80 lat temu, 26 października 1942 roku został zamordowany, podczas śledztwa w siedzibie gestapo w Al. Szucha w Warszawie, Stanisław Dangel

Stanisław Dangelfilozof, publicysta, urzędnik, działacz społeczny i niepodległościowy, założyciel Towarzystwa Straży Kresowej i grupy „Znak”.

Urodził się w rodzinie ziemiańskiej, 29 sierpnia 1891 roku  w  Kutnie. Był synem Stanisława Zygmunta  Dangla – właściciela majątku Skłóty koło Kutna i Janiny z domu Zawadzkiej.

 Podczas okupacji hitlerowskiej od grudnia 1939 roku działał w konspiracji pod pseudonimem Salisch.

Jest autorem książki „Na drogach do odwetu”, w której przewidział II wojnę światową. Publikacja została wydana w 1931 roku nakładem Gebethnera i Wolffa. W przedmowie do książki napisał m.in.:  „Na powojenną, odrodzoną Europę padają dwa groźne cienie – niemiecki i rosyjski. Oba zdają się zwiastować nowe zawieruchy, nowe międzynarodowe powikłania. Lecz, gdy wielki cień rosyjski pada na Europę od jednego jej krańca, gdy niejako zachodzi na nią od zewnątrz, – niemiecki cień, mający swe źródło w centralnym punkcie Europy, zaciemnia niemal wszystkie jej horyzonty. Cień ten z dnia na dzień staje się groźniejszy; niedawno jeszcze mógł on być uważany za pozostałość po ostatniej burzy; dziś, jest już wyraźnie zbierającą się chmurą, grożącą światu nową nawałnicą.”

26 października 1942 roku Stanisław Dangel został aresztowany i zamordowany w tym samym dniu podczas śledztwa w siedzibie gestapo przy Alei Szucha w Warszawie.

Więcej o życiu i działalności Stanisława Dangla możecie przeczytać na stronie internetowej:

https://www.polacyzwyboru.pl/bohaterowie/biogramy/stanislaw-roman-dangel

Bożena Gajewska

logo-tpzk.jpg
Zadzwoń do nas
+48 883 555 432
Napisz do nas
poczta@tpzk.eu
Przewiń do góry