Akcją edukacyjną “Pamiętamy” rozpoczęliśmy zadanie publiczne pn. “Na krawędzi pamięci…, rzecz o kutnowskich Żydach”

Rozpoczęliśmy realizację zadania publicznego pn. „Na krawędzi pamięci…, rzecz o kutnowskich Żydach” dofinansowanego przez Prezydenta Miasta Kutno. Naszymi partnerami w projekcie są: Kutnowski Dom Kultury i Muzeum Regionalne w Kutnie.

Patronat Honorowy nad zadaniem przyjęli: Prezydent Miasta Kutno Zbigniew Burzyński, Kutnowska Rada Pamięci Narodowej oraz  Jewish Kutno Group.

Patronat medialny: Słowo Żydowskie.

W ramach tego zadania zorganizujemy następujące wydarzenia:

  • akcja edukacyjna „Pamiętamy” polegająca na przygotowaniu przez uczniów w szkołach  wstążeczek i  napisaniu na nich  imion i nazwisk Żydówek, Żydów i ich dzieci (oraz ich wieku) więzionych w getcie „Konstancja”, a następnie zamordowanych w Obozie Zagłady Kulmhof. Młodzież szkolna  wraz z opiekunami zaniesie te wstążki pod getto „Konstancja” w Kutnie  i zawiąże je  na ogrodzeniu  terenu getta. Akcja będzie trwała do 17 czerwca 2022 roku. Wstążki zostaną uprzątnięte jesienią przez członków TPZK.
  • 25 maja 2022 roku o godz. 18.oo odbędzie się wernisaż wystawy dotyczącej życia i działalności Katriela i Arona Eizyków. Wystawa będzie czynna od 25 maja 2022 roku do 30 czerwca 2022 roku (od poniedziałku do piątku) w godz. 9.oo-17.oo w Pawilonie wystawienniczym na placu Wolności w Kutnie. Wstęp wolny.
  • 26 maja 2022 roku zorganizowany zostanie nieodpłatny wyjazd edukacyjny do Muzeum Tradycji Niepodległościowych  w Łodzi. Będziemy zwiedzać Oddział Martyrologii Radogoszcz i Stację Radegast. Obowiązują wcześniejsze zapisy.
  • 6 czerwca 2022 roku o godz. 18.oo  w Centrum Teatru Muzyki i Tańca  przy ul. Teatralnej 1 w Kutnie zorganizowana zostanie emisja filmu Agnieszki  Arnold „Kutno” cz.III  Aron  Eizyk i  wykład  Jakuba Dolatowskiego pt. „Szkółki  róż Katriela i Arona Eizyków”.   Wstęp wolny.
  • wrzesień 2022 roku – wyjazd edukacyjny (autobusem) dla 50 osób do Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem (gdzie zgładzono kutnowskich Żydów).
  • 27 października 2022 roku o godz. 12.oo w siedzibie KDK  przy ul. Żółkiewskiego 4 w Kutnie w Sali widowiskowej  zostanie  wystawiony dla uczniów kutnowskich szkół spektakl pt. „Gdyby można było” z Teatru Dramatycznego w Płocku. Spektakl oparty jest na wspomnieniach Heleny Bodek  (a właściwie Chaji Cynamon) – młodej Żydówki z Żychlina, której wraz z matką udało się uciec z żychlińskiego getta i ocalić.  Obowiązują wejściówki.
logo-tpzk.jpg
Zadzwoń do nas
+48 883 555 432
Napisz do nas
poczta@tpzk.eu
Przewiń do góry