Nazwa użytkownika Hasło | Rejestracja | Zapomniane hasło

dzieci i młodzież poznawali historię i zabytki naszego miasta

Images: DSC04790.JPG

Rajd Pieszy „Śladami historii i zabytków Kutna”  jest organizowany  dzięki wsparciu finansowemu Prezydenta Miasta Kutno.

 

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej po raz dziewiętnasty zorganizowało Młodzieżowy Rajd Pieszy „Śladami historii i zabytków Kutna”. Rajd odbył się w dniu 17 maja 2012 roku w godzinach 9.30- 14.00. W rajdzie brało udział 167 uczestników - dzieci i młodzieży z Kutna i regionu kutnowskiego, 14 opiekunów i 7 przewodników-członków TPZK – Jerzy Łompieś, Mirosława Kowalczyk, Mirosław Siemiński, Stanisław Wojdecki, Maciej Szymański, Andrzej Żurawicz, Jolanta Bujalska-Kowalczyk.  Uczestnicy rajdu   wyruszyli spod Dworku Modrzewiowego - siedziby stowarzyszenia i wędrowali śladami działalności TPZK w rocznicę 40-lecia powstania stowarzyszenia oraz zwiedzali Pałac Saski dzięki uprzejmości pana Mariusza Wieczorkowskiego – prezesa Fundacji Odbudowy Pałacu Saskiego.

W tym roku trakcie wędrówki grupy dzieci i młodzieży  zostały zaproszone do Pałacu Saskiego, w którym pan Mariusz Wieczorkowski – prezes Fundacji Odbudowy Pałacu Saskiego  z pasją opowiadał o dziejach pałacu, o eksponatach zgromadzonych w tym budynku podkreślając, że wchodzące do pałacu podróżnego dzieci i młodzież nie są tylko turystami, ale gośćmi.Images: DSC04793.JPG Images: DSC04797.JPG

Images: DSC04791.JPG Images: DSC04782.JPG 

W rajdzie brali udział:

 • VI Grunwaldzka Drużyna Harcerska „Trapery”  z Zespołu Szkół w Byszewie
 • 6 Grunwaldzka Gromada  Zuchowa „Nutki”  z Zespołu Szkół w Byszewie
 • Grunwaldzka Gromada Zuchowa „Śmiali Wszędobylscy”  z Zespołu Szkół w Byszewie
 • Grunwaldzka Gromada Zuchowa „Krasnoludkowi Ród”  z Zespołu Szkół w Byszewie
 • Grunwaldzka Gromada  Zuchowa „Skrzaty” z z Zespołu Szkół w  Gołębiewku
 • Gimnazjum nr 1 w Kutnie im. Adama Mickiewicza
 • Gimnazjum nr 3 w Kutnie im. Henryka Sienkiewicza
 • Zespół Szkół nr 3 w Kutnie im. Grabskiego
 • Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Kutnie im. Troczewskiego
 • Szkoła Podstawowa nr 6 im. Marii Curie-Skłodowskiej
 • Szkoła Podstawowa nr 4  im. Mikołaja Kopernika
 • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki
 • Szkoła Podstawowa nr 9 im. Władysława Jagiełły
Images: DSC04820.JPG Images: DSC04823.JPG 

Każdy z uczestników otrzymał  pamiątkowy znaczek rajdowy, napoje i słodycze. Na zakończenie rajdu przeprowadzony został dla chętnych konkurs wiedzy o historii i zabytkach Kutna oraz o działalności TPZK na Ziemi Kutnowskiej, w którym dzieci i młodzież prezentowały zdobytą podczas rajdu wiedzę. Konkurs prowadził Marek Wójkowski – prezes stowarzyszenia. W składzie jury oceniającego stan wiedzy uczestników rajdu byli: Danuta Tomczyk i Marianna Cięgowska. Organizatorzy nagrodzili odważnych i uważnie słuchających uczestników rajdu nagrodami i dyplomami.

Images: DSC04828.JPG Images: DSC04832.JPG 

Images: DSC04849.JPG Images: DSC04836.JPG 
Images: DSC04839.JPG Images: DSC04843.JPG 

Nagrody za pogłębioną wiedzę o Kutnie, jego historii i zabytkach zdobyli uczniowie następujących szkół:

w grupie szkół podstawowych: I miejsce Aleksandra Kłopotowska  ze Szkoły Podstawowej nr 9 im. Władysława Jagiełły w Kutnie, II miejsce Ewelina Rudkowska z Zespołu Szkół w Byszewie, II miejsce Kacper Baraniak ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Kutnie, III miejsce Damian Pietrzak ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Marii Curie-Skłodowskiej w Kutnie, III miejsce Oliwia Jancerowicz  ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kutnie, IV miejsce Piotr Dąbrowicz ze Szkoły Podstawowej nr 9 im. Władysława Jagiełły w Kutnie;

w grupie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych: I miejsce Ewelina Kaczmarek z Zespołu Szkół nr 3 im. W. Grabskiego w Kutnie, II miejsce Łukasz Zapałowski  z Gimnazjum nr 3 w Kutnie, III miejsce Paulina Fijałkowska z Zespołu Szkół nr 3 im. W. Grabskiego w Kutnie i Michał Pawlak z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. dr Antoniego Troczewskiego w Kutnie. 

 

 


· redakcja dnia maj 17 2012 23:58:12 · 0 komentarzy · 1351 czytań · Drukuj

hafty i koronki Urszuli Jędrzejczyk w Muzeum Kultur Europejskich

Images: DSC04774.JPG

W dniach 17-18 marca 2012 roku w  Muzeum Kultur Europejskich w Berlinie można było obejrzeć wystawę pt. „Wielkanoc i Europejski Rynek Rzemiosła”. W foyer nowo otwartego muzeum swoje prace prezentowało 40 artystów i rzemieślników z Węgier, Estonii, Polski, Rosja, Finlandii, Ukrainy i Niemiec. Można było zobaczyć prace wykonywane różnymi technikami – na krosnach tekstylnych, patchworku, dziania, koronkarstwa, haftów i malowania jedwabiu, kolaże z kwiatów, a także ceramikę. W gronie  zaproszonych artystów i rzemieślników znalazła się nasza członkini – pani Urszula Jędrzejczyk, która prezentowała wykonane przez siebie piękne i oryginalne wyroby hafciarskie i koronkarskie.

Cieszymy się z  Pani sukcesów, Urszulo!


                                                                                Images: DSC04768.JPG

· redakcja dnia maj 16 2012 19:49:52 · 0 komentarzy · 1022 czytań · Drukuj

zbliża się XIX młodzieżowy rajd pieszy

Images: DSC02533.JPG

XIX Młodzieżowy Rajd Pieszy „Śladami historii i zabytków Kutna"


Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej po raz dziewiętnasty organizuje  Młodzieżowy Rajd Pieszy „Śladami historii i zabytków Kutna”. Rajd odbędzie się w dniu 17 maja 2012 roku w godzinach 9.30- 14.00.W rajdzie wezmą udział  dzieci i młodzieży z Kutna i regionu kutnowskiego wraz z  opiekunami.  Oprowadzać ich będą przewodnicy-członkowie TPZK.  Uczestnicy rajdu   wyruszą spod Dworku Modrzewiowego - siedziby stowarzyszenia i będą wędrować ulicami Kutna zapoznając się z historią i zabytkami naszego miasta idąc śladami działalności TPZK w 40 rocznicę powstania stowarzyszenia. W tym roku każdy z uczestników otrzyma wyjątkowy  znaczek - podkreślający jubileusz Towarzystwa. Ten rok jest wyjątkowy także z innego powodu - Pan Mariusz Wieczorkowski Prezes Fundacji Odbudowy Pałacu Saskiego zaprosił uczestników rajdu do zwiedzania Pałacu Saskiego.

 

 

 

 Na zakończenie rajdu, które przewidziano w Parku im. Traugutta przeprowadzony zostanie dla chętnych konkurs dotyczący  znajomości historii i zabytków Kutna a także sprawdzający stan wiedzy o historii i działalności TPZK.


Rajd Pieszy „Śladami historii i zabytków Kutna”  jest organizowany  dzięki wsparciu finansowemu Prezydenta Miasta Kutno.

· redakcja dnia maj 14 2012 22:51:03 · 0 komentarzy · 928 czytań · Drukuj

ważna informacja

Informujemy, że Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej z uwagi     na remont  „Dworku Modrzewiowego” przeniosło się     ze swoje siedziby  przy ul. Narutowicza 20 do lokalu zastępczego w Centrum Organizacji Pozarządowych przy   ul. Wyszyńskiego 11. Sytuacja ta będzie trwała od dnia 8 maja 2012 roku do chwili zakończenie remontu.


Biuro TPZK jest czynne we wtorki  w godzinach 16.oo-19.oo, w piątki w godzinach 8.oo - 11.oo. Zapraszamy!


Telefon  jest już czynny - 24 2547437 

Za utrudnienia przepraszamy!

    Images: DSC04679.JPG Images: DSC04680.JPG

     W tym budynku dzięki uprzejmości Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej pani Bożeny Budnik możemy prowadzić naszą działalność. DZIĘKUJEMY!
 

· redakcja dnia maj 07 2012 17:38:16 · 0 komentarzy · 919 czytań · Drukuj

21 kwietnia 1972 roku...

                                              Images: 11111.jpg

                                                                                            Images: 22222.jpg


 
                                              Images: 33333.jpg
                                              

                                                                                          z archiwum Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej
· redakcja dnia kwiecień 22 2012 12:15:49 · 0 komentarzy · 1021 czytań · Drukuj

rusza Program Edukacji Regionalnej KUTNO POPRZEZ WIEKI

        14 marca 2012 roku  w  Sali konferencyjnej Urzędu Miasta Kutna odbyła  się konferencja dotycząca edukacji regionalnej. Głównym celem konferencji było  zapoznanie jej uczestników z projektem Programu Edukacji Regionalnej „KUTNO POPRZEZ WIEKI”, który określa założenia i formy realizacji edukacji regionalnej. Organizatorami konferencji byli  Przewodniczący Rady Miasta Kutna oraz Prezydent Miasta Kutna. Konferencję prowadził Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Jarosław Kotliński. Po powitaniu zebranych przez Przewodniczącego Rady Miasta Kutno Jacka Sikorę, głos zabrał doktor hab. Jarosław Kita, profesor Uniwersytetu Łódzkiego (jeden z współautorów monografii „Kutno poprzez wieki”). Vice Prezydent  Miasta Kutno Zbigniew Wdowiak przedstawił cele operacyjne programu, omówił proces tworzenia pakietu edukacji regionalnej oraz warunki finansowania programu. Inspektor  Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Anna Michalska przedstawiła uczestnikom konferencji formy upowszechniania edukacji regionalnej. 

       Images: DSC04465.JPG             Images: DSC04466.JPG
       Dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kutnie Bogdan Danelski zapoznał zebranych  z działalnością Biblioteki na rzecz regionalizmu. Stwierdził, że zbiory regionalne stanowią o wartości biblioteki i z  dumą podkreślił, że kutnowska Biblioteka ma się czym poszczycić w tej materii. By być dobrą biblioteką trzeba mieć kadrę, która pracuje z pasją i starać się poszerzać zbiory regionalne, a następnie udostępniać je zainteresowanym.  Wszystkie te warunki  MiPBP w Kutnie spełnia. 

       Images: DSC04462.JPG              Images: DSC04469.JPG
      Dyrektor Muzeum Regionalnego w Kutnie Grzegorz Skrzynecki zapoznał zebranych z pracą Muzeum, którego cała złożona działalność jest pracą na rzecz regionalizmu i edukacji regionalnej. Zgromadzono już ponad 10000 sztuk eksponatów dotyczących regionu kutnowskiego.
      Prezes Fundacji Odbudowy Pałacu Saskiego w Kutnie Andrzej Mariusz Wieczorkowski poinformował uczestników konferencji o działalności  Fundacji. 

                                                                                     Images: DSC04472.JPG fot. Bożena Gajewska

     Jako ostatni wystąpił Prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej Marek Wójkowski, który z pasją opowiedział o pracy Towarzystwa na rzecz regionalizmu. Podkreślił, że TPZK  było jednym z prekursorów w tej dziedzinie, bo już od czterdziestu lat prowadzi edukację regionalną zarówno wśród młodzieży, jak i wśród dorosłych mieszkańców Kutna i regionu. Przedstawił całą gamę  naszych poczynań, których celem jest to, by
mieszkańcy powiatu kutnowskiego poznali historię i  życie publiczne, polityczne i kulturalne regionu kutnowskiego na przestrzeni lat, by  rozwijali w sobie w  poczucie własnej tożsamości regionalnej.


    W tym miejscu należy zaznaczyć, że do zespołu autorskiego tworzącego projekt Programu Edukacji Regionalnej „KUTNO POPRZEZ WIEKI” została zaproszona Maria Wierzbicka  - vice prezes TPZK.  Jesteśmy zaszczyceni!

 

· redakcja dnia marzec 14 2012 22:19:26 · 0 komentarzy · 1522 czytań · Drukuj

udział TPZK w programie "Sprawne organizacje pozarządowe - Pozarządowe Centrum Kompetencyjne"

Zostaliśmy zaproszeni  do udziału w projekcie „Sprawne Organizacje Pozarządowe - Pozarządowe Centrum Kompetencyjne”, który realizowany jest we współpracy z Parytetowym Związkiem Organizacji Socjalnych Hesji. Celem projektu jest podniesienie kompetencji organizacji pozarządowych działających w woj. łódzkim i utworzenie trwałych koalicji branżowych wśród organizacji socjalnych. Ponadto planowane jest powołanie Pozarządowego Centrum Kompetencyjnego świadczącego usługi doradcze i będącego platformą wymiany doświadczeń. Marszałek Województwa Łódzkiego objął projekt Honorowym Patronatem.

Grupę docelową stanowi 21 organizacji pozarządowych województwa łódzkiego z  powiatów: kutnowskiego, skierniewickiego i tomaszowskiego. W ramach programu odbędą się szkolenia, doradztwo, konferencje z udziałem przedstawicieli sektora pozarządowego z Niemiec, wizyta studyjna w Hesji, utworzenie Pozarządowego Centrum Kompetencyjnego.

 Images: DSC04456.JPG Images: DSC04450.JPG

Pierwsza konferencja odbyła się  9 marca 2012 roku w  Sali Sejmiku Województwa Łódzkiego w Urzędzie Marszałkowskim  w Łodzi. Gośćmi konferencji otwierającej ten projekt byli m.in. przedstawiciele sektora pozarządowego z Hesji, którzy zaprezentowali rozwiązania stosowane przez organizacje socjalne działające w Niemczech.

Images: DSC04454.JPG    Images: DSC04455.JPG
Otwarcia konferencji
dokonał Włodzimierz Magin  - Przewodniczący Rady Organizacji Pozarządowych Województwa Łódzkiego. Prezentację głównych założeń projektu przedstawiła Ewa Wierzbowska (koordynator). O Centrum Kompetencyjnym mówili  Jürgen Lilischkies i  Günter Woltering (Związek Parytetowy Organizacji Socjalnych Hesji).  Politykę Urzędu Marszałkowskiego w zakresie wspierania organizacji pozarządowych, w tym wspierania procesów federacyjnych i lokalnych Rad Działalności Pożytku Publicznego omówiła Patrycja Wojtaszczyk (Koordynator ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi).  Model współpracy administracji publicznej i organizacji pozarządowych  przedstawił licznie zebranym uczestnikom konferencji  Łukasz Waszak (Sieć Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT, Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS). Z priorytetowymi obszarami współpracy publicznych instytucji pomocy społecznej z organizacjami pozarządowymi w zakresie rozwiązywania problemów środowisk zagrożonych marginalizacją w województwie łódzkim zapoznała zebranych Anna Mroczek (Dyrektor Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi).


   Images: DSC04451.JPG  Images: DSC04461.JPG


Images: DSC04449.JPG     Images: DSC04458.JPG

                                                                                                      fot. Bożena Gajewska

· redakcja dnia marzec 14 2012 22:08:15 · 0 komentarzy · 1056 czytań · Drukuj

liczymy na Twój 1% podatku....

 

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej od 2004 roku  posiada status

 

Organizacji Pożytku Publicznego     
             

Ty też możesz pomóc!

 

 

Images: 4321.jpg 

 

Przekaż nam 1% swojego podatku!!!

To nic nie kosztuje i nigdy nie było TAKIE PROSTE!!!

Nie wierzysz, że 1% wystarczy, aby zrobić coś dobrego?

JAK POMÓC?

To naprawdę proste! Przekonaj się.

 

 

We właściwym miejscu zeznania podatkowego należy jedynie wpisać dane organizacji (pełną nazwę), na którą chcemy przekazać 1%, czyli:

 

Ø Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej

ul. Narutowicza 20

99-300 Kutno

 

Organizacja pożytku publicznego

 

Ø Nr KRS: 0000145630

 

Ø Obliczoną równowartość 1% podatku należnego

 

Ø Urząd Skarbowy po otrzymaniu zeznania podatnika sam przekazuje odpowiednią kwotę na konto organizacji.

 

Z   wpłat  1%  naszych członków i sympatyków uzyskaliśmy środki finansowe w wysokości:

 

v 2007 rok – 2534,23 zł

v 2008 rok – 6020,50 zł

v 2009 rok  - 6266,40 zł

v 2010 rok  - 9259,73 zł

 

 

Gorąco dziękujemy za wsparcie!

 

 

Środki uzyskane z wpłat 1% podatku przeznaczamy na działania statutowe (w tym: poszerzenie działalności wydawniczej, organizowanie konkursów, rajdów, prowadzenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku, konserwacja wytypowanych grobów).

 

 

 

 

· redakcja dnia marzec 02 2012 19:11:56 · 0 komentarzy · 1039 czytań · Drukuj

Czego oczekują organizacje pozarządowe od samorządu?

Na zaproszenie Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS przedstawiciele TPZK brali udział w Forum Pełnomocników  ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.


Images: DSC04425.JPG
Marszałek Województwa Łódzkiego Pan Witold Stępień powitał uczestników.
Prezentacji  "Modelu współpracy administracji publicznej i organizacji pozarządowych - wypracowywanie i upowszechnianie standardów współpracy” – dokonał przedstawiciel Centrum OPUS p.  Łukasz Waszak.  Wieloletni Program Współpracy Samorządu Województwa Łódzkiego z organizacjami pozarządowymi – przedstawiła p. Patrycja Wojtaszczyk z Referatu Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi. Omówiono także cele i działania Wojewódzkiej Rady Działalności Pożytku Publicznego planowane w kontekście tworzenia polityk publicznych w województwie łódzkim.

Zaprezentowano koncepcję  działania Forum Pełnomocników ds. współpracy  z organizacjami pozarządowymi w roku 2012 – dyskutowano nad w/w tematami.

Czego oczekują organizacje pozarządowe od samorządu?

Dobrze sformułowała odpowiedź na to pytanie Patrycja Wojtaszczyk z Referatu Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, która ma duże doświadczenie w pracy w NGO – organizacje pozarządowe oczekują od samorządu:

 • Jasnej i czytelnej struktury, z którą mogą się kontaktować,
 • Jednolitych standardów i procedur,
 • Wsparcia i doradztwa,
 • Znajomości i zrozumienia dla specyfiki oraz potrzeb sektora,
 • Dobrej informacji i promocji,
 • Dobrej praktyki oraz innowacyjności we współpracy.                                    fot. Bożena Gajewska

  Spotkania Forum są miejscem edukacji i wymiany doświadczeń  w zakresie współpracy z organizacjami pozarządowymi przy realizacji zadań publicznych.

Przy okazji tego spotkania TPZK wręczyło Panu Marszałkowi Województwa Łódzkiego oraz koordynatorowi ds. współpracy Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi  z organizacjami  pozarządowymi  XV jubileuszowy tom Kutnowskich Zeszytów Regionalnych.


 Images: DSC_0001.JPG fot. Maciej Łaski

· redakcja dnia marzec 02 2012 18:31:43 · 0 komentarzy · 1356 czytań · Drukuj

zapraszamy na interesujące wycieczki

  

 Images: 15.JPG Images: 123.JPG Images: 14.JPG

                Images: 12.JPG   Images: 13.JPG   
fot. Bożena Gajewska                                                                  

 

Wycieczka jednodniowa: 12 maja 2012 r.

 

Tomaszów Maz. i okolice.

 

,, A może byśmy tak najmilszy wpadli na dzień do Tomaszowa….”

zapraszał mistrz Julian Tuwim.

 

My proponujemy:

Skansen Rzeki Pilicy w Tomaszowie Maz.

Rezerwat ,, Niebieskie Źródła”

Kościół Św. Idziego w Inowłodzu.

Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Spale.

Bunkry z II wojny Światowej w Konewce.

Odpoczynek nad Zalewem Sulejowskim.

 

 Koszt 60 zł obejmuje: autokar, przewodnika, wstępy i ubezpieczenie.

 

Wycieczka pięciodniowa   25-29 sierpień 2012 r.

 

Bieszczady   

 

W programie przewidziano:

 

Polańczyk, Rejs statkiem po jeziorze Solińskim, punkt widokowy.

Nawiedzenie Sanktuarium Maryjnego MB Pięknej Miłości.

Solina, spacer po Zaporze Solińskiej, zakup pamiątek, napoi i.t.p.

Myczkowce, zwiedzanie Centrum Ekumenicznego oraz ogrodu biblijnego.

Sanok, największy w Polsce skansen-muzeum budownictwa Łemków, Bojków,

Dolinian i Pogórzan oraz ,, Rynek Galicyjski”

 

Słowacja – Bardejew, Bardejowskie Kupele, Ludomirowa.

Przejazd przez Duklę, Barwinek, Przełęcz Dukielską, Svidnik.

Zwiedzanie Bardejowa – rynek, mury miejskie z basztami, ratusz,

bazylika Św. Idziego [miasto na liście światowego dziedzictwa UNESCO]

Bardejowskie Kupele – XV – wieczne uzdrowiska. Park zdrojowy, pijalnia wód.

Ludomirowa , zwiedzanie cerkwi Św. Michała Archanioła z 1742 r.

[Zakupy za złotówki.]

 Images: 32.JPG Images: 33.JPG Images: 31.JPG

fot. Bożena Gajewska

Obwodnicą  na Przełęcz Wyżniańską 852 m npm [bacówka – zakup serów]

Spacer do schroniska ,,Pod Małą Rawką” [930 m npm]. Panorama Wysokich

Bieszczadów, sesja zdjęciowa, odpoczynek w schronisku.

Czarna, zwiedzanie drewnianej cerkwi greko-katolickiej z 1834 r. [ikonostas]

Przejazd przez Ustrzyki Dolne do Leska, zwiedzanie kościoła, galerii i kirkutu.

 

Zakwaterowanie: Hotel ,,Ranczo” Wołkowyja.

 

W programie przewidziano również ognisko.

 

Koszt 580 zł. w Trzech ratach: do 30.03.2012 – 200zł.

                                                  do 30.05.2012 – 200zł.

                                                  do 30.07.2012 – 180 zł.

Opłata obejmuje: Hotel, 2 posiłki dziennie, autokar, wstępy,

usługi przewodnickie, ognisko i ubezpieczenie.

 

Zainteresowanych prosimy o kontakt: biuro TPZK tel. 24 2547437

· redakcja dnia styczeń 29 2012 22:53:09 · 0 komentarzy · 1255 czytań · Drukuj

podsumowaliśmi 2011 rok...

Przedstawiamy podsumowanie roku 2011, które zostało przedstawione podczas części oficjalnej Koncertu Noworocznego  w dniu 21 stycznia 2012 roku w  Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Kutnie im. Karola Kurpińskiego.

 

Szanowni goście oraz członkowie

Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej  !

 

Zaledwie przed trzema tygodniami zakończyliśmy kolejny rok działalności TPZK, dzisiejszy koncert to świetna okazja do krótkiego jego podsumowania. Ważne miejsce w naszych ubiegłorocznych pracach zajmowała działalność naukowa i wydawnicza. Miniony rok był szczególny albowiem obchodziliśmy jubileusz 15-lecia wydawnictwa Kutnowskie Zeszyty Regionalne. Jej ukoronowaniem była grudniowa promocja wydawnictw regionalnych. Oddaliśmy wówczas do rąk czytelników rocznik „Kutnowskie Zeszyty Regionalne”, tom XV, opublikowany dzięki znaczącemu wkładowi finansowemu samorządu Starostwa Powiatowego w Kutnie i Miasta Kutno oraz „Bibliografię powiatu kutnowskiego za 2010 rok”, tom XII, wydaną we współpracy z Miejską i Powiatową Biblioteką im. Stefana Żeromskiego w Kutnie. Promocję zakończył  koktajl i jubileuszowy pyszny tort.

Przez cały rok w różnorodny sposób popularyzowaliśmy dzieje, folklor, obyczaje, przyrodę oraz zabytki ziemi kutnowskiej. Zorganizowaliśmy  XXIX obchody Święta Pułkowego 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty im. ks. Józefa Poniatowskiego, wzbogacone wykładem pana Marka Wójkowskiego   nt. „Symbolika 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty im. Księcia Józefa Poniatowskiego”  oraz pana Piotra Stasiaka nt. „Tajemnica koszar 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty im. Księcia Józefa Poniatowskiego”. Na zakończenie obchodów Święta Pułkowego prezes TPZK wręczył Jubileuszowe Odznaki 37 PP członkom  Kręgu Dzieci  Rodzin  Wojskowych 37 PP w Kutnie, członkom Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, Muzeum Regionalnemu w Kutnie na ręce dyrektora pana Grzegorza Skrzyneckiego.

Przez dziesięć dni sierpnia członkowie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej Dorota Stanicka, Józef Stańczyk oraz Zbigniew  Suchiński brali udział w  XXXV Targach  Sztuki Ludowej w Krakowie. Targi te  kreują i promują lokalne i regionalne dziedzictwo, twórczość ludową i tradycje regionalne.

Wiele działań poświęcamy pamięci kutnowskiego społecznika - doktorowi Antoniemu Troczewskiemu, którego 150 rocznicę urodzin obchodziliśmy w 2011 roku. W ramach naszych cyklicznych działań zorganizowaliśmy XVIII młodzieżowy rajd pieszy „Śladami działalności dr Antoniego Troczewskiego w 150 rocznicę urodzin”. W maju przedłożyliśmy samorządowi miasta Kutno list intencyjny w sprawie budowy pomnika dr Antoniego  Troczewskiego -  Honorowego Obywatela Miasta Kutna.  We wrześniu zorganizowaliśmy obchody 83 rocznicy śmierci dr  Antoniego Troczewskiego.

Nasi przedstawiciele uczestniczyli w pracach Miejskiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa  w Kutnie. Braliśmy również udział w najpoważniejszych uroczystościach z okazji świąt państwowych, rocznic  na terenie ziemi kutnowskiej.         

 Jedną z największych i najpoważniejszych przedsięwzięć TPZK była organizacja w Dniu Wszystkich Świętych IX kwesty publicznej przeznaczonej na konserwację starych grobów na Cmentarzu Parafialnym w Kutnie. Dzięki społecznej pracy   i zaangażowaniu prawie 110 kwestarzy zebraliśmy rekordową kwotę 10.233,00 zł. Natomiast Społeczny Komitet Opieki nad Cmentarzem Parafialnym w Kutnie przy TPZK prowadził prace  konserwatorskie przy następnych grobowcach  na kutnowskim cmentarzu: nagrobek Anulki Wiśniewskiej, Marcina Białoskórskiego zmarłego w 1889 roku, Aleksandra Janiaka zmarłego w 1928 roku, nagrobek Wiktorii Chawłowskiej zmarłej w  1889 roku, Stanisława Marczewskiego. Przy tych grobach odczyszczono płyty z piaskowca, odczyszczano i zabezpieczano przed korozją ogrodzenie, uporządkowywano teren wokół grobów. Wyremontowano gruntownie nagrobek Edwarda Kopcia (dyrektora cukrowni Marya) zmarłego w 1922 roku, a także grobowiec Jana i Emilii Kamińskich z 1905 roku. Te prace prowadzone były  przez pana Wiesława Domańskiego.

Tradycyjnie prowadziliśmy różnorodne działania na rzecz rozwoju i popularyzacji kolekcjonerstwa. Uczestniczyliśmy   w pracach kapituły Honorowej Nagrody Hetmana Kolekcjonerów Polskich Jerzego Dunin-Borkowskiego i jubileuszowym X  Ogólnopolskim Święcie Kolekcjonerskim „Przeszłość-Przyszłości” w Krośniewicach. W targach i pokazach kolekcjonerskich m.in.  w Łodzi, Gdańsku, Grudziądzu, Spale, Krośniewicach, Wrocławiu.   Przez cały rok raz w miesiącu w „Dworku Modrzewiowym” lub przez naszą siedzibą, organizowaliśmy Kutnowskie Spotkania Kolekcjonerskie.

Braliśmy czynny udział w Regionalnym Kongresie Kultury w Łodzi, który odbył się w październiku ubiegłego roku. Zorganizowaliśmy wycieczkę krajoznawczo-historyczną    w Beskidy i na Węgry oraz   pikniki integracyjne dla członków TPZK  - witaliśmy i żegnaliśmy lato w leśniczówce w Raciborowie.  

            Szanowni goście i członkowie TPZK !

Wymieniając najważniejsze ubiegłoroczne przedsięwzięcia wprost nie sposób pominąć naszej najpoważniejszej inicjatywy kulturalno-oświatowej, skierowanej do starszego pokolenia miasta Kutno i ziemi kutnowskiej. Uniwersytet Trzeciego Wieku przy TPZK działa już piąty rok. Regularnie spotykał się, przygotowując kolejny rok akademicki, zarząd  Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W zajęciach UTW  uczestniczyło ponad 300 słuchaczy biorących udział w różnorodnych zajęciach. Słuchacze w roku akademickim 2011/2012 spotykają  się na wykładach tematycznych (1-2 w miesiącu) oraz zajęciach odbywających się  pięć  dni w tygodniu w różnych sekcjach i grupach problemowych (lektoraty języka niemieckiego i angielskiego, zajęcia z psychologii, taniec, plastyka, informatyka, grupa teatralna, grupa literacka, gimnastyka usprawniająca, basen, wycieczki kulturalno-turystyczne  - średnio 2 w miesiącu).

Dzisiaj ta pierwsza kutnowska uczelnia dla starszego pokolenia powołana do życia przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej (w tym miejscu należy wspomnieć zasługi ś.p. Andrzeja Urbaniaka) coraz szerzej rozwija swoją działalność, stając się ważną instytucją kulturalno-oświatową miasta Kutno.  

Szanowni goście i członkowie TPZK ! 

To tylko najważniejsze ubiegłoroczne dokonania naszego stowarzyszenia. Natomiast ich realizacja byłaby niemożliwa bez wielu innych czynników. Przede wszystkim znaczącego wsparcia finansowego naszych inicjatyw i przedsięwzięć przez samorząd Miasto Kutno i Powiatu Kutnowskiego oraz naszych licznych sponsorów. Również kolejnego elementu - jakże ważnego, jakim była wielka społeczna praca wielu członków i sympatyków TPZK, bez których działalności moja wypowiedź byłaby praktycznie niemożliwa. W sposób szczególny chciałem podziękować za ubiegłoroczne wielkie  zaangażowanie członkom Zarządu TPZK, Zarządowi UTW przy TPZK i Społecznemu Komitetowi Opieki nad Cmentarzem Parafialnym w Kutnie przy TPZK. Dziękuję również za pomoc i współpracę wielu instytucjom kultury i oświaty ziemi kutnowskiej.  

Szanowni gości i członkowie TPZK ! 

W tym roku bieżącym będziemy obchodzili ważną dla Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej rocznicę – 40-lecie  nieprzerwanej działalności Towarzystwa.  Jestem głęboko przekonany, że działania jakie  prowadzimy od czterdziestu lat na rzecz naszej małej ojczyzny przyczynią się  dla lepszego poznania, ochrony i popularyzacji przeszłości, teraźniejszości    i przyszłości ziemi kutnowskiej.                  

 Dziękuję za uwagę.
                                                                                                           Prezes Zarządu TPZK
                                                                                                             Marek Wójkowski

· redakcja dnia styczeń 21 2012 23:20:30 · 0 komentarzy · 1114 czytań · Drukuj

Copyright © 2009 - 2010 by Adam Brzęcki & Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.

stat4u Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!