Niecodzienna wizyta

Od 8 września 2022 roku, przebywa w Kutnie delegacja Jewish Kutno Group, międzynarodowej organizacji zrzeszającej potomków Żydów zamieszkujących przed Zagładą miasta i miasteczka przedwojennego regionu kutnowskiego, m.in. Kutna, Dąbrowic, Żychlina, Krośniewic. Podczas 10-dniowej podróży odwiedzają okoliczne miejscowości w poszukiwaniu śladów tamtejszych społeczności żydowskich. Kutno odwiedzili Marysia Galbraith – profesor Uniwersytetu Alabama w USA, Roberta Books z Nowego Jorku i Joseph Kutner z Izraela.

Zgodnie z planem wizyty przybyli do  naszej siedziby. Mieli życzenie  spotkać się z przedstawicielami  TPZK, zwłaszcza z Bożeną Gajewską, Liderką Dialogu, która od kilku lat współpracuje z Jewish Kutno Group i  realizuje autorskie projekty z cyklu „Na krawędzi pamięci…, rzecz o kutnowskich Żydach” (i inne związane z ochroną dziedzictwa żydowskiego w regionie kutnowskim) oraz Grażyną Baranowską, która kulturą żydowską zajmuje się od wielu lat.  Było o czym mówić, zwłaszcza że pamięć o kutnowskich, a w ostatnich latach także o krośniewickich i żychlińskich Żydach trwa dzięki działaniom TPZK.

Nasi goście uczestniczyli w otwarciu Święta Róży, obejrzeli wystawę róż oraz wystawę poświęconą  Katrielowi i Aronowi Eizykom w Kutnowskim Domu Kultury, po której oprowadzała ich Bożena Gajewska.

logo-tpzk.jpg
Zadzwoń do nas
+48 883 555 432
Napisz do nas
poczta@tpzk.eu
Przewiń do góry