Złoty Ekslibris i Superekslibris
Dodane przez redakcja dnia Maj 30 2018 22:42:30

W dniu 16 maja 2018 roku na uroczystości w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Łodzi

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej zostało uhonorowane nagrodą „Superekslibris” za czterdziestoletnią działalność wydawniczą. Nagrodę odebrała Prezes Towarzystwa Bożena Gajewska.

Nagrodą „Złoty Ekslibris” wyróżniono wydawnictwo albumowe „Kutno-miejsca i ludzie. Obrazy zachowane w pamięci mieszkańców”. Nagrodę odebrali autorzy albumu Karol Koszada, Elżbieta Świątkowska i Bożena Gajewska.

Specjalne wyróżnienie otrzymała autorka szaty graficznej Alicja Górecka oraz firma „Intro-Druk” s.c. Barbara i Piotr Żaczek z Kutna.

Nagroda „Złoty Ekslibris” została ustanowiona w 1992 roku, z okazji 75-lecia istnienia Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi. Nagroda jest przyznawana w czterech kategoriach: najlepsza książka o Łodzi, najlepsze wydawnictwo albumowe o Łodzi, najlepsza książka o Ziemi Łódzkiej, najlepsze wydawnictwo albumowe o Ziemi Łódzkiej. Nagroda ma charakter honorowy. Od roku 2012 jest to okolicznościowa statuetka zaprojektowana i wykonana przez artystę rzeźbiarza Rafała Frankiewicza oraz dyplom autorstwa artysty grafika Włodzimierza Rudnickiego.

W roku 2010 została ustanowiona nagroda „Superekslibris”, która jest przyznawana w dwóch kategoriach: za całokształt dotychczasowych osiągnięć w zakresie publikacji o Ziemi Łódzkiej oraz za całokształt dotychczasowych osiągnięć w zakresie publikacji o Łodzi.

Celem nagrody jest uhonorowanie dorobku naukowego, popularnonaukowego i wydawniczego, jak również promocja autorów i stowarzyszeń podejmujących się takiej działalności.

Karol Koszada


Images: ZLOTY EKSLIBRIS DLA TPZK 1.jpg Images: ZLOTY EKSLIBRIS DLA TPZK 2.jpg


Treść rozszerzona