80 lat temu, 21 listopada 1941 roku, zmarł Witold Teofil Staniszkis. Czym się zasłużył dla Ziemi Kutnowskiej?

Witold Teofil Staniszkis – agrotechnik, profesor rolnictwa i uprawy roślin SGGW, działacz społeczny i polityczny, polityk endecji, poseł na Sejm I, II i III kadencji w II RP z ramienia Związku Ludowo-Narodowego oraz Stronnictwa Narodowego, założyciel stacji rolniczej w Gołębiewie. Urodził się 20 grudnia 1880 w Mariampolu. Nieprzerwanie przez 16 lat od 1919 roku (a więc zaraz po odzyskaniu niepodległości) był wybierany na posła do Sejmu w Rzeczypospolitej Polskiej.

W 1911 roku objął stanowisko kierownika Stacji Rolniczej Doświadczalnej w Kutnie, która mieściła się przy ul. Kilińskiego  (wtedy ulica Dolna) w domu Wilkanowicza. Funkcję tę pełnił do roku 1917, z równoczesnymi wykładami na Kursach Przemysłowo-Rolnych w Warszawie, na których wykładał ogólną i szczegółową uprawę roślin. Jako kierownik Stacji przeprowadzał doświadczenia nad sposobami uprawy roli i wykorzystaniem odpowiednich odmian roślin. Od 1920 roku prowadził doświadczenia na Polu Doświadczalnym w Skierniewicach.

W 1919 roku po utworzeniu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, uzyskał nominację na profesora zwyczajnego rolnictwa na Wydziale Rolnym.

Zginął 21 listopada 1941 roku w obozie koncentracyjnym w Auschwitz, do którego został wywieziony  po aresztowaniu przez  gestapo  i uwięzieniu na Pawiaku (maj 1941 roku). Jego symboliczny grób znajduje się na  cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Wnuczką Witolda Teofila Staniszkisa jest Jadwiga Staniszkis – profesor nauk humanistycznych, socjolog, publicystka.

2 września 1999 roku w Gołębiewie, z okazji setnej rocznicy  powstania Stacji Rolniczej Doświadczalnej w Kutnie, z inicjatywy TPZK odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej upamiętniającej Władysława Grabskiego – premiera i inicjatora kutnowskiej Stacji oraz  jej naukowego kierownika, Witolda Teofila Staniszkisa.

⇒ Posłuchaj krótkiej opowieści prawnuczka Witolda Teofila Staniszkisa o zasłużonym przodku:

 

logo-tpzk.jpg
Zadzwoń do nas
+48 883 555 432
Napisz do nas
poczta@tpzk.eu
Przewiń do góry