Nazwa użytkownika Hasło | Rejestracja | Zapomniane hasło
Drukuj
Zmniejsz tekst
Powiększ tekst
cmentarz żydowski w Kutnie

Zastanów się, wchodząc na teren rozległego wzniesienia pomiędzy ulicami: Sobieskiego, Zdrojową i Tarnowskiego. To cmentarz, są tam pochowani ludzie, chodzisz po ich grobach... 

Images: 20151030_130509.jpg
Czas już przywrócić tożsamość i godność miejscu, na którym pochowani są mieszkańcy Kutna.

Stan cmentarza jest tragiczny. Rozległa łąka wykorzystywana jest do wyprowadzania psów i libacji, w konsekwencji czego w wielu miejscach walają się śmieci, butelki i puszki po alkoholu oraz odchody...
Członkowie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej podjęli się opieki nad tą nekropolią i wraz z wolontariuszami sprzątają teren cmentarza. Działania te są czynione cyklicznie, zapraszamy mieszkańców do włączenia się w naszą pracę.  
Images: Sprzatanie,3 010.JPG Images: Sprzatanie,3 014.JPG

 

Staramy się przybliżać społeczności kutnowskiej tragiczny los Żydów zamieszkujących w Kutnie, zwracając uwagę na poszanowanie tego miejsca.

Trudno obliczyć ilość pochówków dokonanych na cmentarzu żydowskim w Kutnie, jednak najstarsi mieszkańcy Kutna pamiętają, że w latach przedwojennych były tu setki, a może tysiące nagrobków, a jeden z mieszkańców  użył określenia "las macew". Wśród nagrobków wyróżniał się ohel rabina Trunka. Do jego grobu pielgrzymowali pobożni Żydzi, zanosząc prośby o zdrowie i powodzenie w życiu osobistym.

Images: cm  2.JPG

Podczas II wojny światowej naziści zniszczyli nekropolię. Kamienne nagrobki wyrwano i wykorzystano do utwardzania chodników, placów i podwórek domów, zajętych przez Niemców. Na cmentarzu miał powstać Pomnik Zwycięstwa III Rzeszy, jednak planów tych nie zrealizowano. Na terenie nekropolii grzebano Żydów, zmarłych lub zamordowanych w getcie. Cmentarz był także miejscem egzekucji ludności żydowskiej.

Images: cmentarz zydowski 1.jpg
fot. ze zbiorów MiPBP w Kutnie - projekt pomnika Zwycięstwa III Rzeszy w Kutnie


Po wojnie nieliczni już kutnowscy Żydzi dokonali na cmentarzu pochówku przywiezionych z obozu w Chełmnie nad Nerem prochów swych bliskich. Odsłonięto wtedy pomnik ofiar Holocaustu. Była to stylizowana na macewę płyta z Gwiazdą Dawida w zwieńczeniu i napisem w językach hebrajskim i polskim: "Wieczna pamięć zamordowanym Żydom przez zbirów hitlerowskich, co spoczywają w bratniej mogile. Cześć Waszej pamięci!". Obelisk ten został jednak bardzo szybko zburzony przez "nieznanych sprawców". Jak wspomina jeden z mieszkańców Kutna w swym liście przesłanym do Żydowskiego Instytutu Historycznego, ostatni pogrzeb na kutnowskim cmentarzu miał miejsce w 1948 roku. 

Images: cmentarz zydowski 2.jpg
fot. ze zbiorów ŻIH - obelisk zburzony przez "nieznanych sprawców".

 

W późniejszym okresie na cmentarzu wystawiono pomnik poświęcony pamięci Żydów z Kutna, który istnieje do dziś. Umieszczono na nim napisy w języku polskim i hebrajskim o treści: "Jest to miejsce spoczynku Żydów kutnowskich, osiadłych w mieście od początku XV wieku. Cmentarz zlokalizowany na pagórku powstał w 1793 roku. Żydzi byli tu chowani do marca 1943 roku. Prosimy o zachowanie powagi".
Dziś na cmentarnym wzgórzu można odnaleźć fragmenty poprzewracanych i zniszczonych nagrobków, bez widocznych inskrypcji. Z ziemi wystają wierzchołki granitowych kamieni, będących zapewne nagrobkami. W części nekropolii zachował się odcinek oryginalnego, ceglanego muru cmentarnego. Wykorzystano informacje ze strony:

http://www.sztetl.org.pl/pl/article/kutno/12,cmentarze/

 

Images: cm  1.JPG
Jeśli nie wiesz gdzie jest położony cmentarz i chcesz zobaczyć jak on wygląda - kliknij:
https://www.youtube.com/watch?v=kZLUd6ZJslM
Nie zachowały się macewy na cmentarzu. Nasze stowarzyszenie w latach osiemdziesiątych zebrało kilkaset macew (pochodzących z cmentarza żydowskiego w Kutnie) z kutnowskich ulic i placów. Inicjatywę tę stworzył i zrealizował ówczesny prezes TPZK,  Andrzej Urbaniak, wraz z członkami stowarzyszenia. Macewy zostały zdeponowane i zinwentaryzowane w Muzeum Regionalnym w Kutnie.

 

Cmentarz ten jest wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa łódzkiego  łódzkiego (nr rej.: 635 z 09.12.1992) - patrz strona nr 12 rejestru.  http://www.wuoz.bip.lodz.pl/data/other/rejestr_marzec_2013_1.doc 
. 


 

 

 

 

 

 

 

 

 


Copyright © 2009 - 2010 by Adam Brzęcki & Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.

stat4u Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!