Byliśmy na Święcie Kolekcjonerów

W dniu 29 czerwca 2024 r. w Muzeum im. J. Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach odbyło się Ogólnopolskie Święto Kolekcjonerów. Uczestniczyli w nim m.in.  laureaci Honorowej Nagrody Hetmana Kolekcjonerów Polskich Jerzego Dunin-Borkowskiego wraz z rodzinami, prezesi i członkowie klubów kolekcjonerskich, muzealnicy, stowarzyszenia i miłośnicy pamiątek z przeszłości. Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej reprezentowali: Anna i Henryk Ociepowie, Julita Szczepankiewicz oraz Sławomir Małas.

Dyrektor muzeum Ksenia Stasiak powitała przybyłych, wśród nich przewodniczącego Rady Powiatu Kutnowskiego Marka Drabika, Annę Dunin-Borkowską, członków kapituły Honorowej Nagrody poprzedniego i obecnego składu, członków Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej. Podziękowała instytucjom i osobom, które wsparty  organizację uroczystości. A byli to: Leiber Sp. z o.o. „Rol-Głaz” s.c. z Głaznowa, NZOZ „ELMED”  w Krośniewicach, Anna i Henryk Ociepowie.

Stasiak skierowała wyrazy wdzięczności do kolekcjonerów – darczyńców muzeum: Hanny Merstallinger, Krzysztofa Ledwonia i Andrzeja Kołdera.

Podczas Święta Kolekcjonerów wystąpiło dwóch znamienitych gości, którzy  w bardzo ciekawy sposób opowiedzieli o swoich zainteresowaniach. Pierwszym z nich był Mikołaj Rey, potomek Mikołaja Reya znanego nam z literatury polskiej. Prelegent urodził się we Francji. Z wyksztalcenia jest prawnikiem i ekonomistą oraz postacią telewizyjną. Wystąpił w I edycji programu telewizyjnego „MasterChef”. Jest ekspertem kulinarnym i od 10 lat prowadzi cykl gastronomiczno-kulinarny „Rey gotuje” dla „Dzień dobry TVN”. Zebranym gościom opowiedział o historii swojego rodu oraz Zamku w Montresor, którego jest współwłaścicielem. Warto nadmienić, że zamek był jednym z pierwszych laureatów  Honorowej Nagrody Hetmana Kolekcjonerów Polskich Jerzego Dunin-Borkowskiego.

Drugi prelegent, dr Marek Kruczek, pochodzi z Krakowa. Jest marszandem, antykwariuszem, właścicielem i założycielem galerii “Antyki z pasją”. Niektórzy mogą znać M. Kruczka z popularnego  programu telewizyjnego „Łowcy skarbów. Kto da więcej”, gdzie był ekspertem w dziedzinie rzemiosła artystycznego. Wykład pt.  Porcelanowe arcydzieła: gabinety muzealne dotyczył ewolucji porcelany na przestrzeni wieków. Tego, jak wygląda zbieranie porcelany w Europie. Właściciel galerii  omówił tworzenie się zbiorów porcelany  na przykładzie  dwóch polskich muzeów.  Marszand jest znawcą porcelany oraz jako pasjonat promuje wiedzę o tych kruchych dziełach sztuki.

Uroczystość uświetnił recital artystki pochodzącej z Kośniewic – sopranistki Alicji Zientalskiej, której akompaniowała na fortepianie Grażyna Malec.

Po części oficjalnej uczestnicy Święta Kolekcjonerów  mieli możliwość porozmawiać z zaproszonymi gośćmi, wymienić się swoimi spostrzeżeniami oraz  porozmawiać o zbiorach.

Tekst i foto Julia Szczepankiewicz

logo-tpzk.jpg
Zadzwoń do nas
+48 883 555 432
Napisz do nas
poczta@tpzk.eu
Przewiń do góry