: 0000145630

Zwracamy się do naszych członków i sympatyków o przekazanie 1% podatku od osób fizycznych na rzecz TPZK (Nr KRS: 0000145630). Taka forma wsparcia nic nie kosztuje, a nasze stowarzyszenie z Waszych kilkunastu złotych przekazanych przy rozliczaniu PIT-a będzie mogło stabilnie prowadzić działania statutowe (renowacja zabytkowych  nagrobków na  kutnowskiej nekropolii, publikacja wydawnictw regionalnych, itp…).

Licząc na Wasze poczucie wspólnoty

pozostajemy z szacunkiem

w imieniu Zarządu TPZK

Bożena Gajewska

Images: tpzk_logo.jpg


 

· redakcja dnia styczeń 10 2019 18:46:34 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 158 czytań · Drukuj

Copyright © 2009 - 2010 by Adam Brzęcki & Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.

stat4u Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!