Nazwa użytkownika Hasło | Rejestracja | Zapomniane hasło
Drukuj
Zmniejsz tekst
Powiększ tekst
Twórcy ludowi TPZK

 

Małgorzata Żylińska


W Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej Sekcja ta istnieje od 30 lat, zmieniając warunki funkcjonowania w zależności od możliwości lokalowych. W latach 80-tychubiegłego wieku istniała pracownia i galeria rzeźby, galeria malarstwa i haftu, odbywały się liczne kursy haftu we współpracy z „Cepelią”  i „Sztuką Polską”, a także plenery malarskie i rzeźbiarskie. Sekcję tworzą : rzeźbiarze, malarze, hafciarki, twórca metaloplastyki.

    Aktualnie działalność Sekcji skupia się na prezentacji swoich prac, udziale  w konkursach, plenerach, przeglądach, wystawach, targach, jarmarkach i festiwalach sztuki ludowej i rękodzieła artystycznego polskich i europejskich. Szczególnie aktywni są rzeźbiarze i hafciarki. Rzeźbiarze czynnie współpracują  z Muzeum Regionalnym w Kutnie, gdzie prezentowane są ich prace w galerii rzeźby i na czasowych wystawach

   Rzeźbiarze kutnowscy, członkowie TPZK jako współcześni nieprofesjonalni twórcy ludowi zauważani są przez etnografów i kolekcjonerów, są nagradzani  i wyróżniani w konkursach i przeglądach sztuki ludowej. Środowisko kutnowskich rzeźbiarzy jest tworzywem do badań prowadzonych przez Katedrę Etnologii Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Rzeźba ludowa jest naszym lokalnym bogactwem kulturowym, ambasadorem sztuki ludowej, kształtowała się przez lata, jest ceniona i rozpoznawalna na rynku artystycznym w Polsce i za granicą. Rzeźbiarze stworzyli niepowtarzalny styl, który nazwany został „kutnowską szkołą rzeźbienia”, a ich prace stały się produktem regionalnym, który potrzebuje ciągle konkretnych zabiegów informacyjnych i promocyjnych, a także nobilitacji samych twórców.

 Ogromny dorobek artystyczny charakteryzuje się dekoracyjnością i barwnością prac, które przedstawiają różnorodną tematykę : motywy sakralne, przedstawienia obrzędowe, postacie biblijne, diabłów, historyczne, a także ptaki. Są to często kompozycje rozbudowane piętrowo i horyzontalnie, pojedyncze lub kilku postaciowe rzadziej płaskorzeźby.

 Z licznego, 30 osobowego grona rzeźbiarzy regionu kutnowskiego  i łęczyckiego, siedmiu z nich to członkowie TPZK, którzy uczestniczą w plenerach rzeźbiarskich organizowanych przez Muzeum Regionalne w Kutnie m. in. w 2003 r. w Dzierżążnie; w 2004 i 2005 r. w Mieczysławowie; w 2007, 2008 i 2010 w Kluczborku.

 Od 2007 r. TPZK i samorząd miejski finansują udział rzeźbiarzy na targach sztuki ludowej „Cepeliada” w Krakowie, które są największą w Polsce imprezą promującą sztukę ludową. To targi kreują, promują i pokazują tradycje rzeźby ludowej regionu kutnowskiego zarówno mieszkańcom Krakowa jak i turystom krajowym i zagranicznym.

W uznaniu zasług rzeźbiarzy ich niezaprzeczalnej roli w promowaniu miasta i regionu, wartości etnicznej prac, które tworzą, powstały wydawnictwa im poświęcone, są to :„Artyści Ludowi Ziemi Kutnowskiej”, wyd. ARRK, Kutno 2010 i „Rzeźba po kutnowsku”. Katalog wystawy, wyd. Muzeum Regionalne. Kutno 2012.


           Kutno poza zagłębiem rzeźbiarzy może poszczycić się również zagłębiem haftu. Już od lat 80-tych ubiegłego wieku moda na haft i kursy hafciarskie były bardzo popularne w Kutnie. Obok Ligi Kobiet Polskich i Cepelii , w TPZK również prowadzono kursy haftu i tkactwa. Organizowano liczne wystawy rękodzieła artystycznego, kutnowski haft zamawiała i kupowała „Cepelia”, a później „Sztuka Polska”. Nestorką i bardzo uzdolnioną i aktywną hafciarką była śp. Franciszka Gondek, która wyuczyła haftować kilka pokoleń kobiet.

            Aktualnie pasja haftowania i pokazywania swojej twórczości wróciła, członkowie TPZK są bardzo aktywni i zauważalni przy okazji różnych imprez w mieście. Uczestniczą w kiermaszach i jarmarkach rękodzieła artystycznego w kraju i za granicą głównie w Niemczech i Francji.

            Członkinie sekcji rękodzieła artystycznego prezentowały swoje prace na : III Festiwalu Haftu i Rękodzieła w Łodzi w 2008 r., na Polskim Jarmarku Świątecznym w Poczdamie (Niemcy) w 2008 r., na I Europejskim Festiwalu Sztuki i Rękodzieła w Warszawie w 2009 r., Jarmarku Bożonarodzeniowym w Poczdamie (Niemcy) w 2009 r., Jarmarku Wielkanocnym w Berlinie (Niemcy) w 2010 r. i sukcesywnie w kolejnych latach.


 


Copyright © 2009 - 2010 by Adam Brzęcki & Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.

stat4u Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!