to była już VI nostalgiczna podróż po Kutnie sprzed 40-tu i 50-ciu laty...
Dodane przez redakcja dnia Maj 01 2019 20:42:16

Dziś odbyliśmy VI nostalgiczną podróż autobusem Jelcz 043 #8081 czyli tzw. „Ogórkiem” zorganizowaną przez KDK w ramach Majówki z Bareją. Miałam przyjemność towarzyszyć Państwu w tej podróży reprezentując Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej i starałam się opowiedzieć Państwu kilka ciekawostek o Kutnie i mieszkańcach, o zabytkach, a także o tym jak mieszkańcy spędzali wakacje 40 lub 50 lat temu.

Images: NOSTALGICZNA PODROZ OGORKIEM 4.JPG

Biletami dysponował ratownik, a mieszkańcy Kutna mogli w siedmiu turach przejechać się po Kutnie słynnym autobusem. Jelcz 043 jest jednym z ostatnich wyprodukowanych “Ogórków”. Większość autobusów tego typu zniknęła z polskich dróg do połowy lat 90. Na swój renesans nie musiały długo czekać. Na początku kolejnej dekady zaczęła się trwająca nieprzerwanie do dziś “ogórkomania”.

W tę nostalgiczną podróż zawiózł nas Cezary Kondej z Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej w Warszawie. Klub powstał w 1981r. i od sześciu lat współpracuje z Kutnowskim Domem Kultury.

Images: NOSTALGICZNA PODROZ OGORKIEM 2.JPGPodstawowe informacje o Jelczu 043

Producent: Jelczańskie Zakłady Samochodowe
Model: 043
Rok produkcji: 1986
Silnik: Skoda 706
Pojemność silnika: 11,8 dm3
Moc silnika: 160 KM
Miejsca ogółem: 52

Przejechaliśmy ulicami miasta i oczywiście, ulicą Stanisława Barei, mieliśmy przystanek przy ul. Narutowicza, gdzie poznaliśmy historię basenu miejskiego w Kutnie, na którym odpoczywały w wakacje kolejne pokolenia Kutnian. Film można obejrzeć na facebooku TPZK  https://www.facebook.com/tpzkutno/

A po drodze oglądaliśmy relikty socjalizmu…

A jak była historia nadania imienia tej ulicy… Mieszkaniec Kutna, Przemysław Adamiak, zwrócił się do Rady Miasta w Kutnie, by nazwać nowo wybudowaną ulicę imieniem Stanisława Barei. Napisał do niego szczegółowe uzasadnienie. Radni przychylili się do prośby i Kutno uczciło Stanisława Bareję. Ten reżyser polskich komedii, od teraz ma tu swoją ulicę, znajdującą się między ulicami Narutowicza i Mickiewicza. Uroczystego otwarcia dokonał w 2012 roku Stanisław Tym (grał m.in. w „Misiu”), który na miejsce dotarł żółtą taksówką o numerze bocznym 1313 (ten sam numer miała taksówka, którą pamiętamy z serialu „Zmiennicy”).

– Był to ktoś naprawdę wyjątkowy, wybitny, nadzwyczajny i naprawdę tępiony przez ustrój komunistyczny. (…) To był okropny system i na jego temat Staszek zabierał głos w formie komedii filmowej – powiedział Stanisław Tym, przecinając symboliczną wstęgę, po czym wraz w orkiestrą i innymi osobami, dotarł do Parku Traugutta na piknik rodzinny „A po pracy jest zabawa”. I tak rozpoczęła się Majówka z Bareją… przygotowywana co roku przez Kutnowski Dom Kultury. Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej zostało zaproszone do tego projektu i już od 6 lat służymy mieszkańcom jako przewodnicy po Kutnie sprzed 40 lat…

Filmy które wyreżyserował Bareja (część z nich był też scenarzystą), to: Miś (1980), Poszukiwany, poszukiwana (1972), Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz? (1978), Nie ma róży bez ognia (1974), Brunet wieczorową porą (1976), Zmiennicy (1986), Alternatywy 4 (1983), Niespotykanie spokojny człowiek (1975), Małżeństwo z rozsądku (1966), Żona dla Australijczyka (1963), Mąż swojej żony (1960), Przygoda z piosenką (1968), Kapitan Sowa na tropie (1965), Dotknięcie nocy (1961).

Images: NOSTALGICZNA PODROZ OGORKIEM 5.JPG


Bożena Gajewska


Treść rozszerzona