parlamentaryzm a kobieta
Dodane przez redakcja dnia Marzec 07 2019 00:47:31

Chcemy, Szanowny Czytelniku, byś co jakiś czas, przez cały 2019 rok, miał możliwość przeczytania, jaki sprawami żyli mieszkańcy Kutna sto lat temu… Tak, dokładnie 100 lat temu! „Tygodnik Kutnowski”, który powstał w listopadzie 1918 roku pieczołowicie opisywał problemy dnia codziennego społeczności kutnowskiej, zarówno te duże, jak i te małe…, właściwie tak samo, jak to czyni prasa dzisiejsza. Jeśli tylko masz ochotę, Szanowny Czytelniku, zaglądaj na stronę TPZK, na której będziemy pokazywać, wybrane przez nas z poszczególnych numerów „Tygodnika Kutnowskiego” z 1919 roku wiadomości – i te wielkiej wagi, i te o wiele mniejszej. Ale zawsze będą to ciekawostki dla współczesnego Kutnianina.

Wszystkie te informacje będziecie mogli czytać dzięki uprzejmości Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Żeromskiego w Kutnie, w której zbiorach znajdują przedwojenne czasopisma kutnowskie.


W numerze 16 i 17 Tygodnika Kutnowskiego z kwietnia 1919 roku ukazał się długi artykuł omawiający zmiany w roli społecznej kobiet zarówno w całej Polsce, jak i w Kutnie. Przedstawiam fragmenty tego artykułu i zachęcam Was do czytania.

Bożena Gajewska


 

Images: PARLAMENTARYZM A KOBIETA 1.jpg

Images: PARLAMENTARYZM A KOBIETA 2.jpg


Treść rozszerzona