spacer śladami tradycji różanej
Dodane przez redakcja dnia Sierpień 04 2019 16:44:13

2 sierpnia 2019 roku odbył się spacer śladami tradycji różanej w Kutnie. Wzięli w niej udział członkowie TPZK oraz mieszkańcy naszego miasta.

W 2019 roku obchodzimy 100 rocznicę tradycji różanej w Kutnie. W 1919 roku ruszyła produkcja róż w Gospodarstwie Ogrodniczym Braci Arona i Kastriela Eizyków w Adamowicach k. Kutna.

Jednak najbardziej Kutno rozsławił jako miasto róż Bolesław Wituszyński, który od końca lat 50-tych został właścicielem największych szkółek różanych w Polsce, która mieściła się przy ulicy Chodkiewicza.

Images: SPACER SLADAMI TRADYCJI ROZANEJ 2019 2.jpg Images: SPACER SLADAMI TRADYCJI ROZANEJ 2019 5.jpg

Pierwszą wystawę róż w Kutnie zorganizowano w 1965 roku, dzięki energii i aktywności pana Bolesława Wituszyńskiego i jego syna Leszka w Kutnie w Klubie Międzyspółdzielnianym „Na górce”, przy ulicy Sienkiewicza. I właśnie od tego miejsca rozpoczął się nasz spacer.

Następnie przeszliśmy do Dworku Modrzewiowego. Zwiedziliśmy różany ogródek, w którym znajdują się odmiany róż wyhodowane przez Bolesława Wituszyńskiego: „Kutno”, „Marylka”, „Kopernik, „Leszek”. Zajrzeliśmy do bogatej w książki o różach biblioteczki TPZK.

Danuta Ujazdowska, przewodniczka spaceru przybliżyła nam postaci związane z tradycją różaną: Arona Eizyka i Bolesława Wituszyńskiego.

Z dworku udaliśmy się do Parku Traugutta pod pomnik Bolesława Wituszyńskiego. Hodowca trzyma w ręku różę, a wokół rosną odmiany róż przez niego wyhodowane.

Przeszliśmy obok KDK, który od 1975 roku przejął pielęgnowanie różanej pasji organizując I Kutnowski Jarmark Różany, którego kontynuacja trwa do dziś pod edycją Święta Róży.

Images: SPACER SLADAMI TRADYCJI ROZANEJ 2019 6.jpg Images: SPACER SLADAMI TRADYCJI ROZANEJ 2019 1.jpg

Następnie poszliśmy na cmentarz parafialny przy ulicy Cmentarnej na grób Bolesława Wituszyńskiego i jego rodziny, by złożyć bukiet róż.

Ostatnim etapem naszego spaceru był przejazd autobusem miejskim na cmentarz do Wożniakowa na grób Arona Eizyka, na którym położyliśmy piękne róże. I tutaj spotkaliśmy panią, która pamiętała pana Eizyka, jako miłego i kulturalnego pana.

To właśnie Ci producenci dali początek szkółkom różanym, zainicjowali tradycję , która jest żywa po dziś dzień, a urocze róże są widoczne w przestrzeni miejskiej naszego miasta.

Spacer zorganizowano w ramach zadania publicznego pn. „Kochasz róże...Kochaj Kutno”, dofinansowanego przez Prezydenta Miasta Kutno.


Elżbieta Żółtowska

Images: PLAKAT KOCHASZ ROZE KOCHAJ KUTNO.jpg


 


 


Treść rozszerzona