Koncert muzyki żydowskiej

Marek Ravski — absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie, swoje doświadczenia artystyczne zbierał i realizował w różnych projektach. Jako śpiewak Teatru Wielkiego w Warszawie, gdzie odbył staż artystyczny, był współzałożycielem i członkiem zespołu Lord’s Singers, z którym wielokrotnie przemierzał całą Europę, koncertując z muzyką dawną, negro spirituals, cerkiewną (Francja,Włochy, Watykan, Niemcy, Szwajcaria, Wielka Brytania, Hiszpania). Zagrał i zaśpiewał rolę w operowym filmie „Szkoła kochanków” według opery W.A. Mozarta „Cosi fan tutte” w reżyserii K. Tchórzewskiego. Współpracował z orkiestrami i koncertował, głównie poza granicami kraju. Po wieloletniej przerwie związanej z realizowaniem innej pasji i innego zawodu, wrócił do muzyki, aktorstwa, gry na gitarze klasycznej, komponowania, pisania tekstów. Porusza się swobodnie i świadomie w wielu stylach muzycznych i wykonawczych. Realizuje projekty czasami bardzo odległe, ale spójne stylistycznie. Śpiewa w wielu językach – po polsku, rosyjsku, w jidysz, po angielsku, włosku, niemiecku, hiszpańsku.

 Marek Ravski

Możemy go usłyszeć w rosyjskich romansach, w recitalu pieśni jidysz ” Jak malował Pan Chagall”, piosenkach okresu międzywojennego (Warsa, Golda, Petersburskiego……), w przedstawieniu „Bodo-Pieśniarz Warszawy”, gdzie gra rolę E. Bodo (reż. A. Choińska), w pieśniach negro-spirituals, recitalu piosenek francuskich (piosenki Piaf, Yves Montand’a i inne we własnym tłumaczeniu), evergreenach (Gershwin, Cole Porter, piosenki Sinatry, Presleya, The Beatles), we wspaniale opracowanych kolędach różnych narodów  w recitalu romansów i piosenek rosyjskich “LODOŁAMACZ SERC”. Śpiewa też muzykę klasyczną, pieśni Karłowicza, Schumana , Moniuszki, Chopina, arie operowe.

Swoboda jego wyobraźni muzycznej, a przede wszystkim pięknego, ciepłego, aksamitnego, wyzwolonego głosu, którym posługuje się z niebywałą umiejętnością, pozwala mu na podróż po tak różnych muzycznych obszarach. Dokładając do tego jego aktorski talent i przygotowanie (studiował aktorstwo u A. Hanuszkiewicza, J. Duriasza, A. Żarneckiego) daje to postać artysty potrafiącego świadomie posługiwać się wieloma środkami artystycznego wyrazu. Nie identyfikuje się z jakimś konkretnym stylem czy gatunkiem. Muzykę traktuje jako nośnik artykułowania emocji i dowód na to, że muzyką można je nazywać w sposób wyjątkowy na nieskończoną ilość sposobów.

Jest też nauczycielem otwarcia ciała do pełnego otwarcia głosu. Uczy tego będąc wykładowcą w Prywatnej Szkole Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich w Warszawie, na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Prowadzi warsztaty „ Znajdź i kształtuj swój głos” stosując własną, unikalną metodę wyzwolenia i kształcenia głosu.
Z warsztatów tych korzystają aktorzy, nauczyciele, biznesmeni, księża, śpiewacy.

Współpracuje z zespołami Al Tango (tanga), Klezmer Orkester (piosenki i pieśni jidysz), z Jakubem Niedoborkiem (gitarzysta klasyczny i flamenco), Zbigniewem Rymarzem (pianista – piosenki retro), Marcinem Mazurkiem (pianista). Jako aktor, gra w spektaklach teatralnych.

⇒ W/w informacje pochodzą ze strony: http://ravski.pl.tl/

 

 

Rafał Grząka — akordeonista, bandoneonista, absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie akordeonu Klaudiusza Barana i Policealnego Studium Jazzu im. Henryka Majewskiego w Warszawie w klasie Andrzeja Jagodzińskiego. Ukończył Studia Doktoranckie w macierzystej uczelni, obecnie Asystent w klasie akordeonu. Jest laureatem ponad 35 międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów akordeonowych. Jako członek zespołu KlezmaFour otrzymał prestiżową nagrodę „City Winery of New York” podczas International Jewish Music Festival w Amsterdamie (2010). Występował z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Symfoniczną Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Gliwicką Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Gdańsku, Suwalską Orkiestrą Kameralną, pod batutą takich dyrygentów, jak Lucas Vis, Maja Metelska, Kazimierz Dąbrowski, Janusz Przybylski, Andrzej Rosół, Krzysztof Urbański, Wojciech Rajski. Koncertował w USA, Kanadzie, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Włoszech, Niemczech, Austrii, Czechach, Słowacji, Ukrainie, Białorusi, Rosji, Litwie, Łotwie, Turcji, Arabii Saudyjskiej, Bułgarii. Jako wykładowca prowadził zajęcia na Międzynarodowym Kursie Interpretacji Muzycznej w Miętnem.

 

⇒ W/w informacje pochodzą ze strony: Centrum Nauki Kopernik

logo-tpzk.jpg
Zadzwoń do nas
+48 883 555 432
Napisz do nas
poczta@tpzk.eu
Przewiń do góry