2017 rokiem Tadeusza Kościuszki
Dodane przez redakcja dnia Listopad 04 2017 19:37:46

      W październiku 2017 r. miała  miejsce 200. rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki - Najwyższego Naczelnika Siły Zbrojnej Narodowej ogólnonarodowego powstania, zwanego insurekcją kościuszkowską, polskiego i amerykańskiego generała, „niezłomnego bojownika w walkach o niepodległość". Sejm Rzeczypospolitej Polskiej  ustanowił rok 2017 rokiem  Kościuszki.


      Tadeusz Kościuszko zajmuje szczególne miejsce w panteonie narodowych bohaterów. Jest symbolem wolności i wzorem patrioty nie tylko dla obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. Uosabiał najlepsze wartości: tolerancję i równość. Thomas Jefferson, jeden z autorów amerykańskiej Deklaracji Niepodległości, nazwał Tadeusza Kościuszkę najprawdziwszym synem wolności, oddając mu hołd w związku z jego działalnością w Stanach Zjednoczonych Ameryki". 

      Images: KOPIECKOSCIUSZKI.jpg   
      W Kutnie, w 1917 roku, dla uczczenia 100 rocznicy śmierci Naczelnika, usypany został Kopiec Kościuszki przy ul. Płockiej, którą wtedy też przemianowano na ul. Kościuszki. Obok Kopca zaczęto tworzyć wtedy park Kościuszki i miało to być miejsce  patriotycznych zgromadzeń.

      Czy wiesz, że ... w Tygodniku Kutnowskim w roku 1919 pisano:


       Images: KOPIECKOSCIUSZKI TYGODNIK KUTNOWSKI 2.jpg
 

      Images: KOPIECKOSCIUSZKI TYGODNIK KUTNOWSKI 1.jpg