Nazwa użytkownika Hasło | Rejestracja | Zapomniane hasło

X Święta Kolekcjonerów w Krośniewicach ciąg dalszy...

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej na zaproszenie Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach wzięło udział w   finisażu wystawy „Artyści”. Ta wyjątkowa uroczystość odbyła się w dniu 23 września 2011 r. Ekspozycja, której inauguracja odbyła się podczas X Ogólnopolskiego Święta Kolekcjonerów 4 czerwca bieżącego roku, prezentowała 50 portretów wybitnych Polaków lub osób z Polską związanych – przedstawicieli świata literatury, malarstwa, rzeźby, kina, muzyki, fotografii. W uroczystości zakończenia wystawy wziął udział Czesław Czapliński – autor zdjęć. W trakcie uroczystości wręczone zostały Honorowe Nagrody Hetmana Kolekcjonerów Polskich Jerzego Dunin-Borkowskiego tegorocznym laureatom – Wojciechowi Fibakowi oraz Krzysztofowi Musiałowi, nieobecnym podczas czerwcowego święta (poniższe trzy zdjęcia z tego święta).                             
articles: DSC02670.JPG 
                    articles: DSC02671.JPG
                                             articles: DSC02673.JPG
          Z powodu korków na drodze goście trochę się spóźnili, co nie przeszkadzało jednak w ciepłej i serdecznej atmosferze. Wojciech Fibak obiecał, że przybędzie po odbiór nagrody i słowa dotrzymał, choć zdrowie nie bardzo mu dopisywało.  O godz. 16.30 przywitał gości p.o. dyrektora muzeum Kazimierz Śwircz. Spośród zaproszonych przybyli m.in.: członkowie Kapituły Honorowej Nagrody, wielu jej laureatów (prezes TPZK Marek Wójkowski który już wcześniej został laureatem Honorowej Nagrody Hetmana Kolekcjonerów Polskich Jerzego Dunin-Borkowskiego), przedstawiciele lokalnych władz, dyrektorzy szkół i instytucji kultury z Krośniewic oraz regionu, przedstawiciele mediów, sponsorzy. 
         Images: DSC02669.JPG
                                         articles: DSC03666.JPG   articles: DSC03667.JPG  articles: DSC03668.JPG  articles: DSC03669.JPG  articles: DSC03674.JPG
       Uroczystość poprowadził, jak zwykle niezawodnie, Bohdan Kowalczyk – sekretarz Kapituły, który w kilku słowach streścił genezę Honorowej Nagrody. Po wręczeniu nagród poproszono wszystkich jej laureatów do wspólnego zdjęcia (od lewej: Czesław Czapliński, dr J. Huczkowski, Wojciech Fibak, Andrzej Musiał, Marek Wójkowski; od prawej Bohdan Kowalczyk, Jan Waluś, Stannisław Hyży).
                                                     articles: DSC03681.JPG      
                                                                                   
Na koniec oficjalnej części Czesław Czapliński oficjalnie zamknął wystawę swoich fotografii, jeszcze raz przykuwając uwagę publiczności fascynującymi opowieściami o portretowanych ludziach i sztuce fotografii.
         Wojciech Fibak jest znanym kolekcjonerem polskiego malarstwa. Kolekcja prezentowana jest w założonej przez Wojciecha Fibaka Galerii Sztuki Współczesnej w Warszawie, przy Krakowskim Przedmieściu 5, w której gromadzi polskie malarstwo XIX-wieczne i z 1 poł. XX wieku.  

          Krzysztof Musiał jest  twórcą jednej z największych w kraju kolekcji dzieł sztuki – XIX-wiecznego oraz współczesnego polskiego malarstwa i rzeźby. Wspiera młodych artystów, przedsięwzięcia kulturalne.  W depozyt Muzeum Miasta Łodzi przekazał ponad sto dzieł wybitnych polskich malarzy). Wystawa obejmuje około 120 prac. W większości są to obrazy malarskie, uzupełnione przykładami rzeźby i rysunkami najwybitniejszych polskich artystów, zgromadzonych w ciągu ostatnich kilkunastu lat przez tego biznesmena i mecenasa kultury.

 

· redakcja dnia wrzesień 26 2011 21:37:21 · 0 komentarzy · 1669 czytań · Drukuj

wspominamy Święto Róży 2011....

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej podczas tegorocznego Święta Róży  prezentowało swoją działalność wydawniczą, kolekcjonerską, a także artystyczną twórców ludowych. W piątek, 9 września Uniwersytet Trzeciego Wieku przy TPZK prowadził aukcję obrazów  własnoręcznie malowanych przez słuchaczki UTW. Środki finansowe zebrane podczas aukcji zostaną, jak w poprzednim roku przekazane do Hospicjum Kutnowskiego.

Z domku wystawienniczego, w którym w dniach 9-11 września 2011 roku  proponowaliśmy naszą bogatą ofertę mieszkańcom Kutna oraz gościom z całej Polski  słychać  było dźwięki katarynki oraz  niezwykłą papugę….blisko było też do Muzeum Regionalnego, gdzie prezentowana była XXXVII Wystawa Róż i Aranżacji Florystycznych pt. „Laboratorium florysty”, która w tym roku poświęcona była Marii Curie-Skłodowskiej.

Pogoda była wspaniała, więc od rana do wieczora swoje wyroby artystyczne – rzeźbę, malarstwo, koronkarstwo prezentowali Józef Stańczyk, Urszula Jędrzejczak, Józef Marciniak oraz inni członkowie TPZK.
           Images: DSC03522.JPG
                                                       Images: DSC03523.JPG
                                                                                                                         Images: DSC03546.JPG
          Images: DSC03549.JPG
                                 Images: DSC03547.JPG
                                                        Images: DSC03569.JPG
                                                                                    Images: DSC03571.JPG
          Images: DSC03574.JPG
                           Images: DSC03553.JPG
                                                     Images: DSC03561.JPGImages: DSC03601.JPG
· redakcja dnia wrzesień 26 2011 21:30:37 · 0 komentarzy · 1323 czytań · Drukuj

Pamięci doktora Antoniego Troczewskiego

W dniu 22 września 2011 roku, jak co roku, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej uroczyście  obchodziło 83 rocznicę śmierci wybitnego kutnowianina, Honorowego Obywatela miasta Kutna, dr Antoniego Troczewskiego. Uroczystości miały miejsce przy grobie Doktora na Cmentarzu Parafialnym w Kutnie o godz.16.oo. Prezes TPZK pan Marek Wójkowski przybliżył zebranym postać Doktora Antoniego Troczewskiego. Jak zawsze, ten kutnowski regionalista, przypomniał ciekawe fakty z życia tego kutnowskiego społecznika. Zaprezentował zebranym bardzo cenną, unikatową ręcznie malowaną kartkę pocztową – jedną z wielu,  które wydrukowane zostały z inicjatywy Doktora, później malowali je członkowie Towarzystwa Dobroczynnego, a następnie rozprowadzane  były w celu zebrania funduszy na społeczny cel. Kartka datowana jest 4 marca 1907 roku i pochodzi ze zbiorów Marka Wójkowskiego.

Images: DSC03648.JPG

           Images: DSC03649.JPG
          Images: DSC03622.JPG 
          
         W uroczystości brali udział nauczyciele i młodzież szkolna z kutnowskich szkół: Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 im. dr A. Troczewskiego, I LO im. Jana Henryka Dąbrowskiego, II LO im. Jana Kasprowicza, zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Kutnie oraz przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej. Na uroczystości obecny był także Wicestarosta Kutnowski pan Konrad Kłopotowski, Zastępca Prezydenta Miasta Kutno pan Zbigniew Wdowiak, przedstawiciele Rady Miasta w Kutnie wraz z przewodniczącym Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Informacji panem Mariuszem Sikorą, przedstawiciele Muzeum Regionalnego w Kutnie wraz z dyrektorem panem Grzegorzem Skrzyneckim, a także członkowie TPZK. Przybyli również przedstawiciele załogi szpitala kutnowskiego wraz z prezesem zarządu panem Piotrem Okońskim. Kutnowski Szpital Samorządowy znów nosi imię dr Antoniego Troczewskiego. Głos zabrał Wicestarosta, który  w kilku słowach wspomniał kutnowskiego społecznika.  Złożono kwiaty na grobie Doktora, a także pod tablicą pamiątkową poświęconą Jego pamięci, umieszczoną na frontonie willi, w której zamieszkiwał.

Images: DSC03610.JPG
                                                                
                                                                    Images: DSC03615.JPG
Images: DSC03636.JPG

                                                      Images: DSC03627.JPG

                                                                                                  Images: DSC03662.JPG
           Bardzo cieszy nas fakt, że społeczność kutnowska  kultywuje pamięć o dr Troczewskim i jego pracy społecznej  na rzecz mieszkańców Kutna.  Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej od kilkudziesięciu lat stara się ocalić od zapomnienia tę zasłużoną dla naszej „małej ojczyzny” postać.

Wszystko to, co powstało dzięki Jego pracy i poświęceniu  służy nam, mieszkańcom  Kutna do dzisiaj.  Do tych  namacalnych śladów działalności Doktora należą Dom Dochodowy Straży Pożarnej, który jest modernizowany i będzie spełniał tę samą rolę teatralną, co przed II wojną światową; budynek Szkoły Podstawowej nr 4 – dawny Sierociniec, budynek Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 im. dr A. Troczewskiego – który został wybudowany dla potrzeb pierwszej szkoły średniej w Kutnie - Szkoła Realna Polskiej Macierzy Szkolnej. Instytucje  te, a także budynki w których się mieściły, powstały dzięki inicjatywie i zaangażowaniu Doktora. Antoni Troczewski przybył do Kutna w wieku 30 lat, a mając lat 58 w  grudniu 1919 roku  otrzymał godność honorowego obywatela miasta Kutna. Społeczeństwo kutnowskie tak wielkim szacunkiem darzyło Doktora, że tytuł ten otrzymał  za życia i cieszył się nim jeszcze prawie  dziesięć lat.

                                                                               Images: DSC03650.JPG
         Warto o tym wszystkim mówić i pisać w tym szczególnym czasie – w tym roku obchodzimy 150 rocznicę urodzin dr Antoniego Troczewskiego.
Z tej okazji TPZK wystąpiło do Rady Miasta Kutna i Prezydenta Miasta z listem  intencyjnym w sprawie budowy w Kutnie pomnika doktora Antoniego Troczewskiego. Poniżej publikujemy ten list.

 

                                             articles: list intencyjny Troczewski 001.jpg

 

 

· redakcja dnia wrzesień 22 2011 21:25:38 · Czytaj więcej · 0 komentarzy · 1693 czytań · Drukuj

III festyn organizacji pozarządowych

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej w tym roku zostało zaproszone do udziału w festynie organizacji pozarządowych działających w Kutnie. Był to już  trzeci   festyn, który tym razem miał miejsce w  parku Traugutta w dniu 2 września 2011 roku. W trzech namiotach prezentowaliśmy nasze osiągnięcia tj.  w I namiocie wystawiliśmy publikacje – Kutnowskie Zeszyty Regionalne i inne wydawnictwa regionalne oraz  medalierstwo; w II namiocie prezentowaliśmy działalność Uniwersytetu Trzeciego Wieku i jego wydawnictwa; a w III namiocie swoją rzeźbę prezentowali nasi członkowie – Józef Stańczyk, Sławomir Suchodolski i Józef Marciniak. Nieprzerwanie od godziny 13.oo do 19.oo nasze stoisko było czynne dla zainteresowanych, a o TPZK opowiadali chętnym Marek Wójkowski – prezes TPZK oraz Maria Wierzbicka viceprezes TPZK. Na pięknie udekorowanym „jesiennym stole ekologicznym” prawdziwą furorę  zrobił na  biorących udział w festynie  staropolski przepis na surowe ogórki w miodzie, które cieszyły się niegasnącą popularnością.

 

Organizacje pozarządowe – ta nazwa odwołuje się do pojęcia rządu (państwa) i podkreśla, „nierządowość” i niezależność – przynajmniej w sferze ideologii – tych organizacji. Jest przeniesieniem z języka angielskiego (non-govermental organizations), dlatego często również w Polsce używa się angielskiego skrótu NGO. Obiegowo przez organizacje pozarządowe rozumie się stowarzyszenia i fundacje, choć Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie wprowadziła rozszerzoną definicję organizacji pozarządowej.

(podajemy za  portalem WWW.ngo.pl )

 

Organizatorami festynu są: MOPS, Urząd Miasta, Społeczna Fundacja Miasta Kutna, Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS i Ja-Ty-My - Wsparcie Społeczne.

Images: festyn_organizacji_pozarzad.JPG 

articles: Kopia (2) DSC03442.JPG

articles: Kopia DSC03443.JPG

articles: Kopia DSC03432.JPG

articles: Kopia DSC03457.JPG

articles: Kopia DSC03431.JPG

Images: Kopia DSC03456.JPG

· redakcja dnia wrzesień 04 2011 16:51:56 · 0 komentarzy · 1328 czytań · Drukuj

XXXV Jubileuszowe Targi Sztuki Ludowej

Kutnowscy twórcy ludowi wystawiali „rzeźbę kutnowską” na XXXV Jubileuszowych  Międzynarodowych
Targach Sztuki Ludowej!

Kraków Rynek Główny 19 - 28 sierpnia 2011 roku

 

Przez dziesięć dni sierpnia członkowie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej Dorota Stanicka, Józef Stańczyk, Józef Marciniak oraz Zbigniew  Suchiński brali udział w  XXXV Targach  Sztuki Ludowej w Krakowie. Targi te  kreują i promują lokalne i regionalne dziedzictwo, twórczość ludową i tradycje regionalne. W trakcie trwania Targów  wystawiają się na stoiskach    twórcy, którzy poświęcając czas pokazują  swoje prace i proces ich tworzenia. Na Rynku pojawia się około 120 kramów ze sztuką ludową i rękodziełem artystycznym, prowadzonych przez Spółdzielnie i Spółki Cepeliowskie oraz twórców ludowych. Raz w roku przez 10 dni jest szansa, by  pokazać to, co najpiękniejsze, co jeszcze nie zaginęło  w tradycji rzeźby ludowej  regionu kutnowskiego mieszkańcom Krakowa  i turystom przyjeżdżającym do tego miasta nie tylko z Polski, ale i zza granicy. Przez ten czas  na Krakowskim Rynku Głównym  prezentują się przede wszystkim twórcy i rzemieślnicy – około  450 osób z różnych stron Polski - oraz nasi sąsiedzi, jak: Słowacja, Czechy, Austria, Węgry, Ukraina, Białoruś, Rosja oraz Litwa. Pokazywane jest  tutaj  to, co jeszcze jest żywe w polskiej kulturze rodzimej. Targom towarzyszą prezentacje zespołów artystycznych ludowych z różnych stron świata (około 150), m.in.: zespołów pieśni i tańca zrzeszonych w „Cepelii” oraz uczestników Międzynarodowego Festiwalu Ziem Górskich z Zakopanego, z Azji, Afryki, Ameryki Południowej, Europy, Kazachstanu, Rosji, Republik Kaukaskich. Poszczególne dni na estradzie poświęcone są  różnym krajom, regionom, województwom, miastom, miasteczkom oraz wioskom, gdzie prezentują  się twórcy ludowi oraz kapele, gawędziarze, zespoły pieśni i tańca, zespoły gospodyń wiejskich, domy kultury i regionalne zrzeszenia.

Rzeźba ludowa jest naszym  lokalnym bogactwem kulturowym. Region kutnowski może poszczycić się ponad trzydziestu twórcami, których sztuka znana jest już nie tylko w kraju, ale  w  całej  Europie, a  nawet  na  innych  kontynentach.  Rzeźbiarze  ci  przez  okres wielu lat  doskonalenia warsztatu i własnych poszukiwań twórczych stworzyli tzw. "kutnowską szkołę rzeźbienia".

Udział w Targach jest promocją „rzeźby kutnowskiej”, naszego regionalnego dziedzictwa na arenie nie tylko kraju, gdyż impreza ta ma charakter międzynarodowy.

Stoisko kutnowskich twórców ludowych  z własnoręcznie wykonanymi rzeźbami podczas   Cepeliady pozwala  budować naszą markę - „kutnowską szkołę rzeźbienia”, już rozpoznawalną na rynku sztuki ludowej w Polsce i za granicą.

Targi organizowane są przez Fundację „ Cepelia” Polska Sztuka i Rękodzieło poprzez Biuro Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej, 31-141 Kraków, ul. Słowiańska 3,  www.cepelia.krakow.pl

 

Wyjazd i pobyt  twórców ludowych na Cepeliadę został zorganizowany dzięki dotacji z budżetu miasta Kutno.
Images: STA70630.JPG

Images: STA70629.JPG

Images: STA70627.JPG

· redakcja dnia wrzesień 04 2011 16:25:49 · 0 komentarzy · 4700 czytań · Drukuj

już czas na pożegnanie lata.....

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej informuje, że nie przyjmuje już zapisów  na piknik „Pożegnanie lata”, który organizowany jest, jak co roku,  w leśniczówce w Raciborowie. Piknik będzie obfitował w jak zawsze, w różne atrakcje kulinarne..... od wiejskiego stołu i pysznego smalcu  do grilla, a i słodkości też się znajdą!  Oczywiście, nie zabraknie konkursów oraz wspólnych śpiewów i  tańców  wokół  ogniska. W  loterii fantowej  szczęście dopisze każdemu! ...bo  każdy los wygrywa!
Autobus będzie czekał na chętnych pod Dworkiem Modrzewiowym w dniu 16 września 2011 r. o godz.16.oo. Powrót przewidywany jest, gdy już wszyscy uczestnicy pikniku  zmęczą się hasaniem wokół ogniska....

· redakcja dnia sierpień 16 2011 19:57:10 · 0 komentarzy · 1375 czytań · Drukuj

Uwaga! Rekrutacja na rok akademicki 2011/2012 UTW

15 czerwca rusza rekrutacja na nowy rok akademicki 2011/2012 na Uniwersytecie Trzeciego Wieku przy Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej. Jeśli masz minimum 50 lat, chcesz rozwijać swoje pasje i zainteresowania - nie przegap tej okazji!

Zapisy na nowy rok akademicki przyjmujemy w siedzibie TPZK w Kutnie (Dworek Modrzewiowy), ul. Narutowicza 20 w dniach 15 - 17 czerwca (środa, czwartek, piątek) w godz. 9.00 - 12.00 oraz 14.00 - 17.00.

Opłata wynosi: 60 zł czesne + dodatkowo 10 zł wpisowego dla rozpoczynających naukę. Dla małżeństw obowiązuje zniżka - 50 zł czesnego od osoby.

Zapisujący się zobowiązani są okazać dowód wpłaty czesnego na rzecz UTW (numer konta poniżej).

Prosimy obecnych słuchaczy o przyniesienie legitymacji UTW do podstemplowania na nowy rok akademicki.

W tym roku istnieje możliwość zapisania słuchacza przez inną osobę w przypadku, gdy osoba zapisująca posiada dowód wpłaty czesnego, wystawiony na osobę zapisywaną oraz zna jej dane osobowe.

Uwaga! Ze względu na bardzo duże zainteresowanie uczestnictwem w zajęciach UTW informujemy, że osoby, które nie zapiszą się w podanym terminie rekrutacji, będą zapisywane na listę rezerwową, nawet jeśli będą posiadały dowód wpłaty czesnego.

· redakcja dnia czerwiec 16 2011 22:25:52 · 0 komentarzy · 1351 czytań · Drukuj

Czwarty rok na Uniwersytecie Trzeciego Wieku już za nami...

W dniu 14 czerwca 2011 roku Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej uroczyście zakończył  rok akademicki  2010/2011.  Spotkanie studentów odbyło się w gościnnej auli Wyższej Szkoły Gospodarki Krajowej. Jest to już czwarty rok akademicki, w którym to uczestniczyła rekordowa ilość słuchaczy – 293 osoby.  Aula ledwie pomieściła wszystkich chcących wziąć udział w zakończeniu roku. Odśpiewano hymn kutnowskiego UTW, po czym sprawozdanie złożyła w imieniu Rady Słuchaczy pani Marlena Kluk. Rozstrzygnięto konkurs plastyczny dla dzieci pt. „Uniwersytet mojej babci, mojego dziadka”. Nagrody otrzymali: w kategorii przedszkola – Amelka Tarnowska, w kategorii 7-10 lat - Kinga Łuczak, w kategorii 11-15 lat – Bartosz Łuczak.  W imieniu zarządu UTW, sprawozdanie z działalności złożyła pani Maria Wierzbicka. Starosta Kutnowski pani Mirosława Gal Grabowska w kilku słowach wyraziła uznanie dla pracy i zaangażowania słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Vice Prezydent Miasta Kutno  pan Zbigniew Wdowiak pogratulował osiągnięć UTW, z zainteresowaniem przeglądał książkę zatytułowaną „Gdy dziadkowie byli dziećmi”, która została wydana w tym roku. Vice prezes zarządu TPZK pan Karol Koszada  podziękował zebranym słuchaczom  za ich nieustanną chęć do poszerzania wiedzy, optymizm i autentyczną radość z bycia studentem UTW. Następnie wręczył członkom zarządu UTW kwiaty. Bukiety kwiatów od słuchaczy UTW otrzymali Starosta Kutnowski i Vice Prezydent -  w ten sposób podziękowano za wsparcie, jakie otrzymuje od władz samorządowych Uniwersytet Trzeciego Wieku. Gdy część oficjalna dobiegła końca, na scenę wyszła grupa teatralna „Maska 2”, która zaprezentowała zebranym  skecze i popisy gimnastyczne.

news: utw 2011.JPG Images: utw11e.JPG Images: utw11c.JPG

Images: utw11a.JPG Images: utw11f.JPG Images: utw11d.JPG

· redakcja dnia czerwiec 15 2011 20:49:00 · 0 komentarzy · 1460 czytań · Drukuj

4 czerwca 2011r. w Krośniewicach X Ogólnopolskie Święto Kolekcjonerów

Program

 

10.00 – uroczyste otwarcie wystawy fotografii Czesława Czaplińskiego, pt. „Artyści”

11.00 – oficjalne otwarcie X Ogólnopolskiego Święta Kolekcjonerów przez Witolda Stępnia, Marszałka Województwa Łódzkiego

11.1010 lat Święta Kolekcjonerów i Honorowej Nagrody Hetmana Kolekcjonerów Polskich Kazimierz Śwircz, Dyrektor Muzeum w Krośniewicach

11.25Rola kolekcjonerstwa w ochronie polskiego dziedzictwa historycznego i kulturalnego – prof. dr hab. Andrzej Rottermund, Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie

11.45Kolekcjonerstwo w XXI wiekuRyszard Kruk, www.kolekcjonerstwo.pl; oraz mecenas Leszek Koziorowski, www.historycznepapiery.pl

12.00 – wręczenie Honorowych Nagród Hetmana Kolekcjonerów Polskich, prowadzenie uroczystości Bohdan Kowalczyk, sekretarz kapituły

12.30 – przerwa kawowa

13.00 – Prezentacje multimedialne:

- Kolekcjonerstwo a InternetKonrad Szukalski, www.agraart.pl,

- Działalność Edukacyjna i Turystyczna Siedleckiego Klubu KolekcjonerówSławomir Kordaczuk

13.30 – pokaz filmu Czesława Czaplińskiego i Krzysztofa Strykiera, pt. „Kolekcjoner Jan Nowak Jeziorański”

14.00 – uroczysty obiad wydany przez władze powiatu kutnowskiego – słowo do uczestników Mirosława Gal-Grabowska, starosta kutnowski

15.00 – dyskusja panelowa – Nowoczesne kolekcjonerstwo, jakie jest, jakie być powinno? – zaproszeni do udziału: Bogdan Deptuła, redaktor naczelny Art & Business; redaktor Janusz Miliszkiewicz, Rzeczpospolita; Jacek Jackowski, www.filokartysta.pl; Marek Sosenko; Ryszard Kondrat, www.wcn.pl; przedstawiciel Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego; Marek Świca, Wicedyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie; Jolanta Leśniewska, Kierownik Archiwum Państwowego w Kutnie

16.00 – zakończenie i podsumowanie X Święta Kolekcjonerów – dr Jerzy Huczkowski, Stowarzyszenie Antykwariuszy Polskich i Julianna Barbara Herman, Burmistrz Krośniewic.

X Świętu Kolekcjonerów towarzyszyć będą:

X Targi „Na skrzyżowaniu” – skwer na pl. Wolności 1, godz. 8.00-15.00

występy artystyczne

pokaz współczesnych i zabytkowych motocykli

 

Z okazji jubileuszowego X Święta Kolekcjonerów i dziesiątej edycji Honorowej Nagrody Hetmana Kolekcjonerów Polskich, dzięki pomocy wielu sponsorów, Muzeum wydaje okolicznościową plakietę, której autorem jest artysta plastyk Tadeusz Tchórzewski, a wybita zostanie w Mennicy Polskiej w Warszawie. Na plakiecie z lewej strony znajduje się portret patrona muzeum i Honorowej Nagrody, na prawo od niego wizerunek dyplomu i pierścienia Honorowej Nagrody oraz buławy hetmańskiej J. Dunin-Borkowskiego; w górnej partii plakiety nazwa i data imprezy, której jest poświęcona, w dolnej części nazwa muzeum – organizatora Święta Kolekcjonerów i wydawcy plakiety.

Plakieta, jednostronna, o wymiarach 55 x 70 mm tłoczona w tombaku, srebrzona i oksydowana, wykonana zostanie w nakładzie 200 sztuk, z czego 80 egzemplarzy jest przeznaczonych do wolnej sprzedaży w cenie 150 zł/1 sztukę.

Plakietę można będzie nabyć podczas Święta Kolekcjonerów, 4 czerwca, można też zamówić ją wcześniej, wpłacając równowartość ceny plakiety na konto:

Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach

nr 25 1240 3190 1111 0000 2983 7322

Zamówione egzemplarze można będzie odebrać osobiście w muzeum 4 czerwca i w dniach następnych. Na życzenie zamawiającego, muzeum może przesłać zamówioną plakietę na wskazany adres, za zaliczeniem pocztowym.

Na zdjęciu gipsowy projekt plakiety.

Images: plakietka.jpg 

 

· redakcja dnia czerwiec 02 2011 23:06:15 · 0 komentarzy · 1613 czytań · Drukuj

Organizacje pozarządowe dla regionu łódzkiego


news: organizacje pozarzadowe w Lodzi.JPG

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej w związku z  zaproszeniem Wojewody Łódzkiego Jolanty Chełmińskiej oraz Marszałka Województwa Łódzkiego Witolda Stępnia uczestniczyło w spotkaniu przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz innych podmiotów prowadzących działalność pożytku publicznego na terenie województwa łódzkiego. Spotkanie odbyło się w dniu 24 maja 2011 r. o godz. 10.00 w Dużej Sali Obrad Rady Miasta Łodzi przy ul. Piotrkowskiej.   Temat spotkania:  „Organizacje pozarządowe dla regionu łódzkiego”.
Licznie zgromadzonych uczestników spotkania powitała Wojewoda Łódzki Jolanta Chełmińska. Patrycja Wojtaszczyk, Koordynatora ds. współpracy z organizacjami  pozarządowymi w Kancelarii Marszałka omówiła Program Współpracy Województwa Łódzkiego z organizacjami pozarządowymi realizowany w 2011 r. oraz zasad powołania Wojewódzkiej Rady Działalności Pożytku Publicznego.

Images: organizacje pozarzadowe  sala w Lodzi.JPG

Następnie Wiesława Zewald  Doradca  Wojewody Łódzkiego oraz Anetta Chlebicka, Kierownika Oddziału Wsparcia  i Integracji w Wydziale Polityki Społecznej Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego  w Łodzi przedstawiły projekt Programu Współpracy Wojewody Łódzkiego  z organizacjami pozarządowymi na 2012 r.
Joanna Wierzbicka, Zastępca  Kierownika Oddziału Wsparcia i Integracji Wydziału Polityki Społecznej Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi omówiła  konkursy organizowane przez Wydział Polityki Społecznej  oraz zasady  przyznawania i rozliczania dotacji.
Po wysłuchaniu tych informacji i braku chętnych do dyskusji zakończono spotkanie. W  kuluarach przedstawiciele organizacji pozarządowych z regionu łódzkiego przez kilkadziesiąt minut rozmawiali ze sobą, przekazując sobie doświadczenia i poglądy na tematy poruszane na spotkaniu.
· redakcja dnia maj 28 2011 16:16:28 · 0 komentarzy · 1421 czytań · Drukuj

Dziękujemy za tak liczny udział w XXIX Święcie Pułkowym 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty im. Księcia Józefa Poniatowskiego

Newsy

W dniu 26 maja 2011 roku, przy tablicy pamiątkowej umieszczonej   na budynku dawnych  koszar wojskowych przy ul.Grunwaldzkiej 1  mieszkańcy Kutna uroczyście uczcili pamięć żołnierzy 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty im. Księcia Józefa Poniatowskiego.
Uroczystości zostały zorganizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, Miejski Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Kutnie oraz Muzeum Regionalne w Kutnie.
W uroczystości udział wzięły delegacje władz samorządowych miasta i powiatu – vice prezydent Kutna pan Zbigniew Wdowiak oraz wicestarosta pan Konrad Kłopotowski, wiceprzewodniczący Rady Powiatu pan Zdzisław Sapiejka.
Przybyły poczty sztandarowe uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Kutnie, Szkoły Podstawowej w Szczycie, Szkoły Podstawowej w Pleckiej Dąbrowie, Gimnazjum nr 1 w Kutnie, Gimnazjum nr 2 w Kutnie, Liceum Ogólnokształcącego PUL. Wartę honorową pełnili uczniowie Liceum Ogólnokształcącego PUL imienia 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty w Kutnie, którzy na uroczystość przybyli wraz z pułkownikiem dr inż. Remigiuszem Wiśniewskim. 
Członkowie Kręgu Dzieci  Rodzin  Wojskowych 37 PP w Kutnie licznie uczestniczyli w obchodach Święta Pułkowego. Przybyli także harcerze kutnowskiego Hufca Związku Harcerstwa Polskiego, członkowie Stowarzyszenia Historycznego Pułk 37.  Z uwagi na to, że przedstawiciele szkół nie mogli przybyć na popołudniowe spotkanie do Muzeum Regionalnego, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej wręczył  Jubileuszowe Odznaki 37 PP Szkole Podstawowej w Szczycie i Szkole Podstawowej w Pleckiej Dąbrowie, które noszą imię pułku.
Po południu w siedzibie Muzeum Regionalnego odbyły się wykłady: pana Marka Wójkowskiego – prezesa zarządu TPZK nt. „Symbolika 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty im. Księcia Józefa Poniatowskiego”  oraz pana Piotra Stasiaka nt. „Tajemnica koszar 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty im. Księcia Józefa Poniatowskiego”. Na zakończenie obchodów Święta Pułkowego prezes TPZK wręczył Jubileuszowe Odznaki 37 PP członkom  Kręgu Dzieci  Rodzin  Wojskowych 37 PP w Kutnie, członkom Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, a także Muzeum Regionalnemu w Kutnie na ręce dyrektora pana Grzegorza Skrzyneckiego.

Cieszy nas, że pamiętacie o 37 Łęczyckim Pułku Piechoty im. Księcia Józefa Poniatowskiego.

Images: 437pp.JPG Images: 137pp.JPG Images: 537pp.JPG

Images: 637pp.JPG Images: 237pp.JPG Images: 337pp.JPG

· redakcja dnia maj 26 2011 21:43:35 · 0 komentarzy · 1491 czytań · Drukuj

Copyright © 2009 - 2010 by Adam Brzęcki & Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.

stat4u Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!