Dworek Modrzewiowy będzie rewitalizowany!

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej z radością informuje, że zarząd województwa podjął decyzję o dofinansowaniu rewitalizacji „Dworku Modrzewiowego” w Kutnie. Dofinansowanie z środków Unii Europejskiej wyniesie     2 602 819 zł. Wartość  całego projektu opiewa na 3 062 140 złotych. Przewidywany okres realizacji projektu to rok 2012.

Miasto Kutno złożyło  wniosek w konkursie ogłoszonym przez zarząd województwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013. Pełna nazwa projektu brzmi: „Poprawa stanu substancji architektonicznej Miasta Kutna poprzez rewitalizację zabytkowego Dworku Modrzewiowego”.  Ocena formalna złożonych wniosków trwała około   trzech miesięcy.

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego pozytywnie ocenił wniosek złożony w sprawie dofinansowania rewitalizacji zabytkowego Dworku Modrzewiowego. Beneficjentem jest Miasto Kutno.

Wniosek uzyskał ocenę 72,35 procent liczby punktów i został zamieszczony na liście wniosków o dofinansowanie projektów pozytywnie ocenionych pod względem zgodności z kryteriami merytorycznymi  w ramach Konkursu dla Naboru Nr 1  w ramach VI Osi priorytetowej Odnowa obszarów miejskich, Działania VI.1

Rewitalizacja obszarów problemowych – Wsparcie finansowe na realizację tego projektu pozwoli nam na przywrócenie dawnej świetności obiektu, przeznaczonego na galerię sztuki i rękodzieła oraz siedziby stowarzyszeń o charakterze kulturalnym, z uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych – stwierdził  wiceprezydent Kutna, Jacek Boczkaja.

 articles: dworek modrzewiowy 1.jpg 

Dworek Modrzewiowy od lat osiemdziesiątych jest siedzibą Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej. W latach 1981-1990 funkcjonowała tutaj galeria i pracownia rzeźbiarzy ludowych, a od 1984 do 1990 także galeria malarstwa nieprofesjonalnego. Obecnie w siedzibie TPZK mieszczą się: sekretariat TPZK, sala spotkań oraz galeria malarstwa nieprofesjonalnego.

Niestety, stan techniczny budynku jest bardzo zły, poważnie zagraża on jego dalszej eksploatacji. Ciszymy się z decyzji o jego rewitalizacji, która przywróci mu dawną świetność. Niech następne pokolenia mieszkańców Kutna i regionu w pełni cieszą oczy walorami architektonicznymi i  estetycznymi tego cennego zabytku. 
                                                                                             articles: dworek 1.jpg


            Z kart historii….

Dworek został wzniesiony w stylu klasycystycznym. Swoją formą architektoniczną nawiązuje do staropolskiej rezydencji szlacheckiej. Obiekt wybudowano z drewna modrzewiowego. Jest to budynek parterowy, szalowany i trzyosiowy, nakryty czterospadowym dachem, prawdopodobnie kiedyś kryty gontem, a dziś blachą…Od frontu posiada niewielki ganek z trójkątnym naczółkiem, wsparty od wewnątrz na parze słupów i dwóch kolumnach, stylizowanych na doryckie, z głównym wejściem pośrodku i dwoma po bokach. Kiedyś funkcjonowała nazwa „Dworek Chlewickich”, teraz częściej słyszy się nazwę „Dworek Modrzewiowy”.  Jest to niezwykle cenny zabytek budownictwa drewnianego w Kutnie, który powstał, według opinii specjalistów, w połowie XIX wieku.

Zainteresowanych historią „Dworku Modrzewiowego” zapraszamy do lektury artykułu Andrzeja Urbaniaka „Dworek Modrzewiowy – siedziba kutnowskich regionalistów” zamieszczonego w X tomie Kutnowskich Zeszytów Regionalnych.  Wydawnictwo to można nabyć w naszej siedzibie przy ul. Narutowicza 20 – „Dworku Modrzewiowym”.

    fot. Bożena Gajewska

logo-tpzk.jpg
Zadzwoń do nas
+48 883 555 432
Napisz do nas
poczta@tpzk.eu
Przewiń do góry