Wydawanie rocznika„Kutnowskie Zeszyty Regionalne” dla Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej jest priorytetem w całokształcie działalności!
Upłynęło 17 lat od momentu kiedy pojawiło się pierwsze wydanie rocznika zatytułowanego „Kutnowskie Zeszyty Regionalne”. I znów możemy otworzyć rocznik zawierający interesujące informacje o ludziach, faktach, miejscach będących nieopodal nas…o ludziach żyjących na Ziemi Kutnowskiej jakiś czas temu, ale też o tych zwyczajnych, ale niezwykłych przechodzących tu i teraz obok nas; o faktach, jakie miały miejsce dawno temu, ale też i wczoraj; o miejscach, których już nie, ale też o takich, obok których przechodzimy codziennie nie znając ich niezwykłej historii…
Naszym celem jest:
uświadomienie lokalnemu społeczeństwu wspaniałych tradycji, dziejów i zabytków oraz różnorodnych problemów współczesności powiatu kutnowskiego,
zaprezentowanie lokalnej społeczności bliżej nieznanych lokalnych wydarzeń, ludzi i innych zjawisk, związanych z miejsce ich zamieszkania – wsią, miastem i gminą leżących na terenie powiatu kutnowskiego.
umożliwienie wszystkim zainteresowanym sukcesywnego korzystania z materiałów, prezentowanych w kolejnych tomach rocznika, na terenie powiatu kutnowskiego i całego kraju.
propagowanie poza granicami powiatu kutnowskiego jego dziejów, tradycji, zabytków i różnorodnych problemów współczesności.
inspirowanie ludzi nauki, regionalistów oraz innych osób do podejmowania systematycznych badań nad tradycją, dziejami, zabytkami i tematyką współczesną powiatu kutnowskiego.
I chociaż w Programie Edukacji Regionalnej dla przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów w wykazie literatury regionalnej dotyczącej dziejów Kutna i Regionu nie został uwzględniony ani jeden artykuł z wydanych już 17 tomów Kutnowskich Zeszytów Regionalnych, to regionaliści kutnowscy, redagujący Zeszyty zawsze pragnęli, aby stały się ciekawą i wysoce wartościową lekturą oraz dotarły do jak największej liczby Czytelników, a zwłaszcza młodzieży szkolnej. Pragnęli, aby nowy periodyk znalazł stałe miejsce we wszystkich bibliotekach publicznych, a szczególnie szkolnych i aby stał się cenną pomocą dydaktyczną na lekcjach historii oraz zajęciach kółek zainteresowań w szkołach, a także na ćwiczeniach w szkołach wyższych. Byliśmy głęboko przekonani, że każdy nauczyciel historii, geografii, czy języka polskiego, będzie wykorzystywać nasze „Zeszyty” jako cenną pomoc dydaktyczną. Pragnęliśmy, aby stały się one również cenną lekturą dla wszystkich lokalnych działaczy politycznych, społecznych, kulturalnych i samorządu terytorialnego.
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej składa wszystkim członkom Komitetu Redakcyjnego serdeczne podziękowania za ich twórczą pracę przy edycji XVII tomu periodyku. Wszystkim zaś autorom naszego wydawnictwa bardzo uprzejmie dziękujemy i jednocześnie gratulujemy sukcesów w badaniach i publikacji ich wyników. Chylimy nisko czoło przed naszymi dwoma strategicznymi sponsorami - samorządami lokalnymi Miasta Kutno i Powiatu Kutnowskiego, zarazem licząc na dalszą owocną współpracę.
Mamy nadzieję, że zaprezentowane w tegorocznym periodyku artykuły i materiały, obfitujące w różnorodną tematyką, zainteresują zarówno Państwa jak również naszych wiernych Czytelników. Natomiast kilka nowatorskich tekstów – odkrywających na nowo naszą najbliższą historię - pozwoli pozyskać nam kolejnych Czytelników, zwłaszcza w gronie młodzieży, zainteresowanej historią najnowszą. W imieniu Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej i Komitetu Redakcyjnego życzę Państwu i wszystkim Czytelnikom Kutnowskich Zeszytów Regionalnych miłej lektury.

11 grudnia 2014 o godz. 17.oo odbyła się promocja publikacji XVIII tomu rocznika „Kutnowskie Zeszyty Regionalne” i XV tomu rocznika „Bibliografia Powiatu Kutnowskiego”. W Sali widowiskowej Centrum Teatru, Muzyki i Tańca w Kutnie przy ul. Teatralnej 1 gościło Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kutnie. W uroczystości uczestniczyli poseł na Sejm RP Tadeusz Woźniak, radny Sejmiku Województwa Łódzkiego Robert Baryła, wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Kutnie Bartosz Serenda i społeczny członek zarządu Powiatu w Kutnie Zbigniew Filipiak, przewodniczący Rady Miasta Kutna Grzegorz Chojnacki, radni Powiatu Kutnowskiego Jolanta Pietrasiak i Mirosława Gal-Grabowska. W imieniu władz Miasta Kutna obecny był Naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Rozwoju Miasta w Urzędzie Miasta w Kutnie Michał Adamski.

Dyrektor MiPBP Magdalena Konczarek wprowadziła słuchaczy w zagadnienia opracowania bibliografii, a przegląd wydawnictw regionalnych wydanych w 2013 i 2014 roku oraz XV tom rocznika „Bibliografii Powiatu Kutnowskiego” zaprezentowała Dorota Mańk z MiPBP. Przewodniczący Komitetu Redakcyjnego KZR, dr Karol Koszada przedstawił artykuły zawarte w XVIII tomie Kutnowskich Zeszytów Regionalnych. Rafał Pakuła przybliżył zebranym swój artykuł pt. „Wybrane zabytkowe nekropolie i mogiły wojskowe z okresu I wojny światowej na obszarze województwa łódzkiego”.
Komitet Redakcyjny wręczył podziękowania i egzemplarze autorskie przybyłym na uroczystość autorom. Prezes TPZK Bożena Gajewska podziękowała Komitetowi Redakcyjnemu za ich pracę nad XVIII tomem KZR oraz autorom, dzięki którym mamy możliwość przeczytać wiele ciekawych artykułów. Przypomniała, że zarówno autorzy artykułów, jak i członkowie Komitetu Redakcyjnego pracują społecznie, nie pobierając za swoją pracę żadnego wynagrodzenia. Ogromne podziękowania złożyła Prezydentowi Miasta Kutno i Powiatowi Kutnowskiemu za współfinansowanie wydawnictwa oraz Radosławowi Rojewskiemu dyrektorowi Kutnowskiego Domu Kultury za pomoc i współpracę. Prezes TPZK wspomniała też o Stanisławie Bawej, która udostępniła listy Mieczysława Fijałkowskiego do Matki pani Stanisławy - Marii Podgórskiej. I choć Stanisława Bawej nie mogła przybyć na uroczystość promocji KZR, to Prezes publicznie podziękowała za jej zaangażowanie, poświęcony czas i wspaniałe opowieści o minionych latach...
Uroczystość uświetnił swym koncertem Kameralny Zespół Wokalny „Cantabile” pod dyrekcją Joanny Domagały, który śpiewał kompozycje Jarosława Domagały do wierszy znanych autorów tekstów poetyckich takich jak: Julian Tuwim, Czesława Politańska, Agnieszka Battelli, Jonasz Kofta i Monika Szurzec. Podczas koncertu gościnnie wystąpili Maciej Klimarczyk i Andrzej Sodulski wzbudzając ogromny aplauz widowni. Koncert, jak zawsze to bywa u Cantabile, był urzekający, a klimat tej muzycznej uczty pozwalał słuchaczowi na przeżywanie każdego utworu - perełki muzycznej...

fot. Danuta Ujazdowska TPZK
Publikacje zostały wydane dzięki wsparciu ze środków finansowych
Powiatu Kutnowskiego Prezydenta Miasta Kutno

W XVIII numerze rocznika Kutnowskie Zeszyty Regionalne zamieszczone są następujące artykuły:
Andrzej Latos
Moja przygoda z regionalizmem
Rafał Pakuła
Wybrane zabytkowe nekropolie i mogiły wojskowe z okresu I wojny światowej na obszarze województwa łódzkiego
Marcin Pawełek
Inskrypcje starego cmentarza w Kutnie. Studium epigraficzne
Kinga Czechowska
Społeczność żydowska Kutna i jej losy w okresie II wojny światowej
Bernard Dąbrowicz
„…Jak ja nawet nie będę – to bym chciała, żeby był ktoś i Wam opowiedział o naszych ostatnich przeżyciach…”
Katarzyna Kikosicka
Przemiany demograficzno – społeczne w gminie Dąbrowice
Piotr Szlufik
Salezjanie w Woźniakowie – misja teraźniejsza. Refleksje z okazji jubileuszu 75 – lecia dzieła
BIOGRAFIE I WSPOMNIENIA
Jerzy Papiewski
Zapomniana twórczość Mieczysława Fijałkowskiego. Jego sylwetka i miejsce w literaturze
Jacek Perzyński
Witold Zglenicki – inżynier geodeta, filantrop, ojciec bakijskiej ropy, polski Nobel spod Kutna
Grzegorz Stemplewski
Pierwsza Wojna Światowa w Dąbrowicach
Wspomnienia pana Adama Magnuskiego o wydarzeniach z 1918 roku
Elżbieta Świątkowska, Karol Koszada, Urszula Weber – Król
Żołnierz „cichego frontu”. Zarys biografii Bogusława Ustaborowicza z Żychlina – inżyniera, instruktora harcerskiego
Jan Szymczak
Profesorowi dr hab. Stanisławowi Marianowi Zajączkowskiemu Honorowemu Członkowi Polskiego Towarzystwa Historycznego, w 80 rocznicę urodzin i 55 rocznicę pracy naukowo – dydaktycznej
PRZYCZYNKI, MATERIAŁY, DOKUMENTY
Mariusz Bondarczuk
Między Sójkami i Przasnyszem, czyli mała krucjata przeciw abstrakcjom w historii „małych ojczyzn”
Bożena Gajewska
Nieznane listy Mieczysława Fijałkowskiego, jego żony Celiny z Danglów – Fijałkowskiej
i ich córki Magdy Fijałkowskiej do Marii Podgórskiej
Teresa Mosingiewicz
Gdzie urodziła się Celina z Danglów Fijałkowska?
Jacek Perzyński
Lato 1939. Kutno na trasie VIII Wyścigu do Morza Polskiego
Stanisław Braszczyński
Laureaci jednej dekady
Z żałobnej karty:
Bogdan Danelski (1955 – 2013)
Stanisław Marian Zajączkowski (1932 – 2014)
Robert Strybel
PolAm Baseball great Stan Musial deat at 92
Jerzy Bystrowski
Stan „The Man” Musial (wer. ang.)
Stan „The Man” Musial (wer. pol..)
RECENZJE, OMÓWIENIA
Anna Danelska „Mimikra”, Wydanie autorki, Kutno 2012, stron 52
Maria Stępniak „Ślady”, Wydawca: Stowarzyszenie „Złoty Wiek”, Kutno 2012, stron 46
Kazimierz Ciążela „Rymowanki z przesłaniem... I bez też...”, Wydawca: Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej. Kutno 2013, stron 138
Szalom Asz, „Dramaty. Wybór”, Wydawca: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego, Kutno 2013, s. 273
„Świat dramatów Szaloma Asza”, Wydawca: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego, Kutno 2013, s. 132
KRONIKA I SPRAWOZDANIA
Kronika Towarzystwa Ziemi Kutnowskiej za rok 2013
Zapraszamy do lektury!