Wydana została książka poświęcona dawnym właścicielom Żychlina - Pruszakom
Dodane przez redakcja dnia Styczeń 07 2018 22:29:08

Images: PROMOCJA PRUSZAKOWIE 3.JPG


5 stycznia  gościliśmy w  Żychlińskim Domu Kultury, gdzie  odbyło się ciekawe spotkanie związane z prezentacją książki wydanej przez Towarzystwo Miłośników Historii Żychlina, autorstwa Moniki Sylwestrowicz poświęconej dawnym właścicielom Żychlina rodzie Pruszaków pt. „Dziedzictwo Pruszaków”.

Monika Sylwestrowicz z domu Krupińska urodziła się w Kutnie, obecnie mieszka w Żychlinie i jak o sobie mówi, że jest człowiekiem wielu pasji „człowiekiem renesansu”. Całą rodziną zaangażowani są w życie lokalnej społeczności. Jest członkiem i aktywną działaczką Towarzystwa Miłośników Historii Żychlina, które doprowadziło do wydania tej książki.

Zawodowo związana jest z naturoterapią. Historię łączy ze zdrowiem m. in. kodów rodowych, wykorzystując genealogię, stąd nasza fizyczność, zdrowie, charakter, tradycje, o czym sami nieświadomie nie wiemy podobne są do naszych przodków.

Rodziną Pruszaków zainteresowała się poszukując członków swojej rodziny, Szukając Bronisławy Krubińskiej z Żochowskich trafiła na Sewerynę Pruszakową z Żochowskich[ literatka i patriotka XIX w.] była pierwszą żoną Tomasza Pruszaka i tak autorka zafascynowała się rodziną Pruszaków. Postanowiła więc opracować historię tej rodziny w części związanej z miastem Żychlinem i nie tylko. Nadmienić należy, iż Seweryna była wnuczką , a imię odziedziczyła po dziadku Sewerynie Trzcińskim, konfederacie barskim, właściciela wsi Sklęczki k. Kutna.

Rodzina Pruszaków na trwale wpisała się w historię miasta i okolic. Saga ich żychlińskiej rodziny zaczęła się od 1777 roku, a protoplastą był Tomasz Tadeusz.
Przez prawie 100 lat byli właścicielami Żychlina, a przez 200 lat związani byli z historią miasta, które w 2017 roku obchodziło 620 rocznicę istnienia jako miasto.

Images: PROMOCJA PUBLIKACJA PRUSZAKOWIE.JPG Images: PROMOCAJ PUBLIKACJA PRUSZAKOWIE 2.JPG
Byli dobrymi gospodarzami, więc miasto zawdzięcza im swoje najcenniejsze budowle: kościół parafialny z dzwonnicą i ogrodzeniem, nieistniejące już jatki, wiele kamienic, cmentarz, pałacyk i dworek w Budzyniu, pałac i kościół w Śleszynie. Ich posiadłości sięgały od Żychlina aż po Warszawę. Pruszakowie byli także właścicielami Sannik.

Zaprzyjażnieni także z rodziną Chopinów. W majątku rodziny w Sannikach wielokrotnie przebywał Fryderyk Chopin, który był szkolnym przyjacielem Konstantego Pruszaka i jego siostry Aleksandry.

Należy wspomnieć, iż w pałacu w Sannikach odbywają się obecnie często koncerty chopinowskie.

Ważnym gościem wieczoru był potomek rodziny Pan Profesor Aleksander Pruszak. Podziękował pani Monice Sylwestrowicz za trud jaki włożyła za napisanie książki i wręczył jej piękny bukiet kwiatów.

Profesor Pruszak, krótko opowiedział o sobie. Z wykształcenia jest ekonomistą, był kierownikiem obrotu walutowego w Centralnym Banku Polskim w Warszawie. Jego syn Tomasz Adam jest historykiem sztuki. Wspomniał o swoich przodkach, którzy pochowani są w kościele w Żychlinie, o których informują zamieszczone tam pamiątkowe tablice. Został Honorowym Obywatelem miasta Sanniki, które od 1 stycznia 2018 roku uzyskało prawa miejskie.

W Radomiu znajduje się dzielnica mieszkaniowa: Pruszaków”, a w Orońsku za Radomiem pochowani w tutejszym parku są dziadkowie i rodzice pana Profesora. Należy nadmienić, iż po kryzysie ekonomicznym dobra Sanniki zostały sprzedane, a rodzina Pruszaków przeniosła się do Orońska za Radomiem i tam dalej gospodarzyli i zapisali się godnie w historii tej miejscowości.

Prof. Aleksander Pruszak skoligacony jest także z dramatopisarzem Witoldem Gombrowiczem.

Na ten niezwykły wieczór pełen wspomnień przybyli licznie zaproszeni goście z władzami powiatowymi, panem Vicestarostą Zdzisławem Trawczyńskim, Burmistrzem Miasta Żychlin Grzegorzem Ambroziakiem, dziennikarze, zaprzyjaźnione stowarzyszenia, znajomi oraz mieszkańcy miasta i okolic.

Spotkanie uwieńczył piękny koncert fortepianowy w wykonaniu uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Wykonali oni utwory Fryderyka Chopina.

Wszystkim uczestnikom spotkania podziękowała Prezes Towarzystwa Miłośników Historii Żychlina Anna Wrzesińska, mając nadzieję, iż pozycja z dziejów Żychlina o rodzinie Pruszaków spotka się z przychylnym przyjęciem, pozwoli poznać ludzi, którzy mieszkali i rozwijali to miasto.

Wspólnie z autorką książki zachęcały, by poszukiwać, tworzyć własne korzenie i rodzinne drzewa genealogiczne. W każdej przecież rodzinie można znaleźć ciekawe postaci.

Elżbieta Żółtowska


Treść rozszerzona