Dzień Regionalisty

25 września każdego roku nasze stowarzyszenie obchodzi jedno z najważniejszych swoich świąt – Dzień Regionalizmu, ustanowiony 25 września 1994 roku na V Kongresie Regionalnych Towarzystw Kultury we Wrocławiu.

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej jest stowarzyszeniem regionalnym, jest także członkiem – założycielem Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych Rzeczypospolitej Polskiej. Od prawie 50 lat Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej działa w regionie, a jego członkowie troszczą się  o Ziemię Kutnowską – naszą „małą ojczyznę”.

Maciej Zarębski (lekarz, regionalista, publicysta, pisarz i wydawca, prezes Świętokrzyskiego Towarzystwa Regionalnego) zawsze powtarza „Dla mnie osobiście, mówię to na podstawie blisko 40-letniej działalności w ruchu regionalnym, regionalizm oznacza wszelkie działania mające na celu jak najlepsze poznanie swojej Małej Ojczyzny, po to by jej najpełniej służyć, spowodować by dynamicznie się rozwijała, piękniała i stawała się naszą dumą. To może nastąpić tylko wówczas, gdy będziemy w pełni świadomi swych korzeni, gdy będziemy dobrze znać historię naszego miasta, naszej dzielnicy, dzieje naszej wsi, patrona ulicy, przy której mieszkamy, szkoły, do której chodziliśmy, a także gdy posiadamy wiedzę o naszych przodkach, skąd przybyli, dlaczego wybrali to a nie inne miejsce do zamieszkania, jakie były ich losy oraz gdy potrafimy sensownie opowiedzieć o swoich dziadkach etc.”

Dzień regionalizmu jest okazją, by pokazać dorobek naszego stowarzyszenia i spotkać się w gronie przyjaciół Kutna i Ziemi Kutnowskiej.


2015 rok – Dzień regionalizmu poświęcony członkom-założycielom TPZK

 

2016 rok – Dzień Regionalizmu poświęcony Witoldowi Zglenickiemu

 

2019 rok – Dzień Regionalizmu poświęcony Jerzemu Dunin-Borkowskiemu

W tym roku wspominaliśmy postać kolekcjonera i muzealnika z Krośniewic – Jerzego Dunin-Borkowskiego. Zebrani mogli obejrzeć fragmenty filmów dokumentalnych poświęconych jego osobie. Ciekawe anegdoty związane z panem Jerzym opowiedział pracownik krośniewickiego Muzeum i przyjaciel zmarłego, Sławomir Mikołajczyk. Swoimi wspomnieniami podzieliło się też kilku innych uczestników spotkania, m.in. Grażyna Kin-Rzymkowska i Grażyna Baranowska. Równolegle goście mogli obejrzeć wystawę eksponatów związanych z wrześniem 1939 roku przygotowaną przez Stowarzyszenie Historyczne “Pułk 37”.
.

 

logo-tpzk.jpg
Zadzwoń do nas
+48 883 555 432
Napisz do nas
poczta@tpzk.eu
Przewiń do góry