Nazwa użytkownika Hasło | Rejestracja | Zapomniane hasło

to było wydarzenie artystyczne!


Kolęda na ziemi… kolęda na niebie... kolęda dla Ciebie…

 

to było wydarzenie artystyczne!  – mówili mieszkańcy Kutna i regionu kutnowskiego, którzy licznie przybyli w gościnne progi Kutnowskiego Domu Kultury, by posłuchać  koncertu kolędowego w wykonaniu Kameralnego Zespołu Wokalnego CANTABILE Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej i ich gości.

Przy akompaniamencie Jarosława Domagały w pierwszej części koncertu Kameralny Zespół Wokalny CANTABILE pod dyrekcją Joanny Domagały przedstawił  kolędy: Przybieżeli do Betlejem, Hej w dzień narodzenia, Niechaj będzie głośno  wszędzie, Gdy się Chrystus rodzi, Oj, maluśki, maluśki, Jasna Panna, Radość dziś nastała, Narodził się Jezus Chrystus, Jezusa narodzonego.

 

         W drugiej części koncertu także przy akompaniamencie Jarosława Domagały i z towarzyszeniem zespołu, wystąpili soliści: Joanna Domagała,  Andrzej Sodulski i  Maciej Klimarczyk, którzy  oczarowali słuchaczy swoim śpiewem. Joannę Domagałę w Kutnie wszyscy znają,  Nazwisko Andrzeja Sodulskiego może mniej jest znane – ale gdy wspomnę, że jest to organista z parafii pod wezwaniem św. Jadwigi Królowej – to wszyscy się już orientują, że to ten piękny głos rozchodzący się z chóru wspomnianego kościoła. Maciej Klimarczyk też pochodzi z Kutna, ale śpiew i muzyka to nie jest jego podstawowe zajęcie (aż trudno w to uwierzyć patrząc na to „sceniczne zwierzę”) – jest doktorem nauk medycznych, lekarzem psychiatrą w Bydgoszczy. Publiczność w ich wykonaniu usłyszała: W naszej kolędzie, Kolędnicy z kozą, piszczałką, Panie mój, Dzwonki śniegu, Pełna światła kolęda uboga, Prowadź nas gwiazdo codzienna. A śpiewali  z pasją! Słuchając ich radosnego śpiewu  to się po prostu czuje…

   
Images: DSCF1477.JPG     Images: DSCF1536.JPG    
          W tej ciepłej i przyjaznej atmosferze, jaką stworzyli występujący artyści  słuchacze dowiedzieli się wielu interesujących zdarzeń ze wspólnego śpiewania przed laty  obecnych na scenie solistów. Wysłuchaliśmy „Pełnej światła kolędy ubogiej” – wiersza Czesławy Politańskiej, do którego muzykę skomponował Jarosław Domagała. Piękna poezja,  oddająca  przesłanie  utworu muzyka i dobre wykonanie.

Rodzeństwo Domagałów  opowiadało, jak to przed kilkudziesięciu laty  połączyła ich pasja śpiewania. Stworzyli zespół, w  którym na przestrzeni lat uczestniczyło wielu znanych dziś artystów, jak  Agnieszka Mikołajczyk, Paweł Pańta i inni. Osiągali sukcesy w kraju śpiewając poezję. A dziś spotkali się znów, byśmy mogli  się przekonać,  że  pomimo trudów dnia codziennego można śpiewać z radością i sprawiać swym śpiewem radość innym. A nam sprawili radość ogromną – śpiewali pro publico bono! Dziękujemy!

Images: DSCF1481.JPG   Images: DSCF1485.JPG
          Publiczność zgotowała artystom owację na stojąco, i zapewne usłyszelibyśmy niejeden bis, gdy nie to, że miłośnicy kina już czekali na film…

 

W kulisach sceny  artyści obiecali, że już na wiosnę znów zaproszą nas na swój koncert. Czekamy z niecierpliwością!

 

Ci, którzy sobotnie popołudnie spędzili słuchając kolędowego koncertu wracali do domu w dobrych nastrojach i naładowani pozytywną energią.

 

 

To  było wydarzenie artystyczne!

 Images: DSCF1519.JPG   Images: DSCF1528.JPG

 Images: DSCF1496.JPG    Images: DSCF1512.JPG


                                        Images: DSCF1540.JPG

 

 

 

 

 

· redakcja dnia styczeń 26 2013 18:43:39 · 0 komentarzy · 980 czytań · Drukuj

zapraszamy na koncert kolędowy do KDK

Images: szopka 2.jpg      weź rodzinę…   

      przyjdź…

      zobacz…

      posłuchaj…

      pośpiewaj !  

 

 

Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej

oraz

Dyrektor Kutnowskiego Domu Kultury

zapraszają na sobotni, popołudniowy

                         koncert kolędowy

             „ W naszej kolędzie…”
       w wykonaniu

 Kameralnego Zespołu Wokalnego Cantabile  TPZK
dyryguje - Joanna Domagała,
akompaniament - Jarosław Domagała,
soliści: Joanna Domagała,  Andrzej Sodulski, Maciej Klimarczyk


Koncertu odbędzie się

w Sali widowiskowej Kutnowskiego Domu Kultury

przy ul. Żółkiewskiego 4


w dniu 26 stycznia 2013 roku o godz. 15.oo (sobota)

 

WSTĘP   BEZPŁATNY -   wejściówki do odebrania w kasie KDK· redakcja dnia styczeń 21 2013 16:14:55 · 0 komentarzy · 709 czytań · Drukuj

Z żalem żegnamy Stana Musiala Honorowego Obywatela Miasta Kutno

19 stycznia 2013 roku w wieku 92 lat w Laude w stanie Missouri zmarł legendarny amerykański baseballista polskiego pochodzenia Stan Musial – Honorowy Obywatel Miasta Kutna.

Zawsze podkreślał swoje polskie korzenie. Jego ojciec, Łukasz był polskim imigrantem, matka Maria była z pochodzenia Czeszką. Stanley Frank Musial był propagatorem baseballu w Polsce. Położył wybitne zasługi dla rozwoju Kutna i jego promocji w USA. Już w roku 1987 podczas wizyty w Kutnie przekazał na rzecz PZBall sprzęt sportowy wartości 50.000 $. Wniósł własny wielki wkład finansowy w budowę Europejskiego Centrum Małej Ligi Baseballu. Prowadził intensywne działania na rzecz rozbudowy Centrum. W dniu 5 sierpnia 2000 r. nowo zbudowany stadion na terenie Europejskiego Centrum Małej Ligi Baseballu otrzymał jego imię.

Stanley Frank Musial był wybitnym zawodnikiem – legendą amerykańskiego baseballu. Karierę zawodową związał z jednym tylko klubem – St. Louis Cardinals (był jego zawodnikiem przez 22 sezony). W drużynie tej występował od 1941 do 1963 roku. W tym czasie zdobył siedem tytułów najlepszego pałkarza ligi, trzy razy tytuł najlepszego gracza, dwadzieścia cztery razy występował w Meczach Gwiazd oraz trzy razy w finałach światowych. Do dzisiaj uważany jest za najlepszego zawodnika w historii amerykańskiego baseballu. W 1968 roku przed stadionem Cardinals stanął jego pomnik. Słynny baseballista nosił przydomek "Stan the Man". Został wybrany na sportowca roku 1957 i najlepszego baseballistę dekady 1946-1956. W 1968 r. w St. Louis w Missouri przed stadionem Cardinals stanął jego pomnik. Od 1973 roku był członkiem Polsko-Amerykańskiej Narodowej Galerii Sław Sportu.

Stan Musial od stycznia 1945 roku do marca 1946 roku Stan Musial służył w Marynarce Wojennej Stanów Zjednoczonych. Ożenił się w wieku 19 lat z Lillian Labash, mieli czworo dzieci.

(wykorzystano informacje ze stron: www.wikipedia.org; www.um.kutno.pl)

· redakcja dnia styczeń 21 2013 09:17:18 · 0 komentarzy · 827 czytań · Drukuj

ślady Powstania Styczniowego 1863 roku na Ziemi Kutnowskiej

  Images: 150.jpg                                                                                             

Kilka okruchów  historii Powstania Styczniowego związanej z regionem kutnowskim…

 

W nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku w Królestwie Polskim wybuchło powstanie styczniowe.  W tym czasie pierwszą walkę na terenie obecnego powiatu kutnowskiego stoczył w Żychlinie pięćsetosobowy oddział powstańczy. Na jeden dzień opanowano miasto, które następnie odbiły wojska rosyjskie. Na terenie miasta Kutna do wystąpienia zbrojnego, przygotowywanego przez inż. arch. Józefa Żeglińskiego, powstańczego naczelnika powiatu, nie doszło ani z 22 na 23 stycznia, ani później. W pierwszym przypadku przywódca Żegliński  nie otrzymał rozkazu Rządu Tymczasowego o terminie wybuchu powstania. W następnych terminach powstanie nie wybuchło, bo uniemożliwiła je mobilizacja sił rosyjskich w mieście.

Ważnym politycznym epizodem powstania było przybycie do Kutna w  nocy z 22 na 23 stycznia, zakonspirowanego powstańczego Rządu Tymczasowego, który  opuścił Warszawę i koleją udał się do naszego miasta. Członkowie rządu: Oskar Awejde, ks. Karol Mikoszowski, Józef Kajetan Janowski i Jan Maykowski oraz asysta do specjalnych pouczeń w osobach: Juliusz i Eugeniusz Kesslerowie przebywali w Kutnie pięć dni, od 23 do 27 stycznia 1863 roku. Rząd miał się ujawnić po zdobyciu Płocka, a że do tego nie doszło i walki się przedłużyły, a sytuacja w Kutnie była bardzo niebezpieczna, cały skład osobowy Rządu Tymczasowego wyjechał z miasta. Zaskoczenie wojsk rosyjskich nie powiodło się, doszło do pierwszych niepowodzeń i klęsk. W powiecie gostynińskim, w skład którego wchodził powiat orłowski i miasto Kutno (siedziba władz powiatu) szczególne przygnębienie wywołała klęska oddziałów powstańczych w Płockiem, dowodzonych przez gen. Zygmunta Padlewskiego (1836-1863), który ujęty natychmiast został stracony przez  Rosjan. Inne oddziały przyniosły również mniejsze lub większe porażki.

Powstańcy na terenie powiatu kutnowskiego, nie bacząc na niepowodzenia i pierwsze klęski, walczyli nadal. W początkach 1863 roku w Krośniewicach, „odbito zatrzymanych powstańców, 1 lipca 1863 roku, pod Kutnem, rozbito grupę Kozaków, 29 sierpnia tego roku, oddział dowodzony przez por. Konstantego Sokołowskiego rozbił, pod wsią Imielno, konwój transportujący kontrybucję w wysokości 2.720 złp, ściągniętą od mieszkańców Krośniewic, a zdobyte pieniądze przekazał na cele powstania. W aktach generała – policmajstra Królestwa Polskiego, znajduje się wykaz ujętych i sądzonych za udział w powstaniu na terenie powiatu gostynińskiego (z siedzibą w Kutnie).  W walce zbrojnej uczestniczyły 182 osoby, w tym 101 chłopów i robotników z licznych cukrowni (istniejących przy dworach), 18 osób szlachty – ziemian i oficjalistów dworskich oraz  63 mieszczan.  Ustalenie liczby  mieszkańców Kutna biorących udział w walkach zbrojnych jest niemożliwe, można jedynie ustalić, że było ich wielu. Władze ujęły i osądziły 29 ludzi, ale wielu zginęło, wielu udało się za granicę i ukrywało. Na karę śmierci z terenu obecnego powiatu kutnowskiego prawdopodobnie skazano 7 osób, w tym po wydarzeniach w Żychlinie: Stanisława Tańskiego, burmistrza Żychlina; Ludwika Stankiewicza; Józefa Tomaszewskiego; Andrzeja Studzińskiego; Bonawenturę Majewskiego, zarządcę majątku Śleszyn; z miasta Kutna – inż. arch. Powiatu Józefa Żeglińskiego, powstańczego naczelnika miasta; z Krośniewic – Kopę (później zamieniona na 20 lat katorgi). Z dokumentów wynika, że 22 skazano na katorżnicze roboty (od 3 do 12 lat).

Przytoczone informacje zawarte są w Kutnowskich Zeszytach Regionalnych  Tom IX  - artykuł dr Eugeniusza Walczaka pt. „Powstańcy 1863-1864 roku w poezji i pieśni”.

Zapraszamy do korzystania z Kutnowskich Zeszytów Regionalnych, w nich bowiem znajdziecie Państwo  interesujące informacje dotyczące  historii oraz innych dziedzin wiedzy z naszego miasta i regionu.
          Images: DSCF1202.JPG

W styczniu  1983 roku, w 120 rocznicę powstania styczniowego 1863 r., przy ul. Sienkiewicza 1 została  uroczyście odsłonięta tablica upamiętniająca  pobyt w Kutnie powstańczego Rządu Narodowego.  Tablica została wykonana  z inicjatywy ówczesnego prezesa TPZK Henryka Lesiaka. Była to  pierwsza tablica pamiątkowa  ufundowana przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej. Przy tej tablicy stowarzyszenie przypominało społeczeństwu ziemi kutnowskiej o historii Powstania Styczniowego związanej z naszym regionem. W roku 2005 w Kutnowskich Zeszytach Regionalnych wydawanych staraniem TPZK ukazał się  artykuł dr Eugeniusza Walczaka pt. „Powstańcy 1863-1864 roku w poezji i pieśni”, w którym to pięknie połączył autor historię Powstania Styczniowego na naszej kutnowskiej ziemi z pieśnią i poezją.

Dzięki zaangażowaniu  pracowników Wydziału Promocji, Kultury i Rozwoju Miasta   Urzędu Miasta w Kutnie tablica odzyskała dawną świetność.  Dziękujemy!

 

 

 

 

 

 

                              Images: DSCF1223.JPG
 

 

 Images: DSCF1225.JPG

         Innym ważnym miejscem upamiętniającym Powstanie Styczniowe jest stojąca przy ul. Łęczyckiej w Kutnie  niepozorna kapliczka. Jest to Kapliczka Powstańcza Matki Boskiej Częstochowskiej, która została  wybudowana na miejscu pochówku powstańców biorących udział w Powstaniu Styczniowym 1863 roku. W tamtych czasie w tym miejscu był las, w którym rozegrała się bitwa pomiędzy znacznymi siłami wojsk rosyjskich a powstańcami. Poległo wtedy wielu powstańców, z których kilku zostało pochowanych na miejscu, w lesie, gdyż nie wolno było urządzać uroczystych pogrzebów. Po upadku powstania były represje i aresztowania. Gdy wszystko ucichło, powstańcy, którzy ocaleli postanowili wybudować poległym kolego na miejscu ich wiecznego spoczynku pamiątkową kapliczkę. Budową zajął się Stanisław Zawadzki rotmistrz łęczyckiego oddziału powstańczego. Rodzina Andrysiewiczów doglądała budowy. Wojciech Andrysiewicz przywiózł z Częstochowy duży obraz Maki Boskiej Częstochowskiej. Można go oglądać  się w kapliczce. Rodzina Andrysiewiczów opiekowała się kapliczką przeszło 100 lat. W roku 1918 Polska odzyskała wolność. Wycięto las. Pan Zawadzki, właściciel gruntów sprzedając ziemię, wydzielił wokół kapliczki mały placyk. W czasie II wojny światowej w 1944 roku Niemcy zburzyli kapliczkę, mieszkańcy schowali obraz. W 1946 roku Henryk Andrysiewicz wraz z rodziną  na dawnych fundamentach odbudował kapliczkę. Zawieszono obraz i ogrodzono placyk (informacja o tej treści znajduje się w kapliczce).

 

 

 

 Images: DSCF1212.JPG    Images: DSCF1210.JPG    Images: DSCF1208.JPG

Szczątki powstańców do dziś spoczywają w ziemi, ale śladów mogił już nie ma. Na kapliczce figurują dwa napisy: Roch Teresiński - jeden z poległych, krakus z oddziału atakującego Rosjan; Feliks Woźniak - kolejny powstaniec, krakus poległy podczas potyczki z Rosjanami.

 

 

                                                  Images: DSCF1218.JPG
           Images: DSCF1231.JPG

 

 

Powstańczą Kapliczką przy ul. Łęczyckiej w Kutnie  i dobudowaną kaplicą opiekuje się kustosz, salezjanin ks. Jan Sposób. Jesteśmy księdzu Janowi Sposobowi   bardzo wdzięczni za Jego zaangażowanie w pielęgnowanie naszego regionalnego dziedzictwa kulturowego!

Z okazji zbliżającej się 90-tej rocznicy urodzin życzymy dostojnemu Jubilatowi - księdzu Janowi Sposobowi długich lat życia w zdrowiu i Błogosławieństwa Bożego!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

· redakcja dnia styczeń 20 2013 22:34:41 · 0 komentarzy · 2220 czytań · Drukuj

podsumowaliśmy rok 2012

 

Decyzją zarządu Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej tytuł „AMICUS TPZK” został przyznany księdzu Prałatowi Stanisławowi Pisarkowi – Dziekanowi Kutnowskiemu.
          
   Images: DSCF1268.JPG    Images: DSCF1280.JPG  Images: DSCF1331.JPG

19 stycznia 2013 r. o godz. 15.oo, jak stanowi nasza wspólna - TPZK i Szkoły Muzycznej - tradycja,  w Sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia  im. Karola Kurpińskiego odbył się XXXI  Koncert Noworoczny inaugurujący rok artystyczny w Kutnie i  powiecie kutnowskim. Koncert został zorganizowany przez Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej  wraz z  Państwową Szkołą Muzyczną I i II stopnia im. Karola Kurpińskiego w Kutnie.

Jak zawsze niezawodni, przybyli nasi członkowie, by podsumować rok 2012 i wysłuchać noworocznego koncertu w wykonaniu uzdolnionej kutnowskiej młodzieży - sala koncertowa  była zapełniona!

W części oficjalnej prezes  TPZK Marek Wójkowski    podsumował działalność TPZK w 2012 roku.

          Images: DSCF1261.JPG                                    Images: DSCF1264.JPG
           Tradycyjnie podczas koncertu noworocznego jedna instytucja, firma lub osoba uhonorowana jest tytułem  „AMICUS TPZK”. W tym roku decyzją zarządu Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej tytuł „AMICUS TPZK” został przyznany księdzu Prałatowi Stanisławowi Pisarkowi – Dziekanowi Kutnowskiemu. Z ogromną radością wręczyliśmy pamiątkowy dyplom księdzu Prałatowi, dziękując za Jego zaangażowanie w pielęgnowanie tradycji, dziedzictwa kulturowego miasta Kutna i regionu kutnowskiego. Już dziesięć lat  wspólnie staramy się ratować stare zabytkowe nagrobki na Cmentarzu Parafialnym w Kutnie.

Ksiądz Prałat Stanisław Pisarek dziękując za to wyróżnienie, przypomniał, że powinnością  mieszkańców jest dbałość o miejsca święte – kościół i cmentarz.

Nagrodę Honorową „Złota Odznaka Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej”  wręczono długoletnim członkom, którzy ofiarnie pracują na rzecz Ziemi Kutnowskiej: Ewie Łompieś, Jerzemu Łompieś oraz  Sylwestrowi Marczakowi.

             Images: DSCF1287.JPG        Images: DSCF1279.JPG  
           Swoją pełną zaangażowania  postawą wobec naszej „małej ojczyzny”  zwrócili na siebie uwagę  członkowie TPZK: Joanna Domagała,  Jan Kowalczyk, Jerzy Szałkiewicz (nieobecny) oraz  urzędnicy samorządowi Dorota Bień i    Barbara Znajewska –Tomczak (nieobecna), którym wręczono  list gratulacyjne.

 

Głos zabrał Poseł na Sejm pan Tadeusz Woźniak oraz Prezydent Miasta Kutno pan Zbigniew Wdowiak.   
Images: DSCF1300.JPG      Images: DSCF1255.JPG                    Images: DSCF1295.JPG  
              

                                                     Images: DSCF1297.JPG
       Koncert poprowadził Andrzej Latos, który żartami słownymi przeplatał poważną muzykę prezentowaną przez wychowanków i nauczycieli PSM w Kutnie.
W programie wysłuchaliśmy:

 

 

1.      F.Chopin- Preludium c-moll op.28 nr 20, wyk. Weronika Robacka- fortepian z klasy Dariusza Bełdowskiego

2.      F.Chopin – Largo – wyk. Paulina Bednarek - fortepian z klasy Jarosława Domagały

3.      Piotr Czajkowski – Grudzień ze zbioru ,,Pory Roku”, wyk. Szymon Brylski – fortepian z klasy Jarosława Domagały

4.      F.Chopin – Nokturn Es-dur op.9 nr 2 w transkrypcji na flet                 i fortepian, wyk. Przemysław Szczygielski –z klasy p. Ewy Sopur, przy fortepianie p. Mateusz Piechnat

5.      Karol Kurpiński – Polonez; F.Chopin – Mazurek a-moll op.7- wyk. Dorota Kuźnicka- fortepian   z klasy Krystyny Hussar- Moczulskiej,

6.      Maria Szymanowska – Kontredans; Robert Schumann – Walc, wyk. Aleksandra Kłopotowska fortepiano, z klasy Krystyny Hussar- Moczulskiej

7.      Karol Kurpiński – Polonez rycerski, wyk. Michał Dutkowski- śpiew,   z klasy Izabelli Sulimy, przy fort. P. Mateusz Piechnat

8.      Mikołaj Rimski- Korsakow- Koncert, cz I i II, wyk. Adrian Górski puzon, z klasy Radosława Szulca, przy fortepianie p. Krzysztof Cieślak

9.      Claude Thomain ,, L’enfant Demon”, wyk. Jakub Trzeciak, akordeon, z klasy Janusza Meisnera

 

10.  Stanisław Moniuszko - Dwa Kontredanse, wyk. Duo fortepianowe- Dorota Kuźnicka i Sebastian Białecki z klasy Krystyny Hussar- Moczulskiej.
      Images: DSCF1366.JPG    Images: DSCF1319.JPG

                                                         Images: DSCF1346.JPG
         
      W II części koncertu mieliśmy okazję posłuchać kolęd  i piosenek świątecznych w wykonaniu Chóru „SPERANZA”  Młodzieżowego Domu Kultury w Kutnie:  
Przybieżeli do Betlejem, w oprac. St. Głowackiego, White Christmas muz. Irwing Berlin, w oprac. Paulo Rowlands, Leć kolędo oraz  Dalej, dalej…, w oprac. Cezarego Górczyńskiego.   
                                                                                                                      Images: DSCF1408.JPG      
 

 

 

Dziękujemy Dyrektorowi, pracownikom, nauczycielom i uczniom Szkoły Muzycznej za ich gościnność  oraz  pomoc przy organizacji  koncertu.

        

                    Images: DSCF1383.JPG

 

 

 

            

 

 

 

 

· redakcja dnia styczeń 20 2013 00:00:10 · 0 komentarzy · 3792 czytań · Drukuj

jak co roku, zapraszamy na noworoczny koncert

                                                                                                      Images: images[1].jpg


                                                                                                    

Zarząd

Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej

i

Dyrektor

Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia

 im. Karola Kurpińskiego w Kutnie

 

serdecznie zapraszają

 

członków    TPZK

na

 

 XXXI  uroczysty Koncert Noworoczny

inaugurujący rok artystyczny w powiecie kutnowskim

 

Koncert odbędzie się w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia

 im. Karola Kurpińskiego w Kutnie

 

w  dniu 19 stycznia 2013 r. (sobota)  o godz. 15.oo

 

 

W programie koncertu utwory wokalne i instrumentalne wykonywane przez uczniów i nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia  im. Karola Kurpińskiego w Kutnie

 oraz

         chóru Speranza Młodzieżowego Domu Kultury   w  Kutnie      

                                                                                             
                                                                                                                                    Images: imagesCAM0FNXG.jpg
                                                                                                                           Serdecznie zapraszamy
· redakcja dnia styczeń 10 2013 19:35:03 · 0 komentarzy · 850 czytań · Drukuj

zbliża się świąteczny czas...

                        

Images: clip_image001.jpg      

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej     z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia  składa Wszystkim mieszkańcom Ziemi Kutnowskiej najserdeczniejsze życzenia. 

Niechaj  w  ten piękny, świąteczny czas zagości  w Waszych sercach     i domach pokój, miłość     i dobro!

Niechaj Nowy Rok 2013 będzie dla Was wspanialszy od poprzedniego!

 

                                                        Z poważaniem i świątecznymi pozdrowieniami

                                                                                           Zarząd T P Z K

                                                                            
                      Images: 999.jpg

· redakcja dnia grudzień 17 2012 20:50:44 · 0 komentarzy · 818 czytań · Drukuj

zainteresuj się togorocznym Kutnowskim Zeszytem Regionalnym - jest naprawdę ciekawy...


W dniu  7 grudnia 2012roku w Centrum Teatru, Muzyki i Tańca w Kutnie odbyła się promocja  XVI tomu „Kutnowskich Zeszytów Regionalnych” i  XIII tomu „Bibliografii Powiatu Kutnowskiego za rok 2011”. Publikacje te  są wydawane już od kilkunastu  lat przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej  dzięki pomocy finansowej władz samorządowych miasta i powiatu. Trzecim wydawnictwem prezentowanym szerszej publiczności było wydawnictwo pt. „40 lat TPZK 1972-2012”. Ogromnie nas cieszy życzliwość ze strony Urzędu Miasta Kutno oraz  Starostwa Powiatowego w Kutnie, z jaką od lat spotyka się   TPZK przy realizacji zamierzeń wydawniczych.

Licznie zgromadzonych gości powitał prezes TPZK Marek Wójkowski. Przewodniczący Komitetu Redakcyjnego Kutnowskich Zeszytów Regionalnych dr nauk medycznych Karol Koszada zaprezentował wydawnictwa zwarte wydane w 2012 roku przez Towarzystwo.

 

      Images: DSCF1025.JPG             Images: DSCF1060.JPG               

 

Nie  przypadkiem promocja XVI tomu „Kutnowskich Zeszytów Regionalnych” odbyła się w tym roku w Domu Dochodowym Straży Ogniowej – w XVI tomie KZR zamieszczone bowiem zostały trzy artykuły dotyczące tego budynku i teatru amatorskiego występującego na scenie przedwojennego Teatru Miejskiego w Kutnie. „Historia zatoczyła koło, czyli znów jest  teatr przy ul. Teatralnej” – o  dziejach przedwojennych i powojennych tego  budynku napisała Bożena Gajewska.  Autorem artykułu pt. „Dekoracje malarskie w Sali widowiskowej Domu Dochodowego Towarzystwa Strażackiego w Kutnie jest Anna Majewska-Rau.  Wspomnienia o swojej mamie - członkini teatru amatorskiego przedstawił Jan Gajewski w artykule pt. „ Śladami albumu z fotografiami Zofii Gorzelańskiej”.
            Krzysztof Ryzlak - Kierownik Centrum Teatru, Muzyki i Tańca zaprosił Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej do prezentacji tego tomu Kutnowskich Zeszytów Regionalnych właśnie w zmodernizowanym budynku Domu Dochodowego Straży Ogniowej. Jesteśmy mu ogromnie wdzięczni za tę grzeczność, jaką nam wyświadczył. 

 

 Images: DSCF1053.JPG   Images: DSCF1042.JPG

 

Oprócz tych, jakże na czasie opracowanych tematów (wspomnieć należy, że budynek Centrum Teatru, Muzyki i Tańca oddany został do użytku w tym roku) w tomie XVI jest jakże interesująca historia 40 lat Kutnowskiego Domu Kultury przedstawiona przez Teresę Mosingiewicz, który obchodzi swój jubileusz 40-lecia działalności razem z Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej. Jeszcze jeden bardzo interesujący temat przedstawia czytelnikom Henryk Lesiak w artykule pt. „Z dziejów dworu, siedziby TPZK”, a opisujący „Dworek Modrzewiowy”, którego modernizacja  właśnie została zakończona.  Nie brak jest innych, także ciekawych tematów, jak np. artykuł Grażyny Kin-Rzymkowskiej pt. ”W stulecie harcerstwa na Ziemi Kutnowskiej. Z dziejów Związku Harcerstwa Polskiego w powiecie kutnowskim w latach 1912-1950”.

 

 

Bibliografia Powiatu Kutnowskiego jest tworzona przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Kutnie. Podczas spotkania zebrani zapoznali się z historią i zasadami  powstawania bibliografii powiatu kutnowskiego  – interesujących informacji na ten temat udzielała Barbara Łuczak.

 Images: DSCF1054.JPG  Images: DSCF1050.JPG

 

W sali  licznie zgromadzili się słuchacze. Wśród uczestników spotkania byli Przewodniczący Rady Miasta Kutna Grzegorz Chojnacki,  Vice Prezydent Miasta Kutno pan Zbigniew Wdowiak, Przewodniczący Rady Powiatu Rafał Jóźwiak, dyrektorzy instytucji kultury – Teresa Mosingiewicz, Anna Majewska-Rau, Grzegorz Skrzynecki,  Grzegorz Dębski, Bogdan Danelski,   autorzy artykułów zamieszczonych w XVI tomie KZR, członkowie TPZK  oraz  mieszkańcy Kutna zainteresowani tematem. Zaszczycił nas swoją obecnością także ks. Prałat Stanisław Pisarek.

Images: DSCF1037.JPG    Images: DSCF1065.JPG 
         Promocję zwieńczył koncert Julii Doszny z zespołem, która w sposób zapierający dech w piersiach śpiewała pieśni łemkowskie. Wszyscy byli zauroczeni jej występem…

 

                                                                                          Images: DSCF1096.JPG  Images: DSCF1011.JPG                                                                                            

 

 

Zainteresowanych nabyciem XVI  tomu „Kutnowskich Zeszytów Regionalnych” oraz wcześniejszych  tomów KZR zapraszamy do  tymczasowej siedziby TPZK w Kutnie przy ul. Wyszyńskiego 11 w Kutnie – Centrum Organizacji Pozarządowych.

 

Wszyscy autorzy oraz członkowie Komitetu Redakcyjnego przygotowali teksty społecznie, nie pobierając z tego tytułu żadnego wynagrodzenia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W ten to sposób, promując  Kutnowskie Zeszyty Regionalne, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej zakończyło rok jubileuszowy – 40 lat działalności  stowarzyszenia! 

 

SPIS TREŚCI XVI tomu K Z R

 

Wstęp……………………………………………………………………………………………

 

ROZPRAWY, STUDIA I ARTYKUŁY

Stanisław Marian Zajączkowski

Uwagi o rozwoju osadnictwa oraz stosunkach ustrojowych, własnościowych i kościelnych, na terenie XVI – wiecznej parafii Sobota w przedrozbiorowym powiecie orłowskim do połowy lat siedemdziesiątych XV wieku…………….…………………………………………………..

Rafał Pakuła

Wybrane obiekty dworkowe powiatu kutnowskiego w szerokim zarysie historyczno – konserwatorskim ……………………………………………………………………………….

Henryk Lesiak

Z dziejów dworu, siedziby Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej………………………

Grażyna Kin – Rzymkowska

W stulecie harcerstwa Ziemi Kutnowskiej. Z dziejów Związku Harcerstwa Polskiego            w powiecie kutnowskim w latach 1912 – 1950…………………………………………………

Kamil Wójkowski

90 – ta rocznica powstania HKS „Kutnowianka” w Kutnie…………………………………….

Marek Wójkowski

80- ta rocznica wręczenia chorągwi 37 Pułkowi Piechoty Ziemi Łęczyckiej w Kutnie………...

Bożena Gajewska

Historia zatoczyła koło, czyli…, znowu jest teatr w Kutnie przy ulicy Teatralnej……………..

Anna Majewska - Rau

Dekoracje malarskie w sali widowiskowej Domu Dochodowego Towarzystwa Strażackiego  w Kutnie…………………………………………………………………………………………

Jacek Saramonowicz

Stan Sanitarny Kutna w okresie II RP…………………………………………………………..

 

BIOGRAFIE I WSPOMNIENIA

Jarosław Domagała

Ksiądz Stanisław Ormiński (1911 – 1987) – twórca melodii Apelu Jasnogórskiego              (rys biograficzny)………………………………………………………………………………

Teresa Mosingiewicz

40 lat Kutnowskiego Domu Kultury…………………………………………………………….

Jan Gajewski

Śladami albumu z fotografiami Zofii Gorzelańskiej…………………………………………….

Waldemar Jaskulski

Generał dywizji Rudolf Prich (1881 – 1940). Przyczynek do biografii………………………...

Alfred Nowiński

Rzecz o żołnierzu 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty – Piotrze Aleksandrze Kukule (1918 – 1979), autorze książki „Piechurzy kutnowskiego pułku”…………………………………………….

Andrzej Kubiak

Wspomnienia z czasów drugiej wojny światowej, okupacji i po wyzwoleniu………………….

Stanisław Braszczyński

Historia tamtych dni……………………………………………………………………………..

Stanisław Braszczyński

Zespół Szkół Budowlanych Kutnowskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego w Kutnie………...

Lechosław Kubiak

„Bez opieki nie wpuszczać!!! Moje wspomnienia o dyrektorze Gimnazjum Handlowego        w Kutnie – Janie Janczynowskim……………………………………………………………….

Mirosława Kowalczyk

Potrawa regionalna Ziemi Kutnowskiej – opowieść o pewnym konkursie……………………..

 

PRZYCZYNKI, MATERIAŁY, DOKUMENTY

Andrzej Urbaniak

Budowa Kutnowskiego Domu Kultury………………………………………………………….

Z żałobnej karty – Mirosław Spikowski (1933 – 2012)…………………………………………

 

RECENZJE, OMÓWIENIA

Tomasz Czyżewski, „Pejzaż Rudymentarny”, wydawca: ŚSSK ŚRODEK, Muzeum Regionalne w Kutnie, Kutno 2011, stron 76.

(Mirosława Kowalczyk)…………………………………………………………………………

 

 

 

KRONIKA I SPRAWOZDANIA

Danuta Kawka

Działalność Klubu Nauczyciela przy Zarządzie Oddziału ZNP w Kutnie w latach 1986 – 1990……………………………………………………………………………………………...

Kronika Towarzystwa Ziemi Kutnowskiej za rok 2011………………………………………...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

· redakcja dnia grudzień 11 2012 18:44:15 · 0 komentarzy · 1291 czytań · Drukuj

Prezydent Zbigniew Burzyński został wybrany Urzędnikiem przyjaznym organizacjom pozarządowym w roku 2012 w województwie łódzkim!


Gratulujemy tego zaszczytnego tytułu!

 

         22 listopada  2012 r. w  Sali koncertowej Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina odbyła  się uroczysta VI już Gala Przedsiębiorczości Społecznej. Podczas Gali nastąpiło wręczenie nagród laureatom tegorocznej edycji konkursu „Przełamujemy bariery". Konkurs ten organizowany jest przez  Stowarzyszenie Wsparcie Społeczne "Ja-Ty-My" wraz z Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS oraz Radę Organizacji Pozarządowych Województwa Łódzkiego. Jak co roku sala wypełniona była  po brzegi przedstawicielami organizacji pozarządowych z terenu województwa łódzkiego. Nasze stowarzyszenie także otrzymało zaproszenie na  to wydarzenie.

             
                          
Images: DSC07589.JPG   Images: DSC07608.JPG
         W trakcie Gali nastąpiło długo oczekiwane ogłoszenie wyników tegorocznej  edycji konkursu „Przełamujemy Bariery”, oraz wręczenie nagród laureatom. Organizacje pozarządowe z terenu Kutna także oczekiwały z niecierpliwością, gdyż wśród 17 nominowanych z terenu województwa łódzkiego  w tej kategorii urzędników  był pan Zbigniew Burzyński – Prezydent Miasta Kutno i pani Dorota Bień – inspektor w Wydziale Kultury, Promocji i Rozwoju Miasta  w Urzędzie Miasta Kutno.


                    Images: DSC07588.JPG                  Images: DSC07587.JPG

 

 Decyzją Kapituły Konkursowej, po głosowaniu organizacji pozarządowych całego województwa łódzkiego i przeliczeniu głosów:


-  tytuł  „Urzędnika przyjaznego organizacjom pozarządowym w roku 2012” otrzymał pan Zbigniew Burzyński - Prezydent Miasta Kutno.


-  tytuł „Firmy wspierającej integrację społeczną w roku 2012” otrzymała firma  PGE Dystrybucja S.A. Oddział Łódź - Teren.


- tytuł „Najlepszego przedsiębiorstwa społecznego w regionie łódzkim w roku 2012” otrzymała Spółdzielnia Socjalna „ISSA” prowadząca Hostel Legranda w centrum Łodzi.


Wszystkim nagrodzonym wręczono  statuetkę „Złoty Kłos”.

                    Images: DSC04192.JPG   Images: DSC07595.JPG


W imieniu  pana Zbigniewa Burzyńskiego, Prezydenta Miasta Kutno  nagrodę odebrał jego zastępca pan Jacek Boczkaja, Vice Prezydent Miasta Kutno. Statuetkę oraz dyplom wręczał pan Włodzimierz Magin Prezes  Rady Organizacji Pozarządowych  Województwa Łódzkiego oraz przedstawiciel Urzędu Marszałka Województwa Łódzkiego.


            Images: DSC07617.JPG   Images: DSC07577.JPG

           Galę Przedsiębiorczości Społecznej uświetnił koncert zespołu „Raz, Dwa, Trzy”  z  charyzmatycznym Adamem Nowakiem. W pamięci uczestników, oprócz emocji związanych z ogłoszeniem wyników konkursu i  wspaniałym koncertem, zapisała się Agata Młynarska, która prowadzi Galę od jej pierwszej edycji.

 

Konkurs służy promocji przedsiębiorstw społecznych jako inicjatyw ułatwiających powrót na rynek pracy osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym, partnerskich postaw pracowników administracji państwowej i samorządowej, wspierających inicjatywy organizacji pozarządowych oraz idei społecznej odpowiedzialności biznesu.  Jest to ciekawa,   a jednocześnie potrzebna inicjatywa w województwie łódzkim, „Przełamywać bariery” należy  także w  naszym mieście i powiecie.
                                                                            

          Jak już wspominaliśmy wcześniej na naszej stronie, tytuł „Urzędnik przyjazny organizacjom pozarządowym w roku 2009" otrzymała pani Bożena Budnik, vicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kutnie.

 

 

· redakcja dnia listopad 23 2012 00:35:27 · 0 komentarzy · 1085 czytań · Drukuj

poznaj nowe publikacje przygotowane przez TPZK

                                        
                                          Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej,

                           Dyrektor Miejskiej  i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. S. Żeromskiego
                                                                                 oraz

                                                    Kierownik Centrum Teatru, Muzyki i Tańca

                                                                  mają zaszczyt zaprosić
                                                                                    na
                                                              promocję
                                                     XVI tomu rocznika
                                          „Kutnowskie  Zeszyty Regionalne”,
                                                                XIII tomu rocznika
                                                      „Bibliografia Powiatu Kutnowskiego”,
                                                         wydawnictwa jubileuszowego
                                    „40 lat Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej 1972-2012”

 

           Promocja publikacji odbędzie się w Sali widowiskowej  Centrum Teatru, Muzyki i Tańca  w Kutnie, ul. Teatralna 1

                                    w dniu 7 grudnia 2012 o godz. 17.oo (piątek).  
     

Publikacje  zostały wydane dzięki środkom finansowym pozyskanym

z budżetu Miasta Kutno i Powiatu Kutnowskiego.

  

 

                                                         Na spotkanie promocyjne wstęp wolny.

Images: 3.jpg                       Images: 1.jpg           Images: 2.jpg
 
Po spotkaniu promocyjnym odbędzie się koncert „Pieśni łemkowskich”    w wykonaniu Julii Doszny z zespołem. Wstęp na koncert za zaproszeniami  i biletami
dostępnymi w kasie CTMT przy ul. Teatralnej 1  w cenie 10,oo zł.  

 

 

 

 

 

 

 

· redakcja dnia listopad 21 2012 21:05:53 · 0 komentarzy · 910 czytań · Drukuj

zakończyła się X kwesta

                                                             Images: DSC07478.JPG
            Dziesiąty już rok  na Cmentarzu Parafialnym w Kutnie odbywała  się kwesta na rzecz ratowania starych grobów zorganizowana  przez Towarzystwo  Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej. Kwesta prowadzona była przez  dwa dni  - 1 i 2 listopada 2012 r. Nieżyjący już ś.p. Andrzej Urbaniak był inicjatorem prowadzonej w Dzień Wszystkich Świętych  kwesty.
Images: DSC07498.JPG Images: DSC07468.JPG Images: DSC07487.JPG
           Jak co roku, Urząd Miasta Kutno włączył się w to przedsięwzięcie, przekazując ponad 100 książek autorstwa ks. Zbigniewa Drzewieckiego „Cmentarz Parafialny w Kutnie”. Dziękujemy!

Mieszkańcy Kutna i okolic oraz odwiedzający Cmentarz Parafialny w Kutnie przez dwa dni kwesty wrzucili łącznie 11 307,07 zł (słownie: jedenaście tysięcy trzysta siedem złotych 07/100) do puszek kwestarzy.

Images: DSC07457.JPG Images: DSC07458.JPG Images: DSC07490.JPG        
        S
erdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom kwesty – członkom i sympatykom Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, harcerzom Hufca Kutno im. hm Aleksandra Kamińskiego Związku Harcerstwa Polskiego  wraz z hm. Agnieszką Ciesielską i Andrzejem Żurawiczem, uczniom i nauczycielom    z  kutnowskich szkół, m.in. I Liceum Ogólnokształcącego  im. Jana Henryka Dąbrowskiego wraz  z dyrektorem panem Przemysławem Zawadzkim,  II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza, Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. dr Antoniego Troczewskiego w Kutnie,  Zespołu Szkół nr 3 im. Władysława Grabskiego w Kutnie, Szkoły Podstawowej nr 4 .

          
Images: DSC07466.JPG  Images: DSC07469.JPG  Images: DSC07467.JPG
           Na kweście nie zabrakło przedstawicieli  władzy : pan Przemysław Błaszczyk – Senator RP, pan Tadeusz Woźniak – poseł na Sejm RP, w pan Rafał Jóźwiak - Przewodniczący Rady Powiatu w Kutnie, pani Mirosława Gal- Grabowska - Starosta Kutnowski, która kwestowała wraz z rodziną; pan Zbigniew Chojnacki – Przewodniczący Rady Miasta Kutno, pan Zbigniew Burzyński – Prezydent Miasta Kutno, pan Zbigniew  Wdowiak i pan Jacek Boczkaja – Zastępcy Prezydenta Miasta Kutno organizacji pozarządowych. Dziękujemy!

 Images: DSC07514.JPG     Images: DSC07509.JPG      Images: DSC07521.JPG
          Pragniemy również uprzejmie podziękować Wszystkim, którzy wsparli duchowo i organizacyjnie  X publiczną kwestę na kutnowskim cmentarzu. Dziękujemy ks. Prałatowi Stanisławowi Pisarkowi  i kutnowskim księżom za pomoc – rozpropagowanie  naszego apelu w sprawie kwesty wśród kutnowskiej społeczności.

Osobne podziękowania kierujemy pod adresem  kutnowskich mediów – dziękujemy prasie, radiu, telewizji i portalom internetowym za szeroką popularyzację naszych przygotowań do kwesty i obszerne relacjonowanie jej przebiegu.

Images: DSC07480.JPG Images: DSC07465.JPG Images: DSC07512.JPG
        Towarzystwo  Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej serdecznie dziękuje wszystkim ofiarodawcom za wsparcie  dzieła   ratowania zabytkowych grobów kutnowskiej nekropolii – dzięki Waszej hojności  odrestaurujemy  w 2013 roku nagrobek doktora Antoniego Troczewskiego.

                                                                                  Z wyrazami szacunku i poważania

                                                                                            w  imieniu zarządu TPZK

                                                                                              Marek Wójkowski

 

Do zobaczenia w roku przyszłym w alejkach Cmentarza Parafialnego w Kutnie, a także przy odrestaurowanym grobie doktora Antoniego Troczewskiego…

· redakcja dnia listopad 02 2012 19:12:42 · 0 komentarzy · 945 czytań · Drukuj

Copyright © 2009 - 2010 by Adam Brzęcki & Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.

stat4u Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!