dziś przypada rocznica tragicznych wydarzeń w Kutnie podczas II wojny światowej
Dodane przez redakcja dnia Czerwiec 09 2018 08:11:10

Dziś przypada 77. rocznica jednego z tragiczniejszych epizodów w  historii naszego miasta - 9 czerwca 1941 roku na Starym Rynku (obecnie  Placu Wolności) w Kutnie odbyła się pokazowa egzekucja trzech Polaków  - Kaliksta Perkowskiego, Wilhelma Czarneckiego i Piotra Sanda. Skazano ich za przewóz żywności do Warszawy. By ich śmierć stała się dla wszystkich nauczką, obecność na egzekucji była obowiązkowa, była na  niej nawet rodzina skazanych. Egzekucja odbyła się o godzinie 6.oo, natomiast o godzinie 10.oo tego samego dnia przez miasto miała przejść  defilada wojsk niemieckich. Przed przejściem wojsk, specjalna komisja  sprawdzała czy miasto jest gotowe na ich przyjęcie. Gdy komisja  zobaczyła, że na głównym rynku wiszą ludzkie zwłoki, nakazała je  zdjąć. Ciała przewieziono potem w nieznanym kierunku i do tej pory nie odnaleziono.


Images: egzekucja 3.jpg
W związku z tym, razem z pionem poszukiwań i identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi,  zwracamy się do Państwa z prośbą - jeśli ktoś z Was, z Waszych rodzin pamięta te tragiczne wydarzenia, był ich świadkiem i mógłby powiedzieć coś, co pozwoliłoby w jakiś sposób dociec, co zrobiono z ciałami straconych mężczyzn, to bardzo prosimy o kontakt:


Aleksandra Szafrańska-Dolewska

Wieloosobowe Stanowisko do spraw Poszukiwań i Identyfikacji

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi - Komisja Ścigania Zbrodni
przeciwko Narodowi Polskiemu

Tel. (42) 616-27-56

e-mail: aleksandra.szafranska@ipn.gov.pl

Instytut Pamięci Narodowej, na wniosek Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej,  rozpoczął kwerendę archiwalną dotyczącą odnalezienia miejsca pochówku trzech Polaków:  Kaliksta Perkowskiego, Wilhelma Czarneckiego i Piotra Sanda, którzy zostali zamordowani 9 czerwca 1941 roku na Starym Rynku w Kutnie.

Piotr Sand                                                    Kalikst Perkowski                  Wilhelm Czarnecki   

Images: Czarnecki.jpg Images: Sand.jpg Images: Perkowski.jpg

 

 

Images: egzekucja 2.jpg

 


Fotografie  pochodzą z archiwum Instytutu Pamięci Narodowej.

Images: IPN-POSZUKIWANIA-MIEJSCA.jpg


Treść rozszerzona