są wakacje, ale TPZK działa i realizuje projekty...
Dodane przez redakcja dnia Sierpień 04 2019 16:26:27

Images: NA KRAWEDZI RZECZ O KUTNOWSKICH ZYDACH 2019 2.JPGTowarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej od kwietnia 2019 roku realizuje projekt „Na krawędzi pamięci…, rzecz o kutnowskich Żydach”, który jest współfinansowany przez Prezydenta Miasta Kutno. Honorowy Patronat nad projektem przyjęli Prezydent Miasta Kutno, Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich i Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Projekt polega na zorganizowaniu szeregu działań związanych z kultywowaniem pamięci o kutnowskich Żydach – mieszkańcach naszego miasta zamordowanych przez hitlerowskich Niemców.

W ramach tego projektu w lipcu odbyłyśmy kwerendę w Żydowskim Instytucie Historycznym im. Emanuela Ringelbluma w celu próby pozyskania nie znanych jeszcze w naszym mieście informacji na temat historii i zagłady kutnowskich Żydów. W kwerendzie uczestniczyły: Bożena Gajewska, Barbara Łuczak, Grażyna Baranowska i Julita Szczepankiewicz. Zakupione zostały publikacje do biblioteczki regionalnej TPZK, a osoby biorące udział w kwerendzie zwiedziły wystawy w ŻIH.

Na cmentarzu żydowskim w Kutnie ponowne zostały zamocowane 2 tablice z informacją o poszanowaniu nekropolii na granicy cmentarza żydowskiego od strony południowej oraz zachodniej. Tablice informacyjne wykonane zostały w ramach projektu „Tu mieszkam, tu zmieniam” i zdewastowane przez nieznanych sprawców.

Images: NA KRAWEDZI RZECZ O KUTNOWSKICH ZYDACH 2019 1.JPG Images: NA KRAWEDZI RZECZ O KUTNOWSKICH ZYDACH 2019 4.JPG

Images: NA KRAWEDZI RZECZ O KUTNOWSKICH ZYDACH 2019 6.JPG Images: NA KRAWEDZI RZECZ O KUTNOWSKICH ZYDACH 2019 5.JPGTreść rozszerzona