Nazwa użytkownika Hasło | Rejestracja | Zapomniane hasło

Dziękujemy za tak liczny udział w XXIX Święcie Pułkowym 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty im. Księcia Józefa Poniatowskiego

Newsy

W dniu 26 maja 2011 roku, przy tablicy pamiątkowej umieszczonej   na budynku dawnych  koszar wojskowych przy ul.Grunwaldzkiej 1  mieszkańcy Kutna uroczyście uczcili pamięć żołnierzy 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty im. Księcia Józefa Poniatowskiego.
Uroczystości zostały zorganizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, Miejski Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Kutnie oraz Muzeum Regionalne w Kutnie.
W uroczystości udział wzięły delegacje władz samorządowych miasta i powiatu – vice prezydent Kutna pan Zbigniew Wdowiak oraz wicestarosta pan Konrad Kłopotowski, wiceprzewodniczący Rady Powiatu pan Zdzisław Sapiejka.
Przybyły poczty sztandarowe uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Kutnie, Szkoły Podstawowej w Szczycie, Szkoły Podstawowej w Pleckiej Dąbrowie, Gimnazjum nr 1 w Kutnie, Gimnazjum nr 2 w Kutnie, Liceum Ogólnokształcącego PUL. Wartę honorową pełnili uczniowie Liceum Ogólnokształcącego PUL imienia 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty w Kutnie, którzy na uroczystość przybyli wraz z pułkownikiem dr inż. Remigiuszem Wiśniewskim. 
Członkowie Kręgu Dzieci  Rodzin  Wojskowych 37 PP w Kutnie licznie uczestniczyli w obchodach Święta Pułkowego. Przybyli także harcerze kutnowskiego Hufca Związku Harcerstwa Polskiego, członkowie Stowarzyszenia Historycznego Pułk 37.  Z uwagi na to, że przedstawiciele szkół nie mogli przybyć na popołudniowe spotkanie do Muzeum Regionalnego, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej wręczył  Jubileuszowe Odznaki 37 PP Szkole Podstawowej w Szczycie i Szkole Podstawowej w Pleckiej Dąbrowie, które noszą imię pułku.
Po południu w siedzibie Muzeum Regionalnego odbyły się wykłady: pana Marka Wójkowskiego – prezesa zarządu TPZK nt. „Symbolika 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty im. Księcia Józefa Poniatowskiego”  oraz pana Piotra Stasiaka nt. „Tajemnica koszar 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty im. Księcia Józefa Poniatowskiego”. Na zakończenie obchodów Święta Pułkowego prezes TPZK wręczył Jubileuszowe Odznaki 37 PP członkom  Kręgu Dzieci  Rodzin  Wojskowych 37 PP w Kutnie, członkom Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, a także Muzeum Regionalnemu w Kutnie na ręce dyrektora pana Grzegorza Skrzyneckiego.

Cieszy nas, że pamiętacie o 37 Łęczyckim Pułku Piechoty im. Księcia Józefa Poniatowskiego.

Images: 437pp.JPG Images: 137pp.JPG Images: 537pp.JPG

Images: 637pp.JPG Images: 237pp.JPG Images: 337pp.JPG

· redakcja dnia maj 26 2011 21:43:35 · 0 komentarzy · 1347 czytań · Drukuj

Święto 37 PP

   
                                                                   news: 37pp.jpg

37 Łęczycki Pułk Piechoty im. ks. Józefa Poniatowskiego – oddział piechoty Wojska Polskiego II RP.W swej tradycji pułk nawiązywał do 4 Pułku Strzelców Pieszych Księstwa Warszawskiego. Zalążek pułku powstał w Przemyślu w listopadzie 1918. Od 25 lutego 1919 nosił nazwę 37 Pułku Piechoty, a w latach 1920-1937 - 37 Pułku Piechoty Ziemi Łęczyckiej. W wojnie polsko-ukraińskiej walczył o otwarcie drogi do broniącego się Lwowa zajmując Gródek Jagielloński a następnie brał udział w walkach o Sambor, Drohobycz i Stanisławów, nad Dniestrem i Zbruczem. W wojnie polsko-bolszewickiej, do lipca 1920, brał udział w walkach pod Korosteniem, Koziatynem i Żukowcem, nad Berezyną, Niemnem i Bugiem. W sierpniu uczestniczył w zwycięskim boju pod Baboszewem, po czym został przetransportowany w rejon Lwowa, gdzie po ciężkich walkach zajął Rohatyn i w pogoni za nieprzyjacielem doszedł do Wiśniowca. Po zakończonej wojnie został rozlokowany w Kutnie i Łęczycy. W przewrocie majowym 1926 wziął udział w walkach w Warszawie po stronie marszałka Józefa Piłsudskiego.W składzie Armii "Poznań", a później Armii "Pomorze" brał udział w kampanii wrześniowej 1939. Od Wągrowca przez Inowrocław, okolice Kutna dotarł na pola bitwy nad Bzurą, gdzie walczył do 18 września 1939, po czym resztki pułku przekroczyły Bzurę i przez Puszczę Kampinoską dotarły do Warszawy. Po kampanii wrześniowej pułk został rozwiązany (źródło: www.wikipedia.pl.)

                                            

· redakcja dnia maj 25 2011 17:54:38 · 0 komentarzy · 1229 czytań · Drukuj

XVIII Młodzieżowy Rajd Pieszy Śladami historii i zabytków Kutna


articles: znaczek-rajd-pieszy-2011--1.jpg

XVIII Młodzieżowy Rajd Pieszy  wędrował śladami działalności doktora Antoniego Troczewskiego w 150 rocznicę urodzin

Rajd   został zorganizowany dzięki dotacji z budżetu miasta Kutno.

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej po raz osiemnasty zorganizowało Młodzieżowy Rajd Pieszy „Śladami historii i zabytków Kutna”. Rajd odbył się w dniu 19 maja 2011 roku w godzinach 9.30- 14.00. W rajdzie brało udział 274 uczestników - dzieci i młodzieży z Kutna i regionu kutnowskiego, 22 opiekunów i 8 przewodników-członków TPZK – Marek Wójkowski, Jerzy Łompieś, Mirosław Spikowski, Bartosz Serenda, Mirosława Kowalczyk, Mirosław Siemiński, Stanisław Wojdecki, Maciej Szymański. 

articles: DSC02528.JPG

Uczestnicy rajdu   wyruszyli spod Dworku Modrzewiowego - siedziby stowarzyszenia i wędrowali śladami działalności doktora Antoniego Troczewskiego w 150 rocznicę urodzin kutnowskiego społecznika i Honorowego Obywatela Miasta Kutno. W rajdzie wzięły udział łącznie 23 grupy dzieci i młodzieży  wraz z opiekunami:
1. Szkoła Podstawowa nr 1 – opiekun Jadwiga Rojewska
2. Szkoła Podstawowa nr 1 – opiekun Anna Pluta
3. Szkoła Podstawowa nr 1 – opiekun  Wiesław Leśniewski
4. Szkoła Podstawowa nr 1 – opiekun Agnieszak Kaźmierczak
5. Szkoła Podstawowa nr 1 – opiekun  Sławomir Krawczyk
6. Szkoła Podstawowa nr 6 – opiekun Halina Błaszczyk
7. Szkoła Podstawowa nr 4 – opiekun Małgorzata Antczak
8. Zespół Szkół (Szkoła Podstawowa) w Oporowie – opiekun Tomasz Jóźwiak
9. Zespół Szkół (Szkoła Podstawowa) w Byszewie – opiekun Małgorzata Ambroziak
10. Zespół Szkół (Szkoła Podstawowa) w Byszewie – opiekun Katarzyna Stolińska
11. Zespół Szkół (Szkoła Podstawowa) w Byszewie – opiekun Iwona Zawadzka
12. Zespół Szkół (Gimnazjum) w Dąbrowicach – opiekun Jarosław Kacprzak
13. Zespół Szkół (Gimnazjum) w Dąbrowicach – opiekun Mirosława Wolska
14. Zespół Szkół (Gimnazjum) w Dąbrowicach – opiekun Halina Szaumkessel
15. Zespół Szkół (Gimnazjum) w Byszewie  - opiekun Danuta Nowak
16. Gimnazjum nr 3 w Kutnie – opiekun Stanisława Wasilewska
17. Zespół Szkół (Gimnazjum)  w Ostrowach – opiekun Renata Tokarska
18. II Liceum Ogólnokształcące im. J. Kasprowicza  w Kutnie – opiekun Agnieszka Jaskuła
19. Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Kutnie – opiekun Aleksandra Szymczak
20. Zespół Szkół nr 3 im. W.Grabskiego  w Kutnie  – opiekun Aleksandra Szymańska
21. Związek Harcerstwa Polskiego– opiekun Joanna Traczyk
22. Związek Harcerstwa Polskiego– opiekun Ewa Górczyńska

articles: DSC02530.JPG

 Każdy z uczestników otrzymał  pamiątkowy znaczek rajdowy, napoje i słodycze. W trakcie wędrówki grupy dzieci i młodzieży zapaliły znicze przy grobie doktora Antoniego Troczewskiego, obejrzały między innymi willę dr Troczewskiego, Sierociniec, Macierz Szkolną, Szpital św. Walentego, Dom Dochodowy Straży Pożarnej.

articles: DSC02538.JPG

articles: DSC02536.JPG

Na zakończenie rajdu przeprowadzony został dla chętnych konkurs wiedzy o życiu i działalności doktora Antoniego Troczewskiego, w którym dzieci i młodzież prezentowały zdobytą podczas rajdu wiedzę. Konkurs prowadziła Bożena Gajewska. W składzie jury oceniającego stan wiedzy uczestników rajdu byli Marek Wójkowski, Danuta Tomczyk, Dagmara Manitius i Bożena Gawin. Organizatorzy nagrodzili odważnych i uważnie słuchających uczestników rajdu nagrodami i dyplomami.

articles: DSC02539.JPG

articles: DSC02550.JPG

Nagrody za pogłębioną wiedzę o Kutnie, jego historii i zabytkach zdobyli uczniowie następujących szkół: w grupie szkół podstawowych: I miejsce Michał Zamerski  ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Kutnie, II miejsce Wiktoria Balińska ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kutnie, III miejsce Mateusz Narkiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kutnie, wyróżnienia: 7-letni Mateusz Kaźmierczak ze Szkoły Podstawowej w Byszewie (Zespół Szkół), wyróżnienie Sandra Szymańska ze Szkoły Podstawowej w Byszewie (Zespół Szkół); w grupie szkół gimnazjalnych: I miejsce Aleksandra Augustyniak z Gimnazjum w Byszewie (Zespół Szkół), II miejsce Edyta Ślubowska z Gimnazjum w Dąbrowicach (Zespół Szkół), III miejsce Justyna Banasiak z Gimnazjum w Byszewie (Zespół Szkół), wyróżnienie Marlena Grabska z Gimnazjum w Dąbrowicach (Zespół Szkół); w grupie szkół średnich: I miejsce  Sylwia Kiełbasa z Zespołu Szkół nr 3 w Kutnie im. W.Grabskiego, II miejsce Klaudia Jóźwiak z II Liceum Ogólnokształcącego im. J. Kasprowicza  w Kutnie, III miejsce Krzysztof Witczak z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Kutnie. 

articles: DSC02570.JPG

Nagrody wręczał Prezydent Miasta Kutno pan Zbigniew  Burzyński i Vice Prezydent Miasta Kutno pan Zbigniew  Wdowiak.

articles: DSC02571.JPG


articles: DSC02556.JPG
Na zakończenie rajdu uroczyście  wręczono podziękowania i upominki (XIV tom Kutnowskich Zeszytów Regionalnych) opiekunom grup i przewodnikom  za ich pomoc przy prowadzeniu rajdu.
Podobnie jak w poprzednim, tak i w  tym roku  dopisała nam pogoda, świeciło słońce, było ciepło – a więc świetne  warunki do pieszej wędrówki ulicami miasta. Ilość dzieci i młodzieży, jaka zgłosiła się na XVIII Rajd zaskoczyła nas bardzo pozytywnie.  Jesteśmy z tego faktu   niezmiernie dumni, gdyż utwierdza nas to w przekonaniu, iż nasza praca społeczna na rzecz naszej „małej ojczyzny” ma sens.   Poznawanie historii Kutna i miejsc pamięci narodowej związanych z tą historią, wdrażanie do uprawiania turystyki lokalnej, propagowanie wiedzy o własnym mieście i regionie to cele organizowanych corocznie rajdów  przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej. Zachęcamy dzieci, młodzież i ich opiekunów do kontynuowania naszych wspólnych wędrówek, odkrywania wielu ciekawych miejsc i interesującej  historii Kutna podczas rajdu  w przyszłym roku!

· redakcja dnia maj 19 2011 16:53:47 · 0 komentarzy · 2295 czytań · Drukuj

zbliża się piknik "Powitanie lata"

 
                               articles: powitanie lata2011-2.jpg

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej zaprasza swoich członków w dniu 10 czerwca 2011roku na piknik „Powitanie lata”, który organizowany jest, jak co roku,  w leśniczówce w Raciborowie. Zainteresowanych prosimy o kontakt osobisty lub telefoniczny z biurem TPZK w godzinach urzędowania. Piknik będzie obfitował w różne atrakcje, począwszy od pieczonego dzika, wiejskiego stołu, grilla, przez wymyślne konkursy, wspólne śpiewy i tańce  przy ognisku po loterię fantową, w której każdy los wygrywa....
Autobus będzie czekał na chętnych pod Dworkiem Modrzewiowym o godz.16.oo. Powrót przewidywany jest, gdy już wszyscy uczestnicy zadowolą swe zmysły urokami lasu, jadła, ogniska i uszykowanych napitków....
Koszt udziału członka TPZK wynosi 40,00 zł, a osoby towarzyszącej 50,00 zł.
Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc prosimy naszych członków o możliwie szybką decyzję!

· redakcja dnia maj 15 2011 22:07:01 · 0 komentarzy · 1806 czytań · Drukuj

Wycieczki TPZK

Images: wyc.jpg
Images: wyc1.jpg

Images: wyc3.jpg
Images: wyc2.jpg

· redakcja dnia marzec 13 2011 11:49:55 · 0 komentarzy · 2241 czytań · Drukuj

Członkowie TPZK uchwalili zmiany w Statucie Towarzystwa

Nowelizacja ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie wprowadziła obowiązek dostosowania statutów  do nowych przepisów (art.23 Ustawy o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz niektórych innych ustaw). Ustawowe wymogi związane z posiadaniem statusu OPP trzeba spełniać nie tylko w przypadku starania się o status OPP, ale przez cały czas jego posiadania. Nowelizacja ustawy o pożytku z dn. 22 stycznia 2010 r. zmieniła te warunki, w tym także te, które powinny znaleźć odzwierciedlenie w zapisach statutu. Organizacje pożytku publicznego, które uzyskały status OPP przed wejściem w życie nowelizacji (czyli przed 12 marca 2010 r.), a więc na starych zasadach, zobowiązane są dostosować swoje statuty   do nowych wymagań w ciągu roku od wejścia w życie ustawy. Zatem na dostosowanie się do nowych wymagań jest czas tylko do 11 marca 2011 r. W związku z powyższym   Towarzystwo Publicznego przygotowało konieczne zmiany do swojego Statutu. W  dniu 7 marca 2011 roku w Centrum Organizacji Pozarządowych „Wspólny Dom” przy ul. Wyszyńskiego 11 odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej. Prezes TPZK pan Marek Wójkowski  otworzył zebranie i powitał przybyłych członków TPZK. Zgromadzenie prowadził, jak zawsze kompetentnie i sprawnie, pan Piotr Pajmel. Sekretarz zarządu TPZK pani Bożena Gajewska przedstawiła zebranym  proponowane zmiany do Statutu   Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej. Po wysłuchaniu informacji na temat proponowanych  zmian w Statucie Przewodniczący Zgromadzenia pan Piotr Pajmel odczytał Uchwałę Nr 1 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia w sprawie zmian w Statucie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej i zarządził głosowanie nad podjęciem uchwały w powyższej sprawie. Zebrani w wyniku głosowania uchwalili uchwałę w sprawie zmian w  Statucie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej. W ramach wolnych wniosków pan Piotr Pajmel stwierdził, że organizacje pozarządowe zobowiązane są do stosowania w swojej pracy społecznej coraz większej ilości przepisów prawa, praca społeczna staje się trudna i uciążliwa. Pan Andrzej Latos stwierdził, że także prowadzenie spraw księgowych Towarzystwa staje się z roku na rok coraz trudniejsze, zobowiązani jesteśmy do składania różnych sprawozdań w nieprzekraczalnych terminach, płacenia podatków.  Prezes TPZK pan Marek Wójkowski poinformował zebranych o godzinach funkcjonowania biura Towarzystwa w Dworku Modrzewiowym, a także o planowanym spotkaniu członków TPZK z okazji powitania lata. Pan Mirosław Siemiński przedstawił zebranym propozycje wycieczek organizowanych przez TPZK w 2011roku. Przewodniczący Zgromadzenia pan Piotr Pajmel podziękował zebranym i zamknął obrady.
Images: zmiany1.JPG Images: zmiany2.JPG Images: zmiany3.JPG


· redakcja dnia marzec 13 2011 11:22:55 · 0 komentarzy · 1364 czytań · Drukuj

Miłośnicy muzyki chóralnej członkami TPZK

22 lutego 2011 roku w siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Do grona TPZK zostali przyjęci nowi członkowie: Joanna Domagała, Katarzyna Drzewiecka-Kiełbasa, Andrzej Horzycki, Maria Januszczak, Beata Krukowska, Agnieszka Sroka, Dorota Stanicka, Barbara Szymańska, Zofia Wojciechowska. Uroczystego wręczenia legitymacji i znaczków TPZK dokonał prezes zarządu TPZK Marek Wójkowski. Nie byłoby w tym wydarzeniu nic szczególnego, bo przecież zawsze znajdują się chętni do działania w naszym stowarzyszeniu, ale... siedmioro z nowych członków to osoby śpiewające muzykę chóralną. Po części oficjalnej pasjonaci śpiewu chóralnego dali krótki występ, który ucieszyłby ucho niejednego wytrawnego konesera muzyki. Usłyszeliśmy pieśni „Sijahamba” i „Usz je weczer” w pięknym wykonaniu. Wszyscy zauroczeni słuchali i każdy z członków zarządu po cichu marzył, że TPZK wzbogaci swoją działalność o zespół chóralny przy Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.

Images: muz1.JPG Images: muz4.JPG Images: muz2.JPG· redakcja dnia luty 27 2011 09:47:54 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 2027 czytań · Drukuj

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie członków TPZK

Zarząd  Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej w związku  z art.4 § 22 Statutu TPZK, zwołuje Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie  Członków TPZK na dzień 7 marca  2011r. o godz. 17.00 – I termin, o godz.17.15 -  II termin,  w siedzibie Centrum Organizacji Pozarządowych „Wspólny Dom” przy ul. Wyszyńskiego 11 w Kutnie.

Porządek obrad:

1.     Otwarcie obrad.

2.     Wybór Przewodniczącego.

3.     Stwierdzenie prawidłowości zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia oraz jego zdolności do podejmowania uchwał.

4.     Wybór Komisji Skrutacyjnej.

5.     Przyjęcie porządku obrad.

6.     Podjęcie uchwały w sprawie zmiany Statutu Towarzystwa Przyjaciół Ziemi  Kutnowskiej.

7.     Wolne wnioski.

8.     Zamknięcie obrad.

 

 

 

 

 
 
· redakcja dnia luty 23 2011 21:49:17 · 0 komentarzy · 1391 czytań · Drukuj

Listy gratulacyjne

W dniu 7 lutego 2011 roku Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej wybrał się do szkół podstawowych w Kutnie i Byszewie, by  uhonorować osoby od wielu lat zaangażowane w pracę społeczną na rzecz rozwoju regionalizmu na Ziemi Kutnowskiej, które z  przyczyn osobistych nie mogły być obecne podczas wręczania nagród na Koncercie Noworocznym. Zarząd TPZK w obecności Dyrekcji szkół wręczył listy gratulacyjne Pani Halinie Błaszczyk – nauczycielce ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kutnie oraz Pani Iwonie Zawadzkiej – nauczycielce ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Byszewie. Były też upominki w postaci ostatniego – XIV tomu Kutnowskich Zeszytów Regionalnych.

Obie Panie zostały wyróżnione przez Zarząd TPZK za  propagowanie wśród dzieci i młodzieży historii naszej „małej ojczyzny” i zabytków Kutna. Dziękujemy.

· redakcja dnia luty 11 2011 09:08:20 · 0 komentarzy · 1298 czytań · Drukuj

X Ogólnopolskie Święto Kolekcjonerów

24 stycznia 2011 roku w jednej z sal Zamku Królewskiego w Warszawie na zaproszenie prof. Andrzeja Rottermunda – Dyrektora Zamku Królewskiego i jednocześnie Wicekanclerza Kapituły Honorowej Nagrody Hetmana Kolekcjonerów Polskich, zebrało się 13 członków Kapituły.  Jako wieloletni członek Kapituły miałem zaszczyt uczestniczyć w tym spotkaniu. Głównym tematem obrad była organizacja jubileuszowego X Ogólnopolskiego Święta Kolekcjonerów w Krośniewicach.  Po wystąpieniach panów Ryszarda Kruka, Leszka Koziorowskiego i Jacka Jackowskiego i ożywionej dyskusji, członkowie Kapituły zdecydowali o terminie  Święta w dniu 4 czerwca 2011 roku oraz przyjęli wstępnie ramowy program X Ogólnopolskiego Święta Kolekcjonerów w Krośniewicach.

Images: kapityla.jpg

 Kapituła (od lewej): Zbigniew Nestorowicz, Matylda Selwa, Kamila Ostrowska, Ryszard Janiak, prof. Andrzej Rottermund (dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie), Mirosław Ruciński (przedstawiciel Starosty Kutnowskiego), dr Jerzy Huczkowski, Kazimierz Śwircz, Jakub Krygier (przedstawiciel Burmistrza Krośniewic), Henryk Poselt, Marek Wójkowski (prezes TPZK), Bohdan Kowalczyk


Program X Ogólnopolskiego Święta Kolekcjonerów w Krośniewicach:

·       godz. 10.oo- rozpoczęcie  i wernisaż wystawy fotografii Czesława Czaplińskiego z Nowego Jorku,

·       godz. 11.oo– wygłoszenie referatów na temat historii i współczesnych problemów kolekcjonerstwa (jednym z prelegentów zgodził się zostać Prof. Rottermund), uroczyste podpisanie deklaracji podsumowującej dyskusję wywołaną Apelem z grudnia ub. roku.

·       godz. 12.oo - wręczenie Honorowych Nagród tegorocznym Laureatom.

·       godz. 13.oo – pokaz filmu „Kolekcjoner” o Janie Nowaku –Jeziorańskim, zrealizowany przez Cz. Czaplińskiego i K.Strykiera.

·       godz. 14.oo– zakończenie.

 

Podczas spotkania ustalono, że następne posiedzenie Kapituły odbędzie się w połowie kwietnia, podczas którego wyłonieni zostaną tegoroczni laureaci Honorowej Nagrody Hetmana Kolekcjonerów Polskich. Zdecydowano, że jubileuszowej imprezie powinny towarzyszyć specjalne wydawnictwa, medal oraz okolicznościowy druk.
Głównym uroczystościom w siedzibie muzeum  towarzyszyć będą, jak co roku,  Targi Kolekcjonerskie „Na skrzyżowaniu” oraz imprezy towarzyszące na placu Wolności  w Krośniewicach.


Historia ustanowienia Honorowej Nagrody Hetmana Kolekcjonerów Polskich:

Wiosną 2002 roku  w Krośniewicach, z inicjatywy środowiska kolekcjonerskiego oraz muzeum, zrodziła się idea ustanowienia Honorowej Nagrody Hetmana Kolekcjonerów Polskich, którą corocznie honorowani będą kolekcjonerzy, instytucje i stowarzyszenia za wybitne osiągnięcia na polu kolekcjonerstwa, jego popularyzacji oraz ochrony pamiątek kultury narodowej w kraju i zagranicą. Pierwsze pierścienie wraz z dyplomami zostały wręczone 1 czerwca 2002 r. w gmachu muzeum, podczas I Ogólnopolskiego Święta Kolekcjonerów. Tradycja ta jest kontynuowana corocznie.

Laureatami Honorowej Nagrody Hetmana Kolekcjonerów Polskich Jerzego Dunin-Borkowskiego zostali  między innymi:

Szymon Kobyliński, Warszawa (pośmiertnie)

Franciszek Starowieyski, Warszawa

Tadeusz Kwiatkowski, Toms River New Jersey, USA (pośmiertnie)

Zamek Montrésor, Francja

Tomasz Niewodniczański, Bitburg, Niemcy

Gazeta Antykwaryczna

Muzeum Polskie w Raperswilu, Szwajcaria

Prof. Jerzy Wiesław Hołubiec, Warszawa

Jan Nowak - Jeziorański, (pośmiertnie)

Stowarzyszenie Kolekcjonerów Pamiątek Pontyfikatu Jana Pawła II

Jacek-Maria Majchrowski z Krakowa

Polskie Towarzystwo Numizmatyczne

Muzeum Zamkowe w Malborku

· redakcja dnia styczeń 28 2011 19:16:25 · 0 komentarzy · 2473 czytań · Drukuj

XXIX Koncert Noworoczny zorganizowany przez TPZK

W dniu 15 stycznia 20011 r. o godz. 15.oo Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej zorganizowało  w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Karola Kurpińskiego w Kutnie  XXIX uroczysty Koncert Noworoczny inaugurujący rok artystyczny w powiecie kutnowskim. Koncert prowadził Andrzej Latos, który jak zawsze emanując swoim ciepłym głosem i czarującą apartycją, wprowadzał zebranych w kolejne punkty programu.
Images: kon15.JPG Images: kon20.JPG Images: kon6.JPG więcej zdjęć w galerii >>

W gościnnej sali koncertowej  Szkoły Muzycznej Dyrektor pani Małgorzata Musiałowska przywitała zaproszonych gości Prezydenta Miasta Kutno pana Zbigniewa Wdowiaka, Wiceprzewodniczącego Rady Miasta pana Włodzimierza Klimeckiego,  Przewodniczącego Rady Powiatu pana Rafała Jóźwiaka, Rektora Wyższej Szkoły Gospodarki Krajowej w Kutnie panią dr Sławomirę Białobłocką, Dziekana Wydziału Administracji i Nauk Społecznych panią dr Irenę Gałka.  Prezes TPZK Marek Wójkowski zapoznał zebranych ze sprawozdaniem z działalności stowarzyszenia w 2010 roku. Andrzej Latos opowiedział o tradycjach Towarzystwa w przyznawaniu wyróżnień, odznak i listów gratulacyjnych, po czym członkowie zarządu TPZK wręczyli nagrodę Amicus TPZK dla Wyższej Szkoły Gospodarki Krajowej w Kutnie, którą w imieniu uczelni odebrała pani  dr Sławomira Białobłocka - Rektor WSGK w Kutnie. Następnie wręczono Złote Odznaki TPZK wieloletnim członkom stowarzyszenia zaangażowanym w pracę na rzecz TPZK – panu Edwardowi Sobczakowi oraz  panu Stanisławowi Hyży.  Listy gratulacyjne otrzymali: pani  Julita Ryś, pan Andrzej Cywka oraz pan Przemysław Woźniak.  Głos zabrał Prezydent Miasta Kutno pan Zbigniew Wdowiak, a następnie Przewodniczący Rady Powiatu pan Rafał Jóźwiak.  Po części oficjalnej nastąpił koncert przygotowany przez kadrę nauczycielską i  pedagogiczną  oraz  uczniów Szkoły Muzycznej. Niespodzianką był żart muzyczny przygotowany przez nauczycieli  - piosenka  z bajki na dobranoc pt. „Miś Uszatek” (muzyka: Piotr Hertel, słowa: Janusz Galewicz). Publiczność miała odgadnąć  tytuł  filmu, z którego pochodził ten utwór, i oczywiście, zagadka została rozwiązana..... Atrakcją noworocznego koncertu był recital pana Witolda Tomczyka – nauczyciela wydziału wokalnego Szkoły Muzycznej w Kutnie. Artysta wystąpił w repertuarze musicalowym, który niezmiernie podobał się zgromadzonej publiczności. Uwieńczeniem noworocznego koncertu było spotkanie członków TPZK oraz zaproszonych gości przy kawie i smacznych ciasteczkach  przygotowanych i  pięknie podanych przez  uczniów Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. A. Troczewskiego w Kutnie.


W tym miejscu składamy  podziękowania:

·       Dyrekcji, nauczycielom i uczniom Szkoły Muzycznej za ich gościnność i pomoc przy organizacji  koncertu,

·       Urzędowi Miasta Kutno za wsparcie finansowe, bez którego nie byłoby możliwe przygotowanie  tak  wspaniałego  koncertu.     

Poczęstunek przygotowali, jak co roku, kadra pedagogiczna i uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. A. Troczewskiego, który ma swoją siedzibę w Kutnie przy ul. Tadeusza Kościuszki 11. 

 

 

 

 

 

 

 

· redakcja dnia styczeń 17 2011 14:41:33 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 1312 czytań · Drukuj

Copyright © 2009 - 2010 by Adam Brzęcki & Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.

stat4u Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!