Uczyć o ludobójstwie
Dodane przez redakcja dnia Październik 10 2017 23:02:39

W dniach 8-9 października 2017 r. w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja edukacyjna „Uczyć o ludobójstwie”.

          Images: KONFERENCJAUCZYCOLUDOBOJSTWIE 3.JPGPrzekazywanie młodym ludziom wiedzy o tragedii ludobójstwa jest obowiązkiem  demokratycznych systemów edukacji. „Uczyć o ludobójstwie” to mierzyć się z faktami historii, ale  i stawiać fundamentalne kwestie etyczne, a także dotykać sfery uczniowskiej tożsamości i zdolności odczuwania empatii. Są to najpoważniejsze wyzwania, niekiedy  zmieniające życiowe  wybory nauczycieli i uczniów. Podczas dwóch całodziennych sesji uczestnicy konferencji dyskutowali  m.in. o globalnych kontekstach ludobójstwa, metodologii badań i języku współczesnych mediów,  a także o sprawach związanych ściśle z praktyką pracy szkolnej.       
         Prezes TPZK, Bożena Gajewska, uczestniczyła w konferencji. W gronie ekspertów, zajmujących się edukacją, badaniami nad Zagładą oraz innymi przypadkami ludobójstwa, uczestnicy zastanawiali się, jak we współczesnej szkole i poza nią zajmować się tematyką. Zastanawiali  się także nad tym, jak kształtować wśród młodzieży postawę empatii i otwartości na różnorodność kulturową, etniczną i religijną.  Naszymi prelegentami byli zarówno praktycy, jak i naukowcy, z Polski, Izraela i USA.
         Wszystkich uczestników konferencji powitał Dariusz Stola – dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich. W temat wprowadził nas swoim wykładem Ludobójstwo  – definicja, badania, polityka prof. Lech Nijakowski. W dyskusja na temat  Różne oblicza ludobójstwa udział wzięli: Konstanty Gebert: Ludobójca jako człowiek moralny,   dr Joanna Palewicz -Kwiatkowska: Zapomniana lekcja historii  – dlaczego nie  uczymy o Zagładzie Romów?, Alex Danzig: Holokaust jako fenomen bez precedensu.

         Images: KONFERENCJAUCZYCOLUDOBOJSTWIE 2.JPG
Następną dyskusję moderowała  Monika Koszyńska. W dyskusji udział wzięli: Beata Biel, dr Aleksandra Piotrowska: Czy media  promują czy zabijają empatię wobec ofiar konfliktu? Jak reagować na  fałszywe wiadomości?.
Ciekawą prezentację na temat Auschwitz w świadomości polskich uczniów. Badania z 2016 roku przedstawiła dr Alicja Bartuś.

        Images: KONFERENCJAOLUDOBOJSTWIE 5.JPG W dyskusji   nt. Pamięć, świadkowie moderatorką była Kazimiera Szczuka.  Prof. Jacek Leociak: Wobec Zagłady. Świadectwa, teksty, fakty, dr Dobrochna Kałwa: Praca ze świadkiem - wyzwania i problemy, a dr Sonia Ruszkowska: Zagłada Żydów czyli kogo...? Kilka uwag o trudnościach w edukowaniu młodzieży. Dr Mirosław Tryczyk: Osobiste wymiary badań prowadzonych nad  pogromami Żydów z 1941 roku na Podlasiu

         Z ogromnym zainteresowaniem słuchaliśmy wykładu  prof. Petera Hayes:  Zagłada  – nowe odpowiedzi na stare pytania.

        W dyskusji Kiedy i jak uczyć o ludobójstwie? udział wzięli: Tomasz Michaldo: Działalność Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Miejscu Pamięci Auschwitz, Robert Szuchta: Czego polska szkoła uczy o ludobójstwie?, Arkadiusz Walczak: Zobaczyć, uwierzyć. Perspektywa wizualna oraz Mirosław Wieteska:  „Jądro ciemności“ Josepha Conrada jako lektura szkolna.
        Images: KONFERENCJAUCZYCOLUDOBOJSTWIE 1.JPG