Nazwa użytkownika Hasło | Rejestracja | Zapomniane hasło

zamki, pałace, góry, doliny i jaskinie

Images: 2017WYCIECZKA 4.JPG Images: 2017WYCIECZKA 2.JPG
Images: 2017WYCIECZKA 5.JPG Images: 2017WYCIECZKA 6.JPG
Olsztyn pod Częstochową zaczarował nas krajobrazem. Widok na wspaniałe ruiny zamku, kamieniołom Kielniki, piękna jaskinia i cudnie czyste powietrze wokół hotelu Jurajski. Przygody w zdobywaniu zamków na skałach Bobolice, Pilcza, Mirów, Ogrodzieniec, Pałac Raczyńskich, dwór Krasińskich to były prawdziwe wyzwania ale pokonane z uśmiechem. Przypomnieliśmy sobie zabytki Krakowa i Częstochowy.

Prawdziwym dokonaniem były dla wszystkich jaskinie - Olsztyńska, Słajnia, Studnisko oraz Źródła w rezerwacie ,,Parkowe"  Zygmunta Elżbietki, Spełnionych marzeń. Kręte ścieżki do bramy Twardowskiego, dolinami i górami z malowniczymi Ostańcami to prawdziwe wyzwanie dla sprawnych turystów jak my. Pan Krzysztof w fantastyczny sposób pokazywał nam uroki okolic Orlich Gniazd. Nie da się  zapomnieć zapachu lasów, ziół, traw oraz smaku pstrągów tęczowych w Złotym Potoku. Nasze wycieczki krajoznawcze to prawdziwa uczta dla wiecznie młodych i ciekawych ludzi. Dziękujemy uczestnikom za zabieranie ze sobą iskierki ciekawości i dobrego humoru.

                                                                                             Danuta Ujazdowska

 

 

 

· redakcja dnia August 29 2017 19:47:00 · 0 komentarzy · 104 czytań · Drukuj

niecodzienna wizyta

Images: RYSZARD BONISLAWSKI W DWORKUMODRZEWIOWYM.JPGW ostatnią sierpniową sobotę gościliśmy w Dworku Modrzewiowym pana Ryszarda Bonisławskiego - niezwykłego człowieka, regionalistę  znanego  w całej Polsce oraz  wybitnego  animatora  kultury Łodzi i  województwa łódzkiego, który jest przewodnikiem po Łodzi i regionie łódzkim. Od wielu lat zajmuje się promowaniem oraz opisywaniem fabrykanckiej przeszłości miasta. Jest autorem kilkuset artykułów i kilkudziesięciu książek.  Od 1994 prowadził „Filmową encyklopedię Łodzi i okolic” w TVP Łódź,  był także redaktorem rubryki poświęconej zabytkom Łodzi  w miesięczniku „Kalejdoskop” wydawanym przez Łódzki Dom Kultury.

Pan Ryszard Bonisławski,  jako  wieloletni  prezes Towarzystwa Przyjaciół Łodzi, współpracuje z naszym Towarzystwem od dłuższego  czasu. Prawie dwie godziny  rozmawialiśmy w naszej siedzibie wspominając Andrzeja Urbaniaka – prezesa TPZK oraz związki pana Ryszarda z Kutnem i Ziemią Kutnowską, które są  niezmiernie interesujące…

Otóż Piotr Nowalski - pradziad pana Ryszarda Bonisławskiego był kierownikiem budowy  kościoła św. Wawrzyńca w Kutnie, a sam pan Bonisławski przebywał dłuższy czas w Krośniewicach pomagając Jerzemu Dunin Borkowskiemu w opracowywaniu jego kolekcji.

Niedługo w albumie fotograficznym o Kutnie wydanym przez TPZK  zobaczymy cenne przedwojenne fotografie udostępnione przez Ryszarda Bonisławskiego naszemu stowarzyszeniu.

         

I jeszcze jedna ciekawostka – dzięki Ryszardowi Bonisławskiemu w Łodzi  stanął pomnik Rajmunda Rembielińskiego – właściciela Krośniewic, który zasłużył się dla miasta Łodzi. Pomnik Początków Miasta Łodzi – pomnik Rajmunda Rembielińskiego znajduje się  u zbiegu alei Politechniki i ulicy Rembielińskiego przed wejściem do Centrum Handlowo-Rozrywkowe Sukcesja.

Rajmund Rembieliński herbu Lubicz żył w latach od 1775 do 1841. Był też jednym z najbardziej znanych polityków i działaczy gospodarczych Królestwa Polskiego. To z jego inicjatywy powstał w Łodzi okręg przemysłu włókienniczego, co spowodowało gwałtowny rozwój miasta. Rajmund Rembieliński był z pochodzenia ziemianinem, a z przekonania wolnomularzem.

Przez kilkanaście lat Towarzystwo Przyjaciół Łodzi próbowało doprowadzić do skutku postawienie pomnika inicjatorowi Łodzi przemysłowej. W 2013 roku bez powodzenia ubiegano się o sfinansowanie pomnika w ramach Budżetu Obywatelskiego na rok 2014. Jednak w wyniku porozumienia pomiędzy prezesem TPŁ Ryszardem Bonisławskim a Fabryką Biznesu doprowadzono do ufundowania pomnika Rembielińskiego przed wejściem do Centrum Handlowo-Usługowego Sukcesja u zbiegu ulicy Rembielińskiego z aleją Politechniki.

 

Images: POMNIKRAJMUNDAREMBIELINSKIEGO.jpgUroczyste odsłonięcia pomnika odbyło się 25 lipca 2015 roku w ramach obchodów 592. Urodzin Miasta Łodzi. Na uroczystości byli obecni prezes TPŁ i senator RP Ryszard Bonisławski, prezes Fabryki Biznesu Krzysztof Apostolidis, wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska, prezes NBP Marek Belka, poseł na Sejm Cezary Grabarczyk, marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień, prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska, rektor Uniwersytetu Łódzkiego Włodzimierz Nykiel, rektor Politechniki Łódzkiej Stanisław Bielecki. W uroczystości wziął też udział potomek Rajmunda Jakub Rembieliński profesor fizyki z Uniwersytetu Łódzkiego

 

Pomnik składa się dwóch części. Ponad dwumetrowa rzeźba odlana z brązu przedstawia Rajmunda Rembielińskiego we fraku opierającego się o wielki cyrkiel. Rzeźba została wykonana w Pracowni Rzeźby i Konserwacji Obiektów Zabytkowych ZET-ZET Zbigniewa Władyki według projektu Zofii Władyki-Łuczak. Rzeźba stoi na posadzce zrobionej przez Zakład Obróbki Kamienia LABRADORYT Ludosława Wenerskiego. Składa się z 247 elementów wykonanych z kamienia Nero Zimbabwe oraz blachy kwasoodpornej i przedstawia plan podziału Nowego Miasta Łodzi wykonany w 1823 roku przez Filipa de Viebiga na zlecenie Rembielińskiego.

 

                 Informacje o pomniku Rembielińskiego pochodzą ze strony https://pl.wikipedia.org/wiki/Pomnik_Pocz%C4%85tk%C3%B3w_Miasta_%C5%81odzi

 

 

· redakcja dnia August 27 2017 19:13:24 · 0 komentarzy · 107 czytań · Drukuj

Panie Henryku, czekamy...

        

                                                                                                                                                                                                     Images: WIZYTA PANA HENRYKA MANCZYKA.JPG                                                                                                             Kilka dni temu nasze stowarzyszenie  odwiedził pan Henryk Mańczyk z USA. Pan Henryk z ogromnym sentymentem i nostalgią opowiadał o losach swojej rodziny, która pochodzi z Kutna. Jako 11-letni chłopiec  musiał wyjechać z Polski, mieszkał w Izraelu, a następnie w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. W czasie swojego pobytu w  Kutnie  był w Archiwum Państwowym, Muzeum Regionalnym i w siedzibie  TPZK.  Z ogromnym zainteresowaniem przeglądał wydaną przez TPZK publikację „Zarys historii Żydów Ziemi Kutnowskiej” oraz pocztówki starego Kutna.


Długo rozmawialiśmy o ciężkim czasie okupacji i II wojny światowej  w Kutnie, ale też o Szalomie Aszu urodzonym w Kutnie.  Pan Henryk obiecał, że spisze wspomnienia swojej rodziny i zamieścimy je  w Kutnowskich Zeszytach Regionalnych.


         Panie Henryku! Czekamy…

 

· redakcja dnia August 24 2017 23:16:29 · 0 komentarzy · 130 czytań · Drukuj

zapraszamy na wspólny wyjazd

Uwaga ! Mieszkańcy Kutna!

Zapraszamy Was na wyjazd do byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem.

Wyjazd odbędzie się 5 września 2017 roku (wtorek) o godz. 8oo sprzed Stadionu Miejskiego w Kutnie. Zbiórka o godz. 750 na przystanku autobusowym przy ul. Kościuszki. Powrót około godz. 15oo.

Chętnych zapisujemy w dniu 29 sierpnia 2017 roku w godz. 16oo – 19oo w Dworku Modrzewiowym przy ul. Narutowicza 20. Koszt wyjazdu 5,oo zł płatny przy zapisie.

Podróż do Chełmna nad Nerem trwa tylko 1 godzinę.

W programie wyjazdu:

  • zwiedzanie byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof  w Chełmnie nad Nerem;

  • złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą zgładzonych kutnowskich Żydów;

  • udział w uroczystościach upamiętniających wszystkich zamordowanych w byłym niemieckim obozie zagłady Kulmhof  w Chełmnie nad Nerem.

Zapraszamy chętnych mieszkańców Kutna !!!

· redakcja dnia August 24 2017 07:25:49 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 142 czytań · Drukuj

Czy o nim pamiętamy...

     Images: WRECZENIE DYPLOMU HONOROWEGO CZLONKA TPZK BORKOWSKIEMU.jpg                                                 
   
Na fotografii: wręczenie dyplomu nadania godności  Honorowego Członka TPZK panu Jerzemu Dunin    Borkowskiemu  (fotografował Lech Martynowski, foto ze zbiorów TPZK).
 

23 lipca 2017 roku  minęła 25-ta rocznica śmierci Jerzego Dunin-Borkowskiego – mieszkańca Ziemi Kutnowskiej, który całą  kolekcję swego życia oddał społeczności regionu kutnowskiego. To dzięki jego pasji i filantropii mamy muzeum w Krośniewicach…


Czy doceniamy jego dar dla mieszkańców Krośniewic i Ziemi Kutnowskiej?

Jerzy Dunin-Borkowski, urodził się 27 XI 1908 r. w Krośniewicach. Był synem Władysława, miejscowego farmaceuty i Zdzisławy Bacciarelli, wywodzącej się z rodziny słynnego malarza - Marcello Bacciarellego. Przed II wojną światową ukończył Szkołę Główną Handlową w Warszawie. Podczas wojny działał w szeregach Armii Krajowej, był uczestnikiem powstania warszawskiego. W czasie tych walk zniszczeniu uległa poważna część ówczesnych zbiorów kolekcjonera. Po zakończeniu wojny, początkowo mieszkał w Warszawie. Od 1947 r. osiadł na stałe w Krośniewicach, jednocześnie studiował farmację w Łodzi. Od początku lat pięćdziesiątych do 1978 r., prowadził w Krośniewicach Aptekę „Pod Łabędziem". Zmarł 23 VII 1992 r., pochowany jest na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
Od wczesnej młodości Jego wielką pasją było kolekcjonerstwo, któremu poświęcił całe swoje życie. Znany był jako jeden z największych kolekcjonerów polskich XX w. W ciągu kilkudziesięciu lat zgromadził około 15 000 dzieł sztuki, wyrobów rzemiosła artystycznego, archiwaliów, numizmatów i pamiątek po wybitnych Polakach oraz wielotysięczny cenny księgozbiór, z kilkoma inkunabułami.

Po 1950 r. J. Dunin - Borkowski prezentował swoje cenne zbiory w Krośniewicach, w słynnym nie tylko w Polsce, prywatnym „Muzeum nad Apteką". Przez kilkadziesiąt lat miejsce to było prawdziwą mekką dla polskich kolekcjonerów. W 1965 r. został uhonorowany buławą i tytułem „Hetmana Kolekcjonerów Polskich", posiadał również godność członka honorowego wielu stowarzyszeń kolekcjonerskich, regionalnych i naukowych. Był kawalerem Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski. W dniu 24 X 1978 r. przekazał swoją kolekcję państwu polskiemu. Został wówczas dożywotnim kuratorem powstałego w wyniku darowizny Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach, Oddziału Muzeum Narodowego w Warszawie. Od 1995 r. placówka ta działa samodzielnie.

W końcu lat sześćdziesiątych Jerzy Dunin-Borkowski ustanowił prywatną honorową nagrodę - pierścień „Digno amicitiae" (Godny przyjaźni), wręczany wybitnym kolekcjonerom i przyjaciołom Jego domu. Jej kontynuacją jest ustanowiona w 2002 r., Honorowa Nagroda Hetmana Kolekcjonerów Polskich Jerzego Dunin-Borkowskiego, którą corocznie, podczas Ogólnopolskiego Święta Kolekcjonerów, honorowani są w Muzeum kolekcjonerzy, instytucje i stowarzyszenia za wybitne osiągnięcia kolekcjonerskie i popularyzację tej idei oraz ochronę pamiątek polskiej kultury narodowej w kraju i zagranicą.

Wykorzystano informacje ze strony: http://muzeum.bydgoszcz.pl/wystawy/id,34,0,0,Jerzy-Dunin-Borkowski-kolekcjoner-i-tworca-Muzeum-w-Krosniewicach

 

 

 

· redakcja dnia August 17 2017 17:30:20 · 0 komentarzy · 128 czytań · Drukuj

program wycieczki krajoznawczej Jura Krakowsko-Częstochowska

        

Images: DZIEDZICTWO NIEMATERIALNE 10.JPG

23 -  27 sierpnia 2017 r.

 

1 dzień: Zwiedzanie Olsztyna – ruiny zamku z czasów Kazimierza Wielkiego

i spacer do Kamieniołomu Kielniki.

 

2 dzień: Kraków – sukiennice i Wawel.

Ojcowski Park Narodowy, zamek biskupów krakowskich w Siewierzu

Grota Łokietka, Brama Krakowska, Źródełko Miłości. Spacer doliną Prądnika.

Zwiedzanie Ekspozycji Przyrodniczej, Pieskowa Skała- zamek i Maczuga

Herkulesa. Pustynia Błędowska.

 

3 dzień: Ogrodzieniec – zwiedzanie zamku, Sokole Góry, Otwór Jaskini

Studnisko, wejscie do Jaskini Olsztyńskiej.[potrzebne latarki]

Miniatury Zamków Jurajskich, Złoty Potok – spacer po parku z Pałacem

Raczyńskich i Dworkiem Krasińskich.

 

4dzień: Rezerwat ,,Parkowe” w okolicach Złotego Potoku. Spacer do Źródeł

Zygmunta i Elzbietki. Stawy rybne z pstrągami tęczowymi. Brama Twardowskiego

Żarki – nowicjat  Paulinów lub kirkut.Zamek w Mirowie i Bobolicach – zwiedzanie.

Spacer do Jaskini Słajnia - ,,Bobolasa Jurajskiego”

 

5 dzień: Zwiedzanie Jasnej Góry w Częstochowie. Indywidualnie do ok. 13.00.

Klasztor, skarbiec itp.

 

Program może ulec zmianie w zależnosci od uzgodnień, pogody, sytuacji losowych.

 

Wyjazd z Kutna godz. 8.00 Parking Carrefour [stacja benzynowa]

Codziennie zwiedzanie od 9.00[ po śniadaniu] Przyjazdy na obiadokolację

ok. 17.00 – 18.00. Noclegi w Hotel Jurajski w Olsztynie.

Powrót do Kutna ok.18.00. Przygotowanie: D. Ujazdowska

Przewodnik : Krzysztof Lamch.

 

· redakcja dnia August 08 2017 21:20:31 · 0 komentarzy · 140 czytań · Drukuj

znalezione fragmenty macew powróciły na krośniewicki cmentarz

     

       Images: CMENTARZZYDOWSKI KROSNIEWICE 1.JPG

Na początku sierpnia robotnicy remontujący jedną z krośniewickich dróg znaleźli fragmenty dwóch macew. Dzięki pracownikom Urzędu Gminy w Krośniewicach  macewy zostały złożone na cmentarzu żydowskim w Krośniewicach.

Cmentarz żydowski w Krośniewicach znajduje się w pobliżu ul.Poznańskiej, po północnej stronie drogi, tuż przed wiaduktem obwodnicy miasta. Według niepotwierdzonych źródeł nekropolia została założona w drugiej połowie XVIII w.

W czasie  drugiej wojny światowej Niemcy zdewastowali cmentarz, a macewami wyłożyli krośniewicki rynek i ulice. Przez wiele lat na cmentarzu nie było żadnych nagrobków.

 

Images: CMENTARZZYDOWSKIKROSNIEWICE 3.JPGW 2014 roku cmentarz został ogrodzony  i uporządkowany oraz wybudowana został droga prowadząca do niego. W lipcu 2014 r. Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego wybudowała ogrodzenie na cmentarzu. Prace zostały sfinansowane przez Sola Rosenkranza -   Żyda ocalonego  z  krośniewickiego getta oraz jego  potomków  z Nowego Jorku. Miasto Krośniewice wykonało drogę dojazdową do cmentarza. Na cmentarzu na niewielkim wzgórku umieszczono fragmenty odnalezionych macew.  21 sierpnia 2014 r. na cmentarzu żydowskim w Krośniewicach nastąpiła uroczysta  rededykacja cmentarza.

 

Niestety, dziś teren cmentarza znów  jest zarośnięty chwastami…

Images: CMENTARZZYDOWSKIKROSNIEWICE 2.JPG

 


                                          

Images: CMENTARZZYDOWSKIKROSNIEWICE 4.JPG


                                                                      

· redakcja dnia August 08 2017 20:52:21 · 0 komentarzy · 137 czytań · Drukuj

Następne negatywy i skany fotografii dotyczące Kutna przekazali nam mieszkańcy naszego miasta i zaprzyjaźnieni regionaliści.

Pan Włodzimierz Gadzinowski – jeden z najstarszych członków Kutnowskiego Towarzystwa Fotograficznego przekazał do TPZK negatywy kilkudziesięciu fotografii Kutna z lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku oraz  skany fotografii Kutna sprzed kilkudziesięciu lat i współczesnych. Ogromnie jesteśmy ciekawi, co się kryje w negatywach  i zaraz przystąpimy do ich skanowania! Przy tej okazji długo rozmawialiśmy, wspominając tamten czas oraz pasjonatów fotografii zaangażowanych w utrwalanie  na kliszy fotograficznej wizerunku naszego miasta.
Images: NASTEPNENEGATYWY 1.JPG Images: NASTEPNENEGATYWY 3.JPG
Otrzymaliśmy także skany fotografii od pani Elżbiety Miś, mieszkanki Kutna – fotografie  z lat czterdziestych, pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku  przedstawiają Kutno, jakiego już nie ma. Pani Elżbieta opowiedziała nam historię słynnej agawy stojącej na ówczesnym Placu 19-go stycznia  - jak się dowiedzieliśmy, ofiarowała ją naszemu miastu Mama Pani Elżbiety. Tak więc słynna kutnowska agawa przestała już być bezimienna…

Unikatowe fotografie (a właściwie ich skany) przedwojennego Kutna  otrzymaliśmy od regionalistów i kolekcjonerów – pana Andrzeja Kubiaka z Kutna  i pana Ryszarda Bonisławskiego – prezesa Towarzystwa Przyjaciół Łodzi.

Serdecznie wszystkim darczyńcom dziękujemy!

Niedługo ukaże się album z fotografiami   Kutna wydany przez TPZK, a współfinansowany przez Prezydenta Miasta Kutno.

· redakcja dnia July 25 2017 23:13:06 · 0 komentarzy · 156 czytań · Drukuj

zwiedzaliśmy dwory regionu kutnowskiego

Images: DWORY2017  5.JPGW piątek 7 lipca 2017r. odbyła się wycieczka przygotowana przez Danutę Ujazdowską i poprowadzona przez Mariannę Cięgowską. Odwiedziliśmy obiekty wpisane na listę zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa w dwóch powiatach (kutnowskim i łęczyckim) w pięciu gminach: Krzyżanów, Kutno, Witonia, Łęczyca i Góra Św. Małgorzaty. Naszymi przewodnikami w powiecie kutnowskim byli Panowie: Henryk Lesiak (wybitny popularyzator dziejów Ziemi Kutnowskiej i Andrzej Latos (autor wielu opracowań z zakresu ochrony środowiska przyrodniczego).

Wycieczkę rozpoczęliśmy w Siemienicach (gmina Krzyżanów), gdzie znajduje się zespół pałacowy (pałac i park) z połowy XIX wieku. Siemienice należały do Siemieńskich. Obecnie właścicielami odrestaurowanego z wielką starannością zespołu pałacowego są Państwo Halina i Mieczysław Wośkowie, którym serdecznie dziękujemy za umożliwienie zwiedzania tego wspaniałego miejsca.

Kolejnym zespołem pałacowym z połowy XIX wieku na trasie naszej wycieczki były Ktery (gmina Krzyżanów). Majątek ten przez półtora wieku należał do rodziny Wodzyńskich. Dziś należy do stadniny koni w Walewicach. Zaniedbany pałac stoi pusty.

Images: DWORY2017  7.JPGW Strzegocinie (gmina Kutno) obejrzeliśmy Kościół p. w. św. Bartłomieja Apostoła i św. Wojciecha B M (biskupa i męczennika), parafia erygowana w XIV w. Kościół parafialny, drewniany, nieznanej dziś fundacji, spalił się w 1677 roku; następny również p. w. św. Bartłomieja, drewniany wybudowany w 1677 roku z fundacji rodziny Grabskich, został rozebrany w 1866 roku.
Obecny murowany kościół, został wybudowany w latach 1860 - 1866 w stylu neogotyckim.

Nawiedziliśmy groby dawnych właścicieli  na miejscowym cmentarzu, obejrzeliśmy zespół dworski Góreckich, 2 poł. XIX, XX, wieku oraz park z początku XX wieku z resztą alei dojazdowej. Obecnie w budynku mieści się Dom Formacyjny Diecezji Łowickiej. Całość jest zadbana i uporządkowana.

W Witoni zwiedziliśmy Kościół p.w. św. Katarzyny D M (dziewicy i męczennicy), parafia erygowana w XIII w. Na terenie parafii istniał drewniany kościół pod wezwaniem świętej Katarzyny, wzniesiony około 1370 roku z fundacji książąt łowickich. Spalił się w roku 1550. Obecny Kościół , murowany z kamienia i cegły, został wzniesiony w latach 1545-1550 (data wykuta na żelaznych drzwiach do zakrystii. Proboszcz Parafii, Ks. Zbigniew Olton przybliżył nam historię obiektu, znanych parafian i księży służących w parafii.

Images: DWORY2017  6.JPG
Zwiedzanie Łęczycy rozpoczęliśmy od  nieczynnego zakładu karnego. Dawny klasztor oo. Dominikanów z XIV w. (przebudowany w XVII w.), pod koniec XVIII w. decyzją władz pruskich zaadaptowany na więzienie. W tej formie funkcjonował przez ponad 200 lat. Zakład karny w Łęczycy był uznawany za jedną z najcięższych placówek w Polsce - było to więzienie o najtwardszym rygorze w całym kraju. W dawnych dominikańskich murach przetrzymywani byli m.in. internowani w stanie wojennym działacze "Solidarności", m.in. Władysław Frasyniuk. W 1961 roku kompleks został wpisany do rejestru zabytków województwa łódzkiego i jest własnością Skarbu Państwa, który wielokrotnie wystawiał go na sprzedaż. Opuszczone więzienie na swój sposób tętni dziś życiem. Stało się ono inspiracją dla wielu filmowców i artystów. W więzieniu zostały nakręcone sceny do takich filmów jak znany wszystkim "Vabank" Juliusza Machulskiego, film fabularny "Git" Kamila Szymańskiego i Mikołaja Małeckiego oraz obraz Krzysztofa Krauze i Joanny Kos-Krauze "Papusza".

Images: DWORY2017  1.JPGZamek królewski z 2 poł. XIV w., rozbudowany w poł. XVI w. („Dom Nowy"), na dziedzińcu prochownia z końca XVIII w. z reliktami gotyckimi murów („Dom Stary").

Zamek odbudowany w 2 poł. XX w. jest siedzibą Muzeum Ziemi Łęczyckiej, gdzie mogliśmy zapoznać się z historią miasta, zamku, sztuką i folklorem regionu (prezentowanymi na wystawie w specjalnej aranżacji), oraz największą muzealną kolekcją diabła Boruty (we współczesnych rzeźbach i legendach). Z wieży o charakterystycznej koronie podziwialiśmy panoramę Łęczycy.

Ostatnim punktem programu była Archikolegiata NMP i św. Aleksego w Tumie (gmina Góra Świętej Małgorzaty) – kościół wzniesiony w XII wieku, znajdujący się w pobliżu dawnej lokalizacji wczesnośredniowiecznego grodu. Słowo "tum" od niemieckiego "Dom" oznaczającego kolegiatę/katedrę zostało później przeniesione na całą pobliską osadę. Archikolegiata jest jednym z najbardziej okazałych obiektów i zarazem największą budowlą romańską w Polsce. Została konsekrowana w roku 1161, a wybudowana na fundamentach jeszcze starszego opactwa benedyktynów, kojarzonego z postacią św. Wojciecha, biskupa praskiego i męczennika oraz Bolesława Chrobrego, fundatora kościoła. Budowę Archikolegiaty Łęczyckiej w Tumie rozpoczęła Księżna Salomea, wdowa po Bolesławie Krzywoustym.

                                                                                                                                        opr. Halina Głogowska

 

· redakcja dnia July 20 2017 20:50:20 · 0 komentarzy · 190 czytań · Drukuj

Mamy dla Ciebie kreatywną propozycję na wakacje

Images: POCZTOWKAZPOWIATUKUTNOWSKIEGO.jpg
· redakcja dnia July 13 2017 18:50:34 · 0 komentarzy · 232 czytań · Drukuj

Sztuka niewinnego spojrzenia czyli X Art Naif Festiwal

Images: ARTNAIF FESTIWAL 2017.jpgJuż po raz dziesiąty  Galeria Szyb Wilson w Katowicach gości Art Naif Festiwal. Podczas letnich miesięcy trwania imprezy w Szybie Wilson gromadzą się młodsi i starsi wielbiciele tej barwnej i radosnej sztuki. Dzieła artystów naiwnych mają bowiem szczególną siłę oczarowywania – pozwalają zanurzyć się w świecie marzeń i snów, nasuwają na myśl miłe wspomnienia, błogie chwile. Właśnie dzięki tej magii sztuka naiwna jest tak powszechnie lubiana. Tworzący ją artyści pochodzą często z odległych od siebie stron świata, reprezentują różne kultury, ale ich naiwny, wręcz dziecięcy sposób obrazowania rzeczywistości jest podobny. Można obejrzeć  malarstwo z całego świata, fantastyczną polską i francuską rzeźbę oraz ceramikę. Od 9 czerwca Galeria Szyb Wilson znów  wypełnił się kolorową, optymistyczną i radosną twórczością artystów otwartego serca.

Jubileuszowa edycja Art Naif Festiwalu trwa od 9 czerwca do 18 sierpnia 2017 roku. Motywem przewodnim X Art Naif Festiwalu jest  FRANCJA - kolebka sztuki naiwnej.

Nie zabraknie oczywiście stałych punktów programu: pokazów filmów afrykańskich w ramach AfryKamery czy spotkania w Nikiszowcu na ArtJarmarku. Planowane są także wystawy towarzyszące w partnerskich muzeach i galeriach.

Wśród tych artystów prezentujących swoją twórczość jest sześciu rzeźbiarzy – członków Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej: Józef Stańczyk, Sławomir Suchodolski, Dorota Stanicka, Zbigniew Suchiński, Andrzej Wojtczak i Magdalena Wojtczak oraz metaloplastyk Jan Wasiak. Kutnowscy rzeźbiarze od kilku już lat są zapraszani na  ArtNaif Festiwal. Jest to duże wyróżnienie, gdyż ranga festiwalu jest bardzo wysoka nie tylko w Polsce, ale i w Europie.

Gratulujemy i życzymy jeszcze wielu sukcesów w Waszej pasjonującej rzeźbiarskiej twórczości!

Art Naif Festiwal powstał po to, by radość płynącą ze sztuki naiwnej mogło co roku odkrywać coraz więcej osób. Zapraszamy do tego świata, kto raz tam wjedzie, nie będzie chciał wracać!

  

                                                                            Wykorzystano informacje ze strony  http://www.artnaiffestiwal.pl

· redakcja dnia July 10 2017 22:43:31 · 0 komentarzy · 266 czytań · Drukuj

Copyright © 2009 - 2010 by Adam Brzęcki & Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.

stat4u Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!