100 lat tradycji różanej w Kutnie
Dodane przez redakcja dnia Czerwiec 16 2019 19:56:45

Images: PLAKAT KOCHASZ ROZE KOCHAJ KUTNO.jpg

W tym roku obchodzimy 100 rocznicę tradycji różanej w Kutnie. W 1919 roku ruszyła produkcja róż w gospodarstwie Ogrodniczym Braci Eizyk w Adamowicach, niedaleko Kutna.

A my, by o tym przypominać mieszkańcom Kutna, realizujemy zadanie publiczne współfinansowane przez Prezydenta Miasta Kutno, które zatytułowane jest

„Kochasz róże…, kochaj Kutno”

Images: SPACERSLADAMITRADYCJIROZANEJ 3.jpg

Jednym z elementów tego projektu był spacer śladami tradycji różanej po Kutnie, w czasie którego uczniów Szkoły Podstawowej nr 9 w Kutnie oprowadzała Danuta Ujazdowska. Młodzież dotarła podczas wędrówki do budynku na tzw. „ górce” czyli Międzyspółdzielnianego Klubu, w którym odbyła się pierwsza wystawa róż oraz Kutnowski Dom Kultury, który co roku organizuje Święto Róży. Wysłuchała o życiu i hodowli róż Bolesława Wituszyńskiego patrząc na jego pomnik w parku im. Romualda Traugutta. Uczniowie mieli za zadanie odnaleźć grób Bolesława Wituszyńskiego na cmentarzu parafialnym. Gdy już im się to udało, złożyli bukiet róż na jego pomniku. Poznali także historię imienia „Marylka”, jakie nadał wyhodowanej przez siebie róży kutnowski hodowca. W ogródku różanym przy Dworku Modrzewiowym młodzież rozpoznawała nazwy róż wyhodowanych przez Bolesława Wituszyńskiego – a rosną w nim róże „Kutno” i „Marylka” podarowane TPZK przez Krzysztofa Byczkowskiego oraz róże „Kopernik”. Młodzież poznała także dzieje Arona i Kastriela Eizyków, którzy 100 lat temu rozpoczęli w regionie kutnowskim produkcję róż.

Danuta Ujazdowska

Images: SPACERSLADAMITRADYCJIROZANEJ 2.jpg Images: SPACERSLADAMITRADYCJIROZANEJ 7.jpg

Images: SPACERSLADAMITRADYCJIROZANEJ 1.jpg Images: SPACERSLADAMITRADYCJIROZANEJ 5.jpg

Images: SPACERSLADAMITRADYCJIROZANEJ 6.jpg Images: SPACERSLADAMITRADYCJIROZANEJ 4.jpg


Treść rozszerzona