Józef Stańczyk ( ur. 1953)
Pierwszych prezentacji swoich prac dokonał w latach 1972-1974 i wtedy otrzymał pierwsze wyróżnienia. W połowie lat 80-tych rzeźbił dla przyjemności strugania, dopiero kiedy nawiązał kontakt ze środowiskiem rzeźbiarskim zaprezentował swój dorobek.
Wysoka ocena prac zmotywowała go do aktywności, uczestnictwa w plenerach i konkursach co zaowocowało nagrodami i wyróżnieniami.
Rzeźbi motywy sakralne, sceny biblijne, obrzędowe, figurki aniołów, a także diabły jako element wierzeń ziemi łęczyckiej. Ma własny styl i stosuje bogatą kolorystykę, tworzy w drewnie lipowym.
Prace znajdują się w wielu muzeach : Kutnie, Łęczycy, Łodzi, w Muzeum Etnograficznym w Warszawie, u kolekcjonerów w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych, Włoszech, Australii, Argentynie. Corocznie jest obecny na Targach Sztuki Ludowej „Cepeliada” w Krakowie ( 2007-2013) ; w Katowicach na „ Art Naif Festival” (2011-2013).
Otrzymał w konkursie „ Współczesna Łęczycka Sztuka Ludowa” w Łęczycy - 1989 r. i w konkursie „Mój jubileusz „ w Radomsku - 2000 r. wyróżnienia ; w konkursie „Rzeźba Ludowa i Nieprofesjonalna Woj. Łódzkiego” w 2002 r. III nagrodę, a w 2008 r. wyróżnienie; za udział w tworzeniu pomnika-mauzoleum gen. Franciszka Włada w Piątku otrzymał Odznakę Honorową m. Poznania. W 2017 roku otrzymał Odznakę Honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej" nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Jest bardzo aktywnym popularyzatorem kutnowskiej rzeźby na wielu wystawach i kiermaszach: Kutno, Łódź, Toruń, Kraków, Lublin, Warszawa, Łęczyca , Łąck, Płock, Gdańsk, Sanniki, Żyrardów, Norymberga, Frankfurt.
Członkiem TPZK jest od 2008 r.
Obejrzyj ciekawy film o Józefie Stańczyku: https://www.youtube.com/watch?v=cTyjaQlagT0

|