Rajd Pieszy „Śladami historii i zabytków Kutna” jest organizowany dzięki wsparciu finansowemu Prezydenta Miasta Kutno.
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej po raz dziewiętnasty zorganizowało Młodzieżowy Rajd Pieszy „Śladami historii i zabytków Kutna”. Rajd odbył się w dniu 17 maja 2012 roku w godzinach 9.30- 14.00. W rajdzie brało udział 167 uczestników – dzieci i młodzieży z Kutna i regionu kutnowskiego, 14 opiekunów i 7 przewodników-członków TPZK – Jerzy Łompieś, Mirosława Kowalczyk, Mirosław Siemiński, Stanisław Wojdecki, Maciej Szymański, Andrzej Żurawicz, Jolanta Bujalska-Kowalczyk. Uczestnicy rajdu wyruszyli spod Dworku Modrzewiowego – siedziby stowarzyszenia i wędrowali śladami działalności TPZK w rocznicę 40-lecia powstania stowarzyszenia oraz zwiedzali Pałac Saski dzięki uprzejmości pana Mariusza Wieczorkowskiego – prezesa Fundacji Odbudowy Pałacu Saskiego.
W tym roku trakcie wędrówki grupy dzieci i młodzieży zostały zaproszone do Pałacu Saskiego, w którym pan Mariusz Wieczorkowski – prezes Fundacji Odbudowy Pałacu Saskiego z pasją opowiadał o dziejach pałacu, o eksponatach zgromadzonych w tym budynku podkreślając, że wchodzące do pałacu podróżnego dzieci i młodzież nie są tylko turystami, ale gośćmi.
W rajdzie brali udział:
- VI Grunwaldzka Drużyna Harcerska „Trapery” z Zespołu Szkół w Byszewie
- 6 Grunwaldzka Gromada Zuchowa „Nutki” z Zespołu Szkół w Byszewie
- Grunwaldzka Gromada Zuchowa „Śmiali Wszędobylscy” z Zespołu Szkół w Byszewie
- Grunwaldzka Gromada Zuchowa „Krasnoludkowi Ród” z Zespołu Szkół w Byszewie
- Grunwaldzka Gromada Zuchowa „Skrzaty” z z Zespołu Szkół w Gołębiewku
- Gimnazjum nr 1 w Kutnie im. Adama Mickiewicza
- Gimnazjum nr 3 w Kutnie im. Henryka Sienkiewicza
- Zespół Szkół nr 3 w Kutnie im. Grabskiego
- Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Kutnie im. Troczewskiego
- Szkoła Podstawowa nr 6 im. Marii Curie-Skłodowskiej
- Szkoła Podstawowa nr 4 im. Mikołaja Kopernika
- Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki
- Szkoła Podstawowa nr 9 im. Władysława Jagiełły
Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy znaczek rajdowy, napoje i słodycze. Na zakończenie rajdu przeprowadzony został dla chętnych konkurs wiedzy o historii i zabytkach Kutna oraz o działalności TPZK na Ziemi Kutnowskiej, w którym dzieci i młodzież prezentowały zdobytą podczas rajdu wiedzę. Konkurs prowadził Marek Wójkowski – prezes stowarzyszenia. W składzie jury oceniającego stan wiedzy uczestników rajdu byli: Danuta Tomczyk i Marianna Cięgowska. Organizatorzy nagrodzili odważnych i uważnie słuchających uczestników rajdu nagrodami i dyplomami.
Nagrody za pogłębioną wiedzę o Kutnie, jego historii i zabytkach zdobyli uczniowie następujących szkół:
w grupie szkół podstawowych: I miejsce Aleksandra Kłopotowska ze Szkoły Podstawowej nr 9 im. Władysława Jagiełły w Kutnie, II miejsce Ewelina Rudkowska z Zespołu Szkół w Byszewie, II miejsce Kacper Baraniak ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Kutnie, III miejsce Damian Pietrzak ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Marii Curie-Skłodowskiej w Kutnie, III miejsce Oliwia Jancerowicz ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kutnie, IV miejsce Piotr Dąbrowicz ze Szkoły Podstawowej nr 9 im. Władysława Jagiełły w Kutnie;
w grupie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych: I miejsce Ewelina Kaczmarek z Zespołu Szkół nr 3 im. W. Grabskiego w Kutnie, II miejsce Łukasz Zapałowski z Gimnazjum nr 3 w Kutnie, III miejsce Paulina Fijałkowska z Zespołu Szkół nr 3 im. W. Grabskiego w Kutnie i Michał Pawlak z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. dr Antoniego Troczewskiego w Kutnie.