Żychlin a I wojna światowa
Dodane przez redakcja dnia Kwiecień 22 2018 20:58:12

Images: PROMOCJA KSIAZKI ZYCHLIN.jpgNa zaproszenie pani Prezes Towarzystwa Miłośników Historii Żychlina Anny Wrzesińskiej uczestniczyliśmy: Karol Koszada i Elżbieta Żółtowska 17 kwietnia 2018 roku w promocji książki autorstwa Ryszarda Zimnego pt. „Żychlin a I wojna światowa”. Jest to już piąta publikacja TMPŻ w ich pięcioletniej działalności i znakomicie wpisuje się w 100 -lecie odzyskania niepodległości.

Na spotkanie przybyły władze samorządowe i miasta na czele z burmistrzem Grzegorzem Ambroziakiem, rodzice, rodzina, przyjaciele, członkowie TMHŻ oraz mieszkańcy Żychlina.

Pan Ryszard Zimny z wykształcenia mgr fizyki, historią interesował się od zawsze dzięki ojcu.

Bezpośrednią inspiracją do zainteresowania się czasami I wojny w Żychlinie i okolicach był intrygujący autora obelisk na Kaczkowiźnie oraz dawne opowieści ojca Stanisława Zimnego o walce tam stoczonej pomiędzy oddziałem rosyjskim i niemieckim jesienią 1914 roku.

Książka przedstawia ogólny zarys militarny na ziemiach polskich. Działania I wojny światowej na terenie Żychlina i okolic, a także Kutna i sąsiadujących miejscowości.

Publikacja zawiera opis i zdjęcia szpitala wojennego w Dobrzelinie, cmentarze i obiekty pamięci po I wojnie światowej, życie społeczne i administracyjne w Żychlinie w czasie wojny, Kopiec Kościuszki, a także postaci związane z Żychlinem.

Autor docierał do relikwii pozostawionych po wojnie przeważnie na rowerze, by dokładnie obejrzeć, sfotografować, dopytać okolicznych mieszkańców, a także poczuć atmosferę tamtych wydarzeń i przywołać pamięć ludziom historii.

Należy podkreślić, iż daninę krwi złożyli dla Ojczyzny Polacy ze wszystkich zaborów. Często stawali naprzeciw siebie, gdyż byli przymusowo wcielani do wojsk zaborców. Przed wybuchem I wojny światowej w armiach trzech państw zaborczych służyło od 250 do 300 tys. Polaków, którzy będąc formalnie obywatelami Rosji, Niemiec i Austro-Węgier podlegali obowiązkowi służby wojskowej. W opisanych i sfotografowanych przez autora cmentarzach, na których pochowani są żołnierze rosyjscy i niemieccy mogą znajdować się prochy także naszych obywateli.

Pan Ryszard Zimny poprzez swoją publikację przypomniał fakty minionego i dramatycznego czasu , jakim był okres I wojny światowej. Przybliżył i przypomniał obiekty, a także przedstawił je w oparciu o różne źródła wydarzenia, jakie nastąpiły w Żychline i okolicy w tym szczególnym okresie historycznym, który w efekcie przyniósł wolność.

Pani Anna Wrzesińska ma nadzieję, że okres I wojny światowej częściowo zapomniany poprzez publikację Ryszarda Zimnego przybliży wiedzę mieszkańcom Żychlina i okolic i spotka się z ich przychylnym przyjęciem.

Uwieńczeniem spotkania był koncert pieśni patriotycznych z okresu I wojny światowej w wykonaniu uczennic ze szkoły Podstawowej nr 2 w Żychlinie, jako muzyczne uzupełnienie tematu dzisiejszego spotkania.

Elżbieta Żółtowska


Treść rozszerzona