nie wszystkie dwory powiatu kutnowskiego są zadbane...
Dodane przez redakcja dnia Maj 27 2018 21:10:41

26 maja – sobota to był czas kolejnej wycieczki szlakiem  ,,Dworków regionu kutnowskiego". Okazuje się że ciągle jest duże zainteresowanie ginącym światem. W gąszczu krzewów i wśród pokrzyw oglądaliśmy ślady z przeszłości. Wspaniałe budowle pokrywa kurz i wszechobecne zielsko. We wspaniałych komnatach sal balowych rosną drzewa. Świetność tych miejsc odkrywamy z fragmentów ornamentyki, kształtów kolumn, portali i ozdób otworów okiennych. Po parkach zostały okazy pamiętające świetność tych miejsc.  Żeby uruchomić wyobraźnię trzeba zobaczyć samemu dewastację czasu minionego.

Szkoda że tak mało robi się w celu ocalenia zabytków z przeszłości. Jeszcze kilka lat i nie będzie co oglądać. Widzieliśmy dziś: Leszczynek, Leszno, Byszew, Kalinową, Cygany, Nowe, Skłóty oraz cmentarz żydowski w Krośniewicach. W niektórych z tych dworków widać ślady działalności człowieka. Może chociaż niektóre zostaną ocalone. Mamy taką nadzieję. Pan Tomasz Dębowski znakomicie zadebiutował w roli przewodnika. Opowiadał o byłych właścicielach i latach gdy spacerowali alejkami, dbali o każdy szczegół i wzbogacali kulturowo krajobraz który teraz odtwarzamy w wyobraźni. Pogoda sprzyjała wspaniałej lekcji historii. Uczestnicy będą czekać na następną wycieczkę po nasze małej Ojczyźnie.

Danuta Ujazdowska

Images: DWORY POWIATU 2018 1.JPG Images: DWORY POWIATU 2018 6.JPG Images: DWORY POWIATU 2018 5.JPG Images: DWORY POWIATU 2018 4.JPG


Treść rozszerzona