Działo się 100 lat temu: Cegiełka z imieniem dr. Antoniego Troczewskiego w murze otaczającym Wawel w Krakowie.

Tygodnik Kutnowski w numerze 51 z 24 grudnia 1921 roku napisał o ofiarach pieniężnych zebranych przez mieszkańców Kutna, przeznaczonych na ufundowanie Cegiełki imienia dr. Antoniego Troczewskiego w pierwszej, zorganizowanej w niepodległej Polsce, dobroczynnej akcji na rzecz renowacji Wawelu.

W mur otaczający zamek wawelski w Krakowie wmurowane są cegiełki z nazwiskami darczyńców przeznaczających środki finansowe na restaurację Wawelu. Idąc na Wawel od ulicy Kanoniczej czy Grodzkiej na murze ciągnącym się wzdłuż drogi do Bramy Herbowej wmurowanych zostało około 800 cegiełek upamiętniającym wielką patriotyczną akcję Polaków przeprowadzoną w latach 1921-1936. Tabliczki wykonane zostały z piaskowca szydłowieckiego lub wapienia, z wykutymi napisami upamiętniającymi osoby i instytucje.

Głównym jej inicjatorem był architekt i kierownik odbudowy Wawelu Adolf Szyszko-Bohusz, który zwrócił się do społeczeństwa polskiego z apelem kupowania cegiełek wawelskich, z których dochód przeznaczany był na prace konserwatorskie. Około 6300 ofiarodawców odpowiedziało na apel. Pełna lista nazwisk darczyńców znajduje się w wawelskich archiwaliach – VI tomie “Źródeł do dziejów Wawelu”.

 

Dzięki Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Stefana Żeromskiego w Kutnie, w której zbiorach są skany przedwojennych kutnowskich gazet, możemy czytać informacje sprzed 100 lat…

 

logo-tpzk.jpg
Zadzwoń do nas
+48 883 555 432
Napisz do nas
poczta@tpzk.eu
Przewiń do góry