Nazwa użytkownika Hasło | Rejestracja | Zapomniane hasło
Drukuj
Zmniejsz tekst
Powiększ tekst
zwiedzanie Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie

Poznajemy wspólne dziedzictwo kulturowe

Images: hk.jpg

Projekt "Poznajemy wspólne dziedzictwo kulturowe" jest dofinansowany przez Prezydenta Miasta Kutno.

 


28 października 40-osobowa grupa uczniów z Zespołu Szkół nr 3 im. Wł. Grabskiego w Kutnie wzięła udział w wycieczce do Warszawy. Jej głównym celem było zwiedzanie z przewodnikiem wystawy stałej w Muzeum Historii Żydów Polskich. Przed wizytą w Muzeum uczniowie zatrzymali się przy pomniku-ławeczce Jana Karskiego, emisariusza władz polskiego Państwa Podziemnego oraz Pomniku Bohaterów Getta, stojącego naprzeciwko Muzeum POLIN.

 

Images: IMG_0382.jpg Images: IMG_0326.jpg
Images: IMG_0332.jpg Images: IMG_0386.jpg


Zwiedzanie wszystkich 8 galerii wystawy stałej zajęło uczniom około 2 godzin, w czasie których odbyli podróż w czasie przez 1000 lat wspólnej historii - od średniowiecza do współczesności, od legendy o przybyciu Żydów na ziemie polskie, do informacji o pierwszym osadnictwie, wielowiekowym współistnieniu Żydów i Polaków, różnorodności społecznej i religijnej Polski, dramatycznych wydarzeniach historycznych dawnych i bliższych nam czasowo jak  Holocaust i rok 1968.

Images: IMG_0339.jpg Images: IMG_0320.jpg
Images: IMG_0334.jpg Images: IMG_0351.jpg

Wycieczka była kolejnym zadaniem projektu "Poznajemy wspólne dziedzictwo kulturowe" realizowanym przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej oraz Zespół Szkól nr 3 im. Wł. Grabskiego, finansowanym przez Urząd Miasta Kutno.


Images: 20151030_130813.jpg Images: 20151030_130509.jpg
W piątek, 30 października, dziesięcioosobowa grupa uczniów klasy I TL z Zespołu Szkół Nr 3 im. Wł. Grabskiego sprzątała teren kutnowskiego cmentarza żydowskiego. Nekropolia, która jest miejscem pochówku Żydów kutnowskich, została założona w 1793 r. W 1943 r. zniszczona przez nazistów, po wojnie bezczeszczona i dewastowana, obecnie jest często miejscem zachowań nielicujących z powagą cmentarza. Nie ma tu już macew, ale o tragicznej historii przypomina napis umieszczony w języku polskim i hebrajskim na kamiennych tablicach - pomniku poświęconym pamięci Żydów z Kutna. Młodzież realizuje wspólnie z TPZK projekt "Poznajemy wspólne dziedzictwo kulturowe" dofinansowany przez Prezydenta Miasta Kutno

Copyright © 2009 - 2010 by Adam Brzęcki & Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.

stat4u Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!