Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej wystąpił w Familiadzie.
Dodane przez redakcja dnia Marzec 09 2018 19:51:29

Images: FAMILIADA 1.JPG

Teleturniej Familiada emitowany na antenie TVP 2 gościł reprezentantów Kutna oraz z Kadzidła z Puszczy Białej z zespołu Kurpianka Cepelia.


Przedstawiciele naszego regionu - Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej zaprezentują się w specjalnym świątecznym wydaniu Familiady, którą  telewizja wyemituje drugiego dnia świat wielkanocnych.

Images: FAMILIADA 3.jpg

 

Images: FAMILIADA 2.JPG

Dzięki uprzejmości pani prezes  Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej miało możliwość zaprezentować w programie telewizyjnym „rzeźbę po kutnowsku” oraz rękodzieło artystyczne regionu kutnowskiego. Sekcję rzeźbiarką reprezentował Józef Stańczyk, a sekcję rękodzieła artystycznego Urszula Jędrzejczyk.

Pokazaliśmy rzeźby związane tematycznie z Wielkim Tygodniem i Wielkanocą wykonane przez Sławomira Suchodolskiego, Józefa Stańczyka i Józefa Marciniaka, a także ozdoby wielkanocne wykonane przez Urszulę Jędrzejczak, Elżbietę Sarnicką, Marzenę Żandarowską i Alicję Olczak.

„Familiada" to jeden z najstarszych i najpopularniejszych teleturniejów Telewizji Polskiej. Na antenie pojawia się zawsze w weekendy, nieprzerwanie od 17 września 1994 roku. W zabawie biorą udział dwie drużyny, składające się z pięciu osób. Zawodnicy podają odpowiedzi na pytania, które zadano wcześniej grupie próbnej składającej się ze stu osób. Liczba zebranych przez drużynę punktów zależy od tego, na ile jej członkowie odpowiedzieli tak jak wcześniej ankietowani. Teleturniej od początku prowadzi Karol Strasburger.

Do oglądania Familiady z udziałem Kutnian zaprosiła już naszych mieszkańców Bożena Szymczak - prezes  Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej. My dołączamy się do zaproszenia.Zapraszamy wszystkich 17 marca (sobota) w godz. 10.oo – 13.oo do Dworku modrzewiowego, gdzie będzie można obejrzeć i nabyć rzeźby kutnowskich rzeźbiarzy oraz ozdoby wielkanocne wykonane ręcznie przez sekcję rękodzieła artystycznego.

Rzeźbiarze: Józef Stańczyk, Sławomir Suchodolski, Andrzej Wojtczak , Józef Marciniak, Dorota Stanicka, Zbigniew Suchiński , Magdalena Wojtczak , Józef Stańczyk, Sławomir Suchodolski,

Metaloplastyk: Jan Wasiak

Rękodzieło artystyczne: Bożena Gawin , Urszula Jędrzejczyk , Dagmara Manitius , Krystyna Urbanek , Henryka Dybiec , Alicja Olczak , Jadwiga Urbańska , Wiera Ditchen , Małgorzata Żylińska, Marzena Żandarowska.

Rzeźbiarze współcześni nawiązują do dawnych wzorów, wierzeń i obrzędów religijnych. Dziś grono kutnowskich rzeźbiarzy skupia około dwudziestu osób. Jest to chyba jedyna dziedzina, w której nie brakuje następców i kontynuatorów rodzinnych pasji. I co istotne pracując i tworząc przez wiele lat bardzo blisko siebie, wytworzyli niepowtarzalny styl, ujmując go niejako w reguły. Obecnie mówimy już o kutnowskiej szkole rzeźbienia, o kutnowskiej metodzie, promieniującej na bliższą i dalszą okolicę.

Ukształtowany specyficzny „styl kutnowski” rzeźbiarstwa, charakteryzuje się spiętrzeniem w horyzontalnym układzie kilku rzędów figur zawartych w jednej bryle. Styl kutnowski to specyficzna tematyka, forma, barwa. Termin „styl kutnowski” wszedł na stałe do języka teoretyków i kolekcjonerów sztuki ludowej. Rzeźby wykonane przez jego twórców znajdują się w kolekcjach na całym świecie. Około 40 lat temu trzech panów zapoczątkowało ten styl, m.in. Tadeusz Kacalak, Antoni Kamiński i Andrzej Wojtczak. Ich twórczość rzeźbiarska miała ogromny wpływ na kształtowanie specyficznego „stylu kutnowskiego” rzeźbiarstwa.

Obecnie grono aktywnie działających kutnowskich rzeźbiarzy to liczba sięgająca około dwudziestu twórców. Większość z nich posiada znaczący dorobek twórczy. Rzeźby prezentują na wystawach indywidualnych i zbiorowych organizowanych przez muzea, instytucje kultury, stowarzyszenia, galerie, dlatego ich prace zobaczyć można w kolekcjach prywatnych i w zbiorach muzealnych zarówno w kraju jak i za granicą.

Fotografie pochodzą ze zbiorów Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej.

 


 

 
Treść rozszerzona