Do 31 sierpnia jeszcze możecie oglądać wystawę! Zachęcamy!

Pochwała  Róży          

Jest mnóstwo kwiatów na świecie,

róża ma jednak w sobie coś.

Co nie da się opowiedzieć, ani opisać,

dlatego trzeba widzieć ją.

Zwą ją Królową Kwiatów – My zwyczajnie – Różą

 

Tak  o róży napisali bracia Eizykowie…

Prezentując kilka z plansz wystawowych zapraszamy Was do oglądania wystawy w Pawilonie wystawienniczym na placu Wolności w Kutnie!

Dzięki uprzejmości Kutnowskiego Domu Kultury wystawa będzie czynna do 31 sierpnia od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-17.00. Wstęp wolny.

Wystawa została  zorganizowana w ramach realizacji zadania publicznego pn. „Na krawędzi pamięci…, rzecz o kutnowskich Żydach” dofinansowanego przez Prezydenta Miasta Kutno. Partnerami TPZK w projekcie oraz przy organizacji wystawy są: Kutnowski Dom Kultury i Muzeum Regionalne w Kutnie. Pomysłodawczynią i koordynatorką zadania publicznego jest Bożena Gajewska.

Patronat Honorowy nad zadaniem przyjęli: Prezydent Miasta Kutno Zbigniew Burzyński, Kutnowska Rada Pamięci Narodowej oraz  Jewish Kutno Group, czyli potomkowie kutnowskich Żydów. Patronatem  medialnym objęło cały  projekt Słowo Żydowskie – najdłużej wydawany tytuł prasy żydowskiej na polskim rynku.

Wystawa została opracowana merytorycznie przez Bożenę Gajewską oraz Jakuba Dolatowskiego i Marlis Buchholz, którzy przez kilka lat prowadzili kwerendę i poszukiwali informacji, dokumentów i fotografii związanych z Katrielem i Aronem Eizykami. W wyniku tej mozolnej pracy powstał artykuł Jakuba Dolatowskiego, Marlis Buchholz, Jonathana Eizyka, Michaela Eizyka pt. „Szkółki róż Katriela i Arona Eizyków”, który został opublikowany w 66. tomie rocznika Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego w 2018 roku, a następnie w Kutnowskich Zeszytach Regionalnych w 2019 roku.

Dzięki współpracy z Jonathanem Eizykiem i Michaelem Eizykiem, rodzina  Eizyków udostępniła niezwykle cenne fotografie i dokumenty  z archiwum rodzinnego na potrzeby wystawy, które dziś możecie Państwo oglądać. TPZK składa ogromne podziękowania Jakubowi Dolatowskiemu, Marlis Buchholz, Jonathanowi Eizykowi i Michaelowi Eizykowi  za ich  nieoceniony wkład w przygotowanie wystawy. Bez ich zaangażowania wystawa nie miałaby takiego wymiaru.

Nasz Partner w zadaniu – Muzeum Regionalne w Kutnie także użyczył skanów swoich zbiorów dotyczących życia i działalności Katriela i Arona Eizyków.

Projekt wystawy wykonała  firma ZAZA Projekt Paulina Andryszczak.  O tym, że projekt został wykonany w sposób niezwykle interesujący  możecie się sami przekonać, oglądając wystawę.

logo-tpzk.jpg
Zadzwoń do nas
+48 883 555 432
Napisz do nas
poczta@tpzk.eu
Przewiń do góry