wspominaliśmy Jerzego Dunin-Borkowskiego
Dodane przez redakcja dnia Wrzesień 29 2019 20:52:45

aby pamiętać, trzeba wspominać…

2019 DZIEN REGIONALIZMU O JERZYM DUNIN BORKOWSKIM  1.JPG

Święto regionalistów zgromadziło w Dworku modrzewiowym osoby, dla których historia „małej ojczyzny” i postaci z nią związane są ważną częścią codziennego życia. W tym roku przybliżyliśmy postać Jerzego Dunin-Borkowskiego. W temat wprowadziła członków TPZK Barbara Łuczak, natomiast niezmiernie interesująco o życiu i działalności Jerzego Dunin-Borkowskiego opowiadał Sławomir Mikołajczyk z Krośniewic. Przywiózł on ze swojego archiwum domowego i pokazał zebranym krótki film dokumentalny nagrany w 1992 roku (na pół roku przed śmiercią słynnego kolekcjonera). Opowieści i dykteryjki dotyczące codziennego życia krośniewickiego aptekarza ze swadą przekazywane przez Sławomira Mikołajczyka ogromnie zainteresowały zebranych. Poznaliśmy Jerzego Dunin-Borkowskiego nie tylko jako wielkiego patriotę, ale także jako zwykłego człowieka z zaletami i wadami. Swoimi wspomnieniami dzielili się zebrani członkowie TPZK: Grażyna Rzymkowska – Honorowy Członek TPZK, Maria Wierzbicka, Grażyna Baranowska, Barbara Łuczak, Andrzej Latos. Odwiedził nas także pan Smoleński z Koła, który przywiózł ze sobą pamiątkową fotografię z jednego z wieczorów, jakie spędzał nad apteką w Krośniewicach jego ojciec oraz album z fotografiami z archiwum rodzinnego. Opowiadał nam historie ze swojego dzieciństwa, gdy wspólnie z ojcem gościli u Jerzego Dunin-Borkowskiego.

Nasze zaprzyjaźnione Stowarzyszenie Historyczne Pułk 37 zaprezentowało pamiątki związane z 37 PP i z wrześniem 1939 roku, a my pokazaliśmy medale wydane przez TPZK w serii generalskiej związanej z Bitwą nad Bzurą.

Przy pysznej kawie i herbacie przygotowanej przez panią Danutę z kulturalnej kawiarenki oraz ciastach własnoręcznie pieczonych przez krośniewickich członków TPZK zbyt szybko upłynął nam czas…

Dziękujemy za ten wspólnie spędzony czas

zarząd TPZK

2019 DZIEN REGIONALIZMU O JERZYM DUNIN BORKOWSKIM  2.JPG

2019 DZIEN REGIONALIZMU O JERZYM DUNIN BORKOWSKIM  8.JPG

2019 DZIEN REGIONALIZMU O JERZYM DUNIN BORKOWSKIM  3.JPG

2019 DZIEN REGIONALIZMU O JERZYM DUNIN BORKOWSKIM  4.JPG

2019 DZIEN REGIONALIZMU O JERZYM DUNIN BORKOWSKIM  5.JPG

2019 DZIEN REGIONALIZMU O JERZYM DUNIN BORKOWSKIM  7.JPG


Treść rozszerzona