Nazwa użytkownika Hasło | Rejestracja | Zapomniane hasło
Drukuj
Zmniejsz tekst
Powiększ tekst
Na krawędzi pamięci... rzecz o kutnowskich Żydach 2017

Dzień pamięci o kutnowskich Żydach 2017

Images: DZIEN PAMIECI 2017 2.JPGPo raz kolejny obchodziliśmy w Kutnie Dzień pamięci o kutnowskich Żydach. Patronat nad obchodami przyjęli Prezydent Miasta Kutno i Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Naszą powinnością jest wspominanie żydowskich mieszkańców Kutna i okolic, są częścią naszej wspólnej lokalnej historii. Tworzyli ją przez kilkaset lat…

Przy tablicy upamiętniającej zagładę kutnowskich Żydów spotkaliśmy się, by oddać hołd zamordowanym mieszkańcom Kutna i okolic. Data nie jest przypadkowa…, w dniu 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, obchodzony jest w Polsce Dzień Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości. Data ta pozwala na podkreślenie w czasie obchodów nie tylko pamięci o tragedii i ofiarach Holokaustu, ale również możliwości przeciwstawiania się zbrodniom przeciw ludzkości. Główną ideą obchodów Dnia Pamięci o Holocauście jest uczczenie ofiar zagłady. Pamięć o tej tragedii ma też być przestrogą dla przyszłych pokoleń wobec odradzania się postaw antysemityzmu, wynikających z uprzedzeń i stereotypów.

Mamy skłonność do odwracania głowy od tego, co nieprzyjemne - mówił Marek Edelman. To, co się stało podczas wojny ze społecznością żydowską było i nawet dzisiaj jest trudne do zrozumienia. Trzeba próbować nawet te najtrudniejsze doświadczenia poddawać refleksji, by zrozumieć, co możemy zrobić, by się nie powtarzały.

Images: DZIEN PAMIECI 2017 5.JPG

Także tutaj, na Ziemi Kutnowskiej i w Kutnie, żydowscy mieszkańcy tej ziemi byli ofiarami Holokaustu. To tu, za murami Getta, w nieludzkich warunkach kutnowscy Żydzi byli więzieni przez dwa lata, a następnie wywiezieni na zagładę w niemieckim obozie zagłady Kulmhof. Zamordowano osiem tysięcy Żydów - mieszkańców Kutna i okolic.

Po upływie ponad 70 lat od tragicznej historii Zagłady, młodsze i całkiem młode pokolenia mają coraz mniejszą wiedzę i małe zrozumienie tych odległych wydarzeń, temat wojny przestaje istnieć w rodzinnych rozmowach, odchodzi pokolenie świadków, zaciera się świadomość o Auschwitz-Birkenau, Dachau, Stutthof, czy o niedalekim Kulmhof.

Zebrani wysłuchali fragmentów dokumentów opisujących kutnowskie getto, znajdujących się w Instytucie Pamięci Narodowej … Były to m.in. relacje osób więzionych w getcie. Relacje czytała Natalia Katarzyńska z Grupy Teatralnej „od jutra” działającej w Kutnowskim Domu Kultury.

Dziekan Kutnowski - ksiądz doktor Jerzy Swędrowski w kilku zdaniach przypomniał o wspólnych korzeniach obu religii chrześcijańskiej i żydowskiej.

Zebrani złożyli wiązanki kwiatów pod murami getta. Tradycyjnie już obchodom Dnia Pamięci o Holokauście towarzyszy symbol – żonkil pamięci. Związany jest on z postacią Marka Edelmana, jednego z przywódców powstania w getcie. Przez wiele lat składał on pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie bukiet żółtych kwiatów, często były to żonkile. Dlatego także mieszkańcy Kutna położyli pod tablicą poświęconą pamięci kutnowskich Żydów bukiet żonkili…, symbol naszej pamięci.

Było to żywe spotkanie z historią służące nie tylko pogłębieniu wiedzy o przeszłych wydarzeniach, lecz także skłaniające do zmierzenia się z trudnymi problemami współczesności i refleksji nad nimi. Naszym, regionalistów, celem jest z jednej strony przekazanie rzetelnej wiedzy o tym, co się wydarzyło w Kutnie i regionie kutnowskim, a z drugiej edukowanie do poszanowania wartości humanistycznych.
Images: DZIEN PAMIECI 2017 7.JPGW Centrum Teatru, Muzyki i Tańca przy ul. Teatralnej można było poszerzyć swoją wiedzę o historii kutnowskich Żydów i o kulturze żydowskiej. Dzień pamięci o społeczności żydowskiej to nie tylko pamięć o Zagładzie, ale także próba przybliżenia żydowskiego dziedzictwa kulturowego. O „Wystawie na Purim” wypożyczonej z Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie interesująco opowiadała Barbara Łuczak. „Historia Żydów Ziemi Kutnowskiej” to wykład dr Karola Koszady, którego z zainteresowaniem wysłuchali zebrani. Kulturę żydowską odkrywaliśmy dzięki prelekcji Szymona Gotowskiego – edukatora z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Przed południem w Dniu pamięci uczestniczyła młodzież z kutnowskich szkół gimnazjalnych i średnich: Gimnazjum nr 1 im. Adama Mickiewicza, Gimnazjum nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Henryka Dąbrowskiego, II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza, Katolickiego L O SPSK im. św. Stanisława Kostki, Zespołu Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica, Z S Z nr 2 im. dr Antoniego Troczewskiego, Zespołu Szkół nr 3 im. Władysława Grabskiego. Po południu w obchodach uczestniczyli mieszkańcy miasta.

 

 

Images: DZIEN PAMIECI 2017 1.JPG Images: DZIEN PAMIECI 2017 6.JPG

Images: PLAKAT AZYL.jpg Film „AZYL” (The Zookeeper's Wife) w Kinie KDK od 7 do 12 oraz od 17 do 19 kwietnia 2017.

 

To jedna z takich historii, o które kino musiało się upomnieć. Poruszająca filmowa opowieść, która wydarzyła się naprawdę. Antonina Żabińska, żona dyrektora warszawskiego zoo, wspólnie z mężem, Janem, ukrywali podczas II wojny światowej dziesiątki Żydów. Osobiście wydostawali ich z getta i pomagali przetrwać w opustoszałych murach ogrodu zoologicznego. Niektórzy ukrywani byli w miejscach przeznaczonych dla zwierząt, inni w willi Żabińskich. W 1965 roku Jan i Antonina Żabińscy zostali odznaczeni przez Instytut Yad Vashem tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata (info TYLKO HITY).

 


Images: FOLDER PURIM 1.jpg

Images: FOLDER PURIM 2.jpg


Images: DZIEN PAMIECI 2017 4.JPGNa zakończenie Dnia pamięci odbył się koncert muzyki żydowskiej w wykonaniu Pedagogów i Uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Kurpińskiego w Kutnie oraz recytacja poezji żydowskiej w wykonaniu członków Grupy Teatralnej „od jutra” pod opieką Dominiki Staniszewskiej. Wystąpiły: Natalia Katarzyńska, Julia Wojtczak, Weronika Trzaskowska, Aleksandra Więckowska.

 

 


W koncercie wystąpili uczniowie klasy wokalistki jazzowej pani Marty Wilk tj: Alicja Pietruszewska, Maria Wodzak, Maciej Dzięgielewski, Nauczyciele: Pani Joanna Morycińska – fortepian i Pan Witold Ambroziak - klarnet.

 

 

 


Dziękujemy naszym Partnerom:

Kutnowskiemu Domu Kultury

Centrum Teatru, Muzyki i Tańca (filii Kutnowskiego Domu Kultury)

Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Kurpińskiego w Kutnie


 


 

 

Images: hk.jpg Projekt został zrealizowany przy wsparciu ze środków finansowych Prezydenta Miasta Kutno


Copyright © 2009 - 2010 by Adam Brzęcki & Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.

stat4u Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!