Nazwa użytkownika Hasło | Rejestracja | Zapomniane hasło
Drukuj
Zmniejsz tekst
Powiększ tekst
zwiedzanie ogrodu różanego w miejscowości Forst

słowa pouczają, przykłady pociągają...

 

   Images: FIO_MPiPS_logo2.jpg

Images: Forst 8.JPG…dlatego też dla mieszkańców Kutna wycieczkę  do ogrodu różanego w Forst zorganizowało Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.

Nagrodą w konkursie „Moje róże dla Kutna”  i Grze Miejskiej śladami tradycji różanej (odbyła się  w czerwcu b.r.)  było  zwiedzanie ogrodu  różanego w Forst (Niemcy). Był to jeden z elementów zadania pt. „Kutno miasto róż – chcę tu być”.  Koszty zakupu biletów do ogrodu różanego sfinansował Prezydent Miasta Kutno, a koszty przejazdu i ubezpieczenia uczestników wycieczki sfinansowane zostały  przez Ministerstwo  Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Images: Forst 1.JPGWyjazd odbył się  w dniu 30 sierpnia 2014 roku. Wraz ze  zwycięzcami tego konkursu do Forst pojechało także ponad 20 uczniów  szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, którzy brali udział w Grze Miejskiej śladami tradycji różanej. Towarzyszyli im  także przedstawiciele naszych partnerów projektowych i  kutnowskie media.

Długą podróż urozmaicaliśmy sobie biorąc udział w konkursach różanych i  zapoznając się z artykułami z Rocznika Polskiego  Towarzystwa Miłośników  Róż z 1965 i 1967 roku. Bardzo interesujące artykuły zamieścił tam Bolesław Wituszyński.  Młodzieżą podczas  wycieczki opiekowali się Stanisław Wojdecki i Jolanta Bujalska-Kowalczyk. Wycieczkę pilotowała Danuta Ujazdowska, a wszystkich po Forst oprowadzał przewodnik z Zielonej Góry.

Nasza wyprawa do ogrodu różanego w Forst odbywała się  przy pięknej pogodzie. Ogród przywitał nas słońcem, choć na pół godziny przed naszym przybyciem lał ulewny deszcz…

W tym roku w zupełnie innej odsłonie można było zobaczyć wszystko, co miał do zaoferowania ten piękny ogród. Kwitnące tysiące róż, wspaniałe fontanny, kanały wodne otaczające ogród, urocze wysepki oraz cisza i spokój panujący w ogrodzie różanym dały uczestnikom wycieczki możliwość  podziwiania tego jedynego w swoim rodzaju  miejsca. W zwiedzaniu pomagały  napisy  w języku polskim, które widniały na tablicach  informacyjnych.

Images: Forst 14.JPG Images: Forst 11.JPG
         Bardzo trudno jest tak na  gorąco opisać w kilku zdaniach wszystko to, co na nas czekało w Ogrodzie Różanym w Forst. Jedno jest pewne – na powierzchni 16 hektarów  jest  ponad  40 tysięcy krzewów różanych w  800 odmianach, których barwa, rozmiar, ilość, zapach przyprawiają o zawrót głowy. Można tu zobaczyć   wiele botanicznych rarytasów, jak róża czarna norita czy zielona róża viridiflora.  Oglądaliśmy ogród  nowości z fontanną kaskadową, ogród najpiękniejszych róż, ogród miast róż, ogród róż szlachetnych, ogród róż wysokopiennych, ogród kwiatów letnich i dalii, ogród róż karłowatych bengalskich,  ogród wiosenno-wrzosowy, ogród Teschendorffa (drezdeńskiego hodowcy róż), dziedziniec z kolumnami, wielką fontannę, ogród jubileuszowy, ogród zapachów z fontanną węży, dziedziniec róż z fontanną żabią i fontanną z lwami, tarasy parkowe, plac zabaw „Park śpiącej królewny”, klomb pod lipami, teren róż dzikich na wyspie.

Images: Forst 3.JPG Images: Forst 2.JPG
         Z ciekawością wysłuchaliśmy historii powstania Wschodnioniemieckiego Ogrodu Różanego oraz informacji, w jaki sposób Forst stało się Miastem Róż (od roku 2004  Forst  oficjalnie nosi tę nazwę).  Róże są obecne   wszędzie w  przestrzeni miasta. A wszystko zaczęło się 101 lat temu, gdy zorganizowano w Forst  wielką wystawę   róż   i dorobku ogrodnictwa (w 1913 roku).

Images: Forst 16.JPGWarto jest wspomnieć, iż mieszkańcy Forst w ogrodzie różanym z okazji urodzin swoich dzieci sadzą krzewy różane, stawiając obok nich tabliczkę z  informacją na ten temat i dbają o te róże, by pięknie kwitły. Ciekawy i miły  zwyczaj…

Nie należy dziwić się, że chcemy pokazać młodzieży dobre tradycje, pielęgnowane i wspierane przez mieszkańców Forst oraz  efekty tej  wieloletniej działalności. Bowiem głównym celem realizowanego przez nas zadania jest wzrost liczby mieszańców Kutna i regionu kutnowskiego w różnym przedziale wiekowym (szczególnie zależy nam na ludziach młodych) angażujących się w działania organizacji pozarządowych  i inicjatywy i w lokalne. Wszystkie działania w projekcie łączy motyw róży. Poprzez ten projekt chcemy dotrzeć do mieszkańców, włączyć ich i zaangażować w pielęgnowanie tradycji, w dbałość o swoją „małą ojczyznę” i rozwój własnego miasta, regionu. W realizację projektu włączamy również instytucje i placówki oświatowe działające w Kutnie. W działaniach wspierają  nas  Kutnowski Dom Kultury i Miasto Kutno jako nasi Partnerzy oraz Muzeum Regionalne w Kutnie.

 Images: Forst 13.JPG
           Misją Kutna jest stwarzanie warunków do trwałego wszechstronnego rozwoju w poszanowaniu tradycji, przy wykorzystaniu centralnego położenia miasta. Miasto Kutno pragnie wykorzystać swój historyczny „kapitał róży" po to, aby tworzyć warunki sprzyjające dodatnim, trwałym i istotnym zmianom w życiu mieszkańców oraz budować markę miasta, która potrafi przyciągać, rozwijać, stymulować i zatrzymywać ludzi aktywnie współtworzących miasto. W związku z wprowadzaniem w życie Strategii Marki Miasta Kutno,  TPZK   angażuje swoich członków, sympatyków i mieszkańców (zarówno starszych, jak i młodszych)  w budowanie marki. Nasze działania w projekcie są silnie ukierunkowane na włączanie mieszkańców w  realizowanie Strategii Marki Miasta Kutna. Sądzimy, ze jedynie zaangażowanie mieszkańców w takie działania przyniesie efekt w postaci zmiany postaw z obojętnych (wskazywanych w analizie SWOT) na pielęgnujące tradycje i historię naszego miasta.

 Images: Forst 6.JPG Images: Forst 12.JPG Images: Forst 9.JPG

 

 


Zadanie jest współfinansowane   ze środków  Ministerstwa  Pracy i Polityki Społecznej
w ramach     Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

 

    Images: Forst 18.JPG

    Images: Forst 4.JPG   
    Images: Forst 17.JPG     

                                    Images: Forst 5.JPG

 

 

                                    Images: Forst 10.JPG

 

 

 

 Images: Forst plan terenu.jpg


Copyright © 2009 - 2010 by Adam Brzęcki & Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.

stat4u Valid XHTML 1.0 Transitional Poprawny CSS!