rymowanki na bis, o przemijaniu Kazimierz Ciążela
Dodane przez redakcja dnia Kwiecień 06 2019 22:47:04

W piątkowe popołudnie w Dworku Modrzewiowym gościliśmy Kazimierza Ciążelę – Kutnianina, który z przerwą na studia całe swoje życie z wyboru spędził w naszym mieście. Od 1958 roku, gdy wrócił całą swoją zawodową karierę związał z kierunkami technicznymi, ale nie zrezygnował z działalności związanej z szeroko pojętą kulturą. Pisał „od zawsze”, ale początkowo jedynie do szuflady. Wiersze rozpoczął publikować kiedy przeszedł na emeryturę. Głównie pojawiają się one w „Powiatowym Życiu Kutna”. Pierwszy tomik „Rymowanki z przesłaniem…, i bez też…” wydany został dzięki dofinansowaniu Prezydenta Miasta Kutno. Książka „Przemijanie. Rymowanki na bis” to już druga publikacja felietonów pisanych wierszem. Została ona wydana drukiem dzięki kutnowskiemu Mecenasowi kultury – firmie POLFARMEX S.A.

Images: RYMOWANKI NA BIS KAZIMIERZA CIAZELI 3.JPG

Wszyscy ci, którzy wybrali się do dworku, mieli możliwość posłuchać rymowanek z nowego tomiku, czytanych przez Kazimierza Ciążelę i jego córkę Beatę. Jak stwierdził autor, córka jest jego pierwszym czytelnikiem i recenzentem. W kameralnym spotkaniu udział wzięli zarówno przyjaciele i znajomi pana Kazimierza, jak i czytelnicy jego rymowanek.

Images: RYMOWANKI NA BIS KAZIMIERZA CIAZELI 5.JPG

W spotkaniu uczestniczył przewodniczący Komitetu Redakcyjnego TPZK dr Karol Koszada i sekretarz dr Elżbieta Świątkowska, którzy zajęli się opracowaniem tej publikacji.

Images: RYMOWANKI NA BIS KAZIMIERZA CIAZELI 4.JPG

Publikacja zawiera zbiór wierszy i fraszek przygotowanych z myślą o popularyzacji twórczości literackiej. Przy czytaniu tych wierszem pisanych felietonów wyzwala się w czytelniku uczucie utożsamiania się z autorem w postrzeganiu rzeczywistości. Twórczość Kazimierza Ciążeli rodziła się bowiem z inspiracji otaczającego go świata – „małej ojczyzny”. Jest próbą emocjonalnego odbioru obrazu i jego subiektywną transformacją na język literacki. Tematyka antologii twórczości przedstawiona w publikacji odnosi się do treści społecznych, regionalnych, krajobrazowych, refleksyjnych oraz emocjonalnych i lirycznych.

Images: RYMOWANKI NA BIS KAZIMIERZA CIAZELI 2.JPG

Kazimierz Ciążela wydał też trzy książki poświęcone swojemu 50-letniemu hobby – łowiectwu, m.in. „Upolowane w pamięci”.

Images: RYMOWANKI NA BIS KAZIMIERZA CIAZELI 1.JPG

Bożena Gajewska

  


 Treść rozszerzona