Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu
Dodane przez redakcja dnia Styczeń 26 2018 22:11:02

Auschwitz - niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i ośrodek zagłady - stał się międzynarodowym symbolem. Rocznicę jego wyzwolenia, 27 stycznia, Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Obejrzyj 30- sekundowy film „Memento” przygotowany w związku z Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

https://www.youtube.com/embed/fCs5WjrkJaE?width=640&height=480&maxWidth=90%25&maxHeight=90%25&iframe=true


W Auschwitz byli więzieni i mordowani obywatele niemal wszystkich krajów Europy okupowanych przez Niemców, w zdecydowanej większości Żydzi. Ponad 1,1 mln osób nie doczekało wolności. Zginęli w największej z hitlerowskich fabryk śmierci.

Kutno także czci pamięć o ofiarach Holocaustu – siedmiu tysiącach mieszkańców zamordowanych w obozie zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem (obóz był oddalony 60 km od Kutna). Dziś mieści się tam Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof.

Images: DZIENPAMIECIOOFIARACHHOLOCAUSTU 2018 1.JPG Images: DZIENPAMIECIOOFIARACHHOLOCAUSTU 2018 2.JPG

Mimo że wiele ofiar Zagłady nie ma nawet własnych grobów, pamięć o nich trwa przekazywana przez ludzi, miejsca upamiętnienia i instytucje. Została ona zapisana także w przedmiotach przypominających o tragicznych losach swoich właścicieli. Opowiadają one historie polskich Żydów z okresu Zagłady. Mówią o życiu w getcie, ukrywaniu się, obozach koncentracyjnych, uratowanych żydowskich dzieciach, zesłaniach czy o poczuciu pustki i osamotnienia tych, którzy ocaleli.

Muzeum Regionalne w Kutnie posiada niewiele przedmiotów związanych z kutnowskimi Żydami, ale warto wejść do muzeum i patrząc na judaica wspomnieć o mieszkańcach naszego miasta, których zamordowano.

Wykorzystano informacje ze strony: http://www.polin.pl/pl/aktualnosci/2018/01/27/obchody-miedzynarodowego-dnia-pamieci-o-ofiarach-holokaustu

 


 
Treść rozszerzona