Dobiega końca VII edycja zadania publicznego „Na krawędzi pamięci… , rzecz o kutnowskich Żydach” pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Kutno, Kutnowskiej Rady Pamięci Narodowej i Jewish Kutno Group (grupa potomków kutnowskich Żydów). Zadanie dofinansowane jest ze środków Prezydenta Miasta Kutno.
Na przełomie października i listopada 2024 roku pomysłodawczyni i koordynatorka zadania, Bożena Gajewska, przeprowadziła wraz z uczniami kutnowskich szkół i placówek opiekuńczo-wychowawczych akcję edukacyjną „Pamiętamy”. Polegała ona na posadzeniu na terenie dawnego getta dla ludności żydowskiej − Niemcy używali w niektórych dokumentach nazwy Judenlager „Konstancja”, czyli obóz dla Żydów − 500 żonkili i 500 żółtych krokusów ku pamięci dzieci, które zginęły w Holokauście i które obecnie giną w kryzysach humanitarnych. Około 2000 mieszkańców Kutna w wieku do 18 lat, więzionych było w getcie, a następnie zamordowanych w niemieckim obozie Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. Niektóre z nich urodziły się i zmarły w tym miejscu.
Cebulki kwiatów zapewniło w ramach zadania TPZK. Uczestnicy akcji zostali zapoznani z historią społeczności żydowskiej w Kutnie.
Dziękujemy uczniom i nauczycielom, którzy wzięli udział w akcji, reprezentującym następujące szkoły i placówki oświatowo-wychowawcze:
II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza z dyrektorem Arturem Ciurlejem,
Zespół Szkół Zawodowych nr 2 im. dr Antoniego Troczewskiego z nauczycielką Dorotą Rajko,
Zespół Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica z nauczycielką Anetą Urbańską-Matczak,
Zespół Szkół nr 4 im. Zygmunta Balickiego z dyrektor Mieczysławą Włodarczyk,
Szkoła Podstawowa nr 2 z nauczycielami Ewą Kudelską i Robertem Małachowskim,
Szkoła Podstawowa nr 5 z nauczycielką Grażyną Grobelską,
Szkoła Podstawowa nr 6 (Klub Wolontariatu – klasa VIII a i VIII c) z nauczycielkami Katarzyną Olejnik, Martą Strugińską, Natalią Sobolewską,
Szkoła Podstawowa nr 7 z wicedyrektorem Gracjanem Wiśniewskim,
Szkoła Podstawowa nr 9 z nauczycielkami Patrycją Staniszewską i Anetą Marczak,
Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza „Tęcza” i „Różany Zakątek” z wychowawcą Dorotą Jaśkowiak.
Szczególne podziękowania dla władz firmy „CEDROB” S A − obecnego właściciela tego terenu − za pozytywny odbiór przeprowadzanych na nim działań edukacyjnych, zwłaszcza dla dyrektora firmy “CEDROB” S A, pana Marka Bryckiego, za wyrozumiałość i bezinteresowną pomoc − firma kieruje się w swych działaniach społeczną odpowiedzialnością biznesu. Dziękujemy także panom Witoldowi Marciniakowi i Jarosławowi Wujkowskiemu za nieocenioną pomoc w przygotowaniu miejsca do sadzenia cebulek żonkili i krokusów.
Sadzenie żonkili i krokusów można było obejrzeć w Łódzkich Wiadomościach Dnia – dziękujemy panu Markowi Gołębiewskiemu za nagranie newsa.
Fot. Bożena Gajewska