Kolory Polski w Krośniewicach poświęcone R. Rembielińskiemu
Dodane przez redakcja dnia Sierpień 07 2019 20:45:52


Images: KOLORY POLSKI KROSNIEWICE 2019.jpg20. jubileuszowy Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” zawitał wczoraj do Krośniewic. Podczas koncertu pt. „Muzyczny salon Rajmunda Rembielińskiego” znakomici artyści wykonali utwory nawiązujące do epoki, w której żył wybitny mieszkaniec Krośniewic, twórca przemysłowej Łodzi.

Koncert odbył się w kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krośniewicach. Przed publicznością wystąpili Aleksandra Świgut na pianoforte i Marcel Markowski na wiolonczeli. A. Świgut jest pianistką, solistką i kameralistką, zdobywczynią wielu nagród, w tym II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Ettlingen, II nagrody na Konkursie Pianistycznym w Nowym Orleanie, II nagrody i nagrody specjalnej na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Enschede, II nagrody na 47. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina oraz II nagrody w I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych w Warszawie. Marcel Markowski to jeden z najwybitniejszych wiolonczelistów młodego polskiego pokolenia, laureat wielu nagród i wyróżnień, m.in. II nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym im. Dezyderiusza Danczowskiego w Poznaniu i II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej wraz z pianistą Wojciechem Kubicą. Obecnie jest solistą i liderem wiolonczel orkiestry Sinfonia Varsovia. Zabytkowy instrument firmy Erard z 1837 r., na którym grała artystka, na potrzeby koncertu został specjalnie sprowadzony z Warszawy. Pianoforte to przodek obecnie używanych fortepianów.

Melomani usłyszeli utwory Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego, Fryderyka Chopina, Johannesa Brahmsa, Roberta Schumanna i Richarda Straussa. Przepiękne wykonania pełne ekspresji zostały gorące przyjęte przez słuchaczy. Aleksandra Świgut i Marcel Markowski na prośbę melomanów dwukrotnie bisowali.

Wydarzenie zorganizowała Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina w Łodzi we współpracy z Burmistrz Krośniewic Katarzyną Erdman, Księdzem Proboszczem Tomaszem Jackowskim i Dyrektorem Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Krośniewicach Małgorzatą Przygodzką. Warto podkreślić, że udział w tym koncercie był bezpłatny.

„Wędrowny Festiwal” odwiedził Krośniewice po raz czwarty, jednak tegoroczny koncert był wyjątkowy ze względu na regionalny akcent – nawiązanie do postaci związanej z tą miejscowością. Rajmund Rembieliński był działaczem politycznym i gospodarczym w okresie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego, oficerem Wojska Polskiego, posłem na Sejm i marszałkiem. Wszedł w posiadanie dóbr krośniewickich formalnie na mocy umowy rozwodowej z Agnieszką Opacką. Wkład rodziny Rembielińskich w rozwój miejscowości jest nieoceniony. W Krośniewicach jest kilka pamiątek związanych z tym szlacheckim rodem. W kościele, w którym odbył się koncert, znajdziemy witraż ufundowany przez Pelagię Rembielińską. W zabytkowym parku stoi pałac rodziny Rembielińskich, a nieopodal niego najstarszy w Polsce obelisk upamiętniający ks. Józefa Poniatowskiego, przyjaciela Rajmunda Rembielińsiego. Zapraszamy do przeczytania artykułu o rodzinie Rembielińskich autorstwa Ireneusza Grabowskiego, który znajdą państwo w XVII tomie Kutnowskich Zeszytów Regionalnych lub na stronie http://www.tpzk.eu/news.php?readmore=387

W ramach 20. Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” odbyła się tego dnia wycieczka zorganizowana na trasie Łódź-Kutno-Krośniewice-Łódź. Uczestnicy wyjazdu zwiedzili m.in. Muzeum im. J. Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach, które prezentuje najciekawsze eksponaty ze zbiorów patrona muzeum na wystawie pt. „40/40”, w tym pamiątki związane z ks. J. Poniatowskim. Wycieczkę przygotowano we współpracy z Regionalną Organizacją Turystyczną Woj. Łódzkiego i Archiwum Państwowym w Łodzi.

Julita Szczepankiewicz


Treść rozszerzona