Krośniewice, dziękujemy!

Mimo że dwa dni wcześniej odbyły się już w Krośniewicach gminne obchody 83. rocznicy likwidacji krośniewickiego getta, w wydarzeniu zorganizowanym przez nas na tę samą okoliczność we współpracy z Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego, wzięło udział liczne grono osób z Burmistrzem Krośniewic Katarzyną Erdman oraz Przewodniczącą Rady Miejskiej w Krośniewicach Anną Chmielecką na czele. Przybyła młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Liceum Ogólnokształcącego w Krośniewicach – co cieszy nas szczególnie  – oraz mieszkańcy Krośniewic i okolicznych miejscowości. Nie zabrakło także zarządu i członków TPZK z Kutna.

Uczestnicy wydarzenia  z wielkim zainteresowaniem wysłuchali prelekcji Bartłomieja Grzanki, kierownika Muzeum byłego Niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, ukazującej proces prześladowań Żydów prowadzący do zagłady całych społeczności  żydowskich małych miast i miasteczek z terenu Kraju Warty, w tym Krośniewic i Kutna. Prelekcja ilustrowana była  wstrząsającymi fotografiami. Następnie, po wprowadzeniu do wystawy edukacyjnej “Byli naszymi sąsiadami – kutnowscy Żydzi”, którego dokonała wiceprezes Grażyna Baranowska, uczestnicy obejrzeli  500.letnią, wielowątkową  historię społeczności żydowskiej ukazaną na 24 planszach wystawy.  Jest ona rezultatem zadania publicznego zrealizowanego w 2022/23 roku przez TPZK i dofinansowanego przez Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Projekt koordynowała i wystawę opracowała Bożena Gajewska.

Wydarzenie zakończyło się złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy w miejscu pamięci przy ul. Kutnowskiej, gdzie  w maju 194o roku Niemcy utworzyli getto.

Koordynacja wydarzenia i zdjęcia Julita Szczepankiewicz

logo-tpzk.jpg
Zadzwoń do nas
+48 883 555 432
Napisz do nas
poczta@tpzk.eu
Przewiń do góry