realizujemy projekt Na krawędzi pamięci... rzecz o kutnowskich Żydach
Dodane przez redakcja dnia Maj 11 2019 11:10:46

 

Images: SPRZATAMIE CMENTARZA ZYDOWSKIEGO 2019 6.jpg

 

Images: SPRZATAMIE CMENTARZA ZYDOWSKIEGO 2019 1.jpg

 

Images: SPRZATAMIE CMENTARZA ZYDOWSKIEGO 2019 4.jpg


 

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej realizuje projekt „Na krawędzi pamięci…, rzecz o kutnowskich Żydach”, współfinansowany przez Prezydenta Miasta Kutno W dniu 9 maja 2019 r. po godz. 16.oo uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 im. Władysława Jagiełły w Kutnie w ramach realizacji projektu uczestniczyli w sprzątaniu terenu cmentarza żydowskiego w Kutnie. Sprzątanie polegało na usuwaniu śmieci z terenu cmentarza, który w kulturze judaistycznej i chrześcijańskiej jest uważany za miejsce święte. W ten sposób młodzież oddaje szacunek zmarłym, uczy się tolerancji dla osób o innej kulturze, religii i pochodzeniu, poznaje historię społeczności żydowskiej, która mieszkała w Kutnie od wielu stuleci.

 

 

 


Images: cm  2.JPG

 

Nie obyło się bez niespodzianek. Młodzież podczas sprzątania nekropolii spotkała potomków kutnowskich Żydów, którzy przybyli do Kutna z Tel Awiw w Izraelu szukając śladów dziadków. Długo rozmawialiśmy o historii kutnowskich Żydów i pozostałych po nich materialnych śladach. Koordynator zadania ze strony TPZK, Bożena Gajewska oprowadziła gości z Izraela śladami kutnowskich Żydów po naszym mieście.Images: SPRZATAMIE CMENTARZA ZYDOWSKIEGO 2019 5.jpg

 

 

Trochę przykro, że potomkowie kutnowskich Żydów przybywając do Kutna, by pochylić się z zadumą nad losem swoich rodzin widzą taki obraz cmentarza żydowskiego.

Bardzo dziękujemy nauczycielkom Joannie Lach-Skrzyneckiej i Iwonie Pietrzak oraz młodzieży za udział w naszym projekcie i sprzątanie cmentarza.Images: DSC08855.JPG

W dniu 23 maja 2019 roku młodzież z kutnowskich szkół, które zgłosiły chęć wyjazdu edukacyjnego do Muzeum byłego niemieckiego obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, zwiedzać będzie muzeum z przewodnikiem. W wyjeździe weźmie udział 50 osób z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego SPSK im. św. Stanisława Kostki, Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. dr Antoniego Troczewskiego, Szkoły Podstawowej nr 9 im. Władysława Jagiełły w Kutnie.


Przedmiotowy wyjazd jest elementem zadania publicznego pn. „Na krawędzi pamięci… rzecz o kutnowskich Żydach”, wspartego środkami finansowymi przez Prezydenta Miasta Kutno (wyjazd jest bezpłatny). Naszym partnerem w projekcie jest Kutnowski Dom Kultury i Muzeum Regionalne w Kutnie. Patronat nad projektem przyjęli: Prezydent Miasta Kutno, Naczelny Rabin Polski, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.


Images: DSC08842.JPG Images: DSC08944.JPG Images: DSC08850.JPG Images: DSC08978.JPG

Bożena Gajewska


Treść rozszerzona